[Tylko u nas]Brzeski: Foreign Policy przerażone perspektywą wzięcia przez Trumpa przykładu z Kaczyńskiego
![[Tylko u nas]Brzeski: Foreign Policy przerażone perspektywą wzięcia przez Trumpa przykładu z Kaczyńskiego](https://www.tysol.pl/imgcache/750x530/c//zdj/zdjecie/36940.jpg)
Jak to się dzieje, że „miliony kobiet” popierają aborcję bez ograniczeń, „tysiące wyszły na ulice z czarnymi parasolami” i nic? Jak to jest, że 90 procent Polaków opowiada się za Unią Europejską, ale rząd PiS lekceważy formalne wezwania władz UE do przywrócenia naruszonych zasad praworządności? I co? I nic. Proklamowanie wzdłuż i wszerz Polski stref wolnych od LGBT wywołało głośne sprzeciwy i uliczne marsze pod tęczowymi flagami. I co? I nic, bowiem Prawo i Sprawiedliwość potrafiło „połączyć niepopularny program konserwatywny z bardzo popularnym socjaldemokratycznym programem opiekuńczym, który poprawił byt rodzin ubogich i przeciętnych”, a to pozwoliło partii „wyjść poza tradycyjnie konserwatywną bazę poparcia”.
Znawca z uniwersytetu stanu Pensylwania wylicza 500 plus, 300 plus oraz inne programy społeczne Zjednoczonej Prawicy i dochodzi do wniosku, że olbrzymia większość Polaków nie wyrosła jeszcze z „socjalistycznej tradycji” czasów komunistycznych, kiedy władze prowadziły rozdawnictwo. Obecnie widząc rząd, który „znów daje ludziom” popiera go nie bacząc na jego wsteczną linię polityczną.
Do wzrostu społecznego poparcia dla PiS przyczyniły się również błędy opozycji. „Liberałowie z Platformy Obywatelskiej nienawidzą Rodziny 500+” oceniając ją jako „nawrót do socjalistycznej polityki z przeszłości”. Ostrzegali, że państwo zbankrutuje, gospodarka upadnie, wykształcone kobiety odejdą z rynku pracy by rodzić dzieci. I co? I nic. Program 500+ nie tylko „drastycznie ograniczył dziecięcą biedę”, ale również zainicjował popyt wewnętrzny i dał impuls gospodarce. Eksport rośnie, deficyt maleje, rząd zapowiada zrównoważony budżet. Kobiety pracują. Ludzie uważają, że ich rodziny mają się lepiej dzięki polityce PiS. Gotowi są wybaczyć konserwatystom drakońskie reformy widząc „korzyści państwa opiekuńczego” – uważa guru Foreign Policy. Co więcej, przykład Polski niebezpiecznie świadczy, że konserwatywni populiści potrafią ponownie wygrywać wybory jeśli prowadzą politykę „z korzyścią dla przeciętnych ludzi”. Ich polscy liderzy robią to lepiej niż prezydent Trump, który podjął mniej drastyczne kroki niż Zjednoczona Prawica, a jednak jego polityczne perspektywy reelekcji wyglądają mgliście. Obecna administracja ma więc czego się w Polsce nauczyć. Dotarło to już do wielu prezydenckich „sługusów”. Uważają, że będzie można przenieść do USA polski model, jeśli tylko „Trump zdoła wydrzeć kontrolę z rąk liberalnych mediów”, co da mu popularność podobną do przywódców PiS. I oby tak się nie stało – konkluduje profesor Mitchell Orenstein intelektualnie popluwając za siebie od uroku.
Rafał Brzeski