Joanna Płotnicka: W lipcu 2018 r. mija 73. Rocznica napisania Raportu Witolda

W lipcu 2018r. mija 73. Rocznica napisania Raportu Witolda z 1945 r. 11 lipca 1945 r., z obozu jenieckiego w Murnau dotarł rtm. Pilecki do adriatyckiego Porto San Giorgio nieopodal Ancony we Włoszech. Wkrótce potem został oficerem II Korpusu gen.Władysława Andersa. I wówczas powstał Raport Witolda z 1945 r.
 Joanna Płotnicka: W lipcu 2018 r. mija 73. Rocznica napisania Raportu Witolda
/ screen YouTube
Z tej to okazji na twitterze przeprowadziłam ankietę: „Czy Raport Witolda powinien być w kanonie lektur szkolnych - powszechnie dostępny w bibliotekach szkolnych dla uczniów i nauczycieli?”. 93 procent respondentów odpowiedziało na to pytanie pozytywnie. To krzepiące w tych trudnych czasach, zwłaszcza, gdy minister edukacji Izraela wprowadza zajęcia o polskim antysemityzmie. Raport Witolda – tym bardziej powinien być w kanonie lektur, aby zapobiegać powrotowi pedagogiki wstydu. W tym kontekście warto przypomnieć o pięciu wnioskach  do pięciu polskich rządów o włączenie Raportu Witolda z 1945r. do kanonu lektur szkolnych – które zostały złożone w dziesięcioletniej historii akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let's Reminisce About Witold Pilecki”).

10 lutego 2016 r. Fundacja Paradis Judaeorum – inicjator akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu” po raz piąty z kolei zaapelowała do resortu edukacji o trwałą obecność wspomnień Rotmistrza z pobytu i ucieczki z Auschwitz w polskiej szkole.
 
Liczący wraz załącznikami pięćdziesiąt jeden stron list do minister Anny Zalewskiej zawierał między innymi dokumentację kilkuletnich starań o „Raport Witolda” w kanonie lektur, teksty wykładów, materiały prasowe, interpelację posła Artura Górskiego z 10.III.2015, a także skan podpisu złożonego 25.III.2015 przez Andrzeja Dudę pod apelem fundacji do poprzedniej szefowej Ministerstwa Edukacji Narodowej. Vide:
 https://drive.google.com/file/d/0Bz61_PER1DyEbzZ0OFY5SWxacWs/view?pref=2&pli=1 …

Na  spotkaniu promującym książkę „To jest zawsze podejrzane. O Polakach, Żydach, Niemcach (i nie tylko) – bez politycznej poprawności” w Krakowskim Klubie KAMIENIOŁOM  Michał Tyrpa inicjator naszej akcji podkreślał wagę świadectwa Ochotnika do Auschwitz. To na takich filarach winno opierać się, daj Boże - bardziej ofensywne niż dotąd, promowanie wizerunku Polski za granicą i walka z antypolonizmem, z obrazem Polski jedynie jako – cmentarza Żydów.
 
Niestety. MEN  nie zajął stanowiska w sprawie umieszczenia w kanonie lektur „Raportu Witolda”. Przypomnijmy, że zapytanie w tej sprawie wystosował do minister edukacji Anny Zalewskiej poseł Artur Górski (PiS):„Na podstawie art. 195 Regulaminu Sejmu RP przedkładam Pani Minister zapytanie poselskie w sprawie braku zajęcia przez MEN stanowiska na wniosek o włączenie do kanonu lektur szkolnych „Raportu Witolda” z 1945 r., niezwykle ważnego i wymownego dzieła rotmistrza Witolda Pileckiego, http://m.in . jego wspomnień obozowych. Pismo w tej sprawie skierował do Pani Minister prezes Fundacji Paradis Judaeorum Michał Tyrpa w dniu 10 lutego br. a zatem minął ustawowy miesięczny termin na udzielenie odpowiedzi.Michał Tyrpa przypominał, że w ciągu ostatnich ośmiu lat Fundacja cztery razy zwracała się do kolejnych ministrów edukacji z taką propozycją i propozycja ta była odrzucana lub przemilczana. Teraz zwróciła się piąty raz. Swój list Prezes Fundacji Paradis Judaeorum kończy słowami: „Szanowna Pani Minister! W imieniu wolontariuszy akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu”, wyrażam głęboką nadzieję, że Minister Edukacji Narodowej w rządzie Prawa i Sprawiedliwości nie odmówi piątej z kolej prośbie o wprowadzenie „Raportu Witolda” do kanonu obowiązkowych lektur szkolnych. Przypomnijmy o Rotmistrzu! Trzeba dać świadectwo.” Niestety do dnia wysłania niniejszego zapytania poselskiego nie było odpowiedzi Pani Minister na ten ważny list.”

W związku z powyższym Artur Górski chciał wiedzieć, jakie jest stanowisko Pani Minister wobec tej patriotycznej inicjatywy, wprowadzenia „Raportu Witolda” do kanonu obowiązkowych lektur szkolnych? Pytał także, czy resort oświaty w ogóle ma zamiar udzielić odpowiedzi na przywołane pismo. Niestety Pan poseł Artur Górski zmarł, a MEN wiążąco nie odpowiedział. I ze smutkiem  należy stwierdzić, że obecne władze, głoszące, iż odrzucają narzucaną Polakom tzw. politykę wstydu, nie zrealizowały starań o  wpisanie „Raportu” Witolda Pileckiego do kanonu lektur szkolnych. A wszakże postać Witolda Pileckiego powinniśmy przypominać stale, nie tylko z racji jego znaczenia w historii, ale także dla wskazania jego ponadczasowej i humanitarnej postawy, jako wzorca wierności wartościom    i warto walczyć nadal aby, dzień śmierci Rotmistrza, 25 maja był Europejskim Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmami – tak jak to określił Michał Tyrpa pomysłodawca tego święta.

To co dobre, nie dzieje się samo. I czas najwyższy, żeby decydenci przyjęli do wiadomości tę prawdę. To co dobre potrzebuje namysłu, oddania, samozaparcia i konsekwencji. Umiłowania tego, za co walczył, cierpiał i oddał życie najdzielniejszy żołnierz drugiej wojny światowej. Wolontariusze akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let's Reminisce About Witold Pilecki”) w Polsce, w Irlandii, we Francji, na Białorusi, Ukrainie, Litwie, w Niemczech, w Stanach Zjednoczonych, wiedzą o tym doskonale. Ten milczący brak współpracy ze strony polskich władz jest  niezrozumiały i szkodliwy dla Polski. Zwłaszcza, że tak jesteśmy atakowani na arenie międzynarodowej i wydawać by się mogło, że teraz ważne są wszystkie ręce na pokładzie w służbie Polsce. Marnowanie potencjału społecznego w tej sytuacji jest wielkim błędem.

Czy potrzebny jest szósty wniosek, aby Raport Witolda znalazł się w końcu po latach starań w kanonie lektur szkolnych? Kto pomoże w tej sprawie?  

Petycja nadal aktualna

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Koniec majówki nie będzie spokojny. IMGW wydał komunikat z ostatniej chwili
Koniec majówki nie będzie spokojny. IMGW wydał komunikat

W piątek na przeważającym obszarze kraju w dalszym ciągu słonecznie, jedynie na południu i zachodzie miejscami więcej chmur. W zachodniej połowie kraju miejscami przelotne opady deszczu, możliwe są też burze – poinformował synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Michał Ogrodnik.

Jedynka z listy Macrona: Dlaczego Polacy nie mieliby przyjmować ubiegających się o azyl?! z ostatniej chwili
"Jedynka" z listy Macrona: "Dlaczego Polacy nie mieliby przyjmować ubiegających się o azyl?!"

– Dlaczego Czesi, Słowacy, Rumuni, Polacy nie mieliby w przyszłości przyjmować ubiegających się o azyl? Tych, których my dziś musimy przyjmować we Francji? – pyta Valerie Hayer, "jedynka" z listy Emmanuela Macrona do Parlamentu Europejskiego.

Makabryczne odkrycie w Herbach. Nie żyje matka i dwoje małych dzieci z ostatniej chwili
Makabryczne odkrycie w Herbach. Nie żyje matka i dwoje małych dzieci

Według ustaleń śledczych, do śmierci matki i dwojga dzieci w Herbach (pow. lubliniecki) nie przyczyniły się osoby trzecie. Prok. Tomasz Ozimek poinformował w piątek, że czynności na miejscu zdarzenia nadal trwają.

Zastępca Bodnara: Dostałem propozycję korupcyjną z ostatniej chwili
Zastępca Bodnara: Dostałem propozycję korupcyjną

Zastępca Prokuratora Generalnego prok. Michał Ostrowski przekazał w mediach społecznościowych, że otrzymał propozycję korupcyjną.

Tajne spotkanie Scholza i Macrona przed wizytą Xi Jinpinga z ostatniej chwili
Tajne spotkanie Scholza i Macrona przed wizytą Xi Jinpinga

W czwartek wieczorem w Paryżu doszło do sekretnego spotkania prezydenta Francji Emmanuela Macrona z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem. Omawiano politykę Unii Europejskiej wobec Chin – donosi serwis Politico.

Kłótnia podczas debaty o CPK: Zaraz zejdę na zawał z ostatniej chwili
Kłótnia podczas debaty o CPK: "Zaraz zejdę na zawał"

– Przepraszam, na zawał serca zaraz tu zejdę, bo Modlin przepalił 300 milionów złotych z pieniędzy podatników przez ostatnie 10 lat i wszystko to przepompował do kieszeni Ryanaira – grzmiał zirytowany słowami polityka PO prezes stowarzyszenia "Tak dla CPK" Maciej Wilk.

233. lata temu została uchwalona Konstytucja 3 maja Wiadomości
233. lata temu została uchwalona Konstytucja 3 maja

Sejm Czteroletni po burzliwej debacie 3 maja 1791 r. przyjął przez aklamację ustawę, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja. Była drugą na świecie i pierwszą w Europie.

Prezydent Andrzej Duda mianował dowódców armii z ostatniej chwili
Prezydent Andrzej Duda mianował dowódców armii

Prezydent Andrzej Duda, na podstawie art. 134 ust. 3 i 5 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, mianował Dowódcę Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych oraz Dowódcę Wojsk Obrony Terytorialnej, a także nadał jeden stopień generała Wojska Polskiego.

Znana restauratorka Magdalena G. stanie przed sądem. Grozi jej ogromna kara z ostatniej chwili
Znana restauratorka Magdalena G. stanie przed sądem. Grozi jej ogromna kara

– Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko Magdalenie G., której zarzucono reklamowanie wina na facebooku – poinformował rzecznik warszawskiej prokuratury okręgowej prok. Szymon Banna.

Niemiecki MON: Grupa związana z rosyjskim GRU zaatakowała Niemcy w cyberprzestrzeni z ostatniej chwili
Niemiecki MON: Grupa związana z rosyjskim GRU zaatakowała Niemcy w cyberprzestrzeni

– Rosyjski wywiad wojskowy stoi za ubiegłorocznym cyberatakiem na zarząd Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) – powiedziała w piątek szefowa niemieckiej dyplomacji. – Hakerzy państwa rosyjskiego zaatakowali Niemcy w cyberprzestrzeni – podkreśliła Annalena Baerbock podczas wizyty w Australii i zapowiedziała "konsekwencje".

REKLAMA

Joanna Płotnicka: W lipcu 2018 r. mija 73. Rocznica napisania Raportu Witolda

W lipcu 2018r. mija 73. Rocznica napisania Raportu Witolda z 1945 r. 11 lipca 1945 r., z obozu jenieckiego w Murnau dotarł rtm. Pilecki do adriatyckiego Porto San Giorgio nieopodal Ancony we Włoszech. Wkrótce potem został oficerem II Korpusu gen.Władysława Andersa. I wówczas powstał Raport Witolda z 1945 r.
 Joanna Płotnicka: W lipcu 2018 r. mija 73. Rocznica napisania Raportu Witolda
/ screen YouTube
Z tej to okazji na twitterze przeprowadziłam ankietę: „Czy Raport Witolda powinien być w kanonie lektur szkolnych - powszechnie dostępny w bibliotekach szkolnych dla uczniów i nauczycieli?”. 93 procent respondentów odpowiedziało na to pytanie pozytywnie. To krzepiące w tych trudnych czasach, zwłaszcza, gdy minister edukacji Izraela wprowadza zajęcia o polskim antysemityzmie. Raport Witolda – tym bardziej powinien być w kanonie lektur, aby zapobiegać powrotowi pedagogiki wstydu. W tym kontekście warto przypomnieć o pięciu wnioskach  do pięciu polskich rządów o włączenie Raportu Witolda z 1945r. do kanonu lektur szkolnych – które zostały złożone w dziesięcioletniej historii akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let's Reminisce About Witold Pilecki”).

10 lutego 2016 r. Fundacja Paradis Judaeorum – inicjator akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu” po raz piąty z kolei zaapelowała do resortu edukacji o trwałą obecność wspomnień Rotmistrza z pobytu i ucieczki z Auschwitz w polskiej szkole.
 
Liczący wraz załącznikami pięćdziesiąt jeden stron list do minister Anny Zalewskiej zawierał między innymi dokumentację kilkuletnich starań o „Raport Witolda” w kanonie lektur, teksty wykładów, materiały prasowe, interpelację posła Artura Górskiego z 10.III.2015, a także skan podpisu złożonego 25.III.2015 przez Andrzeja Dudę pod apelem fundacji do poprzedniej szefowej Ministerstwa Edukacji Narodowej. Vide:
 https://drive.google.com/file/d/0Bz61_PER1DyEbzZ0OFY5SWxacWs/view?pref=2&pli=1 …

Na  spotkaniu promującym książkę „To jest zawsze podejrzane. O Polakach, Żydach, Niemcach (i nie tylko) – bez politycznej poprawności” w Krakowskim Klubie KAMIENIOŁOM  Michał Tyrpa inicjator naszej akcji podkreślał wagę świadectwa Ochotnika do Auschwitz. To na takich filarach winno opierać się, daj Boże - bardziej ofensywne niż dotąd, promowanie wizerunku Polski za granicą i walka z antypolonizmem, z obrazem Polski jedynie jako – cmentarza Żydów.
 
Niestety. MEN  nie zajął stanowiska w sprawie umieszczenia w kanonie lektur „Raportu Witolda”. Przypomnijmy, że zapytanie w tej sprawie wystosował do minister edukacji Anny Zalewskiej poseł Artur Górski (PiS):„Na podstawie art. 195 Regulaminu Sejmu RP przedkładam Pani Minister zapytanie poselskie w sprawie braku zajęcia przez MEN stanowiska na wniosek o włączenie do kanonu lektur szkolnych „Raportu Witolda” z 1945 r., niezwykle ważnego i wymownego dzieła rotmistrza Witolda Pileckiego, http://m.in . jego wspomnień obozowych. Pismo w tej sprawie skierował do Pani Minister prezes Fundacji Paradis Judaeorum Michał Tyrpa w dniu 10 lutego br. a zatem minął ustawowy miesięczny termin na udzielenie odpowiedzi.Michał Tyrpa przypominał, że w ciągu ostatnich ośmiu lat Fundacja cztery razy zwracała się do kolejnych ministrów edukacji z taką propozycją i propozycja ta była odrzucana lub przemilczana. Teraz zwróciła się piąty raz. Swój list Prezes Fundacji Paradis Judaeorum kończy słowami: „Szanowna Pani Minister! W imieniu wolontariuszy akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu”, wyrażam głęboką nadzieję, że Minister Edukacji Narodowej w rządzie Prawa i Sprawiedliwości nie odmówi piątej z kolej prośbie o wprowadzenie „Raportu Witolda” do kanonu obowiązkowych lektur szkolnych. Przypomnijmy o Rotmistrzu! Trzeba dać świadectwo.” Niestety do dnia wysłania niniejszego zapytania poselskiego nie było odpowiedzi Pani Minister na ten ważny list.”

W związku z powyższym Artur Górski chciał wiedzieć, jakie jest stanowisko Pani Minister wobec tej patriotycznej inicjatywy, wprowadzenia „Raportu Witolda” do kanonu obowiązkowych lektur szkolnych? Pytał także, czy resort oświaty w ogóle ma zamiar udzielić odpowiedzi na przywołane pismo. Niestety Pan poseł Artur Górski zmarł, a MEN wiążąco nie odpowiedział. I ze smutkiem  należy stwierdzić, że obecne władze, głoszące, iż odrzucają narzucaną Polakom tzw. politykę wstydu, nie zrealizowały starań o  wpisanie „Raportu” Witolda Pileckiego do kanonu lektur szkolnych. A wszakże postać Witolda Pileckiego powinniśmy przypominać stale, nie tylko z racji jego znaczenia w historii, ale także dla wskazania jego ponadczasowej i humanitarnej postawy, jako wzorca wierności wartościom    i warto walczyć nadal aby, dzień śmierci Rotmistrza, 25 maja był Europejskim Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmami – tak jak to określił Michał Tyrpa pomysłodawca tego święta.

To co dobre, nie dzieje się samo. I czas najwyższy, żeby decydenci przyjęli do wiadomości tę prawdę. To co dobre potrzebuje namysłu, oddania, samozaparcia i konsekwencji. Umiłowania tego, za co walczył, cierpiał i oddał życie najdzielniejszy żołnierz drugiej wojny światowej. Wolontariusze akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let's Reminisce About Witold Pilecki”) w Polsce, w Irlandii, we Francji, na Białorusi, Ukrainie, Litwie, w Niemczech, w Stanach Zjednoczonych, wiedzą o tym doskonale. Ten milczący brak współpracy ze strony polskich władz jest  niezrozumiały i szkodliwy dla Polski. Zwłaszcza, że tak jesteśmy atakowani na arenie międzynarodowej i wydawać by się mogło, że teraz ważne są wszystkie ręce na pokładzie w służbie Polsce. Marnowanie potencjału społecznego w tej sytuacji jest wielkim błędem.

Czy potrzebny jest szósty wniosek, aby Raport Witolda znalazł się w końcu po latach starań w kanonie lektur szkolnych? Kto pomoże w tej sprawie?  

Petycja nadal aktualna


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe