Uchwalono ustawę ws. jawności majątku rodzin posłów i senatorów. Posłowie PO-KO wstrzymali się od głosu

Wedle projektu, informacje zawarte w oświadczeniu dotyczące posła lub senatora nadal będą jawne, zaś dane osobowe oraz informacje o majątku rodzin będą wyłączone z publicznego dostępu.
W uzasadnieniu projektu, czytamy, że zmiana ustawy ma zapewnić wiekszą niż dotychczas transparentność życia publicznego. Podyktowana jest potrzebą „eliminacji ewentualnych ,nieuzasadnionych podejrzeń kierowanych w stosunku do osób pełniących funkcje publiczne”. Ma także służyć potwierdzeniu, że źródła pochodzenia uzyskanego majątku nie budzą jakiejkolwiek wątpliwości.
Jak czytamy w projekcie ustawy, ma ona przynieść „zwiększenie poziomu zaufania społeczeństwa do osób piastujących funkcje publiczne”.
Jak głosowali posłowie? W głosowaniu nr 21 na 86. posiedzeniu Sejmu udział wzięło 419 posłów. „Za” opowiedziało się 258 parlamentarzystów, zaś „przeciw” 22. Aż 139 posłów wstrzymało się od głosu.
Posłowie Prawa i Sprawiedliwości niemal zgodnie zagłosowali za przyjęciem ustawy - na 228 deputowanych aż 226 zagłosowało „za”.
Posłowie Platformy Obywatelskiej-Koalicji Obywatelskiej w większości wstrzymali się od głosu. Jedynie jeden poseł z tej partii zagłosował za przyjęciem ustawy i była to Izabela Leszczyna. Na 138 głosujących parlamentarzystów PO-KO, 127 wstrzymało się od głosu, zaś 10 zagłosowało przeciw.
#Sejm uchwalił ustawę ws. jawności majątku rodzin najważniejszych urzędników państwowych. Teraz premier, ministrowie, posłowie, senatorowie, europosłowie, prezesi NBP, TK, NSA i SN będą mieli obowiązek ujawnić majątek osobisty małżonków oraz dzieci pic.twitter.com/MGBOB3LKaj
— Sejm RP (@KancelariaSejmu) September 11, 2019
Źródło: sejm.gov.pl
kpa