Sprostowanie ws. spotkania Piotra Dudy z pracownikami instytucji kulturalnych

Spotkanie odnosiło się do sytuacji w kulturze m. in. w muzeach. Od lutego br. trwają rozmowy Krajowej Sekcji Muzeów i Instytucji Ochrony Zabytków NSZZ „Solidarność” z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego na tematy związane z legislacją aktów prawnych w tym projektu Ustawy o muzeach autorstwa Sekcji i Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjnego „Dziady kultury” oraz kwestii wynagrodzeń w muzeach dla których organizatorem jest ministerstwo. Podsumowaniem tych negocjacji ma być porozumienie zawarte pomiędzy Sekcją a MKiDN.
Projekt porozumienia autorstwa MKiDN podsumowującego negocjacje został przesłany do Sekcji i nie ma on nic wspólnego z toczącym się Sporem Zbiorowym w Muzeum Narodowym w Warszawie. Sytuacja w tym muzeum, konfliktu personalnego wokół postaci dyrektora placówki prof. Jerzego Miziołka na spotkaniu była jedynie wspomniana, jako negatywny przykład dialogu społecznego realizowanego w muzeach państwowych.
Wspomniana w informacji ankieta nie dotyczyła tylko jednej instytucji ale wszystkich muzeów dla których organizatorem lub współorganizatorem jest MKiDN, a jej wyniki przedstawiono w Lublinie w czasie konferencji dyrektorów muzeów państwowych w maju br. Choć jeden z wniosków wypływających z tych badań zaprezentowany w artykule jest jak najbardziej aktualny i odnosić się do większości instytucji.
Musimy zająć stanowisko wobec sformułowania dotyczącego recenzji przedstawionej przez MKiDN propozycji porozumienia. Ponieważ istnieją duże rozbieżności pomiędzy oczekiwaniami środowiska pracowników muzeów a zaproponowaną wersją w najbliższym czasie Rada Sekcji przedstawi uwagi do tego dokumentu, w pierwszej kolejności Komisji Krajowej. W ocenie członków Rady Sekcji propozycja MKiDN nosi wyraźne ślady aktualnej sytuacji w kraju.
Andrzej Rybicki
Przewodniczący
Krajowej Sekcji Muzeów
i Instytucji Ochrony Zabytków
NSZZ „Solidarność’