Ruch Kontroli Wyborów: Sprzeciw wobec planów przywrócenia głosowania korespondencyjnego

List Otwarty Wolontariuszy Ruchu Kontroli Wyborów do Prezydenta RP, Marszałka Senatu RP i Przewodniczącego PKW
 Ruch Kontroli Wyborów: Sprzeciw wobec planów przywrócenia głosowania korespondencyjnego
/ logo RKW
Warszawa, 21 grudnia 2017 r.
 
List Otwarty Wolontariuszy Ruchu Kontroli Wyborów
                                                              

Pan Andrzej Duda
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

 
Pan Jacek Karczewski
Marszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej

 
Pan Wojciech Hermeliński
Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej

 
Szanowni Panowie!

Wolontariusze Ruchu Kontroli Wyborów z zadowoleniem przyjęli likwidację powszechnego głosowania korespondencyjnego, wprowadzonego nowelizacją Kodeksu Wyborczego w 2014 r. Nadal pozostajemy przeciwnikami tej formy głosowania. Słuszność naszych obaw potwierdzają wydarzenia nie tylko w Polsce, ale w innych krajach. Przypominamy, że nieprawidłowości związane z głosowaniem korespondencyjnym było przyczyną nieprawidłowości Wyborów Prezydenckich w Austrii.

Nasze doświadczenie i praca w komisjach upoważnia nas do stwierdzenia, że powszechne (tj. także dla zdrowych osób) głosowanie korespondencyjne stanowi doskonałą furtkę na „wydobywanie” kart do głosowania poza lokale wyborcze, tj. bez należytej kontroli Członków Komisji Obwodowej. Poważną wadą tej formy głosowania jest także powszechne łamanie Kodeksu Wyborczego za wiedzą i przyzwoleniem Członków Państwowej Komisji Wyborczej i Kierownictwa Krajowego Biura Wyborczego. Karty do głosowania korespondencyjnego były stemplowane i wysyłane przez urzędników samorządowych – nie członków Komisji Obwodowych, tj. osoby nieuprawnione według Kodeksu Wyborczego. Wolontariusze Ruchu Kontroli Wyborów zgłaszali opisany problem przed Wyborami Parlamentarnymi w 2015 r.

Wobec powyższego nasuwają się oczywiste pytania:
1.Które wytyczne PKW zakazują stemplowania i wysyłania kart do głosowania osobom nieuprawnionym – urzędnikom samorządowym, niepowołanym do Komisji Obwodowych? My takich wytycznych nie znaleźliśmy.
2.Czy jakieś Sprawozdanie PKW porusza ten problem? My nic o tym nie wiemy.

Wolontariusze RKW wskazali także przedstawicielom PKW i KBW sposoby na kontrolowanie i ograniczenie ewentualnego nieuczciwego wykorzystania kart do głosowania uzyskanych w trybie korespondencyjnym. Zaproponowaliśmy dwa rozwiązania:
  1. W każdym okręgu należy wyznaczyć Korespondencyjne Komisje Obwodowe, obsługujące wyłącznie wyborców korespondencyjnych. Członkowie tych komisji powinni być powołani odpowiednio wcześniej, aby mogli wykonać czynności związane z przygotowaniem i przekazaniem kart korespondencyjnych. Dla wyborcy korespondencyjnego pozostaje
    bez znaczenia, pod jaki adres wyśle swoją kartę do głosowania. Dotychczas karty były wysyłane do urzędów gmin oraz przechowywane przez urzędników samorządowych, co potwierdza kolejny absurd głosowania korespondencyjnego.
  2. W każdym Okręgu należy powołać Objazdowe Komisji Obwodowe – podobnie jak działa to w niektórych szpitalach, gdzie członkowie komisji chodzą z kartami i urną po kolejnych salach chorych.
Nie jesteśmy przeciwnikami ułatwień dla osób niepełnosprawnych - wręcz przeciwnie stoimy na stanowisku, że osobom chorym i starszym winni jesteśmy szacunek, pomoc oraz zrozumienie. Nie możemy jednak pojąć fenomenu polegającego na tym, że część osób niepełnosprawnych,
które mogły dojechać na swoich wózkach na manifestacje, odbywające się być może w miejscach odległych od ich domów, ale nie będą mogły dotrzeć do lokalu wyborczego położonego zazwyczaj w odległości kilkuset metrów. 

Kolejnym, ale nierozwiązanym problemem sytemu wyborczego pozostają masowe wręcz błędy w spisach wyborców. Polegają one na ujawnieniu zawyżonej liczby osób uprawnionych do głosowania. Podczas naszych dyżurów otrzymaliśmy wiele zgłoszeń o nazwiskach niesłusznie wpisanych do spisów wyborców. PKW także nie rozwiązało tego problemu. Wręcz przeciwnie – w kolejnych wytycznych wprowadziło obowiązek stosowania nakładek na spisy wyborców, aby nasi współpracownicy nie mogli już sprawdzić czy w spisie nadal figuruje np. sąsiad, który zmarł kilka lat wcześniej; syn przebywający za granicą od 30 lat; córka, która pobrała zaświadczenie do głosowania w innej komisji - właśnie takie przypadki miały miejsce. Na podstawie otrzymanych zgłoszeń oraz wymiany poglądów z Członkami PKW twierdzimy, że Państwowa Komisja Wyborcza nie wykonywała należycie obowiązku kontroli prawidłowości przygotowania spisów wyborców i nie miała opracowanych procedur na wykonywanie czynności w tym zakresie. W tym miejscu przypominamy konferencję prasową PKW (Wybory Prezydenta RP, 2015) podczas której ujawniono, że liczba wyborców uprawnionych do głosowania zmieniła się w ciągu jednego, – co jest sprzeczne z zapisami Kodeksu Wyborczego i zasadą logicznego myślenia. Kuriozalne było także wpisywanie fałszywych informacji: w wielu spisach wyborców znalazły się osoby, które w rubryce „adres zamieszkania” miały wpisany adres… Komisji Obwodowej, co tłumaczono nam prawem osób bezdomnych do głosowania. Wolontariusze RKW nie odmawiają nikomu prawa do głosowania, także bezdomnym. Chcielibyśmy tylko, aby urzędnicy w spisach wyborców umieszczali prawdziwe informacje – osoba bezdomna w rubryce „adres zamieszkania” powinna mieć wpisane np. „bez adresu”; „brak adresu”.

Ruch Kontroli Wyborów wielokrotnie alarmował o zagrożeniu wynikającym z licznych błędów w spisach wyborców. Pisma i opracowania z diagnozą oraz receptą na uzdrowienie sytuacji składaliśmy do PKW, Prezydenta RP, Marszałka Sejmu RP oraz Marszałka Senatu RP – ciągle nie rozumiemy, dlaczego tak poważny problem został zignorowany przez nasze elity? Na podstawie szczątkowych danych szacujemy, że liczba uprawnionych do głosowania podawana w oficjalnych komunikatach jest zawyżona o ok. 2 mln osób. Nie możemy zweryfikować naszych szacunków, bo organy dysponujące danymi nie chcą nam ich udostępnić.

Z poważaniem

Tomasz Hubert Cioska, Wiceprzewodniczący Krajowej Rady Koordynatorów RKW
Hanna Dobrowolska, Koordynator Krajowy RKW / Solidarni 2010
dr Krzysztof Jabłonka, Wiceprzewodniczący Krajowej Rady Koordynatorów RKW
Krystyna Łazor, Koordynator Krajowy RKW
Paweł Zdun, Przewodniczący Krajowej Rady Koordynatorów RKW 

 

POLECANE
W Polsce może powstać ogromny hub technologiczny gorące
W Polsce może powstać ogromny hub technologiczny

Przygotowałem we współpracy z Electromobility Poland reportaż o tym, że w Polsce powstać ma ogromny hub technologiczny. Wartość inwestycji to 2 miliardy zł.

Anonimowy Sędzia: Nominatowi Bodnara nie podoba się propolska postawa sędziów tylko u nas
Anonimowy Sędzia: Nominatowi Bodnara nie podoba się propolska postawa sędziów

Jeszcze Polska nie zginęła, póki my żyjemy - Tak zaczyna się nasz hymn narodowy, dając nadzieję, że jako naród, my Polacy będziemy zawsze mieli suwerenną ojczyznę, naszą Najjaśniejszą Rzeczpospolitą. Jeszcze Polska nie zginęła, póki mamy niezwisłych, niezależnych sędziów, którzy stoją na straży Konstytucji a nie interesu tej wąskiej grupy zawodowej, która przyznała sobie bezprawnie monopol na wszystkie rodzaje władz, a więc oprócz sprawowania zgodnie z Konstytucją władzy sądowniczej, także ustawodawczej i wykonawczej.

Tȟašúŋke Witkó: Polscy liberałowie – pariasi Europy z ostatniej chwili
Tȟašúŋke Witkó: Polscy liberałowie – pariasi Europy

Aby pojąć pewne zjawiska zachodzące w polityce należy wydarzenia je poprzedzające odkładać na osi czasu. Dlatego, by zrozumieć nagły militarny zryw Niemiec – ten z połowy maja roku 2025 – musimy odbyć wędrówkę w czasie oraz przestrzeni i przyjrzeć się pewnym decyzjom podjętym pod koniec kwietnia 2025 roku w Brukseli, gdyż to one dały bodziec Bellonie, która niespodziewanie zaczęła roztaczać swego ducha nad Berlinem. Problem w tym, że nie o wojsko tu chodzi, a – jak prawie zawsze – wyłącznie o pieniądze

Sztuczna inteligencja wykorzystywana do generowania nielegalnych treści. Naukowcy alarmują Wiadomości
Sztuczna inteligencja wykorzystywana do generowania nielegalnych treści. Naukowcy alarmują

Modele AI takie jak ChatGPT czy Gemini mogą być hakowane, by przekazywać wiedzę o przestępstwach – alarmują naukowcy z Uniwersytetu Ben Guriona.

Były szef Trzaskowskiego doradcą Nawrockiego?  Dziękuję za rekomendację z ostatniej chwili
Były szef Trzaskowskiego doradcą Nawrockiego? "Dziękuję za rekomendację"

Karol Nawrocki w przypadku wygranej w wyborach prezydenckich chce, aby jego głównym doradcą był wieloletni europoseł Jacek Saryusz-Wolski. Przypomniał też, że asystentem Saryusz-Wolskiego był kiedyś Rafał Trzaskowski, który teraz oceniany jest przez niego jako polityk "nieudolny".

Nawrocki zapytał Trzaskowskiego o zagraniczne finansowanie. Ja wolę Sorosa niż Orbana z ostatniej chwili
Nawrocki zapytał Trzaskowskiego o zagraniczne finansowanie. "Ja wolę Sorosa niż Orbana"

Karol Nawrocki zapytał Rafała Trzaskowskiego o zagraniczne kampanie reklamowe w mediach społecznościowych. Kandydat KO odpowiedział, że woli Sorosa od Orbana i zaprzeczył obcemu finansowaniu.

Potężne powodzie w Australii. Są ofiary Wiadomości
Potężne powodzie w Australii. Są ofiary

Co najmniej pięć osób zginęło, a około 50 tys. mieszkańców zostało odciętych od świata przez rekordowe powodzie w Nowej Południowej Walii w Australii.

Lasek uderza w Nawrockiego ws. budowy CPK. Jest reakcja Stanowskiego Wiadomości
Lasek uderza w Nawrockiego ws. budowy CPK. Jest reakcja Stanowskiego

Maciej Lasek uderzył w Karola Nawrockiego, który zadeklarował, że podpisze postulaty dot. budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Jest komentarz Krzysztofa Stanowskiego

Daniel Obajtek w sali BHP: Rozwój Trójmorza zależy od wyniku wyborów prezydenckich tylko u nas
Daniel Obajtek w sali BHP: "Rozwój Trójmorza zależy od wyniku wyborów prezydenckich"

- Rozwój Trójmorza zależy od wyniku wyborów prezydenckich - podkreślił eurodeputowany Daniel Obajtek podczas debaty "Trójmorze jako element wzmacniania polskiej gospodarki" zorganizowanej przez Fundację Promocji Solidarności we współpracy z Instytutem Międzymorza.

Polityk Koalicji 13 grudnia nie wyklucza wcześniejszych wyborów parlamentarnych Wiadomości
Polityk Koalicji 13 grudnia nie wyklucza wcześniejszych wyborów parlamentarnych

- W mojej ocenie jesienią będzie przebudowa sceny politycznej - stwierdził poseł Marek Sawicki, który nie wyklucza przedterminowych wyborów parlamentarnych. Na taki krok mógłby zdecydować się premier Donald Tusk.

REKLAMA

Ruch Kontroli Wyborów: Sprzeciw wobec planów przywrócenia głosowania korespondencyjnego

List Otwarty Wolontariuszy Ruchu Kontroli Wyborów do Prezydenta RP, Marszałka Senatu RP i Przewodniczącego PKW
 Ruch Kontroli Wyborów: Sprzeciw wobec planów przywrócenia głosowania korespondencyjnego
/ logo RKW
Warszawa, 21 grudnia 2017 r.
 
List Otwarty Wolontariuszy Ruchu Kontroli Wyborów
                                                              

Pan Andrzej Duda
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

 
Pan Jacek Karczewski
Marszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej

 
Pan Wojciech Hermeliński
Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej

 
Szanowni Panowie!

Wolontariusze Ruchu Kontroli Wyborów z zadowoleniem przyjęli likwidację powszechnego głosowania korespondencyjnego, wprowadzonego nowelizacją Kodeksu Wyborczego w 2014 r. Nadal pozostajemy przeciwnikami tej formy głosowania. Słuszność naszych obaw potwierdzają wydarzenia nie tylko w Polsce, ale w innych krajach. Przypominamy, że nieprawidłowości związane z głosowaniem korespondencyjnym było przyczyną nieprawidłowości Wyborów Prezydenckich w Austrii.

Nasze doświadczenie i praca w komisjach upoważnia nas do stwierdzenia, że powszechne (tj. także dla zdrowych osób) głosowanie korespondencyjne stanowi doskonałą furtkę na „wydobywanie” kart do głosowania poza lokale wyborcze, tj. bez należytej kontroli Członków Komisji Obwodowej. Poważną wadą tej formy głosowania jest także powszechne łamanie Kodeksu Wyborczego za wiedzą i przyzwoleniem Członków Państwowej Komisji Wyborczej i Kierownictwa Krajowego Biura Wyborczego. Karty do głosowania korespondencyjnego były stemplowane i wysyłane przez urzędników samorządowych – nie członków Komisji Obwodowych, tj. osoby nieuprawnione według Kodeksu Wyborczego. Wolontariusze Ruchu Kontroli Wyborów zgłaszali opisany problem przed Wyborami Parlamentarnymi w 2015 r.

Wobec powyższego nasuwają się oczywiste pytania:
1.Które wytyczne PKW zakazują stemplowania i wysyłania kart do głosowania osobom nieuprawnionym – urzędnikom samorządowym, niepowołanym do Komisji Obwodowych? My takich wytycznych nie znaleźliśmy.
2.Czy jakieś Sprawozdanie PKW porusza ten problem? My nic o tym nie wiemy.

Wolontariusze RKW wskazali także przedstawicielom PKW i KBW sposoby na kontrolowanie i ograniczenie ewentualnego nieuczciwego wykorzystania kart do głosowania uzyskanych w trybie korespondencyjnym. Zaproponowaliśmy dwa rozwiązania:
  1. W każdym okręgu należy wyznaczyć Korespondencyjne Komisje Obwodowe, obsługujące wyłącznie wyborców korespondencyjnych. Członkowie tych komisji powinni być powołani odpowiednio wcześniej, aby mogli wykonać czynności związane z przygotowaniem i przekazaniem kart korespondencyjnych. Dla wyborcy korespondencyjnego pozostaje
    bez znaczenia, pod jaki adres wyśle swoją kartę do głosowania. Dotychczas karty były wysyłane do urzędów gmin oraz przechowywane przez urzędników samorządowych, co potwierdza kolejny absurd głosowania korespondencyjnego.
  2. W każdym Okręgu należy powołać Objazdowe Komisji Obwodowe – podobnie jak działa to w niektórych szpitalach, gdzie członkowie komisji chodzą z kartami i urną po kolejnych salach chorych.
Nie jesteśmy przeciwnikami ułatwień dla osób niepełnosprawnych - wręcz przeciwnie stoimy na stanowisku, że osobom chorym i starszym winni jesteśmy szacunek, pomoc oraz zrozumienie. Nie możemy jednak pojąć fenomenu polegającego na tym, że część osób niepełnosprawnych,
które mogły dojechać na swoich wózkach na manifestacje, odbywające się być może w miejscach odległych od ich domów, ale nie będą mogły dotrzeć do lokalu wyborczego położonego zazwyczaj w odległości kilkuset metrów. 

Kolejnym, ale nierozwiązanym problemem sytemu wyborczego pozostają masowe wręcz błędy w spisach wyborców. Polegają one na ujawnieniu zawyżonej liczby osób uprawnionych do głosowania. Podczas naszych dyżurów otrzymaliśmy wiele zgłoszeń o nazwiskach niesłusznie wpisanych do spisów wyborców. PKW także nie rozwiązało tego problemu. Wręcz przeciwnie – w kolejnych wytycznych wprowadziło obowiązek stosowania nakładek na spisy wyborców, aby nasi współpracownicy nie mogli już sprawdzić czy w spisie nadal figuruje np. sąsiad, który zmarł kilka lat wcześniej; syn przebywający za granicą od 30 lat; córka, która pobrała zaświadczenie do głosowania w innej komisji - właśnie takie przypadki miały miejsce. Na podstawie otrzymanych zgłoszeń oraz wymiany poglądów z Członkami PKW twierdzimy, że Państwowa Komisja Wyborcza nie wykonywała należycie obowiązku kontroli prawidłowości przygotowania spisów wyborców i nie miała opracowanych procedur na wykonywanie czynności w tym zakresie. W tym miejscu przypominamy konferencję prasową PKW (Wybory Prezydenta RP, 2015) podczas której ujawniono, że liczba wyborców uprawnionych do głosowania zmieniła się w ciągu jednego, – co jest sprzeczne z zapisami Kodeksu Wyborczego i zasadą logicznego myślenia. Kuriozalne było także wpisywanie fałszywych informacji: w wielu spisach wyborców znalazły się osoby, które w rubryce „adres zamieszkania” miały wpisany adres… Komisji Obwodowej, co tłumaczono nam prawem osób bezdomnych do głosowania. Wolontariusze RKW nie odmawiają nikomu prawa do głosowania, także bezdomnym. Chcielibyśmy tylko, aby urzędnicy w spisach wyborców umieszczali prawdziwe informacje – osoba bezdomna w rubryce „adres zamieszkania” powinna mieć wpisane np. „bez adresu”; „brak adresu”.

Ruch Kontroli Wyborów wielokrotnie alarmował o zagrożeniu wynikającym z licznych błędów w spisach wyborców. Pisma i opracowania z diagnozą oraz receptą na uzdrowienie sytuacji składaliśmy do PKW, Prezydenta RP, Marszałka Sejmu RP oraz Marszałka Senatu RP – ciągle nie rozumiemy, dlaczego tak poważny problem został zignorowany przez nasze elity? Na podstawie szczątkowych danych szacujemy, że liczba uprawnionych do głosowania podawana w oficjalnych komunikatach jest zawyżona o ok. 2 mln osób. Nie możemy zweryfikować naszych szacunków, bo organy dysponujące danymi nie chcą nam ich udostępnić.

Z poważaniem

Tomasz Hubert Cioska, Wiceprzewodniczący Krajowej Rady Koordynatorów RKW
Hanna Dobrowolska, Koordynator Krajowy RKW / Solidarni 2010
dr Krzysztof Jabłonka, Wiceprzewodniczący Krajowej Rady Koordynatorów RKW
Krystyna Łazor, Koordynator Krajowy RKW
Paweł Zdun, Przewodniczący Krajowej Rady Koordynatorów RKW 


 

Polecane
Emerytury
Stażowe