Los Angeles płonie... z korzyścią dla prawie wszystkich

Los Angeles znów "płonie" - krzyczą nagłówki na portalach. To drugie co do wielkości miasto USA często płonie. Jeśli nie jest to pożar całych dzielnic (np. przed kilkoma miesiącami) z przyczyn naturalnych, to palą się samochody i sklepy. Tak było w roku 2020, w trakcie zamieszek po śmierci George'a Floyda. I tak jest znów dziś.
Proimigranccy demonstranci w Los Angeles Los Angeles płonie... z korzyścią dla prawie wszystkich
Proimigranccy demonstranci w Los Angeles / EPA/KYLE GRILLOT Dostawca: PAP/EPA

Co musisz wiedzieć?

  • Amerykańskie Los Angeles pustoszą zamieszki wywołane przez proimigranckich aktywistów
  • Donald Trump wysyła do Los Angeles Gwardię Narodową, wojsko i zarządza deportacje imigrantów
  • Miażdżąca większość Amerykanów popiera masowe deportacje nielegalnych imigrantów

 

Nowoczesność sprzyja protestującym

Podpalanie samochodów stało się łatwiejsze niż dawniej. Palenie samochodów zaparkowanych nie wstrzymuje ruchu ulicznego tak efektownie jak pożar samochodu na jezdni - najlepiej na skrzyżowaniu najruchliwszych ulic. Po Los Angeles jeździ coraz więcej samochodów (zwłaszcza taksówek) bez kierowców. Te najłatwiej podpalać, bo samochód bez kierowcy - gdy zagrodzi mu drogę napastnik z "koktajlem Mołotowa" - nie stara się go wyminąć, tylko automatycznie zatrzymuje się i pokornie czeka, aż człowiek przed maską odejdzie. Nie potrafi inaczej. Tak jest zaprogramowany.  Nowoczesność sprzyja więc atakującym.

Dawniej trzeba było wyrywać płyty chodnikowe (trudne zadanie!), żeby mieć czym rzucać na samochody z mostu nad autostradą. Teraz wszędzie zalegają solidne, ciężkie hulajnogi. Nadają się idealnie do zrzucania na dachy osobówek i autobusów. I to się dzieje. Oczywiście nie wszędzie i nie stale. Pamiętajmy o proporcjach. Wielkie Los Angeles ma ponad tysiąc kilometrów autostrad i setki mostów nad nimi. Także spalone i obrabowane sklepy to jedynie ułamek promila ogólnej liczby sklepów.

Jednak ta statystyka nie ma żadnego znaczenia dla tych, którzy stracili swoje biznesy, którym na dach samochodu spadła hulajnoga lub ich samochód spłonął.

 

Pojedynek politycznych tytanów

Władze miasta i stanu wykorzystują tę sytuację i prowadzą polityczną grę z federalną administracją. Kluczem do zrozumienia tego, co się tu dzieje, jest konflikt pomiędzy władzami stanu Kalifornia (gubernator Gavin Newsom) i miasta Los Angeles (burmistrz Karen Bass) a prezydentem Donaldem Trumpem i - generalnie - partią republikańską. Republikanie w Kalifornii, zwłaszcza w jej wielkich miastach, stanowią od dawna absolutną mniejszość we wszystkich władzach, a żaden republikański kandydat na prezydenta USA nie wygrał w Kalifornii od 1988 roku. Wniosek jest oczywisty: gubernator Kalifornii i burmistrz Los Angeles mają całkiem innych adresatów swoich decyzji i działań niż Trump i republikanie. Całkiem inni wyborcy ich wybrali. Komu innemu chcą się przypodobać. Dlatego władze stanowe i miejskie bagatelizowały demonstracje i niebezpieczeństwo jakie one stwarzały, bo są to demonstracje i protesty przeciwko funkcjonariuszom federalnym i decyzjom Trumpa. Czyli to były "dobre" protesty, bo skierowane przeciwko wspólnemu wrogowi. Dla znacznej części politycznie zaangażowanych Kalifornijczyków, akcje przeciwko działaniom znienawidzonego przez nich Trumpa są warte obrabowanych sklepów i spalonych samochodów (zwłaszcza, gdy są to cudze sklepy i samochody). "Zaprzestańcie deportacji, a protesty ustaną" - mówiły władzom federalnym władze lokalne.

Z kolei Trump wysyła do LA Gwardię Narodową i wojsko (marines), bo chce pokazać "środkowej Ameryce", czyli milionom swoich wyborców, że potrafi być stanowczy wobec łamiących prawo i zagrażających bezpieczeństwu na ulicach. Szczególnie w stanach rządzonych przez demokratów. Los Angeles już dawno ogłosiło się "miastem sanktuarium", co oznacza, że policja oraz inne służby stają po stronie bezprawia i odmawiają współpracy z przedstawicielami władz federalnych w zwalczaniu nielegalnej migracji. 
W tym zwarciu władz Kalifornii z rządem federalnym, racja jest jednoznacznie po stronie Trumpa. Agenci imigracyjni chcą zatrzymać i deportować ludzi, którzy są w USA bezprawnie, którzy pracują nielegalnie, najczęściej posługując się fałszywymi dokumentami. Z kolei demonstracje, które są protestem wobec zatrzymaniom i deportacjom, z reguły przekształcają się w brutalne zamieszki, niszczenie mienia, wandalizm, rabunek sklepów i fizyczne ataki na policję oraz straż pożarną. Rozumowanie demonstrantów jest proste: pokojowymi manifestacjami nikt się nie przejmie. Na władze federalne zadziała tylko przemoc, anarchia, rabunek, płomienie i rozlew krwi. Tak powstaje spirala agresji.

 

Gangsterzy i politycy korzystają z okazji 

Poza tym także członkowie gangów wykorzystują chaos, który wywołują demonstracje, do rabunku sklepów. Nie ma nic bardziej przerażającego, niż całkowita bezradność policji wobec przemocy motłochu. Pamiętam, gdy w 2020 roku San Fernando Valley (dzielnica LA) przygotowywała się na noc przemocy. Na głównej ulicy, bulwarze Ventura, na kilkukilometrowym odcinku właściciele wszystkich sklepów zabezpieczali swoje okna i drzwi płytami wiórowymi i sztabami, bo wiedzieli, że policja nie będzie w stanie powstrzymać ataków tłumu. Panowało poczucie bezsilności. Donald Trump ostrzegał wówczas władze lokalne i stanowe, że wyśle wojsko, jeśli nie dadzą sobie rady. Minęło 5 lat i sytuacja się powtórzyła. Tym razem Trump szybko przeszedł od słów do czynów. Cała Ameryka ma widzieć, że nie będzie się patyczkował z bezprawiem. Sondaże wykazują, że absolutna większość Amerykanów popiera masowe deportacje nielegalsów, a deportacjom w jakiekolwiek formie sprzeciwia się zaledwie 16% badanych. Chaos na ulicach Los Angeles zwiększy procent popierających deportacje, co wzmocni Trumpa i ruch MAGA.

Paradoksalnie, dla władz kalifornijskich ta sytuacja jest również korzystna. Przecież, gdy cokolwiek pójdzie teraz nie tak, gdy np. pojawią się ofiary w ludziach, będzie to dla większości kalifornijskich wyborców winą Trumpa. A więc jeszcze bardziej wzmocni demokratów.

Z kolei niszczenie budynków, ulic i infrastruktury miejskiej jest z definicji korzystne dla władz miasta, bo "odbudowa" po dewastacji stanie się pretekstem do podniesienia podatków lub emitowania specjalnych obligacji. Szczególnie, że zbliża się termin igrzysk olimpijskich w Los Angeles. Lokalni politycy zdobędą nowe, wielkie fundusze, czym automatycznie zwiększą swoją władzę.

Politycznie, wszystkie strony zyskują. Newsom i Bass w Kalifornii. Trump w Stanach republikańskich. 
Kto "stoi" za demonstracjami i przemocą? Sterują nimi lewackie organizacje, których celem jest chaos i anarchia. One też wzmocnią się po protestach, bo - w wyniku radykalizacji młodzieży i nielegalnych imigrantów -  poszerzą swoją bazę i zbudują własną legendę.

 

Kto straci?

A kto straci na demonstracjach i przemocy? Nie ci, którzy poniosą straty materialne, bo tym firmy ubezpieczeniowe wypłacą odszkodowania (często zawyżone). I nie ubezpieczyciele, bo oni przecież natychmiast podniosą opłaty za ubezpieczenia, uzasadniając podwyżki zwiększonym ryzykiem. Ostatecznie, za wszystko zapłaci amerykański podatnik.

Kto więc straci? Stracą przypadkowe ofiary przemocy i chaosu - ludzie, którzy znajdą się w niewłaściwym miejscu o niewłaściwym czasie. Tacy zawsze tracą, ale ich jest z reguły mniej niż wszystkich, którzy skorzystają. Dlatego przemoc będzie jeszcze trwała. A gdy się wypali tym razem, wróci za rok lub dwa.


 

POLECANE
Instytut Pileckiego wywołuje nowy skandal wokół komunistycznego bandyty Maksymiliana Schnepfa z ostatniej chwili
Instytut Pileckiego wywołuje nowy skandal wokół komunistycznego bandyty Maksymiliana Schnepfa

Trwa skandal związany z tym, że Instytut Pileckiego otworzył w Augustowie Dom Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej, projekt przygotowany jeszcze przez poprzednie kierownictwo instytutu z Magdaleną Gawin na cele. Problem w tym, że pośród sprawców komunistycznej zbrodni zabrakło nazwiska ojca obecnego dyplomaty Ryszarda Schnepfa i teścia dziennikarki neo-TVP Doroty Wysockiej-Schnepf - Maksymiliana Schnepfa.

Imigranci odsyłani do Polski. Są dane niemieckiej policji z ostatniej chwili
Imigranci odsyłani do Polski. Są dane niemieckiej policji

Wprowadzenie w 2023 roku kontroli granicznych przez Niemcy skutkuje większą liczbą migrantów zawracanych do Polski mimo zmniejszającej się liczby odnotowywanych nielegalnych wjazdów – informuje w środę PAP, która dotarła do danych niemieckiej policji.

Ministrowie przerażeni. Tusk się z nimi nawet nie wita tylko u nas
Ministrowie przerażeni. Tusk się z nimi nawet nie wita

Ministrowie w stanie przerażenia. Premier to lubi. Już za pierwszego rządu Donalda Tuska „rekonstrukcja” to były jego osobiste igrzyska śmierci. Siedział żółty cesarz i patrzył jak się wyrzynają, z uwagą słuchał każdego donosu i czytał kolejne przecieki jednego ministra na drugiego.

Bodnar powołał neo-rzeczników dyscyplinarnych z ostatniej chwili
Bodnar powołał neo-rzeczników dyscyplinarnych

Dzisiejsze nominacje to nie "naprawa" – to symbol bezprawia w togach. Adam Bodnar po raz kolejny przekracza granice prawa – uważa sędzia Kamila Borszowska-Moszowska.

Braun straci immunitet? Nowy ruch Bodnara z ostatniej chwili
Braun straci immunitet? Nowy ruch Bodnara

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar przekazał, że w środę podpisał kolejne dwa wnioski o uchylenie immunitetów związane z działaniami europosła Grzegorza Brauna.

Biały Dom wzywa Izrael do wstrzymania ataków z ostatniej chwili
Biały Dom wzywa Izrael do wstrzymania ataków

Portal Axios poinformował, że administracja prezydenta USA Donalda Trumpa po raz kolejny wezwała w środę władze Izraela, by wstrzymały ataki na stolicę Syrii, Damaszek. Szef dyplomacji USA Marco Rubio potwierdził, że władze USA są w kontakcie z rządem Benjamina Netanjahu.

Ogromny pożar na festiwalu Tomorrowland. Płonie główna scena z ostatniej chwili
Ogromny pożar na festiwalu Tomorrowland. Płonie główna scena

Płonie główna scena na której ma odbyć się festiwal Tomorrowland. Trwa akcja służb. Impreza zaplanowana jest na 18–20 lipca 2025 r.

Rozpad koalicji rządzącej w Izraelu. Co z rządem Netanjahu? z ostatniej chwili
Rozpad koalicji rządzącej w Izraelu. Co z rządem Netanjahu?

''Ministrowie partii Szas odchodzą z rządu'' – pisze ''Jerusalem Post''. Jednak nie oznacza to automatycznego upadku rządu Benjamina Netanjahu.

Ulewa nad Słupskiem. Pilny komunikat RCB z ostatniej chwili
Ulewa nad Słupskiem. Pilny komunikat RCB

W środę intensywna ulewa sparaliżowała ruch w Słupsku. Policja prosi o ostrożność. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega, że do jutra (17 lipca) nad Pomorzem mogą przechodzić kolejne fronty burzowe.

Znamy nazwisko selekcjonera reprezentacji Polski. Komunikat PZPN z ostatniej chwili
Znamy nazwisko selekcjonera reprezentacji Polski. Komunikat PZPN

Polski Związek Piłki Nożnej informuje, że nowym selekcjonerem reprezentacji Polski został Jan Urban. 63-letni szkoleniowiec podpisał kontrakt z federacją i oficjalnie obejmuje funkcję pierwszego trenera drużyny narodowej.

REKLAMA

Los Angeles płonie... z korzyścią dla prawie wszystkich

Los Angeles znów "płonie" - krzyczą nagłówki na portalach. To drugie co do wielkości miasto USA często płonie. Jeśli nie jest to pożar całych dzielnic (np. przed kilkoma miesiącami) z przyczyn naturalnych, to palą się samochody i sklepy. Tak było w roku 2020, w trakcie zamieszek po śmierci George'a Floyda. I tak jest znów dziś.
Proimigranccy demonstranci w Los Angeles Los Angeles płonie... z korzyścią dla prawie wszystkich
Proimigranccy demonstranci w Los Angeles / EPA/KYLE GRILLOT Dostawca: PAP/EPA

Co musisz wiedzieć?

  • Amerykańskie Los Angeles pustoszą zamieszki wywołane przez proimigranckich aktywistów
  • Donald Trump wysyła do Los Angeles Gwardię Narodową, wojsko i zarządza deportacje imigrantów
  • Miażdżąca większość Amerykanów popiera masowe deportacje nielegalnych imigrantów

 

Nowoczesność sprzyja protestującym

Podpalanie samochodów stało się łatwiejsze niż dawniej. Palenie samochodów zaparkowanych nie wstrzymuje ruchu ulicznego tak efektownie jak pożar samochodu na jezdni - najlepiej na skrzyżowaniu najruchliwszych ulic. Po Los Angeles jeździ coraz więcej samochodów (zwłaszcza taksówek) bez kierowców. Te najłatwiej podpalać, bo samochód bez kierowcy - gdy zagrodzi mu drogę napastnik z "koktajlem Mołotowa" - nie stara się go wyminąć, tylko automatycznie zatrzymuje się i pokornie czeka, aż człowiek przed maską odejdzie. Nie potrafi inaczej. Tak jest zaprogramowany.  Nowoczesność sprzyja więc atakującym.

Dawniej trzeba było wyrywać płyty chodnikowe (trudne zadanie!), żeby mieć czym rzucać na samochody z mostu nad autostradą. Teraz wszędzie zalegają solidne, ciężkie hulajnogi. Nadają się idealnie do zrzucania na dachy osobówek i autobusów. I to się dzieje. Oczywiście nie wszędzie i nie stale. Pamiętajmy o proporcjach. Wielkie Los Angeles ma ponad tysiąc kilometrów autostrad i setki mostów nad nimi. Także spalone i obrabowane sklepy to jedynie ułamek promila ogólnej liczby sklepów.

Jednak ta statystyka nie ma żadnego znaczenia dla tych, którzy stracili swoje biznesy, którym na dach samochodu spadła hulajnoga lub ich samochód spłonął.

 

Pojedynek politycznych tytanów

Władze miasta i stanu wykorzystują tę sytuację i prowadzą polityczną grę z federalną administracją. Kluczem do zrozumienia tego, co się tu dzieje, jest konflikt pomiędzy władzami stanu Kalifornia (gubernator Gavin Newsom) i miasta Los Angeles (burmistrz Karen Bass) a prezydentem Donaldem Trumpem i - generalnie - partią republikańską. Republikanie w Kalifornii, zwłaszcza w jej wielkich miastach, stanowią od dawna absolutną mniejszość we wszystkich władzach, a żaden republikański kandydat na prezydenta USA nie wygrał w Kalifornii od 1988 roku. Wniosek jest oczywisty: gubernator Kalifornii i burmistrz Los Angeles mają całkiem innych adresatów swoich decyzji i działań niż Trump i republikanie. Całkiem inni wyborcy ich wybrali. Komu innemu chcą się przypodobać. Dlatego władze stanowe i miejskie bagatelizowały demonstracje i niebezpieczeństwo jakie one stwarzały, bo są to demonstracje i protesty przeciwko funkcjonariuszom federalnym i decyzjom Trumpa. Czyli to były "dobre" protesty, bo skierowane przeciwko wspólnemu wrogowi. Dla znacznej części politycznie zaangażowanych Kalifornijczyków, akcje przeciwko działaniom znienawidzonego przez nich Trumpa są warte obrabowanych sklepów i spalonych samochodów (zwłaszcza, gdy są to cudze sklepy i samochody). "Zaprzestańcie deportacji, a protesty ustaną" - mówiły władzom federalnym władze lokalne.

Z kolei Trump wysyła do LA Gwardię Narodową i wojsko (marines), bo chce pokazać "środkowej Ameryce", czyli milionom swoich wyborców, że potrafi być stanowczy wobec łamiących prawo i zagrażających bezpieczeństwu na ulicach. Szczególnie w stanach rządzonych przez demokratów. Los Angeles już dawno ogłosiło się "miastem sanktuarium", co oznacza, że policja oraz inne służby stają po stronie bezprawia i odmawiają współpracy z przedstawicielami władz federalnych w zwalczaniu nielegalnej migracji. 
W tym zwarciu władz Kalifornii z rządem federalnym, racja jest jednoznacznie po stronie Trumpa. Agenci imigracyjni chcą zatrzymać i deportować ludzi, którzy są w USA bezprawnie, którzy pracują nielegalnie, najczęściej posługując się fałszywymi dokumentami. Z kolei demonstracje, które są protestem wobec zatrzymaniom i deportacjom, z reguły przekształcają się w brutalne zamieszki, niszczenie mienia, wandalizm, rabunek sklepów i fizyczne ataki na policję oraz straż pożarną. Rozumowanie demonstrantów jest proste: pokojowymi manifestacjami nikt się nie przejmie. Na władze federalne zadziała tylko przemoc, anarchia, rabunek, płomienie i rozlew krwi. Tak powstaje spirala agresji.

 

Gangsterzy i politycy korzystają z okazji 

Poza tym także członkowie gangów wykorzystują chaos, który wywołują demonstracje, do rabunku sklepów. Nie ma nic bardziej przerażającego, niż całkowita bezradność policji wobec przemocy motłochu. Pamiętam, gdy w 2020 roku San Fernando Valley (dzielnica LA) przygotowywała się na noc przemocy. Na głównej ulicy, bulwarze Ventura, na kilkukilometrowym odcinku właściciele wszystkich sklepów zabezpieczali swoje okna i drzwi płytami wiórowymi i sztabami, bo wiedzieli, że policja nie będzie w stanie powstrzymać ataków tłumu. Panowało poczucie bezsilności. Donald Trump ostrzegał wówczas władze lokalne i stanowe, że wyśle wojsko, jeśli nie dadzą sobie rady. Minęło 5 lat i sytuacja się powtórzyła. Tym razem Trump szybko przeszedł od słów do czynów. Cała Ameryka ma widzieć, że nie będzie się patyczkował z bezprawiem. Sondaże wykazują, że absolutna większość Amerykanów popiera masowe deportacje nielegalsów, a deportacjom w jakiekolwiek formie sprzeciwia się zaledwie 16% badanych. Chaos na ulicach Los Angeles zwiększy procent popierających deportacje, co wzmocni Trumpa i ruch MAGA.

Paradoksalnie, dla władz kalifornijskich ta sytuacja jest również korzystna. Przecież, gdy cokolwiek pójdzie teraz nie tak, gdy np. pojawią się ofiary w ludziach, będzie to dla większości kalifornijskich wyborców winą Trumpa. A więc jeszcze bardziej wzmocni demokratów.

Z kolei niszczenie budynków, ulic i infrastruktury miejskiej jest z definicji korzystne dla władz miasta, bo "odbudowa" po dewastacji stanie się pretekstem do podniesienia podatków lub emitowania specjalnych obligacji. Szczególnie, że zbliża się termin igrzysk olimpijskich w Los Angeles. Lokalni politycy zdobędą nowe, wielkie fundusze, czym automatycznie zwiększą swoją władzę.

Politycznie, wszystkie strony zyskują. Newsom i Bass w Kalifornii. Trump w Stanach republikańskich. 
Kto "stoi" za demonstracjami i przemocą? Sterują nimi lewackie organizacje, których celem jest chaos i anarchia. One też wzmocnią się po protestach, bo - w wyniku radykalizacji młodzieży i nielegalnych imigrantów -  poszerzą swoją bazę i zbudują własną legendę.

 

Kto straci?

A kto straci na demonstracjach i przemocy? Nie ci, którzy poniosą straty materialne, bo tym firmy ubezpieczeniowe wypłacą odszkodowania (często zawyżone). I nie ubezpieczyciele, bo oni przecież natychmiast podniosą opłaty za ubezpieczenia, uzasadniając podwyżki zwiększonym ryzykiem. Ostatecznie, za wszystko zapłaci amerykański podatnik.

Kto więc straci? Stracą przypadkowe ofiary przemocy i chaosu - ludzie, którzy znajdą się w niewłaściwym miejscu o niewłaściwym czasie. Tacy zawsze tracą, ale ich jest z reguły mniej niż wszystkich, którzy skorzystają. Dlatego przemoc będzie jeszcze trwała. A gdy się wypali tym razem, wróci za rok lub dwa.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe