Wyruszyła legendarna pielgrzymka z Helu na Jasną Górę - 640 km w 19 dni

Co musisz wiedzieć?
- Pielgrzymka z Helu na Jasna Górę bywa nazywana “Kaszubskim Ekspresem”. Grupę charakteryzuje bardzo szybkie tempo marszu – około 5,5-6 km/godz.;
- Po Mszy św. pielgrzymi wyruszyli dziś tradycyjnie z kościoła Bożego Ciała w Helu;
- Podobnie jak w latach ubiegłych na trasę wyruszyło około 120 osób, ale po weekendzie do pielgrzymki dołączy znacznie więcej osób;
- W ciągu 19 dni pątnicy pokonają dokładnie 638 km, przechodząc kolejno przez województwa: pomorskie, kujawsko-pomorskie, wielkopolskie, łódzkie i śląskie;
- W 2006 roku pielgrzymi przeszli dystans 930 km dochodząc pod krzyż na Giewoncie, a w 2011 roku 1040 km idąc do Lewoczy;
- Pielgrzymka Kaszubska wyrusza już po raz 44., jednak pątnicze tradycje są w tym regionie o wiele dłuższe. Kaszubi pielgrzymowali na Jasną Górę już w XV wieku, co odnotowywał w swoich "Rocznikach" Jan Długosz.
Pielgrzymi wyruszyli tradycyjnie z kościoła Bożego Ciała w Helu po Mszy św. w tamtejszym kościele pw. Bożego Ciała. Pierwszy, 38-kilometrowy etap zakończą wieczorem Swarzewie. Pątnicy dotrą do Częstochowy dotrą 12 sierpnia. W tym roku będzie im towarzyszyło hasło trwającego obecnie w Kościele Roku Świętego: “Pielgrzymi nadziei”.
- Chcemy z tą nadzieją podjąć trud tegorocznego pielgrzymowania - powiedział KAI kierownik pielgrzymki ks. Robert Jahns. - Chcemy także nieść tę nadzieję wszystkim, których spotkamy na naszej drodze, modląc się za nich i dając im świadectwo naszej wiary - dodał duchowny.
Podobnie jak w latach ubiegłych na trasę wyruszyło około 120 osób, choć, jak przewidywał kierownik pielgrzymki ks. Jahns, w tym roku z uwagi na to, że początek wydarzenia zbiega się z weekendem, w pierwszych trzech dniach pielgrzymki grupa pątników będzie znacznie liczniejsza.
Kaszubski Ekspres
Pielgrzymka z Helu na Jasna Górę bywa nazywana “Kaszubskim Ekspresem”. Grupę charakteryzuje bardzo szybkie tempo marszu – około 5,5-6 km/godz. ale, jak mówią organizatorzy, w warunkach niesprzyjającej pogody, pątnicy potrafią “podkręcić” tempo do 8 km/godz.
Pielgrzymka Kaszubska poza tym, że jest - obok m.in. pielgrzymki szczecińskiej - jedną z najdłuższych w Polsce, wyróżnia się spośród innych, zdążających na Jasną Górę językiem, w jakim prowadzone są modlitwy. Codziennie pątnicy śpiewają hymn ku czci Matki Bożej „Kaszebsko Królewo”, a liturgia także prowadzona jest po kaszubsku.
Pielgrzymka kultywuje kaszubskie tradycje i dba, aby na flagach czy koszulkach znalazły się motywy z kaszubskim haftem.
W ciągu 19 dni pątnicy pokonają dokładnie 638 km, przechodząc kolejno przez województwa: pomorskie, kujawsko-pomorskie, wielkopolskie, łódzkie i śląskie.
“Chcesz wyjść poza swoją strefę komfortu, przeżyć wyjątkowe rekolekcje w drodze, doświadczyć piękna i prostoty Kościoła? Masz duchowy problem, który chcesz "załatwić" z Bogiem? Potrzebujesz modlitwy, spowiedzi, rozmowy? Zapraszamy do wędrowania z "Kaszubami", zachęcają organizatorzy. Jak zapowiadają, pielgrzymka jest wyjątkowa przygodą, podczas której można odkryć Kościół oraz swoje w nim miejsce.
- Zakony żeńskie w czasie Holokaustu. Tysiące sióstr, które działały w cieniu
- Kościół wspomina dziś św. Brygidę, patronkę Europy
- „Żadna przyczyna nie może usprawiedliwić masakry niewinnych". Wspólny apel w sprawie Gazy
- Patriarcha Eliasz II ma już 50 tys. chrześniaków - zaskakujący gruziński sposób na kryzys demograficzny
- "Jestem klaunem trzymającym lustro dla świata". Ozzy Osbourne: heavymetalowiec i czciciel Boga
- 25 lipca - Dzień Bezpiecznego Kierowcy
Historia
Piesza Pielgrzymka Kaszubska po raz pierwszy wyruszyła ze w 1982 r. Pomysłodawcą pielgrzymki był śp. ks. Zygmunt Trella. Chcąc uczcić 600-lecie obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, kapłan postanowił zebrać grupę pątników i przejść wraz z nimi ponad 600 km na Jasną Górę.
Pielgrzymka Kaszubska wyrusza już po raz 44., jednak pątnicze tradycje są w tym regionie o wiele dłuższe. Kaszubi pielgrzymowali na Jasną Górę już w XV wieku, co odnotowywał w swoich "Rocznikach" Jan Długosz.
W szczególnych okolicznościach pielgrzymi wydłużali trasę. Stało się tak np. w 2006 r. z okazji 25–lecia pielgrzymki, kiedy to pątnicy doszli aż do krzyża na Giewoncie. Trasa liczyła wówczas 930 km. W 2011 r. pokonali 1040 km, przechodząc z Jasnej Góry dalej, do Lewoczy - narodowego sanktuarium Słowaków. Sześć lat temu, na 35–lecie pielgrzymki, pątnicy doszli do Krakowa, aby uczestniczyć w Światowych Dniach Młodzieży i spotkaniu z papieżem Franciszkiem.
Z kolei w 2021 roku, z racji roku św. Jakuba i Jubileuszowej 40. Pielgrzymki Kaszubskiej, pielgrzymowanie pątników z Pomorza nie zakończyło się na Jasnej Górze. Najpierw wyjechali autokarem z Częstochowy do Hiszpanii, a następnie wyruszyli pieszo z miejscowości Saria, by po czterech dniach dotarli do Santiago de Compostela. Stamtąd wyruszyli autokarem w drogę powrotną, odwiedzając m.in. Fatimę, Pampelunę i Lourdes.
tk