Prezydent podczas Defilady: Co nam obca przemoc wzięła, szablą odbierzemy

Wystąpienie podczas przyjęcia przez Prezydenta defilady „Wierni Polsce” w Katowicach
 Prezydent podczas Defilady: Co nam obca przemoc wzięła, szablą odbierzemy
/ Jakub Szymczuk KPRP

Czcigodni Kombatanci, obrońcy wolności i niepodległości naszej ojczyzny,

Wielce Szanowna Pani Marszałek,

Szanowny Panie Marszałku,

Szanowny Panie Premierze,

Panie Ministrze Obrony Narodowej,

Szanowni Państwo Ministrowie, Posłowie, Senatorowie,

Szanowni Panowie Generałowie,

Szanowne Panie i Szanowni Panowie Oficerowie, Podoficerowie, Żołnierze,

Szanowni Przedstawiciele Władz Samorządowych wszystkich szczebli,

Wszyscy Dostojni Przybyli Goście,

Cywilni Pracownicy Wojska,

Mieszkańcy Katowic, Górnego Śląska i całego naszego kraju,

Drodzy Rodacy w kraju i poza granicami!

„Co nam obca przemoc wzięła, szablą odbierzemy” – myślę, że te słowa mieli w pamięci wszyscy żołnierze, którzy zmobilizowani przez Marszałka Józefa Piłsudskiego, przez premiera Wincentego Witosa i innych wielkich polskich polityków, ojców niepodległości, w ponadmilionowej armii szli wtedy, walcząc, na front pod Warszawą, tamtego pamiętnego sierpnia 1920 roku.

Ale sądzę, że to samo mieli na myśli także mieszkający tu ludzie Górnego Śląska – Ślązacy – gdy prześladowani przez Niemców zbrojnie stanęli do walki, by tutaj była Polska, te sto lat temu, 16-17 sierpnia 1919 roku. Czyli byli polskimi żołnierzami? Nie, nie należeli do polskiej armii. Najczęściej byli wcześniej żołnierzami państw zaborczych – najczęściej armii pruskiej w czasie I wojny światowej, tak jak Alfons Zgrzebniok, ich dowódca. Ale wiedzieli jedno: czuli się jak polscy żołnierze. Bo ten, kto chwyta za broń, by walczyć za Polskę i polskość, jest jak polski żołnierz.

Ta dzisiejsza uroczystość – Święto Wojska Polskiego – jest nie tylko 100. rocznicą pierwszego powstania śląskiego, lecz także ich wielkim świętem jako żołnierzy Rzeczypospolitej. Dziękujemy im za to i – jako ci, którzy mieszkają dziś w wolnym, niepodległym, suwerennym kraju, w Polsce, której częścią są Górny i Dolny Śląsk – jesteśmy im za to winni dozgonną wdzięczność.

Polski Górny Śląsk to wielkie dzieło trzech śląskich powstań – trzech kolejnych wielkich dzieł zbrojnych, które ostatecznie doprowadziły do tego, że wbrew temu, co chcieli wcześniej politycy zachodni i czego się spodziewano, ta ziemia stała się częścią odradzającej się Rzeczypospolitej. Cześć i chwała bohaterom, wielka cześć ich pamięci!

Ale dzisiaj, w Święto Wojska Polskiego – w tym wspaniałym dniu, gdy wspominamy wiktorię w bitwie warszawskiej i bohaterstwo naszych żołnierzy – nie sposób nie wspomnieć także o 20 czerwca 1922 roku, gdy tu, w Katowicach, przez rynek szła defilada polskich kawalerzystów, polskich żołnierzy, którzy wkroczyli na Górny Śląsk pod wodzą gen. Stanisława Szeptyckiego. Witał ich wtedy ówczesny prezydent Katowic, Alfons Górnik, i powiedział: „Dzielni żołnierze polscy, pokażcie, że karne polskie wojsko przynosi mur ochronny dla wszystkich obywateli miłujących pracę, obywateli spokojnych i lojalnych”.

Dzisiaj ponownie mamy wielką defiladę Wojska Polskiego w Katowicach, dlatego że nic się nie zmieniło – Wojsko Polskie stanowi mur ochronny dla wszystkich obywateli miłujących pracę, obywateli spokojnych i lojalnych wobec Rzeczypospolitej Polskiej. Bo przecież dla nas, Polaków, właśnie to jest najważniejsze – żeby obywatele Rzeczypospolitej, niezależnie od tego, jakiej są narodowości, byli wobec niej lojalni. To sprawa absolutnie podstawowa. I temu właśnie, aby oni wszyscy razem – abyśmy my tutaj, w Polsce, byli bezpieczni – służy polski żołnierz.

Chcę z tego miejsca wszystkim polskim żołnierzom – niezależnie od stopnia, jaki noszą – i ich najbliższym podziękować za służbę dla ojczyzny, za poświęcenie, za gotowość także oddania życia, jeżeli trzeba służyć ojczyźnie czy jeżeli trzeba będzie stawać, by własną piersią bronić jej i jej obywateli, tworząc mur ochronny dla obywateli Rzeczypospolitej.

Żołnierze, dziękuję Wam za to z całego serca. Dziękuję za Waszą codzienną pracę i służbę dla Rzeczypospolitej zarówno w jej granicach, jak i poza granicami, we wszystkich kontyngentach. Ze wzruszeniem przyjąłem dzisiaj komplet flag Rzeczypospolitej z naszym godłem, które jeszcze kilka dni temu powiewały nad naszymi kontyngentami na całym świecie. Dziękuję, że mi je przekazaliście, i dalej będę mógł je przekazać organizacjom społecznym, które wychowują młodych patriotów, kształcą, budują potencjał Rzeczypospolitej. Wierzę głęboko, że będą dla nich niezwykłym, wspaniałym symbolem oddania w służbie Polsce.

Szanowna Pani Marszałek,

Szanowny Panie Premierze,

Szanowni Państwo,

Wszyscy Dostojni Goście!

Na zakończenie tego wystąpienia chciałem życzyć wszystkim polskim żołnierzom i ich najbliższym, aby Polska nadal rozwijała się bezpiecznie i byśmy mogli nadal realizować program modernizacji polskiej armii jako odpowiedzialne władze Rzeczypospolitej. Programów w ramach modernizacji jest cały szereg. Są one rozciągnięte na długie lata.

Ale jedno chcę z całą mocą podkreślić: wierzę głęboko, że zarówno polski rząd pod wodzą Pana Premiera, jak i Ministerstwo Obrony Narodowej pod wodzą Ministra Obrony Narodowej są absolutnie zdeterminowane, by realizować program modernizacji i zwiększać wydatki na obronność. Jestem absolutnie pewien, że są zdeterminowani, by wzmacniać naszą siłę militarną i sojuszniczą.

Cieszę się, że dzisiaj w naszym kraju obecne są sojusznicze wojska. Za chwilę będą mogli Państwo zobaczyć w defiladzie ich przedstawicieli. Dziękuję naszym sojusznikom, że odpowiedzialnie podejmują obowiązek strzeżenia pewności art. 5 traktatu północnoatlantyckiego. Ich obecność jest dowodem, że państwa NATO traktują poważnie swoje zobowiązania. My także traktujemy poważnie swoje zobowiązania i możemy je wypełniać właśnie dzięki naszym żołnierzom.

Szanowni Państwo, jeszcze raz życzę wszystkim naszym żołnierzom, ich najbliższym, ale także i nam, by Wojsko Polskie rozwijało się pomyślnie i rosło w siłę, tak jak pomyślnie będzie się rozwijała i rosła w siłę nasza ojczyzna.

Niech Pan Bóg ma w opiece wszystkich polskich żołnierzy i ich rodziny! Niech Pan Bóg ma w opiece wszystkich Polaków – w Polsce i rozsianych po całym świecie! Niech Pan Bóg ma w swojej opiece naszą wspaniałą Rzeczpospolitą Polską – naszą wspaniałą ojczyznę! Cześć i chwała bohaterom! 

Źródło: Prezydent.pl


 

POLECANE
Nawrocki kontra Trzaskowski w debacie TVP. Padły mocne słowa z ostatniej chwili
Nawrocki kontra Trzaskowski w debacie TVP. Padły mocne słowa

Karol Nawrocki nie przebierał w słowach odnosząc się do kwestii reprywatyzacji w Warszawie. – Jest pan skuteczniejszy niż mafia reprywatyzacyjna – mówił do Rafała Trzaskowskiego.

Stanowski uderzył w Wysocką-Schnepf podczas debaty TVP z ostatniej chwili
Stanowski uderzył w Wysocką-Schnepf podczas debaty TVP

Od godz. 20 w TVP trwa debata prezydencka z Dorotą Wysocką-Schnepf jako prowadzącą, którą ostro skrytykował Krzysztof Stanowski.

Karol Nawrocki wygrywa w obu turach. Nowy sondaż AtlasIntel z ostatniej chwili
Karol Nawrocki wygrywa w obu turach. Nowy sondaż AtlasIntel

Karol Nawrocki z wynikiem 28,6% wygrałby pierwszą turę wyborów prezydenckich. Co więcej, wygrałby także drugą turę – wynika z sondażu AtlasIntel.

Debata prezydencka TVP. Ostatnie starcie przed wyborami z ostatniej chwili
Debata prezydencka TVP. Ostatnie starcie przed wyborami

W poniedziałek o godz. 20 rozpoczęła się debata prezydencka na antenie TVP w likwidacji. Biorą w niej udział wszyscy kandydaci.

Anonimowy Sędzia: Sędzia Iustitii łamie konstytucję wypowiadając się z pogardą nt. jednego z kandydatów w wyborach tylko u nas
Anonimowy Sędzia: Sędzia Iustitii łamie konstytucję wypowiadając się z pogardą nt. jednego z kandydatów w wyborach

Trochę się już przyzwyczailiśmy do polityków w togach, którzy angażują się w spór polityczny. Spotykają się z politykami towarzysko. Do tej pory jednak nikt w tak jawny sposób nie wypowiedział się w trakcie kampanii wyborczej wskazując dezaprobatę wobec jednego z kandydatów.

Świnoujście zagrożeniem dla Hamburga? Niemcy krytykują polską inwestycję z ostatniej chwili
Świnoujście zagrożeniem dla Hamburga? Niemcy krytykują polską inwestycję

''Ostsee Zeitung'' pisze, że terminal kontenerowy w Świnoujściu jest nieopłacalny i szkodzi ekosystemowi. Wcześniej organizacja "Lebensraum Vorpommern" pozwała Polskę.

Morderstwo na kampusie UW. Są nowe informacje Wiadomości
Morderstwo na kampusie UW. Są nowe informacje

Jak podaje Prokuratura Okręgowa w Warszawie, sekcja zwłok zamordowanej kobiety na Uniwersytecie Warszawskim trwała siedem godzin.

Zamieszanie z losowaniem przed debatą w TVP. Stanowski zdradził kulisy z ostatniej chwili
Zamieszanie z losowaniem przed debatą w TVP. Stanowski zdradził kulisy

W poniedziałek odbędzie się ostatnia przed I turą debata prezydencka. Burzę w sieci wywołało losowanie kolejności wypowiedzi. Krzysztof Stanowski zabrał głos w tej sprawie.

Rozmowy Rosja–Ukraina. Do Turcji może udać się Donald Trump Wiadomości
Rozmowy Rosja–Ukraina. Do Turcji może udać się Donald Trump

Prezydent USA Donald Trump zastanawia się nad wylotem do Turcji. Może wziąć udział w rozmowach między Rosją i Ukrainą.

To będzie ciekawy tydzień. Nowy sondaż prezydencki z ostatniej chwili
"To będzie ciekawy tydzień". Nowy sondaż prezydencki

Pracownia OGB Pro opublikowała we wtorek nowy sondaż prezydencki. Rafał Trzaskowski oraz Karol Nawrocki coraz bardziej odstają od reszty stawki. Szef pracowni zwraca uwagę na jeden szczegół.

REKLAMA

Prezydent podczas Defilady: Co nam obca przemoc wzięła, szablą odbierzemy

Wystąpienie podczas przyjęcia przez Prezydenta defilady „Wierni Polsce” w Katowicach
 Prezydent podczas Defilady: Co nam obca przemoc wzięła, szablą odbierzemy
/ Jakub Szymczuk KPRP

Czcigodni Kombatanci, obrońcy wolności i niepodległości naszej ojczyzny,

Wielce Szanowna Pani Marszałek,

Szanowny Panie Marszałku,

Szanowny Panie Premierze,

Panie Ministrze Obrony Narodowej,

Szanowni Państwo Ministrowie, Posłowie, Senatorowie,

Szanowni Panowie Generałowie,

Szanowne Panie i Szanowni Panowie Oficerowie, Podoficerowie, Żołnierze,

Szanowni Przedstawiciele Władz Samorządowych wszystkich szczebli,

Wszyscy Dostojni Przybyli Goście,

Cywilni Pracownicy Wojska,

Mieszkańcy Katowic, Górnego Śląska i całego naszego kraju,

Drodzy Rodacy w kraju i poza granicami!

„Co nam obca przemoc wzięła, szablą odbierzemy” – myślę, że te słowa mieli w pamięci wszyscy żołnierze, którzy zmobilizowani przez Marszałka Józefa Piłsudskiego, przez premiera Wincentego Witosa i innych wielkich polskich polityków, ojców niepodległości, w ponadmilionowej armii szli wtedy, walcząc, na front pod Warszawą, tamtego pamiętnego sierpnia 1920 roku.

Ale sądzę, że to samo mieli na myśli także mieszkający tu ludzie Górnego Śląska – Ślązacy – gdy prześladowani przez Niemców zbrojnie stanęli do walki, by tutaj była Polska, te sto lat temu, 16-17 sierpnia 1919 roku. Czyli byli polskimi żołnierzami? Nie, nie należeli do polskiej armii. Najczęściej byli wcześniej żołnierzami państw zaborczych – najczęściej armii pruskiej w czasie I wojny światowej, tak jak Alfons Zgrzebniok, ich dowódca. Ale wiedzieli jedno: czuli się jak polscy żołnierze. Bo ten, kto chwyta za broń, by walczyć za Polskę i polskość, jest jak polski żołnierz.

Ta dzisiejsza uroczystość – Święto Wojska Polskiego – jest nie tylko 100. rocznicą pierwszego powstania śląskiego, lecz także ich wielkim świętem jako żołnierzy Rzeczypospolitej. Dziękujemy im za to i – jako ci, którzy mieszkają dziś w wolnym, niepodległym, suwerennym kraju, w Polsce, której częścią są Górny i Dolny Śląsk – jesteśmy im za to winni dozgonną wdzięczność.

Polski Górny Śląsk to wielkie dzieło trzech śląskich powstań – trzech kolejnych wielkich dzieł zbrojnych, które ostatecznie doprowadziły do tego, że wbrew temu, co chcieli wcześniej politycy zachodni i czego się spodziewano, ta ziemia stała się częścią odradzającej się Rzeczypospolitej. Cześć i chwała bohaterom, wielka cześć ich pamięci!

Ale dzisiaj, w Święto Wojska Polskiego – w tym wspaniałym dniu, gdy wspominamy wiktorię w bitwie warszawskiej i bohaterstwo naszych żołnierzy – nie sposób nie wspomnieć także o 20 czerwca 1922 roku, gdy tu, w Katowicach, przez rynek szła defilada polskich kawalerzystów, polskich żołnierzy, którzy wkroczyli na Górny Śląsk pod wodzą gen. Stanisława Szeptyckiego. Witał ich wtedy ówczesny prezydent Katowic, Alfons Górnik, i powiedział: „Dzielni żołnierze polscy, pokażcie, że karne polskie wojsko przynosi mur ochronny dla wszystkich obywateli miłujących pracę, obywateli spokojnych i lojalnych”.

Dzisiaj ponownie mamy wielką defiladę Wojska Polskiego w Katowicach, dlatego że nic się nie zmieniło – Wojsko Polskie stanowi mur ochronny dla wszystkich obywateli miłujących pracę, obywateli spokojnych i lojalnych wobec Rzeczypospolitej Polskiej. Bo przecież dla nas, Polaków, właśnie to jest najważniejsze – żeby obywatele Rzeczypospolitej, niezależnie od tego, jakiej są narodowości, byli wobec niej lojalni. To sprawa absolutnie podstawowa. I temu właśnie, aby oni wszyscy razem – abyśmy my tutaj, w Polsce, byli bezpieczni – służy polski żołnierz.

Chcę z tego miejsca wszystkim polskim żołnierzom – niezależnie od stopnia, jaki noszą – i ich najbliższym podziękować za służbę dla ojczyzny, za poświęcenie, za gotowość także oddania życia, jeżeli trzeba służyć ojczyźnie czy jeżeli trzeba będzie stawać, by własną piersią bronić jej i jej obywateli, tworząc mur ochronny dla obywateli Rzeczypospolitej.

Żołnierze, dziękuję Wam za to z całego serca. Dziękuję za Waszą codzienną pracę i służbę dla Rzeczypospolitej zarówno w jej granicach, jak i poza granicami, we wszystkich kontyngentach. Ze wzruszeniem przyjąłem dzisiaj komplet flag Rzeczypospolitej z naszym godłem, które jeszcze kilka dni temu powiewały nad naszymi kontyngentami na całym świecie. Dziękuję, że mi je przekazaliście, i dalej będę mógł je przekazać organizacjom społecznym, które wychowują młodych patriotów, kształcą, budują potencjał Rzeczypospolitej. Wierzę głęboko, że będą dla nich niezwykłym, wspaniałym symbolem oddania w służbie Polsce.

Szanowna Pani Marszałek,

Szanowny Panie Premierze,

Szanowni Państwo,

Wszyscy Dostojni Goście!

Na zakończenie tego wystąpienia chciałem życzyć wszystkim polskim żołnierzom i ich najbliższym, aby Polska nadal rozwijała się bezpiecznie i byśmy mogli nadal realizować program modernizacji polskiej armii jako odpowiedzialne władze Rzeczypospolitej. Programów w ramach modernizacji jest cały szereg. Są one rozciągnięte na długie lata.

Ale jedno chcę z całą mocą podkreślić: wierzę głęboko, że zarówno polski rząd pod wodzą Pana Premiera, jak i Ministerstwo Obrony Narodowej pod wodzą Ministra Obrony Narodowej są absolutnie zdeterminowane, by realizować program modernizacji i zwiększać wydatki na obronność. Jestem absolutnie pewien, że są zdeterminowani, by wzmacniać naszą siłę militarną i sojuszniczą.

Cieszę się, że dzisiaj w naszym kraju obecne są sojusznicze wojska. Za chwilę będą mogli Państwo zobaczyć w defiladzie ich przedstawicieli. Dziękuję naszym sojusznikom, że odpowiedzialnie podejmują obowiązek strzeżenia pewności art. 5 traktatu północnoatlantyckiego. Ich obecność jest dowodem, że państwa NATO traktują poważnie swoje zobowiązania. My także traktujemy poważnie swoje zobowiązania i możemy je wypełniać właśnie dzięki naszym żołnierzom.

Szanowni Państwo, jeszcze raz życzę wszystkim naszym żołnierzom, ich najbliższym, ale także i nam, by Wojsko Polskie rozwijało się pomyślnie i rosło w siłę, tak jak pomyślnie będzie się rozwijała i rosła w siłę nasza ojczyzna.

Niech Pan Bóg ma w opiece wszystkich polskich żołnierzy i ich rodziny! Niech Pan Bóg ma w opiece wszystkich Polaków – w Polsce i rozsianych po całym świecie! Niech Pan Bóg ma w swojej opiece naszą wspaniałą Rzeczpospolitą Polską – naszą wspaniałą ojczyznę! Cześć i chwała bohaterom! 

Źródło: Prezydent.pl



 

Polecane
Emerytury
Stażowe