[Tylko u nas] Waldemar Biniecki: „Myśląc Polska” – głos zza oceanu

Polonia dysponuje potencjałem, który może nie tylko pomóc wspierać strategicznie polskie interesy, ale również pomóc zmieniać obraz Polski na świecie. Kluczem do rozwoju Polski są polscy naukowcy pracujący na setkach uniwersytetów na całym świecie i grupa ta powinna być również motorem rozwoju w Polsce. To o nich powinny zabiegać codziennie polskie uniwersytety, ośrodki badawczo-rozwojowe oraz ośrodki władzy  różnego szczebla. Dokładnie tak jak robiła to II Rzeczpospolita. 
 [Tylko u nas] Waldemar Biniecki: „Myśląc Polska” – głos zza oceanu
/ pixabay.com
Fundacja Kościuszkowska kilka lat temu przygotowała listę uznanych naukowców nauk ścisłych i w ten sposób powstało Collegium of Eminent Scientists. W ten sposób Fundacja opracowała listę blisko 400 eminentnych profesorów nauk ścisłych, która ciągle się powiększa. Następnym krokiem będzie stworzenie podobnej listy wybitnych humanistów – Collegium of Eminent Humanists. W tym miejscu trzeba wyraźnie podkreślić, że lista ta dotyczy profesorów, którzy uzyskali „tenure”, czyli formę polskiej habilitacji, oraz że profesorowie ci mają znaczny dorobek naukowy w formie publikacji i badań. Prawie na każdym amerykańskim uniwersytecie istnieje grupa polskich naukowców, amerykańskich z polskim pochodzeniem lub tych, którzy zajmują się zagadnieniami polskimi. Funkcjonują także liczne koła studenckie. „Od instruktora do profesora” jest to poważna grupa ludzi, z ogromnym potencjałem intelektualnym, której nie można lekceważyć. Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” organizuje we wrześniu II Światowe Forum Nauki Polskiej poza Granicami Kraju 2019. Wspólnota stara się integrować i wspierać współpracę naukowców polskiego pochodzenia działających na emigracji. Innowacyjne osiągnięcia będą głównym tematem sesji naukowych nauk ścisłych, przyrodniczych, inżynieryjno-technicznych, medycznych, nauk o zdrowiu oraz sztuki. Oprócz sesji naukowych odbędą się panele dyskusyjne z udziałem przedstawicieli polonijnych organizacji naukowych i polskiej myśli technicznej z krajów europejskich, Australii i Nowej Zelandii, Ameryki Południowej, Ameryki Północnej oraz krajów Wschodu. 

Istotne jest także spojrzenie na nauki humanistyczne i wyciągnięcie do nich przyjaznej dłoni. Ostatnio kibicuję grupie 3 Profesorek, które łączy Niepodległa. Jedna z nich pracuje w Krakowie, druga na uniwersytecie w Południowej Afryce, trzecia zaś na uniwersytecie w amerykańskim Midweście. Panie poznały się na jednej z konferencji naukowych. Szybko znalazły wektory współpracy i… No właśnie, poszukują poważnych instytucji, które wsparłyby ich pomysły badawcze. Pomimo nowych organizacji zajmujących się promocją polskiej nauki Profesorki, którym kibicuję, nie mieszczą się pomimo poważnego dorobku naukowego w dziwnych priorytetach stworzonych przez instytucje zarządzające nauką w Polsce, które nie uwzględniają instytucji „Research I University” w Stanach Zjednoczonych. Nawet Harvard czy Oksford nie są wiodącymi placówkami we wszystkich dziedzinach. Dzisiaj liczą się poszczególne wydziały, zakłady lub centra nawet mniejszych uniwersytetów. Nakazowe wskazywanie uniwersytetów, z którymi polskie placówki mają współpracować za granicą, budzą w Stanach Zjednoczonych uśmiech. Nakazywanie publikacji bez wiedzy o amerykańskich pismach fachowych jest drogą donikąd.

Waldemar Biniecki



#REKLAMA_POZIOMA#

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Sensacyjne informacje z Barcelony: Xavi jednak na wylocie? z ostatniej chwili
Sensacyjne informacje z Barcelony: Xavi jednak na wylocie?

Zdaniem hiszpańskich mediów sprawa pozostania Xaviego na stanowisku trenera Barcelony nie jest jeszcze przesądzona. Zdaniem "AS" wszystko zależy od tego, czy Blaugranie uda się odzyskać drugie miejsce w tabeli.

Paweł Jędrzejewski: Nie amerykańska ambasada w Polsce, ale polska w USA powinna potępiać antysemityzm Wiadomości
Paweł Jędrzejewski: Nie amerykańska ambasada w Polsce, ale polska w USA powinna potępiać antysemityzm

Zaatakowanie synagogi Nożyków w Warszawie przez szesnastolatka koniecznie trzeba postrzegać w szerszym kontekście. Poprzedziły je dwa wydarzenia, dość mocno nagłośnione przez media. Rok temu 14-latek i 15-latek namalowali swastykę na ścianie synagogi w Gdańsku-Wrzeszczu. W roku 2018, także w Gdańsku-Wrzeszczu, chory psychicznie rzucił kamieniem w szybę tej samej synagogi. Były także sporadyczne przypadki umieszczania antyżydowskich napisów na synagogach (np. we Wrocławiu). Czyli w ciągu prawie sześciu lat w Polsce miało miejsce kilka przypadków wandalizmu i dwa ataki - jeden popełniony przez małoletniego, jeden przez chorego psychicznie. Mało? Tak - na całe szczęście, bardzo mało.

Co Luna zrobiła z polską flagą? Oburzenie w sieci z ostatniej chwili
Co Luna zrobiła z polską flagą? Oburzenie w sieci

Luna reprezentująca Polskę podczas tegorocznej Eurowizji postanowiła pojawić się podczas konkursu nie tylko z biało-czerwoną, ale także tęczową flagą.

Nie żyje znany polski muzyk z ostatniej chwili
Nie żyje znany polski muzyk

W poniedziałek zmarł Jacek Zieliński wieloletni członek krakowskiej grupy Skaldowie - podała w mediach społecznościowych Piwnica pod Baranami. Miał 77 lat.

Kaczyński i Szydło: Wybieramy się na demonstrację Solidarności przeciwko Zielonemu Ładowi z ostatniej chwili
Kaczyński i Szydło: Wybieramy się na demonstrację Solidarności przeciwko Zielonemu Ładowi

– Decyzje, które zapadają na forum europejskim, przekładają się na życie mieszkańców jako ograniczenia, podatki, drożyzna. Dlatego wybieram się na marsz 10 maja – powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński w rozmowie z Tysol.pl.

Ukraina: Nie żyje dwukrotny mistrz Europy. Zginał na wojnie z ostatniej chwili
Ukraina: Nie żyje dwukrotny mistrz Europy. Zginał na wojnie

Pełeszenko zajął czwarte miejsce w kategorii 85 kg podczas igrzysk olimpijskich w 2016 roku. W tym samym roku został mistrzem Europy, ponownie zdobywając złoto rok później. W 2018 roku został zawieszony po tym, jak nie przeszedł testu antydopingowego. "Z wielkim smutkiem informujemy, że serce zasłużonego mistrza sportu Ukrainy Ołeksandra Pełeszenki przestało dziś bić. Składamy najszczersze kondolencje rodzinie i wszystkim, którzy go znali" – można przeczytać w komunikacie UWF na Facebooku. Hołd sztangiście złożył także Ukraiński Komitet Olimpijski, dodając, że wstąpił do sił zbrojnych już w pierwszych dniach inwazji Rosji na Ukrainę. "Wojna zabiera tych najlepszych... Bohaterowie nie umierają" – powiedział trener sztangistów i członek zarządu UWF Wiktor Słobodianiuk.

Komisja Europejska kończy procedurę z art. 7 wobec Polski. Jest reakcja PiS z ostatniej chwili
Komisja Europejska kończy procedurę z art. 7 wobec Polski. Jest reakcja PiS

– Uruchomienie procedury art. 7. za rządów PiS miało wyłączenie charakter politycznej presji; stan prawny jest dokładnie taki sam, co znaczy, że byliśmy oskarżani niesłusznie o łamanie praworządności – powiedzieli PAP politycy PiS pytani o zapowiedź zakończenia tej procedury.

Francja zabiera głos ws. doniesień o wysłaniu żołnierzy na Ukrainę z ostatniej chwili
Francja zabiera głos ws. doniesień o wysłaniu żołnierzy na Ukrainę

Francja nie wysłała wojsk na Ukrainę; takie doniesienia to efekt niesłabnącej kampanii dezinformacyjnej, która ma osłabić wsparcie Paryża dla Kijowa – ogłosiło w poniedziałek MSZ Francji. Wcześniej w mediach pojawiały się informacje o wysłaniu na Ukrainę około setki żołnierzy francuskiej Legii Cudzoziemskiej.

Niemcy: Koniec z dopłatami bezpośrednimi dla rolników? z ostatniej chwili
Niemcy: Koniec z dopłatami bezpośrednimi dla rolników?

Frakcja niemieckich Zielonych uważa, że wielomiliardowe dotacje rolne z Unii Europejskiej powinny być w przyszłości inaczej dystrybuowane.

„Człowiek z bliskiego kręgu poseł Gasiuk-Pihowicz”. Nowe informacje nt. sędziego Tomasza Szmydta z ostatniej chwili
„Człowiek z bliskiego kręgu poseł Gasiuk-Pihowicz”. Nowe informacje nt. sędziego Tomasza Szmydta

Przewodnicząca Krajowej Rady Sądownictwa Dagmara Pawełczyk-Woicka przekazała w rozmowie z dziennikiem „Rzeczpospolita”, że sędzia Tomasz Szmydt, który w poniedziałek poprosił o azyl na Białorusi, współpracował z poseł KO Kamilą Gasiuk-Pihowicz.

REKLAMA

[Tylko u nas] Waldemar Biniecki: „Myśląc Polska” – głos zza oceanu

Polonia dysponuje potencjałem, który może nie tylko pomóc wspierać strategicznie polskie interesy, ale również pomóc zmieniać obraz Polski na świecie. Kluczem do rozwoju Polski są polscy naukowcy pracujący na setkach uniwersytetów na całym świecie i grupa ta powinna być również motorem rozwoju w Polsce. To o nich powinny zabiegać codziennie polskie uniwersytety, ośrodki badawczo-rozwojowe oraz ośrodki władzy  różnego szczebla. Dokładnie tak jak robiła to II Rzeczpospolita. 
 [Tylko u nas] Waldemar Biniecki: „Myśląc Polska” – głos zza oceanu
/ pixabay.com
Fundacja Kościuszkowska kilka lat temu przygotowała listę uznanych naukowców nauk ścisłych i w ten sposób powstało Collegium of Eminent Scientists. W ten sposób Fundacja opracowała listę blisko 400 eminentnych profesorów nauk ścisłych, która ciągle się powiększa. Następnym krokiem będzie stworzenie podobnej listy wybitnych humanistów – Collegium of Eminent Humanists. W tym miejscu trzeba wyraźnie podkreślić, że lista ta dotyczy profesorów, którzy uzyskali „tenure”, czyli formę polskiej habilitacji, oraz że profesorowie ci mają znaczny dorobek naukowy w formie publikacji i badań. Prawie na każdym amerykańskim uniwersytecie istnieje grupa polskich naukowców, amerykańskich z polskim pochodzeniem lub tych, którzy zajmują się zagadnieniami polskimi. Funkcjonują także liczne koła studenckie. „Od instruktora do profesora” jest to poważna grupa ludzi, z ogromnym potencjałem intelektualnym, której nie można lekceważyć. Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” organizuje we wrześniu II Światowe Forum Nauki Polskiej poza Granicami Kraju 2019. Wspólnota stara się integrować i wspierać współpracę naukowców polskiego pochodzenia działających na emigracji. Innowacyjne osiągnięcia będą głównym tematem sesji naukowych nauk ścisłych, przyrodniczych, inżynieryjno-technicznych, medycznych, nauk o zdrowiu oraz sztuki. Oprócz sesji naukowych odbędą się panele dyskusyjne z udziałem przedstawicieli polonijnych organizacji naukowych i polskiej myśli technicznej z krajów europejskich, Australii i Nowej Zelandii, Ameryki Południowej, Ameryki Północnej oraz krajów Wschodu. 

Istotne jest także spojrzenie na nauki humanistyczne i wyciągnięcie do nich przyjaznej dłoni. Ostatnio kibicuję grupie 3 Profesorek, które łączy Niepodległa. Jedna z nich pracuje w Krakowie, druga na uniwersytecie w Południowej Afryce, trzecia zaś na uniwersytecie w amerykańskim Midweście. Panie poznały się na jednej z konferencji naukowych. Szybko znalazły wektory współpracy i… No właśnie, poszukują poważnych instytucji, które wsparłyby ich pomysły badawcze. Pomimo nowych organizacji zajmujących się promocją polskiej nauki Profesorki, którym kibicuję, nie mieszczą się pomimo poważnego dorobku naukowego w dziwnych priorytetach stworzonych przez instytucje zarządzające nauką w Polsce, które nie uwzględniają instytucji „Research I University” w Stanach Zjednoczonych. Nawet Harvard czy Oksford nie są wiodącymi placówkami we wszystkich dziedzinach. Dzisiaj liczą się poszczególne wydziały, zakłady lub centra nawet mniejszych uniwersytetów. Nakazowe wskazywanie uniwersytetów, z którymi polskie placówki mają współpracować za granicą, budzą w Stanach Zjednoczonych uśmiech. Nakazywanie publikacji bez wiedzy o amerykańskich pismach fachowych jest drogą donikąd.

Waldemar Biniecki



#REKLAMA_POZIOMA#


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe