Wyruszyła legendarna pielgrzymka z Helu na Jasną Górę - 640 km w 19 dni

Z Helu wyruszyła dziś rano 44. Kaszubska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. W ciągu 19 dni pątnicy przejdą 638 km. To jeden z najdłuższych w Polsce szlaków pątniczych do narodowego sanktuarium, dlatego uczestnicy wyprawy maszerują w tempie szybszym niż pątnicy z innych miast.
Jasna Góra. Błonia Wyruszyła legendarna pielgrzymka z Helu na Jasną Górę - 640 km w 19 dni
Jasna Góra. Błonia / wikimedia commons/public_domain/Reytan - Praca własna

Co musisz wiedzieć?

  • Pielgrzymka z Helu na Jasna Górę bywa nazywana “Kaszubskim Ekspresem”. Grupę charakteryzuje bardzo szybkie tempo marszu – około 5,5-6 km/godz.;
  • Po Mszy św. pielgrzymi wyruszyli dziś tradycyjnie z kościoła Bożego Ciała w Helu;
  • Podobnie jak w latach ubiegłych na trasę wyruszyło około 120 osób, ale po weekendzie do pielgrzymki dołączy znacznie więcej osób;
  • W ciągu 19 dni pątnicy pokonają dokładnie 638 km, przechodząc kolejno przez województwa: pomorskie, kujawsko-pomorskie, wielkopolskie, łódzkie i śląskie;
  • W 2006 roku pielgrzymi przeszli dystans 930 km dochodząc pod krzyż na Giewoncie, a w 2011 roku 1040 km idąc do Lewoczy;
  • Pielgrzymka Kaszubska wyrusza już po raz 44., jednak pątnicze tradycje są w tym regionie o wiele dłuższe. Kaszubi pielgrzymowali na Jasną Górę już w XV wieku, co odnotowywał w swoich "Rocznikach" Jan Długosz.

Pielgrzymi wyruszyli tradycyjnie z kościoła Bożego Ciała w Helu po Mszy św. w tamtejszym kościele pw. Bożego Ciała. Pierwszy, 38-kilometrowy etap zakończą wieczorem Swarzewie. Pątnicy dotrą do Częstochowy dotrą 12 sierpnia. W tym roku będzie im towarzyszyło hasło trwającego obecnie w Kościele Roku Świętego: “Pielgrzymi nadziei”.

- Chcemy z tą nadzieją podjąć trud tegorocznego pielgrzymowania - powiedział KAI kierownik pielgrzymki ks. Robert Jahns. - Chcemy także nieść tę nadzieję wszystkim, których spotkamy na naszej drodze, modląc się za nich i dając im świadectwo naszej wiary - dodał duchowny.

Podobnie jak w latach ubiegłych na trasę wyruszyło około 120 osób, choć, jak przewidywał kierownik pielgrzymki ks. Jahns, w tym roku z uwagi na to, że początek wydarzenia zbiega się z weekendem, w pierwszych trzech dniach pielgrzymki grupa pątników będzie znacznie liczniejsza.

Kaszubski Ekspres

Pielgrzymka z Helu na Jasna Górę bywa nazywana “Kaszubskim Ekspresem”. Grupę charakteryzuje bardzo szybkie tempo marszu – około 5,5-6 km/godz. ale, jak mówią organizatorzy, w warunkach niesprzyjającej pogody, pątnicy potrafią “podkręcić” tempo do 8 km/godz.

Pielgrzymka Kaszubska poza tym, że jest - obok m.in. pielgrzymki szczecińskiej - jedną z najdłuższych w Polsce, wyróżnia się spośród innych, zdążających na Jasną Górę językiem, w jakim prowadzone są modlitwy. Codziennie pątnicy śpiewają hymn ku czci Matki Bożej „Kaszebsko Królewo”, a liturgia także prowadzona jest po kaszubsku.

Pielgrzymka kultywuje kaszubskie tradycje i dba, aby na flagach czy koszulkach znalazły się motywy z kaszubskim haftem.

W ciągu 19 dni pątnicy pokonają dokładnie 638 km, przechodząc kolejno przez województwa: pomorskie, kujawsko-pomorskie, wielkopolskie, łódzkie i śląskie.

“Chcesz wyjść poza swoją strefę komfortu, przeżyć wyjątkowe rekolekcje w drodze, doświadczyć piękna i prostoty Kościoła? Masz duchowy problem, który chcesz "załatwić" z Bogiem? Potrzebujesz modlitwy, spowiedzi, rozmowy? Zapraszamy do wędrowania z "Kaszubami", zachęcają organizatorzy. Jak zapowiadają, pielgrzymka jest wyjątkowa przygodą, podczas której można odkryć Kościół oraz swoje w nim miejsce.

Historia

Piesza Pielgrzymka Kaszubska po raz pierwszy wyruszyła ze w 1982 r. Pomysłodawcą pielgrzymki był śp. ks. Zygmunt Trella. Chcąc uczcić 600-lecie obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, kapłan postanowił zebrać grupę pątników i przejść wraz z nimi ponad 600 km na Jasną Górę.

Pielgrzymka Kaszubska wyrusza już po raz 44., jednak pątnicze tradycje są w tym regionie o wiele dłuższe. Kaszubi pielgrzymowali na Jasną Górę już w XV wieku, co odnotowywał w swoich "Rocznikach" Jan Długosz.

W szczególnych okolicznościach pielgrzymi wydłużali trasę. Stało się tak np. w 2006 r. z okazji 25–lecia pielgrzymki, kiedy to pątnicy doszli aż do krzyża na Giewoncie. Trasa liczyła wówczas 930 km. W 2011 r. pokonali 1040 km, przechodząc z Jasnej Góry dalej, do Lewoczy - narodowego sanktuarium Słowaków. Sześć lat temu, na 35–lecie pielgrzymki, pątnicy doszli do Krakowa, aby uczestniczyć w Światowych Dniach Młodzieży i spotkaniu z papieżem Franciszkiem.

Z kolei w 2021 roku, z racji roku św. Jakuba i Jubileuszowej 40. Pielgrzymki Kaszubskiej, pielgrzymowanie pątników z Pomorza nie zakończyło się na Jasnej Górze. Najpierw wyjechali autokarem z Częstochowy do Hiszpanii, a następnie wyruszyli pieszo z miejscowości Saria, by po czterech dniach dotarli do Santiago de Compostela. Stamtąd wyruszyli autokarem w drogę powrotną, odwiedzając m.in. Fatimę, Pampelunę i Lourdes.
 

tk


 

POLECANE
Awantura na pokładzie, interweniowały służby. Linia lotnicza oskarżona o antysemityzm Wiadomości
Awantura na pokładzie, interweniowały służby. Linia lotnicza oskarżona o antysemityzm

Kiludziesięcioosobowa grupa francuskich nastolatków wraz z opiekunami została siłą usunięta z pokładu samolotu linii Vueling. Powodem było agresywne zachowanie, zakłócanie porządku i zagrożenie dla bezpieczeństwa pozostałych pasażerów. Gdy ujawniono, że grupa jest pochodzenia żydowskiego, pojawiły się oskarżenia wobec przewoźnika o antysemickie motywy działania.

Łukaszenka: Szykujemy się do wojny Wiadomości
Łukaszenka: "Szykujemy się do wojny"

Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka spotkał się z dziennikarkami podczas wizyty w gospodarstwie rolnym Ozierickij-Agro w obwodzie mińskim. Choć głównym celem wizyty były trwające żniwa, w rozmowie z mediami poruszył również temat napiętych stosunków między Białorusią a krajami Europy Zachodniej.

Wszedł do morza i zaczął tonąć. Kadyrow odwieziony do szpitala w asyście służb Wiadomości
Wszedł do morza i zaczął tonąć. Kadyrow odwieziony do szpitala w asyście służb

Czeczeński przywódca Ramzan Kadyrow omal nie utonął podczas kąpieli w morzu w Bodrum, popularnym kurorcie turystycznym w zachodniej Turcji – poinformowały w piątek tamtejsze media. Po zdarzeniu trafił do szpitala, który w czasie jego pobytu został otoczony przez policję oraz ochroniarzy polityka.

Zamach stanu? Jest wniosek do prokuratury o przesłuchanie Szymona Hołowni pilne
Zamach stanu? Jest wniosek do prokuratury o przesłuchanie Szymona Hołowni

Adwokat Bartosz Lewandowski poinformował w mediach społecznościowych, że do prokuratury został skierowany wniosek o przesłuchanie Szymona Hołowni jako świadka. Jak wyjaśnił, jest to odpowiedź na "kolejne medialne doniesienia" dotyczące działań mających na celu "uniemożliwienie zaprzysiężenia Karola Nawrockiego".

IPN odnalazł szczątki Groźnego i Błachuta tylko u nas
IPN odnalazł szczątki "Groźnego" i "Błachuta"

Jan Jankowski i Stanisław Klaper - żołnierze Wyklęci/Niezłomni odnalezieni przez IPN w zbiorowych, bezimiennych dołach na cmentarzu Rakowickim w Krakowie, a następnie po badaniach genetycznych rozpoznani - zostali teraz ujawnieni jako ofiary komunistycznego terroru. Ich rodziny otrzymały noty identyfikacyjne.

Szymon Hołownia: namawiano mnie do zamachu stanu, ujawnię nazwiska pilne
Szymon Hołownia: namawiano mnie do zamachu stanu, ujawnię nazwiska

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia przekazał w piątek, że wielokrotnie sugerowano mu, aby opóźnił zaprzysiężenie Karola Nawrockiego na Prezydenta RP i dokonał w ten sposób „zamachu stanu”. Pytany, kto składał mu te propozycje, mówił o ludziach, którym „nie podobał się wynik wyborów prezydenckich”

Tȟašúŋke Witkó: Amerykańskie akrobacje dyplomatyczne tylko u nas
Tȟašúŋke Witkó: Amerykańskie akrobacje dyplomatyczne

14 lipca 2025 roku, w poniedziałek wieczorem, Donald John Trump, 47. prezydent Stanów Zjednoczonych dał Rosji 50 dni na to, aby ta zakończyła operację zbrojną na Ukrainie i jednocześnie zapowiedział, że w przypadku odrzucenia jego ultimatum nałoży na Moskwę surowe sankcje gospodarcze. Dodał też, że Kijów otrzyma odpłatnie amerykański sprzęt wojskowy, za który należność będą musiały uiścić europejskie kraje Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Niemiecki policjant patroluje gdańskie ulice. Jest nagranie z ostatniej chwili
Niemiecki policjant patroluje gdańskie ulice. Jest nagranie

W ostatnich dniach na ulicach Gdańska pojawił się funkcjonariusz w kamizelce z napisem „Polizei”, co wzbudziło spore poruszenie wśród mieszkańców. Obecność niemieckiego policjanta zaskoczyła m.in. Tomasza Rakowskiego, przewodniczącego klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska.

Wojewoda Mazowiecki zakazał Marszu Powstania Warszawskiego 1 sierpnia Wiadomości
Wojewoda Mazowiecki zakazał Marszu Powstania Warszawskiego 1 sierpnia

Robert Bąkiewicz poinformował w mediach społecznościowych, że Wojewoda Mazowiecki nie wyraził zgody na organizację Marszu Powstania Warszawskiego w formie cyklicznego zgromadzenia. Decyzja została wydana - jak twierdzi organizator - w ostatnim możliwym terminie, mimo że wniosek został złożony już w październiku 2024 roku.

Łukaszenka znów straszy wojną. „Szykujemy się, na wszelki wypadek” z ostatniej chwili
Łukaszenka znów straszy wojną. „Szykujemy się, na wszelki wypadek”

Alaksandr Łukaszenka po raz kolejny mówi o przygotowaniach do wojny. Tym razem słowa padły podczas jego wizyty w jednym z gospodarstw rolnych w obwodzie mińskim.

REKLAMA

Wyruszyła legendarna pielgrzymka z Helu na Jasną Górę - 640 km w 19 dni

Z Helu wyruszyła dziś rano 44. Kaszubska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. W ciągu 19 dni pątnicy przejdą 638 km. To jeden z najdłuższych w Polsce szlaków pątniczych do narodowego sanktuarium, dlatego uczestnicy wyprawy maszerują w tempie szybszym niż pątnicy z innych miast.
Jasna Góra. Błonia Wyruszyła legendarna pielgrzymka z Helu na Jasną Górę - 640 km w 19 dni
Jasna Góra. Błonia / wikimedia commons/public_domain/Reytan - Praca własna

Co musisz wiedzieć?

  • Pielgrzymka z Helu na Jasna Górę bywa nazywana “Kaszubskim Ekspresem”. Grupę charakteryzuje bardzo szybkie tempo marszu – około 5,5-6 km/godz.;
  • Po Mszy św. pielgrzymi wyruszyli dziś tradycyjnie z kościoła Bożego Ciała w Helu;
  • Podobnie jak w latach ubiegłych na trasę wyruszyło około 120 osób, ale po weekendzie do pielgrzymki dołączy znacznie więcej osób;
  • W ciągu 19 dni pątnicy pokonają dokładnie 638 km, przechodząc kolejno przez województwa: pomorskie, kujawsko-pomorskie, wielkopolskie, łódzkie i śląskie;
  • W 2006 roku pielgrzymi przeszli dystans 930 km dochodząc pod krzyż na Giewoncie, a w 2011 roku 1040 km idąc do Lewoczy;
  • Pielgrzymka Kaszubska wyrusza już po raz 44., jednak pątnicze tradycje są w tym regionie o wiele dłuższe. Kaszubi pielgrzymowali na Jasną Górę już w XV wieku, co odnotowywał w swoich "Rocznikach" Jan Długosz.

Pielgrzymi wyruszyli tradycyjnie z kościoła Bożego Ciała w Helu po Mszy św. w tamtejszym kościele pw. Bożego Ciała. Pierwszy, 38-kilometrowy etap zakończą wieczorem Swarzewie. Pątnicy dotrą do Częstochowy dotrą 12 sierpnia. W tym roku będzie im towarzyszyło hasło trwającego obecnie w Kościele Roku Świętego: “Pielgrzymi nadziei”.

- Chcemy z tą nadzieją podjąć trud tegorocznego pielgrzymowania - powiedział KAI kierownik pielgrzymki ks. Robert Jahns. - Chcemy także nieść tę nadzieję wszystkim, których spotkamy na naszej drodze, modląc się za nich i dając im świadectwo naszej wiary - dodał duchowny.

Podobnie jak w latach ubiegłych na trasę wyruszyło około 120 osób, choć, jak przewidywał kierownik pielgrzymki ks. Jahns, w tym roku z uwagi na to, że początek wydarzenia zbiega się z weekendem, w pierwszych trzech dniach pielgrzymki grupa pątników będzie znacznie liczniejsza.

Kaszubski Ekspres

Pielgrzymka z Helu na Jasna Górę bywa nazywana “Kaszubskim Ekspresem”. Grupę charakteryzuje bardzo szybkie tempo marszu – około 5,5-6 km/godz. ale, jak mówią organizatorzy, w warunkach niesprzyjającej pogody, pątnicy potrafią “podkręcić” tempo do 8 km/godz.

Pielgrzymka Kaszubska poza tym, że jest - obok m.in. pielgrzymki szczecińskiej - jedną z najdłuższych w Polsce, wyróżnia się spośród innych, zdążających na Jasną Górę językiem, w jakim prowadzone są modlitwy. Codziennie pątnicy śpiewają hymn ku czci Matki Bożej „Kaszebsko Królewo”, a liturgia także prowadzona jest po kaszubsku.

Pielgrzymka kultywuje kaszubskie tradycje i dba, aby na flagach czy koszulkach znalazły się motywy z kaszubskim haftem.

W ciągu 19 dni pątnicy pokonają dokładnie 638 km, przechodząc kolejno przez województwa: pomorskie, kujawsko-pomorskie, wielkopolskie, łódzkie i śląskie.

“Chcesz wyjść poza swoją strefę komfortu, przeżyć wyjątkowe rekolekcje w drodze, doświadczyć piękna i prostoty Kościoła? Masz duchowy problem, który chcesz "załatwić" z Bogiem? Potrzebujesz modlitwy, spowiedzi, rozmowy? Zapraszamy do wędrowania z "Kaszubami", zachęcają organizatorzy. Jak zapowiadają, pielgrzymka jest wyjątkowa przygodą, podczas której można odkryć Kościół oraz swoje w nim miejsce.

Historia

Piesza Pielgrzymka Kaszubska po raz pierwszy wyruszyła ze w 1982 r. Pomysłodawcą pielgrzymki był śp. ks. Zygmunt Trella. Chcąc uczcić 600-lecie obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, kapłan postanowił zebrać grupę pątników i przejść wraz z nimi ponad 600 km na Jasną Górę.

Pielgrzymka Kaszubska wyrusza już po raz 44., jednak pątnicze tradycje są w tym regionie o wiele dłuższe. Kaszubi pielgrzymowali na Jasną Górę już w XV wieku, co odnotowywał w swoich "Rocznikach" Jan Długosz.

W szczególnych okolicznościach pielgrzymi wydłużali trasę. Stało się tak np. w 2006 r. z okazji 25–lecia pielgrzymki, kiedy to pątnicy doszli aż do krzyża na Giewoncie. Trasa liczyła wówczas 930 km. W 2011 r. pokonali 1040 km, przechodząc z Jasnej Góry dalej, do Lewoczy - narodowego sanktuarium Słowaków. Sześć lat temu, na 35–lecie pielgrzymki, pątnicy doszli do Krakowa, aby uczestniczyć w Światowych Dniach Młodzieży i spotkaniu z papieżem Franciszkiem.

Z kolei w 2021 roku, z racji roku św. Jakuba i Jubileuszowej 40. Pielgrzymki Kaszubskiej, pielgrzymowanie pątników z Pomorza nie zakończyło się na Jasnej Górze. Najpierw wyjechali autokarem z Częstochowy do Hiszpanii, a następnie wyruszyli pieszo z miejscowości Saria, by po czterech dniach dotarli do Santiago de Compostela. Stamtąd wyruszyli autokarem w drogę powrotną, odwiedzając m.in. Fatimę, Pampelunę i Lourdes.
 

tk



 

Polecane
Emerytury
Stażowe