Międzynarodowy Dzień Bohaterów Walcz. z Totalitaryzmem w rocznicę śmierci Pileckiego. Płotnicka: Mamy to!

Jakie były początki?
2 kwietnia 2009 r. w Parlamencie Europejskim odbyło się głosowanie nad projektem rezolucji „Świadomość Europejska, a Totalitaryzmy”. Trzy poprawki do projektu, które zawierały propozycję wpisania nazwiska rtm. Pileckiego do rezolucji o ustanowienie dnia jego śmierci (25 maja) Europejskim Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem (pomysł Michała Tyrpy inicjatora i pomysłodawcy akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu”) zostały odrzucone. Zgodnie z intencją projektodawców dzień ów miałby w krajach Unii Europejskiej upamiętniać heroiczny wymiar człowieczeństwa, którego symbolem jest postać Rotmistrza Witolda Pileckiego, ochotnika do Auschwitz, zamordowanego przez komunistów 25 maja 1948 roku. Podobny los podzieliły tysiące żołnierzy AK i członków innych polskich formacji niepodległościowych. Żołnierze ci stali się bohaterami walki z dwoma totalitaryzmami. Ginęli w walce, byli mordowani. Należy się im szczególna pamięć, co podkreślała już także w przeszłości Komisja Europejska zauważając, iż zbiorowym obowiązkiem Europejczyków jest pamiętać nie tylko o tych, którzy stali się ofiarami zbrodni reżimów totalitarnych, ale również o tych, którzy z nimi walczyli.
Komisja Europejska w swoim sprawozdaniu przyznała, że pamięć o zbrodniach popełnianych przez totalitarne reżimy w Europie jest niezmiernie ważna i powinna być pielęgnowana oraz promowana, zwłaszcza wśród młodych ludzi. Dodała też, że tego typu działania będą miały znacznie większą wartość, jeżeli będą realizowane na poziomie europejskim. I nadzieja, że Komisja w tym wypadku przejdzie od słów do czynów i aktywnie włączy się w oddolną akcję zapoczątkowaną przez fundację Paradis Judaeorum. I nastąpił przełom! Po 11 latach Parlament Europejski apeluje, by ustanowiono Międzynarodowy Dzień Bohaterów Walczących z Totalitaryzmem i był on obchodzony 25 maja, w rocznicę egzekucji rotmistrza Witolda Pileckiego.
To wielki sukces Polski, wielki sukces społeczeństwa obywatelskiego! Pamiętajmy kto jest autorem tego wielkiego oddolnego pomysłu! Pamiętajmy, że o ustanowienie tego święta oddolnie walczono aktywnie w ramach akcji Przypomnijmy o Rotmistrzu już od 11 lat. W tej sprawie apel do europosłów podpisało 7 byłych polskich więźniów KL Auschwitz.
Oni już upragnionego święta nie doczekali.
Joanna Płotnicka
cykCudowna wiadomość! Tyle lat starań.Ogromnie się cieszę. W końcu!
— joanna plotnicka (@joannaplotnicka) September 19, 2019