Debata z inicjatywy Pierwszej Damy Agaty Kornhauser-Dudy „Eksperci pytają Młodych”

Już po raz drugi, z inicjatywy Pierwszej Damy Agaty Kornhauser-Dudy, w Pałacu Prezydenckim odbyła się debata „Eksperci pytają Młodych”. Tym razem spotkanie i poprzedzające je warsztaty odbyły się pod hasłem „Czas na czytanie”.
 Debata z inicjatywy Pierwszej Damy Agaty Kornhauser-Dudy „Eksperci pytają Młodych”
/ fot. Grzegorz Jakubowski KPRP
 W 2015 r. aż 63 proc. Polaków nie przeczytało żadnej książki, a tylko 8 proc. w tym okresie sięgnęło po 7, bądź więcej pozycji.

Wyniki badania, realizowanego dla Biblioteki Narodowej przez TNS Polska, skłoniły Agatę Kornhauser-Dudę do zwrócenia szczególnej uwagi na problem niskiego poziomu czytelnictwa w Polsce. Dlatego, z jej inicjatywy, w Pałacu Prezydenckim odbyła się kolejna, połączona z warsztatami, debata z cyklu „Eksperci pytają Młodych”, w której udział wzięło blisko 200 uczniów – gimnazjalistów i licealistów klas pierwszych – z całej Polski.

Pierwsza Dama otwierając debatę podkreśliła, że nie wyobraża sobie swojego życia bez czytania. - Miałam to szczęście, że wychowałam się w domu, gdzie książki zawsze czytano. Zawsze dbaliśmy o książki, gromadziliśmy je, zabieraliśmy na wakacje, polecaliśmy sobie nawzajem, a przede wszystkim o książkach rozmawialiśmy – mówiła Małżonka Prezydenta. - Dla mojego taty pisarza i mamy polonistki, później również dla mnie i mojego brata, czytanie było czymś absolutnie oczywistym i naturalnym. Później, już jako osoba dorosła, też dbałam o to, by znaleźć czas na czytanie, a także wraz z mężem chcieliśmy zaszczepić w naszej córce miłość do lektur. Mam nadzieję, że nam się to udało - zaznaczyła.

Przyznała, że w swoje pracy nauczycielskiej zaczęła dostrzegać, że coraz mniej młodych ludzi jest zainteresowanych czytaniem książek. W efekcie wśród nastolatków przestaje funkcjonować wspólny kod kulturowy oparty na kanonie lektur.

Pierwsza Dama przypomniała, że wraz z Prezydentem Andrzejem Dudą zaangażowali się w "Narodowe Czytanie", promując w ten sposób najważniejsze dzieła literatury polskiej.

- Czytając w przedszkolach, szkołach, także w ambasadach i w szkołach polskich poza granicami kraju wspieram wszystkie pomysły, które mają na celu zachęcić młodych ludzi do czytania. Jestem bowiem przekonana, że czytanie ma same zalety. Nie tylko kształtuje człowieka, poszerza wiedzę, wzbogaca słownictwo, kształtuje nasze poglądy, nierzadko również charaktery, ale ma także funkcję terapeutyczną i wreszcie, co nie jest bez znaczenia, jest bardzo dobrą forma spędzania wolnego czasu, a także świetnym sposobem na odpoczynek - podkreśliła Agata Kornhauser-Duda.

Podobnie jak młodzi ludzie zaproszeni do Pałacu Prezydenckiego, przyniosła "na wymianę" swoją ulubioną książkę. Była to "Harda" Elżbiety Cherezińskiej.
 

Wcześniej odbyły się warsztaty, podczas których młodzi ludzie starali się odpowiedzieć specjalistom dlaczego tak niewiele osób, zwłaszcza wśród dorosłych, sięga po literaturę i jak pomóc im znaleźć „czas na czytanie”. Zastanawiali się także nad tym, czym powinna charakteryzować się dobra książka, aby zainteresował się nią nastolatek i, dlaczego czytanie może być nie tylko obowiązkiem, ale i przyjemnością.

Z kolei eksperci przekonywali młodych o tym, jakie korzyści płyną ze stosowania technik szybkiego czytania oraz, jakie znaczenie ma koncentracja w przyswajaniu informacji. Pokazywali również, że warto mądrze wybierać to, czemu poświęca się „czas na czytanie”. Młodzież zaś – dzięki specjalnym testom – mogła sprawdzić, w jakim tempie czyta i czy rozumie tekst.

W debacie prowadzonej przez dr Tomasza Rożka, który wraz z publicznością starał się znaleźć odpowiedź na pytanie „Kto we współczesnym świecie ma czas na czytanie?” udział wzięli zarówno uczniowie jak i specjaliści. Wśród nich był m.in. dr Tomasz Makowski, Dyrektor Biblioteki Narodowej, który zaprezentował raport wskazujący m.in, że młodzi czytają więcej niż dorośli. Karol Wyszyński, specjalista ds. nowych mediów, poruszył temat ewolucji czytelnictwa przypominając, że młodzież sięga już nie tylko po to, co jest zapisane na papierze, zaś aktor Antoni Królikowski opowiadał, jak to jest, gdy czytanie staje się pracą.

Współorganizatorem debaty „Czas na czytanie” była Biblioteka Narodowa.



Źródło: prezydent.pl

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Sensacyjne informacje z Barcelony: Xavi jednak na wylocie? z ostatniej chwili
Sensacyjne informacje z Barcelony: Xavi jednak na wylocie?

Zdaniem hiszpańskich mediów sprawa pozostania Xaviego na stanowisku trenera Barcelony nie jest jeszcze przesądzona. Zdaniem "AS" wszystko zależy od tego, czy Blaugranie uda się odzyskać drugie miejsce w tabeli.

Paweł Jędrzejewski: Nie amerykańska ambasada w Polsce, ale polska w USA powinna potępiać antysemityzm Wiadomości
Paweł Jędrzejewski: Nie amerykańska ambasada w Polsce, ale polska w USA powinna potępiać antysemityzm

Zaatakowanie synagogi Nożyków w Warszawie przez szesnastolatka koniecznie trzeba postrzegać w szerszym kontekście. Poprzedziły je dwa wydarzenia, dość mocno nagłośnione przez media. Rok temu 14-latek i 15-latek namalowali swastykę na ścianie synagogi w Gdańsku-Wrzeszczu. W roku 2018, także w Gdańsku-Wrzeszczu, chory psychicznie rzucił kamieniem w szybę tej samej synagogi. Były także sporadyczne przypadki umieszczania antyżydowskich napisów na synagogach (np. we Wrocławiu). Czyli w ciągu prawie sześciu lat w Polsce miało miejsce kilka przypadków wandalizmu i dwa ataki - jeden popełniony przez małoletniego, jeden przez chorego psychicznie. Mało? Tak - na całe szczęście, bardzo mało.

Co Luna zrobiła z polską flagą? Oburzenie w sieci z ostatniej chwili
Co Luna zrobiła z polską flagą? Oburzenie w sieci

Luna reprezentująca Polskę podczas tegorocznej Eurowizji postanowiła pojawić się podczas konkursu nie tylko z biało-czerwoną, ale także tęczową flagą.

Nie żyje znany polski muzyk z ostatniej chwili
Nie żyje znany polski muzyk

W poniedziałek zmarł Jacek Zieliński wieloletni członek krakowskiej grupy Skaldowie - podała w mediach społecznościowych Piwnica pod Baranami. Miał 77 lat.

Kaczyński i Szydło: Wybieramy się na demonstrację Solidarności przeciwko Zielonemu Ładowi z ostatniej chwili
Kaczyński i Szydło: Wybieramy się na demonstrację Solidarności przeciwko Zielonemu Ładowi

– Decyzje, które zapadają na forum europejskim, przekładają się na życie mieszkańców jako ograniczenia, podatki, drożyzna. Dlatego wybieram się na marsz 10 maja – powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński w rozmowie z Tysol.pl.

Ukraina: Nie żyje dwukrotny mistrz Europy. Zginał na wojnie z ostatniej chwili
Ukraina: Nie żyje dwukrotny mistrz Europy. Zginał na wojnie

Pełeszenko zajął czwarte miejsce w kategorii 85 kg podczas igrzysk olimpijskich w 2016 roku. W tym samym roku został mistrzem Europy, ponownie zdobywając złoto rok później. W 2018 roku został zawieszony po tym, jak nie przeszedł testu antydopingowego. "Z wielkim smutkiem informujemy, że serce zasłużonego mistrza sportu Ukrainy Ołeksandra Pełeszenki przestało dziś bić. Składamy najszczersze kondolencje rodzinie i wszystkim, którzy go znali" – można przeczytać w komunikacie UWF na Facebooku. Hołd sztangiście złożył także Ukraiński Komitet Olimpijski, dodając, że wstąpił do sił zbrojnych już w pierwszych dniach inwazji Rosji na Ukrainę. "Wojna zabiera tych najlepszych... Bohaterowie nie umierają" – powiedział trener sztangistów i członek zarządu UWF Wiktor Słobodianiuk.

Komisja Europejska kończy procedurę z art. 7 wobec Polski. Jest reakcja PiS z ostatniej chwili
Komisja Europejska kończy procedurę z art. 7 wobec Polski. Jest reakcja PiS

– Uruchomienie procedury art. 7. za rządów PiS miało wyłączenie charakter politycznej presji; stan prawny jest dokładnie taki sam, co znaczy, że byliśmy oskarżani niesłusznie o łamanie praworządności – powiedzieli PAP politycy PiS pytani o zapowiedź zakończenia tej procedury.

Francja zabiera głos ws. doniesień o wysłaniu żołnierzy na Ukrainę z ostatniej chwili
Francja zabiera głos ws. doniesień o wysłaniu żołnierzy na Ukrainę

Francja nie wysłała wojsk na Ukrainę; takie doniesienia to efekt niesłabnącej kampanii dezinformacyjnej, która ma osłabić wsparcie Paryża dla Kijowa – ogłosiło w poniedziałek MSZ Francji. Wcześniej w mediach pojawiały się informacje o wysłaniu na Ukrainę około setki żołnierzy francuskiej Legii Cudzoziemskiej.

Niemcy: Koniec z dopłatami bezpośrednimi dla rolników? z ostatniej chwili
Niemcy: Koniec z dopłatami bezpośrednimi dla rolników?

Frakcja niemieckich Zielonych uważa, że wielomiliardowe dotacje rolne z Unii Europejskiej powinny być w przyszłości inaczej dystrybuowane.

„Człowiek z bliskiego kręgu poseł Gasiuk-Pihowicz”. Nowe informacje nt. sędziego Tomasza Szmydta z ostatniej chwili
„Człowiek z bliskiego kręgu poseł Gasiuk-Pihowicz”. Nowe informacje nt. sędziego Tomasza Szmydta

Przewodnicząca Krajowej Rady Sądownictwa Dagmara Pawełczyk-Woicka przekazała w rozmowie z dziennikiem „Rzeczpospolita”, że sędzia Tomasz Szmydt, który w poniedziałek poprosił o azyl na Białorusi, współpracował z poseł KO Kamilą Gasiuk-Pihowicz.

REKLAMA

Debata z inicjatywy Pierwszej Damy Agaty Kornhauser-Dudy „Eksperci pytają Młodych”

Już po raz drugi, z inicjatywy Pierwszej Damy Agaty Kornhauser-Dudy, w Pałacu Prezydenckim odbyła się debata „Eksperci pytają Młodych”. Tym razem spotkanie i poprzedzające je warsztaty odbyły się pod hasłem „Czas na czytanie”.
 Debata z inicjatywy Pierwszej Damy Agaty Kornhauser-Dudy „Eksperci pytają Młodych”
/ fot. Grzegorz Jakubowski KPRP
 W 2015 r. aż 63 proc. Polaków nie przeczytało żadnej książki, a tylko 8 proc. w tym okresie sięgnęło po 7, bądź więcej pozycji.

Wyniki badania, realizowanego dla Biblioteki Narodowej przez TNS Polska, skłoniły Agatę Kornhauser-Dudę do zwrócenia szczególnej uwagi na problem niskiego poziomu czytelnictwa w Polsce. Dlatego, z jej inicjatywy, w Pałacu Prezydenckim odbyła się kolejna, połączona z warsztatami, debata z cyklu „Eksperci pytają Młodych”, w której udział wzięło blisko 200 uczniów – gimnazjalistów i licealistów klas pierwszych – z całej Polski.

Pierwsza Dama otwierając debatę podkreśliła, że nie wyobraża sobie swojego życia bez czytania. - Miałam to szczęście, że wychowałam się w domu, gdzie książki zawsze czytano. Zawsze dbaliśmy o książki, gromadziliśmy je, zabieraliśmy na wakacje, polecaliśmy sobie nawzajem, a przede wszystkim o książkach rozmawialiśmy – mówiła Małżonka Prezydenta. - Dla mojego taty pisarza i mamy polonistki, później również dla mnie i mojego brata, czytanie było czymś absolutnie oczywistym i naturalnym. Później, już jako osoba dorosła, też dbałam o to, by znaleźć czas na czytanie, a także wraz z mężem chcieliśmy zaszczepić w naszej córce miłość do lektur. Mam nadzieję, że nam się to udało - zaznaczyła.

Przyznała, że w swoje pracy nauczycielskiej zaczęła dostrzegać, że coraz mniej młodych ludzi jest zainteresowanych czytaniem książek. W efekcie wśród nastolatków przestaje funkcjonować wspólny kod kulturowy oparty na kanonie lektur.

Pierwsza Dama przypomniała, że wraz z Prezydentem Andrzejem Dudą zaangażowali się w "Narodowe Czytanie", promując w ten sposób najważniejsze dzieła literatury polskiej.

- Czytając w przedszkolach, szkołach, także w ambasadach i w szkołach polskich poza granicami kraju wspieram wszystkie pomysły, które mają na celu zachęcić młodych ludzi do czytania. Jestem bowiem przekonana, że czytanie ma same zalety. Nie tylko kształtuje człowieka, poszerza wiedzę, wzbogaca słownictwo, kształtuje nasze poglądy, nierzadko również charaktery, ale ma także funkcję terapeutyczną i wreszcie, co nie jest bez znaczenia, jest bardzo dobrą forma spędzania wolnego czasu, a także świetnym sposobem na odpoczynek - podkreśliła Agata Kornhauser-Duda.

Podobnie jak młodzi ludzie zaproszeni do Pałacu Prezydenckiego, przyniosła "na wymianę" swoją ulubioną książkę. Była to "Harda" Elżbiety Cherezińskiej.
 

Wcześniej odbyły się warsztaty, podczas których młodzi ludzie starali się odpowiedzieć specjalistom dlaczego tak niewiele osób, zwłaszcza wśród dorosłych, sięga po literaturę i jak pomóc im znaleźć „czas na czytanie”. Zastanawiali się także nad tym, czym powinna charakteryzować się dobra książka, aby zainteresował się nią nastolatek i, dlaczego czytanie może być nie tylko obowiązkiem, ale i przyjemnością.

Z kolei eksperci przekonywali młodych o tym, jakie korzyści płyną ze stosowania technik szybkiego czytania oraz, jakie znaczenie ma koncentracja w przyswajaniu informacji. Pokazywali również, że warto mądrze wybierać to, czemu poświęca się „czas na czytanie”. Młodzież zaś – dzięki specjalnym testom – mogła sprawdzić, w jakim tempie czyta i czy rozumie tekst.

W debacie prowadzonej przez dr Tomasza Rożka, który wraz z publicznością starał się znaleźć odpowiedź na pytanie „Kto we współczesnym świecie ma czas na czytanie?” udział wzięli zarówno uczniowie jak i specjaliści. Wśród nich był m.in. dr Tomasz Makowski, Dyrektor Biblioteki Narodowej, który zaprezentował raport wskazujący m.in, że młodzi czytają więcej niż dorośli. Karol Wyszyński, specjalista ds. nowych mediów, poruszył temat ewolucji czytelnictwa przypominając, że młodzież sięga już nie tylko po to, co jest zapisane na papierze, zaś aktor Antoni Królikowski opowiadał, jak to jest, gdy czytanie staje się pracą.

Współorganizatorem debaty „Czas na czytanie” była Biblioteka Narodowa.



Źródło: prezydent.pl


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe