Adam Zyzman: Konferencja Wiosna Solidarności ’88

Obecni na Sali uczestnicy strajku kwietniowo-majowego w Hucie im. Lenina w 1988 r. wysłuchali referatów: o rozwoju sytuacji politycznej PRL, jako drogi do majowych strajków, autorstwa dra Łukasza Kamińskiego, byłego prezesa IPN, Andrzeja Malika na temat przebiegu samego strajku w różnych wydziałach Kombinatu oraz prof. dra hab. Tomasza Gąsowskiego z Uniwersytetu Jagiellońskiego, na temat skutków tych strajków w dalszej polityce PRL, czyli doprowadzenie do rozmów okrągłego stołu i pierwszych częściowo wolnych wyborów.
- Dziś mało kto pamięta, że sposobem na marginalizację podziemnych struktur „Solidarności” miał być pomysł zorganizowania pod auspicjami Kościoła partii chadeckiej, która stanowiłaby pozór reprezentacji społeczeństwa – mówił dr Ł. Kamiński. – Na szczęście wizyta Jana Pawła II i jego stanowisko w tej sprawie przekreśliły takie rozwiązanie. Nie pamięta się też, że podwyżki cen żywności w 1977 r. spowodowały strajk protestacyjny w Bydgoszczy, ale nie na wezwanie podziemnej „Solidarności”, ale… OPZZ-towskiej federacji związków zawodowych komunikacji miejskiej!
Wiele uwagi poświęcono także dorastającemu wówczas pokoleniu młodzieży, która nie widziała swej przyszłości ani w partii ani w Solidarności, a mimo to zaangażowała się w poparcie strajków w Nowej Hucie w 1988 r. i wydarzeń politycznych w 1989 r. – mówił o tym dr Remigiusz Kasprzycki (UP). Natomiast o rola i znaczeniu Duszpasterstwa Hutników na Szklanych Domach oraz Wikariatu Solidarności z Pokrzywdzonymi w Mistrzejowicach w czasie i po strajku w Hucie im. Lenina w 1988 r., mówiła dr Monika Litwińska (IPN).
Wspomniano też o obrazie strajku sprzed 30 lat na wystawie czasowej „Huta stanęła. Strajk w Hucie im. Lenina 26 kwietnia — 5 maja 1988” funkcjonującej w Muzeum PRL-u w Krakowskiej Nowej Hucie oraz o obrazie tego wydarzenia w mediach cyfrowych.
Adam Zyzman