Jaroław Sellin: "Mamy jeszcze dużo pracy do wykonania przy dbaniu o dziedzictwo Solidarności"

Podczas uroczystych obchodów 39. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych w historycznej Sali BHP ogłoszono powstanie Instytutu Dziedzictwa Solidarności. - Wierzę głęboko, że ten Instytut, Instytut Dziedzictwa Solidarności przyniesie efekty poprzez systemową, systematyczną pracę, która opowie światu o dziedzictwie Solidarności - mówił podczas uroczystości wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jaroslaw Sellin.
 Jaroław Sellin: "Mamy jeszcze dużo pracy do wykonania przy dbaniu o dziedzictwo Solidarności"
/ fot. Robert Wąsik, Tygodnik Solidarność
Czytaj więcej: "Nie będziemy kwiatkiem do kożucha ECS". Powołano Instytut Dziedzictwa Solidarności
 

Mamy poczucie, że jeszcze dużo pracy mamy do wykonania jeśli chodzi o dbanie o to dziedzictwo solidarności, przypominanie o prawdziwej historii Solidarności, o przypominanie tej historii również światu.

Ja zawsze powtarzam, że poważną politykę historyczną, a każde państwo taką politykę prowadzić powinno, trzeba prowadzić poprzez trwała instytucję. Jest tutaj z nami dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej, Dyrektor Muzeum II WŚ. Mamy dowody - choćby poprzez te instytucje dzisiaj tutaj obecne - że systematyczna praca instytucjonalna przynosi efekty.

Wierzę głęboko, że również ten Instytut, Instytut Dziedzictwa Solidarności takie efekty przyniesie poprzez systemową, systematyczną pracę, która opowie światu o dziedzictwie Solidarności. Wiele w poprzednich przemówieniach mówiono o wartościach, którymi kierowała się Solidarność; zawarliśmy je także w tej broszurce, którą specjalnie na tą okoliczność wydaliśmy. Na jednej z pierwszych stron wymieniamy te wartości, którymi naszym zdaniem Solidarność przede wszystkim żyła


- mówił Jarosław Sellin.
 

Warto je przypomnieć: Solidarność walczyła przede wszystkim o wolność obywatelską i niepodległość Państwa. Wpisała się w nurt polskiej tradycji walki o wolność. Wolność tę indywidualną dla każdego Polaka, dla każdego obywatela, dla każdego, kto na tę wolność po prostu zasługiwał, a wtedy tej wolności nie było, ale też tą wolność zbiorową, narodową, społeczną, niepodległość Państwa.

Wszyscy wtedy czuliśmy w latach 80' że Solidarność jest nie tylko związkiem zawodowym, jest ruchem wolnościowym, jest ruchem niepodległościowym, który spokoujnie można wpisać w szereg ruchów, które poprzedzały Solidarność: Powstańców, Legiony Piłsudskiego, Podziemie w czasach II WŚ, Żołnierzy Wyklętych.

Drugą wartością jest patriotyzm, to wszystko oczywiste, że z pobudek patriotycznych wówczas i robotnicy i wspierający ich inteligencji wszczęli ten ruch.

Trzecia wartość to zasada walki no violence - bez przemocy. To się udało, osiągnęliśmy zwycięstwo w latach '80 dzięki ruchowi Solidarności, bez przemocy pokonując potężne imperium. 


- kontynuował. 
 

Pamiętacie państwo jak kpiono po pierwszym zjeździe Solidarności, jak niektórzy kpili z przesłania do narodów Europy środkowo-wschodniej. Przesłania, które pierwszy zjazd Solidarności przyjął. I co się zdarzyło zaledwie 9-10 lat później. Cała wielka połać Europy środkowo-wschodniej się wyzwoliła. To przesłanie było właśnie do tych wszystkich narodów, do tych wszystkich społeczeństw i ta wolność do nich przyszła.

Kolejna zasada respektowania autentycznego pluralizmy światopoglądowego. To jest po prostu wpisanie w polską tradycję, że chcemy się pięknie różnić.

Kolejna zasada: solidaryzm społeczny i sprawiedliwość. Też wydawałoby się oczywiste coś, o czym mówił na mszy na Zaspie Papież w 87 r., żeby jedni drugim brzemiona nieśli i to coś, co powinien realizować każdy polski rząd, a ja jako osoba, która reprezentuje rząd, tę zasadę solidaryzmu społecznego i sprawiedliwości staram się realizować w największej mierze.

I wreszcie ostatnia zasada: Fundamenty życia społecznego oparte na Dekalogu i tradycji moralnej cywilizacji chrześcijańskiej. Tak, o tym wszystkim Instytut też będzie przypominał. Że strajkujący 39 lat temu wieszali na bramach swoich zakładów krzyż, Matkę Boską Częstochowską z właściwą niebiańską aureolą i portrety Jana Pawła II, jako tego który obudził Ducha i spowodował, że ta Solidarność powstała.

O tym też należy pamiętać, o tym też będziemy w ramach Instytutu Dziedzictwa Solidarności przypominać


- podkreślił.  

Jeszcze raz bardzo dziękuję Przewodniczącemu Solidarności, że zgodził się razem z nami, z Ministerstwem Kultury, że wspólnie do tego dzieła doprowadziliśmy, że będziemy to wspólne dzieło prowadzić. Obowiązkiem Państwa polskiego jest przypominanie dziedzictwa Solidarnośći bo to jest bardzo ważna część, mądra część naszego narodowego dziedzictwa. Dziękuję bardzo


- podsumował Jarosław Sellin.

raw

#REKLAMA_POZIOMA#
 

 

POLECANE
Ilu obcokrajowców pracuje w Polsce? GUS podał dane Wiadomości
Ilu obcokrajowców pracuje w Polsce? GUS podał dane

Jak podał GUS pod koniec listopada 2024 r. w Polsce pracowało prawie 1,07 mln cudzoziemców, a wśród nich 418 tys. wyłącznie na umowy-zlecenia i umowy pokrewne.

Archeologiczne odkrycie wszech czasów. Wstrzymano aukcję prawdziwego skarbu pilne
"Archeologiczne odkrycie wszech czasów". Wstrzymano aukcję prawdziwego skarbu

Jak poinformowało BBC, rząd Indii chce wstrzymać aukcję klejnotów w Hongkongu związanych z relikwiami Buddy.

Jest odpowiedź Karola Nawrockiego ws. pisma marszałka Sejmu Szymona Hołowni Wiadomości
Jest odpowiedź Karola Nawrockiego ws. pisma marszałka Sejmu Szymona Hołowni

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia skierował do kandydata na prezydenta Karola Nawrockiego pismo z zaproszeniem na posiedzenie sejmowej komisji sprawiedliwości. Na tę inicjatywę Nawrocki odpowiedział podczas rozmowy na kanale Rymanowski Live.

z ostatniej chwili
Piwo bezalkoholowe: alternatywa, która ratuje piwowarów

Branża piwowarska od kilku lat zmaga się z trudną rzeczywistością: kurczący się rynek, zmieniające się nawyki konsumenckie, rosnące koszty produkcji. W takiej sytuacji pojawia się światełko w tunelu: piwo bezalkoholowe. Ten segment, jeszcze kilka lat temu marginalny, dziś rośnie w zawrotnym tempie, stając się nie tylko alternatywą dla konsumentów, ale i szansą dla browarów.

Konferencja środowisk konserwatywnych CPAC w Polsce. Padła data Wiadomości
Konferencja środowisk konserwatywnych CPAC w Polsce. Padła data

Szef organizacji CPAC Matt Schlapp podczas wywiadu dla Telewizji Republika poinformował, że najbliższa konferencja środowisk konserwatywnych odbędzie się w Polsce 27 maja w Rzeszowie.

Nie żyje Czesław Nalepa z ostatniej chwili
Nie żyje Czesław Nalepa

Media obiegła smutna wiadomość. Nie żyje Czesław Nalepa, brat brat wybitnego bluesmana.

Pomocy dostarczałem zawsze, kiedy ona była potrzebna – Karol Nawrocki u Bogdana Rymanowskiego pilne
"Pomocy dostarczałem zawsze, kiedy ona była potrzebna" – Karol Nawrocki u Bogdana Rymanowskiego

– Gdybym miał biznesowe intencje, jeśli zależałoby mi na tym, żeby korzystać z tego mieszkania, to co bym zrobił w roku 2017 z panem Jerzym Ż., gdybym nie miał do niego wrażliwości i chęci pomagania mu? Od 2017 roku do 2025 roku pan Jerzy mieszka w moim mieszkaniu, czyli 8 lat. Przelewam regularnie za to mieszkanie środki finansowe, nie mam do niego kluczy i nie czerpię z tego mieszkania żadnych korzyści – powiedział Karol Nawrocki, będący gościem kanału Bogdana Rymanowskiego na YT.

To absolutny precedens w powojennej historii – ekspert o przegranej Merza Wiadomości
"To absolutny precedens w powojennej historii" – ekspert o przegranej Merza

Merz, kandydat trójpartyjnej koalicji CDU, CSU i SPD na kanclerza, w pierwszym, tajnym głosowaniu, które odbyło się we wtorek w Bundestagu, uzyskał poparcie 310 deputowanych. Oznacza to, że 18 deputowanych koalicji nie wzięło udziału w głosowaniu, mimo że byli w gmachu Bundestagu, lub głosowało przeciwko własnemu kandydatowi.

Trybunał Konstytucyjny orzekł. Ustawa budżetowa w zakresie cięć środków dla TK i KRS niezgodna z Konstytucją z ostatniej chwili
Trybunał Konstytucyjny orzekł. Ustawa budżetowa w zakresie cięć środków dla TK i KRS niezgodna z Konstytucją

Trybunał Konstytucyjny obradował we wtorek ws. ustawy budżetowej na rok 2025 r, rozpatrywanej na wniosek prezydenta Andrzej Dudy. Wniosek dotyczył m.in. cięć większości parlamentarnej na budżetach wybranych instytucji, w tym samego Trybunału Konstytucyjnego. Trybunał orzekł, że ustawa w części dotyczącej cięć wydatków TK i KRS jest niezgodna z Konstytucją. Wyrok jest ostateczny.

Niemcy w szoku po przegranej Friedricha Merza. Głos zabierają ekonomiści: Druzgocący sygnał z ostatniej chwili
Niemcy w szoku po przegranej Friedricha Merza. Głos zabierają ekonomiści: "Druzgocący sygnał"

Niemcy nie mogą się otrząsnąć po porażce Friedricha Merza w wyborach na kanclerza federalnego. Głosowanie nowej koalicji miało być formalnością, a jednak legło w gruzach. Głos zabrali przedstawiciele niemieckiego biznesu.  - Fakt, że Merz poniósł porażkę w pierwszej turze głosowania, wysyła społeczeństwu i gospodarce druzgocący sygnał - przyznał Jens Südekum, profesor ekonomii międzynarodowej. 

REKLAMA

Jaroław Sellin: "Mamy jeszcze dużo pracy do wykonania przy dbaniu o dziedzictwo Solidarności"

Podczas uroczystych obchodów 39. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych w historycznej Sali BHP ogłoszono powstanie Instytutu Dziedzictwa Solidarności. - Wierzę głęboko, że ten Instytut, Instytut Dziedzictwa Solidarności przyniesie efekty poprzez systemową, systematyczną pracę, która opowie światu o dziedzictwie Solidarności - mówił podczas uroczystości wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jaroslaw Sellin.
 Jaroław Sellin: "Mamy jeszcze dużo pracy do wykonania przy dbaniu o dziedzictwo Solidarności"
/ fot. Robert Wąsik, Tygodnik Solidarność
Czytaj więcej: "Nie będziemy kwiatkiem do kożucha ECS". Powołano Instytut Dziedzictwa Solidarności
 

Mamy poczucie, że jeszcze dużo pracy mamy do wykonania jeśli chodzi o dbanie o to dziedzictwo solidarności, przypominanie o prawdziwej historii Solidarności, o przypominanie tej historii również światu.

Ja zawsze powtarzam, że poważną politykę historyczną, a każde państwo taką politykę prowadzić powinno, trzeba prowadzić poprzez trwała instytucję. Jest tutaj z nami dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej, Dyrektor Muzeum II WŚ. Mamy dowody - choćby poprzez te instytucje dzisiaj tutaj obecne - że systematyczna praca instytucjonalna przynosi efekty.

Wierzę głęboko, że również ten Instytut, Instytut Dziedzictwa Solidarności takie efekty przyniesie poprzez systemową, systematyczną pracę, która opowie światu o dziedzictwie Solidarności. Wiele w poprzednich przemówieniach mówiono o wartościach, którymi kierowała się Solidarność; zawarliśmy je także w tej broszurce, którą specjalnie na tą okoliczność wydaliśmy. Na jednej z pierwszych stron wymieniamy te wartości, którymi naszym zdaniem Solidarność przede wszystkim żyła


- mówił Jarosław Sellin.
 

Warto je przypomnieć: Solidarność walczyła przede wszystkim o wolność obywatelską i niepodległość Państwa. Wpisała się w nurt polskiej tradycji walki o wolność. Wolność tę indywidualną dla każdego Polaka, dla każdego obywatela, dla każdego, kto na tę wolność po prostu zasługiwał, a wtedy tej wolności nie było, ale też tą wolność zbiorową, narodową, społeczną, niepodległość Państwa.

Wszyscy wtedy czuliśmy w latach 80' że Solidarność jest nie tylko związkiem zawodowym, jest ruchem wolnościowym, jest ruchem niepodległościowym, który spokoujnie można wpisać w szereg ruchów, które poprzedzały Solidarność: Powstańców, Legiony Piłsudskiego, Podziemie w czasach II WŚ, Żołnierzy Wyklętych.

Drugą wartością jest patriotyzm, to wszystko oczywiste, że z pobudek patriotycznych wówczas i robotnicy i wspierający ich inteligencji wszczęli ten ruch.

Trzecia wartość to zasada walki no violence - bez przemocy. To się udało, osiągnęliśmy zwycięstwo w latach '80 dzięki ruchowi Solidarności, bez przemocy pokonując potężne imperium. 


- kontynuował. 
 

Pamiętacie państwo jak kpiono po pierwszym zjeździe Solidarności, jak niektórzy kpili z przesłania do narodów Europy środkowo-wschodniej. Przesłania, które pierwszy zjazd Solidarności przyjął. I co się zdarzyło zaledwie 9-10 lat później. Cała wielka połać Europy środkowo-wschodniej się wyzwoliła. To przesłanie było właśnie do tych wszystkich narodów, do tych wszystkich społeczeństw i ta wolność do nich przyszła.

Kolejna zasada respektowania autentycznego pluralizmy światopoglądowego. To jest po prostu wpisanie w polską tradycję, że chcemy się pięknie różnić.

Kolejna zasada: solidaryzm społeczny i sprawiedliwość. Też wydawałoby się oczywiste coś, o czym mówił na mszy na Zaspie Papież w 87 r., żeby jedni drugim brzemiona nieśli i to coś, co powinien realizować każdy polski rząd, a ja jako osoba, która reprezentuje rząd, tę zasadę solidaryzmu społecznego i sprawiedliwości staram się realizować w największej mierze.

I wreszcie ostatnia zasada: Fundamenty życia społecznego oparte na Dekalogu i tradycji moralnej cywilizacji chrześcijańskiej. Tak, o tym wszystkim Instytut też będzie przypominał. Że strajkujący 39 lat temu wieszali na bramach swoich zakładów krzyż, Matkę Boską Częstochowską z właściwą niebiańską aureolą i portrety Jana Pawła II, jako tego który obudził Ducha i spowodował, że ta Solidarność powstała.

O tym też należy pamiętać, o tym też będziemy w ramach Instytutu Dziedzictwa Solidarności przypominać


- podkreślił.  

Jeszcze raz bardzo dziękuję Przewodniczącemu Solidarności, że zgodził się razem z nami, z Ministerstwem Kultury, że wspólnie do tego dzieła doprowadziliśmy, że będziemy to wspólne dzieło prowadzić. Obowiązkiem Państwa polskiego jest przypominanie dziedzictwa Solidarnośći bo to jest bardzo ważna część, mądra część naszego narodowego dziedzictwa. Dziękuję bardzo


- podsumował Jarosław Sellin.

raw

#REKLAMA_POZIOMA#
 


 

Polecane
Emerytury
Stażowe