W Lublinie świętowali 39. urodziny Solidarności

Od uroczystego posiedzenia Zarządu Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ „Solidarność” rozpoczęły się obchody Dnia Solidarności i Wolności w Lublinie. Podczas spotkania związkowcy przyjęli okolicznościowe stanowisko.
 W  Lublinie świętowali 39. urodziny Solidarności
/ https://www.facebook.com/pg/NSZZ-SOLIDARNOŚĆ-LUBLIN
Pod Krzyżem Wdzięczności przy Drodze Męczenników Majdanka uczestnicy obchodów oddali hołd bohaterom biorącym udział w strajkach na Lubelszczyźnie 39. lat temu. Wśród zebranych gości byli m.in. parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, związkowcy, a przede wszystkim uczestnicy wydarzeń z lipca i sierpnia 1980.

Przewodniczący lubelskiej Solidarności powiedział, że Lubelski Lipiec 1980 bez wątpliwości był ewenementem w skali kraju.  

- W sposób jednoznaczny przyczyniliśmy się do tego, że dziś możemy cieszyć się wolnością. Człowiek zdejmujący kajdany to symbol i wyraz wolności. 1980 rok był szczególny, Polacy upomnieli się o wolność i niepodległość. Chcieli się organizować, aby postawić zdecydowany odpór władzy komunistycznej. W ten sposób władza bolszewicka została skruszona i już nic nie było w stanie powstrzymać powiewu wolności i potrzeby życia w wolnej Ojczyźnie. Składam hołd wszystkim którzy w tamtym czasie wystąpili przeciw władzy komunistycznej. To na Lubelszczyźnie więcej ludzi wzięło udział w strajkach niż na Wybrzeżu


- podkreślił Marian Król.

- Jako Solidarność Ciągle musimy walczyć o wolność i prawa człowieka. Dzięki naszemu Związkowi, w ostatnich czterech latach udało się zrealizować bardzo dużo w sprawach praw pracowniczych. (…) Zadaniem Solidarności jest upominanie się o nasze województwo, abyśmy nie odstawali od dobrze rozwijającej się Polski. Nasz udział w PKB jest na niskim poziomie


– zaznaczył Król.
Regionalny Duszpasterz Ludzi Pracy ks. prał. Zbigniew Kuzia wskazał zasługi św. Jana Pawła II dla naszej Ojczyzny.

- Pamiętajmy, że inspiratorem i przywódcą duchowym narodu był Jan Paweł II. 40 lat minęło w czerwcu, kiedy padły słowa: Nich zstąpi Duch Twój i odmieni oblicze ziemi. Tej ziemi! Czekaliśmy rok i Duch św. odmienił oblicze naszej polskiej ziemi.

Po wygłoszeniu przemówień delegacje złożyły kwiaty przed pomnikiem. W Archikatedrze Lubelskiej została odprawiona Msza św. w intencji zmarłych oraz żyjących działaczy Solidarności. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. bp senior Archidiecezji Lubelskiej Ryszard Karpiński.

Wieczorem uczestnicy zgromadzili się przed pomnikiem Kapelana Solidarności bł. ks. Jerzego Popiełuszki, aby pomodlić się i złożyć kwiaty. Zwieńczeniem uroczystości był multimedialny pokaz fontann na Placu Litewskim pt. Inspiruje nas wolność.

Organizatorami lubelskich obchodów Dnia Solidarności i Wolności byli: Przewodniczący Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ Solidarność Marian Król, Wojewoda Lubelski Przemysław Czarnek, Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski i Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk.

Dzień Solidarności i Wolności to święto państwowe, ustanowione ustawą Sejmu RP z 27 lipca 2005 r., upamiętniające historyczny zryw Polaków do wolności w lipcu i sierpniu 1980 r. W przyszłym roku będziemy obchodzić jubileusz 40. urodzin NSZZ Solidarność.

 Tomasz Kupczyk

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe