Msza św. pod przewodnictwem papieża Leona XIV zamyka konklawe [wideo]

Wyłoniony wczoraj w wyniku czterech głosowań kardynałów nowy papież Leon XIV, czyli kard. Robert Francis Prevost, odprawia dziś w Kaplicy Sykstyńskiej pierwszą Mszę św. swojego pontyfikatu. Jest to Msza zamykająca zakończone wczoraj konklawe.
papież Leon XIV Msza św. pod przewodnictwem papieża Leona XIV zamyka konklawe [wideo]
papież Leon XIV / YT print screen/Vatican News - Polski

Pierwsze słowa

Wczoraj po wyborze Leon XIV, po którym widać było głębokie wzruszenie, wyszedł na loggię bazyliki św. Piotra i zwócił się się do wiernych. W swoich pierwszych słowach powiedział: "Pokój niech będzie z wami wszystkimi", podkreślając, że są to również pierwsze słowa Chrystusa wypowiedziane do uczniów po zmartwychwstaniu.

Papież wzywał wszystkich do siania pokoju.

Zakończenie konklawe

Dziś nowy papież przewodniczy Mszy św. na zakończenie konklawe, które wyłoniło go spośród 133 kardynałów elektorów i osadziło na tronie Piotrowym.

Papieska homilia

W swojej homilii najpierw po angielsku Ojciec Święty nawiązał do słów psalmu responsoryjnego „Śpiewajcie Panu pieśń nową, bo cuda uczynił!”” (Ps. 97) i zachęcił do dostrzeżenia, iż Bóg czyni cuda nie tylko wobec jego osoby, ale całego Kościoła, nieustannie obdarza błogosławieństwem całą wspólnotę. Wyraził przekonanie, iż w pełnieniu posługi Piotrowej do której został powołany, będzie może polegać na każdym z kardynałów w zdaniu głoszenia Ewangelii.

Następnie mówiąc po włosku papież odniósł się do odczytanego fragmentu Ewangelii (Mt 16, 13-19) i wyznania Piotra: „Ty jesteś Mesjasz, Syn Boga żywego” (Mt 16, 16). Zaznaczył, że w Panu Jezusie mamy wzór świętego człowieczeństwa, który wszyscy możemy naśladować. Podkreślił, iż zadaniem Kościoła jest głoszenie Ewangelii wszelkiemu stworzeniu. „Bóg, powołując mnie poprzez wasz głos na Następcę Pierwszego z Apostołów, powierza mi ten skarb, abym z Jego pomocą był jego wiernym szafarzem (por. 1 Kor 4, 2) na rzecz całego mistycznego Ciała Kościoła; tak aby Kościół był coraz bardziej miastem położonym na górze (por. Ap 21, 10), arką zbawienia płynącą po falach historii, latarnią morską, która oświetla noce świata. I to nie tyle dzięki wspaniałości jego struktur lub wielkości jego budowli – takich jak zabytki, w których się znajdujemy – lecz dzięki świętości jego członków, tego «ludu [Bogu] na własność przeznaczonego, aby ogłaszał chwalebne dzieła Tego, który ich wezwał z ciemności do przedziwnego swojego światła» (por. 1 P 2, 9)” – stwierdził Ojciec Święty.

Papież zwrócił też uwagę na wcześniejsze pytanie Jezusa: „Za kogo ludzie uważają Syna Człowieczego?” (Mt 16, 13). Nawiązując do kontekstu aktualnego przyznał, że świat może uważać Pana Jezusa za osobę całkowicie pozbawioną znaczenia, co najwyżej za ciekawą postać, która może wzbudzać zdziwienie swoim niezwykłym sposobem mówienia i postępowania. I tak, kiedy Jego obecność stanie się uciążliwa dla wymagań uczciwości i moralności, które On stawia, ten „świat” nie zawaha się odrzucić Go i wyeliminować. Ale jest też inna odpowiedź – ludzi, którzy są Nim urzeczeni, jednak uważają Go jedynie za człowieka i dlatego w chwili niebezpieczeństwa, podczas Męki, oni również Go opuszczają i odchodzą, rozczarowani.

- Również dzisiaj nie brakuje kontekstów, w których Jezus, choć ceniony jako człowiek, jest sprowadzany jedynie do roli charyzmatycznego lidera lub superczłowieka, i to nie tylko wśród niewierzących, ale także wśród wielu ochrzczonych, którzy w ten sposób ostatecznie żyją – na tym poziomie – w faktycznym ateizmie – zauważył Ojciec Święty.

Wskazał on, iż w tym świecie Kościół jest wezwany do świadczenia radosnej wiary w Jezusa Zbawiciela. Także dzisiaj jego członkowie są wezwani do powtarzania: „Ty jesteś Mesjasz, Syn Boga żywego” (Mt 16, 16). - Niezbędne jest, abyśmy to czynili przede wszystkim w naszej osobistej relacji z Nim, w wysiłku codziennej drogi nawrócenia. Ale następnie, także jako Kościół, wspólnie przeżywając naszą przynależność do Pana i niosąc wszystkim Dobrą Nowinę – powiedział papież.

Zaznaczył, iż słowa te kieruje przede wszystkim do siebie, rozpoczynając misję Biskupa Rzymu, ale także do każdego, kto pełni w Kościele posługę władzy: „zniknąć, aby pozostał Chrystus, stać się się małym, aby On był poznany i uwielbiony (por. J 3, 30), poświęcić się do końca, aby nikomu nie zabrakło możliwości poznania Go i kochania. Niech Bóg obdarza mnie tą łaską dzisiaj i zawsze, z pomocą najczulszego wstawiennictwa Maryi, Matki Kościoła” – zakończył swoją homilię Leon XIV.

Msza św. na żywo

Vatican News, adg, st


 

POLECANE
Potężny sukces Nawrockiego. Jeszcze nie jest prezydentem, a już załatwił dla Polski zmianę bardzo niekorzystnej decyzji Bidena z ostatniej chwili
Potężny sukces Nawrockiego. Jeszcze nie jest prezydentem, a już załatwił dla Polski zmianę bardzo niekorzystnej decyzji Bidena

Karol Nawrocki ogłosił właśnie, że udało mu się podczas rozmowy z Donaldem Trumpem przekonać go do zmiany decyzji ws. ograniczenia eksportu do Polski chipów wysokiej technologii, potrzebnych w rozwoju technologii AI. Ograniczenia nałożyła na Polskę administracja Joe Bidena.

Prof. Boštjan Marko Turk: Próba bilansu pontyfikatu papieża Franciszka tylko u nas
Prof. Boštjan Marko Turk: Próba bilansu pontyfikatu papieża Franciszka

W dniu 10 maja 1923 roku Watykan opublikował dekret potępiający i zakazujący rozpowszechniania broszury zatytułowanej Pojawienie się Najświętszej Maryi Panny na świętej górze La Salette.Zawierała ona treść objawień maryjnych, w tym apokaliptyczne stwierdzenia, takie jak to, że „Rzym utraci wiarę i stanie się siedzibą Antychrysta”. W tej sprawie Jacques Maritain, jeden z najwybitniejszych filozofów chrześcijańskich XX wieku, spotkał się kiedyś z papieżem Benedyktem XV.

Ambasador USA przy NATO wskazał najważniejszy temat szczytu NATO w Hadze z ostatniej chwili
Ambasador USA przy NATO wskazał najważniejszy temat szczytu NATO w Hadze

– Prezydent Trump nie zrezygnuje z żądania, by sojusznicy wydawali 5 proc. PKB na obronność – powiedział we wtorek ambasador USA przy NATO Matthew Whittaker. Przestrzegł też Unię Europejską przed wykluczaniem amerykańskiego przemysłu zbrojeniowego w tym kontekście.

Ekspert ds. wizerunku: Trzaskowski miał bardzo zły makijaż, który go postarzał tylko u nas
Ekspert ds. wizerunku: Trzaskowski miał bardzo zły makijaż, który go postarzał

- (...) wyglądał na zmęczonego i bez energii. Od samego początku zwróciłem na to uwagę, gdy tylko go zobaczyłem. Miał też bardzo zły makijaż, który go postarzał. Wypadł niekorzystnie, było widać znużenie - mówi po debacie w TVP ekspert ds. wizerunku, politolog dr Sergiusz Trzeciak.

Donald Tusk uderzył w George Simiona. Takiej odpowiedzi się nie spodziewał z ostatniej chwili
Donald Tusk uderzył w George Simiona. Takiej odpowiedzi się nie spodziewał

"Nikt już nie wierzy w twoje kłamstwa i hipokryzję, Donaldzie" – pisze na platformie X kandydat na prezydenta Rumunii George Simion, odpowiadając na wpis Donalda Tuska.

Trzy powody dla których europejscy przywódcy w ogóle zabrali Tuska do Kijowa tylko u nas
Trzy powody dla których europejscy przywódcy w ogóle zabrali Tuska do Kijowa

„Słychać wycie? Znakomicie” – tak jedyny w Europie premier-hejter skwitował komentarze do jego sobotniej wyprawy do Kijowa. I opatrzył je swoim zdjęciem z Zełenskim, Macronem, Starmerem i Merzem. Na pozór Donald Tusk znalazł się przez moment niemal w centrum światowej polityki.

Polska ma więcej złota niż Europejski Bank Centralny z ostatniej chwili
Polska ma więcej złota niż Europejski Bank Centralny

Narodowy Bank Polski (NBP) zgromadził już ponad 509 ton złota, wyprzedzając Europejski Bank Centralny. To nie tylko symboliczny sukces, ale też silny sygnał dla rynków i inwestorów.

Tusk planuje znów oszukać Polaków. Znamienne słowa Jarosława Kaczyńskiego ws. polskich żołnierzy na Ukrainie z ostatniej chwili
"Tusk planuje znów oszukać Polaków". Znamienne słowa Jarosława Kaczyńskiego ws. polskich żołnierzy na Ukrainie

"Na użycie Sił Zbrojnych poza granicami państwa niezbędna jest zgoda prezydenta. Tylko Karol Nawrocki gwarantuje, że jej nie będzie" – pisze na platformie X prezes PiS Jarosław Kaczyński, komentując zaskakującą wypowiedź gen. Keitha Kellogga ws. misji pokojowej na Ukrainie.

Zabrze: Kandydat na prezydenta Rumunii George Simion przybył na wiec Karola Nawrockiego z ostatniej chwili
Zabrze: Kandydat na prezydenta Rumunii George Simion przybył na wiec Karola Nawrockiego

Kandydat na prezydenta Rumunii George Simion zachęcał we wtorek w Zabrzu do głosowania na Karola Nawrockiego. Popierany przez PiS obywatelski kandydat podczas wiecu gratulował też mieszkańcom Zabrza, że w niedzielnym referendum odwołali popieraną przez KO prezydent miasta.

Ważny komunikat dla mieszkańców Gdyni z ostatniej chwili
Ważny komunikat dla mieszkańców Gdyni

Ważna wiadomość dla mieszkańców Gdyni i wszystkich, którym leży na sercu lokalne dziedzictwo. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzję ministra kultury, która wcześniej skreśliła historyczne korty i stadion przy ul. Ejsmonda z listy zabytków. Sprawa wraca do ponownego rozpatrzenia.

REKLAMA

Msza św. pod przewodnictwem papieża Leona XIV zamyka konklawe [wideo]

Wyłoniony wczoraj w wyniku czterech głosowań kardynałów nowy papież Leon XIV, czyli kard. Robert Francis Prevost, odprawia dziś w Kaplicy Sykstyńskiej pierwszą Mszę św. swojego pontyfikatu. Jest to Msza zamykająca zakończone wczoraj konklawe.
papież Leon XIV Msza św. pod przewodnictwem papieża Leona XIV zamyka konklawe [wideo]
papież Leon XIV / YT print screen/Vatican News - Polski

Pierwsze słowa

Wczoraj po wyborze Leon XIV, po którym widać było głębokie wzruszenie, wyszedł na loggię bazyliki św. Piotra i zwócił się się do wiernych. W swoich pierwszych słowach powiedział: "Pokój niech będzie z wami wszystkimi", podkreślając, że są to również pierwsze słowa Chrystusa wypowiedziane do uczniów po zmartwychwstaniu.

Papież wzywał wszystkich do siania pokoju.

Zakończenie konklawe

Dziś nowy papież przewodniczy Mszy św. na zakończenie konklawe, które wyłoniło go spośród 133 kardynałów elektorów i osadziło na tronie Piotrowym.

Papieska homilia

W swojej homilii najpierw po angielsku Ojciec Święty nawiązał do słów psalmu responsoryjnego „Śpiewajcie Panu pieśń nową, bo cuda uczynił!”” (Ps. 97) i zachęcił do dostrzeżenia, iż Bóg czyni cuda nie tylko wobec jego osoby, ale całego Kościoła, nieustannie obdarza błogosławieństwem całą wspólnotę. Wyraził przekonanie, iż w pełnieniu posługi Piotrowej do której został powołany, będzie może polegać na każdym z kardynałów w zdaniu głoszenia Ewangelii.

Następnie mówiąc po włosku papież odniósł się do odczytanego fragmentu Ewangelii (Mt 16, 13-19) i wyznania Piotra: „Ty jesteś Mesjasz, Syn Boga żywego” (Mt 16, 16). Zaznaczył, że w Panu Jezusie mamy wzór świętego człowieczeństwa, który wszyscy możemy naśladować. Podkreślił, iż zadaniem Kościoła jest głoszenie Ewangelii wszelkiemu stworzeniu. „Bóg, powołując mnie poprzez wasz głos na Następcę Pierwszego z Apostołów, powierza mi ten skarb, abym z Jego pomocą był jego wiernym szafarzem (por. 1 Kor 4, 2) na rzecz całego mistycznego Ciała Kościoła; tak aby Kościół był coraz bardziej miastem położonym na górze (por. Ap 21, 10), arką zbawienia płynącą po falach historii, latarnią morską, która oświetla noce świata. I to nie tyle dzięki wspaniałości jego struktur lub wielkości jego budowli – takich jak zabytki, w których się znajdujemy – lecz dzięki świętości jego członków, tego «ludu [Bogu] na własność przeznaczonego, aby ogłaszał chwalebne dzieła Tego, który ich wezwał z ciemności do przedziwnego swojego światła» (por. 1 P 2, 9)” – stwierdził Ojciec Święty.

Papież zwrócił też uwagę na wcześniejsze pytanie Jezusa: „Za kogo ludzie uważają Syna Człowieczego?” (Mt 16, 13). Nawiązując do kontekstu aktualnego przyznał, że świat może uważać Pana Jezusa za osobę całkowicie pozbawioną znaczenia, co najwyżej za ciekawą postać, która może wzbudzać zdziwienie swoim niezwykłym sposobem mówienia i postępowania. I tak, kiedy Jego obecność stanie się uciążliwa dla wymagań uczciwości i moralności, które On stawia, ten „świat” nie zawaha się odrzucić Go i wyeliminować. Ale jest też inna odpowiedź – ludzi, którzy są Nim urzeczeni, jednak uważają Go jedynie za człowieka i dlatego w chwili niebezpieczeństwa, podczas Męki, oni również Go opuszczają i odchodzą, rozczarowani.

- Również dzisiaj nie brakuje kontekstów, w których Jezus, choć ceniony jako człowiek, jest sprowadzany jedynie do roli charyzmatycznego lidera lub superczłowieka, i to nie tylko wśród niewierzących, ale także wśród wielu ochrzczonych, którzy w ten sposób ostatecznie żyją – na tym poziomie – w faktycznym ateizmie – zauważył Ojciec Święty.

Wskazał on, iż w tym świecie Kościół jest wezwany do świadczenia radosnej wiary w Jezusa Zbawiciela. Także dzisiaj jego członkowie są wezwani do powtarzania: „Ty jesteś Mesjasz, Syn Boga żywego” (Mt 16, 16). - Niezbędne jest, abyśmy to czynili przede wszystkim w naszej osobistej relacji z Nim, w wysiłku codziennej drogi nawrócenia. Ale następnie, także jako Kościół, wspólnie przeżywając naszą przynależność do Pana i niosąc wszystkim Dobrą Nowinę – powiedział papież.

Zaznaczył, iż słowa te kieruje przede wszystkim do siebie, rozpoczynając misję Biskupa Rzymu, ale także do każdego, kto pełni w Kościele posługę władzy: „zniknąć, aby pozostał Chrystus, stać się się małym, aby On był poznany i uwielbiony (por. J 3, 30), poświęcić się do końca, aby nikomu nie zabrakło możliwości poznania Go i kochania. Niech Bóg obdarza mnie tą łaską dzisiaj i zawsze, z pomocą najczulszego wstawiennictwa Maryi, Matki Kościoła” – zakończył swoją homilię Leon XIV.

Msza św. na żywo

Vatican News, adg, st



 

Polecane
Emerytury
Stażowe