Patriarcha Eliasz II ma już 50 tys. chrześniaków - zaskakujący gruziński sposób na kryzys demograficzny

Co musisz wiedzieć?
- Od stycznia 2008 roku ulubiony przez wszystkich patriarcha chrzci każde trzecie i następne dziecko małżeństw, zawartych w kościele i zostaje ojcem chrzestnym tych dzieci - jest to forma pracy nad poprawą sytuacji demograficznej;
- Już w 2009 roku ministerstwo zdrowia podkreślało, że to inicjatywa patriarchy Eliasza II przyczyniła się do wzrostu liczby urodzeń;
- Patriarcha Eliasz II stoi na czele gruzińskiego Kościoła od 47 lat i cieszy się on wielkim zaufaniem społecznym;
- Chrześcijaństwo jest religią państwową w Gruzji już od 337 roku.
Masowe chrzty a demografia
Masowe chrzty mają w Gruzji wieloletnią tradycję. W 2007 roku patriarcha zdecydował, że pragnie się przyczynić do poprawy sytuacji demograficznej w kraju. Od stycznia 2008 roku ulubiony przez wszystkich patriarcha chrzci każde trzecie i następne dziecko małżeństw, zawartych w kościele i zostaje ojcem chrzestnym tych dzieci.
Już w 2009 roku ministerstwo zdrowia podkreślało, że to inicjatywa patriarchy Eliasza II przyczyniła się do wzrostu liczby urodzeń, bardzo niskiej przez wiele lat. Do chrztu zbiorowego rodzice muszą wcześniej zapisać swoje dzieci, a na uroczystość przynieść m.in. swoje dowody osobiste i akt ślubu, a także metrykę urodzenia dziecka i rodzinną fotografię.
Eliasz II
Patriarcha Eliasz II stoi na czele gruzińskiego Kościoła od 47 lat i – jak zgodnie podkreślają sondaże - jest uważany za najbardziej godnego zaufania człowieka w kraju. Zwierzchnikiem Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego jest od 25 grudnia 1977 roku. Położył wielkie wysiłki dla odbudowy tego Kościoła po czasach sowieckich. Gdy został patriarchą, było zaledwie 15 diecezji i - z powodu prześladowań komunistycznych - tylko 30 jeszcze działające kościoły. Dziś Gruziński Kościół Prawosławny ma prawie 50 diecezji, około 2000 parafii i około 3000 duchownych.
- [Tylko u nas] Aleksandra Jakubiak OV: Oś chrześcijaństwa
- „Jest nadzieja” hasłem zbliżającego się 25. Przystanku Jezus
- Do okna życia trafił noworodek w stanie ciężkim
- Zakony żeńskie w czasie Holokaustu. Tysiące sióstr, które działały w cieniu
- Kościół wspomina dziś św. Brygidę, patronkę Europy
- „Żadna przyczyna nie może usprawiedliwić masakry niewinnych". Wspólny apel w sprawie Gazy
Chrześcijaństwo w Gruzji
Chrześcijaństwo jest religią państwową w Gruzji już od 337 roku. Tym samym Gruzini są drugim, po Armenii, najstarszym narodem chrześcijańskim w historii.
tom, ts