Niespodzianka! Niemcy jednak nie wyjdą z węgla? Opublikowano szkic planu energetycznego RFN

Wielkość różnicy między założeniami planu, a ustaleniami komisji poddaje ambitny plan dekarbonizacji RFN pod ogromną wątpliwość
- komentuje redaktor. Z tekstu dowiadujemy się, że w dokumencie widnieje zapis, iż w 2040 roku w Niemczech z węgla wytwarzać będzie się wciąż ogromne ilości energii – aż 147 891 GWh. Wynika z tego, że za 20 lat w Niemczech produkowane będzie wciąż więcej energii elektrycznej z węgla, niż obecnie ma to miejsce nad Wisłą. W Polsce bowiem w roku 2016 surowiec ten posłużył do wytworzenia ok. 131 000 GWh.
I choć projekt zakłada plan, by "w 2050 roku energia elektryczna była generowana prawie wyłącznie z w pełni zdekarbonizowanych źródeł", to trudno nie zauważyć, że założenia NECP rażąco odstają od ustaleń komisji dekarbonizacyjnej.
Oczywiście, można przyjąć, że dane te pochodzą z projektu planu, który nie jest wiążący. Jednakże pojawia się pytanie: skoro projekt ten zakładał tak potężny udział węgla w miksie energetycznym RFN w roku 2038 (sięgający ok. 25%), to czy ustalenia komisji (również niewiążące!) będą w stanie przeformować go w taki sposób, by „usunąć” ten surowiec i jednocześnie znaleźć dla niego zastępstwo?
- pyta red. Jakub Wiech.
źródło: energetyka24.com
raw
#REKLAMA_POZIOMA#