Dziś noc spadających gwiazd. W jaki sposób obserwować Perseidy?

Perseidy są obserwowane od około 2000 lat, najstarsze źródła o nich mówiące pochodzą z Dalekiego Wschodu. Perseidy bywają również nazywane „łzami świętego Wawrzyńca”, spowodowane jest to tym, że największe natężenie Perseidów przypada na dni sąsiadujące z 10 sierpnia, czyli dniem jego męczeńskiej śmierci.Rój związany jest z kometą 109P/Swift-Tuttle. Podczas okresu występowania roju radiant przemieszcza się przez gwiazdozbiory Kasjopei, Perseusza i Żyrafy (w maksimum aktywności znajduje się w pobliżu gwiazdy η Persei). Jego przeciętna aktywność w ostatnich latach wynosi około 100 ZHR.
Jak informuje Radio Zet Perseidy najlepiej obserwować nad ranem, w tym roku będzie to jednak utrudnione przez mocny blask księżyca, który zbliża się do pełni.
– powiedział w Radio Zet popularyzator astronomii i autor bloga „Z głową w gwiazdach”, Karol Wójcicki.– Jeśli uda nam się wydostać z miasta i pojechać gdzieś na wieś, z dala od lamp ulicznych, będziemy mogli zobaczyć od około 20 do 40 meteorów w ciągu godziny
Liczne instytucje kulturalne na terenie całego kraju organizują wspólne oglądanie „spadających gwiazd”. Zachęca do tego m.in. warszawskie Centrum Nauki Kopernik:
Wyłączymy całą iluminację Centrum Nauki Kopernik, planetarium oraz podświetlenie parku. Zarząd Dróg Miejskich wyłączy iluminację mostów: Świętokrzyskiego, Śląsko-Dąbrowskiego i Poniatowskiego. Zgasną również światła na Skwerze Kahla, niektóre lampy przy wyjściu ze stacji metra Centrum Nauki Kopernik. PGE Narodowy wyłączy na tę noc iluminację stadionu. Zgasną również światła u naszych sąsiadów: Muzeum Sztuki Nowoczesnej oraz Innogy. (…) Wystarczy położyć się na kocu, leżaku lub po prostu na trawie i wpatrywać się w jak największy obszar nieba. Pierwsze meteory można dostrzec już po kilku minutach.