Barbara Nowak [kurator oświaty]: Solidarność sprawiła, że wszyscy nauczyciele dostali podwyżki

Określenie priorytetów negocjacyjnych z MEN na najbliższe miesiące oraz w perspektywie długofalowej oraz ocena realizacji Porozumienia „Solidarności” z rządem z 7 kwietnia br. to najważniejsze tematy obrad Rady KSOiW NSZZ „S”, która odbyła się 20 – 21 listopada w Krynicy Zdroju.
 Barbara Nowak [kurator oświaty]: Solidarność sprawiła, że wszyscy nauczyciele dostali podwyżki
/ screen yt
Na spotkanie zaproszono Barbarę Nowak, Małopolską Kurator Oświaty oraz Jerzego Smołę, zastępcę przewodniczącego Zarządu Regionu Małopolska NSZZ „Solidarność”, natomiast gospodarzami zebrania byli Agata Łyko, przewodnicząca Sekcji Oświaty Regionu Małopolskiego, Zbigniew Świerczek, wiceprzewodniczący oraz Maria Gorzula, przewodnicząca KM Pracowników Oświaty i Wychowania w Nowym Sączu.
Barbara Nowak przypomniała o akcji protestacyjnej „Solidarności” z kwietnia tego roku – okupacji siedziby kuratorium w Krakowie i podjętej przez związkowców głodówce, której celem było uniknięcie wikłania uczniów w walkę o realizację postulatów pracowników oświaty.

– Proszę być dumnym z faktu, że NSZZ „Solidarność” poprzez postawę i umiejętność prowadzenia negocjacji, doprowadziła do tego, że wszyscy nauczyciele dostali podwyżki wynagrodzeń. Chciałabym, żeby ta świadomość funkcjonowała w całej Polsce
– podkreśliła Małopolska Kurator Oświaty. – Dziękuję, że nigdy nie skompromitowaliście się takimi działaniami jak ZNP.

Dodała, że udział „Solidarności” w dyskusji z rządem o przyszłości polskiej oświaty powinien być duży.

– Konieczne jest jednak spojrzenie na problematykę oświaty nie tylko poprzez pryzmat nauczycieli, ale także polskiej szkoły. Muszą zostać wytyczone drogi do „dobrej szkoły”. Bo niestety jesteśmy daleko do osiągnięcia celu. Powinna odbyć się debata na temat przyszłości szkoły. To nie tylko kwestia programu nauczania, zasad funkcjonowania szkoły, podejścia do ucznia, roli nauczyciela w procesie edukacji

– tłumaczyła Barbara Nowak.

Jerzy Smoła podziękował związkowcom z „Solidarności”  pracowników oświaty biorącym udział w kwietniowej akcji protestacyjnej w Krakowie. Skrytykował natomiast przekaz informacyjny artykułowany przez różne media i środowiska, że podwyżki wynagrodzeń dla nauczycieli wywalczyły inne związki zawodowe. Przewodniczący Zarządu Regionu Małopolska NSZZ „Solidarność” podkreślił, że współpraca między Sekcją Oświaty Regionu Małopolskiego a Zarządem Regionu Małopolska przebiega wzorcowo.

Ryszard Proksa odniósł się do zawartego Porozumienia „Solidarności” z rządem z 7 kwietnia. Akcentował, że KSOiW domaga się realizacji wszystkich punktów podpisanego z rządem porozumienia, kładąc nacisk na nowy system wynagradzania.

– Nowe rozporządzenie MEN dotyczące minimalnych stawek wynagradzania zasadniczego nauczycieli wywołało wzburzenie pracowników oświaty. To rozwiązanie prawne jest jedynie zabiegiem kosmetycznym. Celem było dopasowanie najniższych wynagrodzeń nauczycieli do wysokości minimalnej płacy, która od stycznia przyszłego roku wzrośnie do 2600 zł

– mówił Ryszard Proksa, przewodniczący KSOiW NSZZ „Solidarność”.

– Tym samym różnica między nauczycielami z najniższymi kwalifikacjami a tymi, którzy uzyskali najwyższy stopień awansu zawodowego jest niewielka, bo wynosi około 200 zł

– podkreślił Ryszard Proksa.

Do tematu nowego systemu wynagradzania odniósł się także Jerzy Ewertowski, przewodniczący zespołu ekonomicznego KSOiW.

– W trakcie obrad Rady Dialogu Społecznego w marcu mówiliśmy, że KSOiW NSZZ „Solidarność” domaga się wzrostu płac poprzez wprowadzenie nowego systemu wynagradzania

– relacjonował Jerzy Ewertowski.

– Minister Dariusz Piontkowski tłumaczył wtedy, że przed wyborami nie ma sensu zajmować się tym tematem. Tymczasem punkt VI Porozumienia nie został nadal zrealizowany. Doszło do medialnych przekłamań m.in. ministra Macieja Kopcia, że to na wniosek związków zawodowych dyskusja na ten temat została przesunięta po wyborach. Stanowczo podkreślam, że jest to nieprawda. Domagaliśmy się, aby nowy system wynagradzania zaczął  obowiązywać od stycznia przyszłego roku

– dodał Jerzy Ewertowski.

Członkowie Rady uzgodnili, że wnioski z dyskusji dotyczącej priorytetów i strategii negocjacyjnej z MEN i rządem zostaną sformułowane w formie pisemnej i przedstawione ministrowi edukacji. Gorącą dyskusję wywołał temat odbiurokratyzowania szkół. Ewa Roszyk, członek Prezydium KSOiW NSZZ „S” omówiła przebieg spotkań grup roboczych w MEN, które były poświęcone temu problemowi. Spotkania, w których z ramienia KSOiW występowały Ewa Roszyk i Anna Dobropolska, odbyły się 19 września i 2 października. KSOiW NSZZ „Solidarność” postuluje przygotowanie katalogu konkretnych dokumentów, które powinny obowiązywać w szkole. Wykaz obowiązującej dokumentacji w szkole powinien być zamknięty i zawarty w rozporządzeniu przygotowanym przez MEN.

Rozmawiano także na temat nowych przepisów dotyczących komisji dyscyplinarnych. Uznano, że zmienione przepisy są niekorzystne dla nauczycieli i społecznie niesprawiedliwe.

– To jedyny zawód, którego nie obowiązują przepisy dotyczące przedawnienia. Za jedno, nawet małe, wykroczenie, nauczyciel może być nawet trzykrotnie ukarany: przez dyrektora szkoły, komisję dyscyplinarną, ale również przez Rzecznika Praw Dziecka

– mówił Ryszard Proksa.

Roman Laskowski, członek Prezydium KSOiW zrelacjonował przebieg konferencji pt. „Problemy zdrowotne i czynniki ryzyka związane z pracą nauczycieli, która odbyła się 13 listopada w Łodzi.

– Poruszono wiele aspektów m.in. przyczyny i skutki zmęczenia nauczycieli, w jaki sposób wspierać dobrostan psychiczny nauczycieli, zagrożenia psychospołeczne w pracy personelu młodzieżowych ośrodków wychowawczych, rola środowiska szkolnego we wspieraniu zdrowia dzieci i młodzieży, mobbing w szkole, kształtowanie jakości powietrza w salach lekcyjnych, aspekty społeczne chorób zawodowych. Konieczne jest kontynuowanie badań i sformułowanie wniosków, które pomogą poprawić jakość pracy nauczycieli

– wyjaśniał Roman Laskowski.

Rada KSOiW NSZZ „S” oczekuje, że w najbliższym czasie dojdzie do rozmów między „Solidarnością” a ministrem Dariuszem Piontkowskim. Zapowiedziano także zorganizowanie Nadzwyczajnej Rady KSOiW NSZZ „S”, na którą zaproszony zostanie minister edukacji.


Olga Zielińska
Rzecznik prasowy KSOiW NSZZ „S”


 

POLECANE
Braun zerwał flagę, tym razem UE. Policja podjęła działania Wiadomości
Braun zerwał flagę, tym razem UE. Policja podjęła działania

Podczas wizyty w Ministerstwie Przemysłu w Katowicach Grzegorz Braun ponownie zerwał flagę, tym razem była to flaga Unii Europejskiej. Incydent został nagrany i opublikowany w mediach społecznościowych.

Tragiczny koniec niezwykłej historii. Smutny komunikat poznańskiego zoo z ostatniej chwili
"Tragiczny koniec niezwykłej historii". Smutny komunikat poznańskiego zoo

Poznański ogród zoologiczny wydał bardzo smutny komunikat, w którym poinformował o dramatycznych okolicznościach śmierci Rei del Causse, orłosępa, który dochodził do sił w poznańskim zoo.

Prorektor Collegium Humanum zatrzymany przez CBA na przejściu granicznym pilne
Prorektor Collegium Humanum zatrzymany przez CBA na przejściu granicznym

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego we współpracy z funkcjonariuszami Straży Granicznej zatrzymali prorektora Collegium Humanum. Mężczyzna został zatrzymany w sobotę na terenie przejścia granicznego w Medyce. Jako tzw. rekruter przeprowadzał nielegalny proceder wystawienia dokumentów potwierdzających w sposób fikcyjny przebieg studiów przez obywateli Ukrainy.

Czy wam nie wstyd?. Burza w sieci po emisji programu TVN gorące
"Czy wam nie wstyd?". Burza w sieci po emisji programu TVN

Po jednym z ostatnich odcinków popularnej telewizji śniadaniowej stacji TVN – "Dzień dobry TVN" – w sieci zawrzało.

Atak wiodących mediów na Karola Nawrockiego. Ujawniono testament pana Jerzego z ostatniej chwili
Atak "wiodących mediów" na Karola Nawrockiego. Ujawniono testament pana Jerzego

– Opiekowałem się starym, schorowanym człowiekiem, który przez lata był moim sąsiadem. Jest na to masa dowodów, do których państwo nie sięgacie (…) nie miałem wówczas ani stabilnej pracy, ani możliwości finansowych – mówił w poniedziałek obywatelski kandydat na prezydenta Karol Nawrocki, komentując publikację Onetu ws. mieszkania po panu Jerzym. Teraz ujawniono testament pana Jerzego.

Onet opublikował wywiad z opiekunką pana Jerzego. Zapomniał o ważnej informacji z ostatniej chwili
Onet opublikował wywiad z opiekunką pana Jerzego. Zapomniał o ważnej informacji

Na onet.pl pojawił się wywiad z kobietą przedstawioną jako "opiekunka" pana Jerzego. Anna Kanigowska, która miała opiekować się mężczyzną, oskarża Karola Nawrockiego o brak zainteresowania p. Jerzym. Internauci szybko zidentyfikowali kobietę, z której konta w mediach społecznościowych od lat wylewa się hejt na polityków obecnej opozycji.

PiS o działaniu służb podczas kampanii prezydenckiej: ABW stała się Agencją Brudnych Wrzutek z ostatniej chwili
PiS o działaniu służb podczas kampanii prezydenckiej: "ABW stała się Agencją Brudnych Wrzutek"

Oczekujemy od agencji, służb specjalnych, że będą stały na straży naszego bezpieczeństwa. A nie będą angażowały się w kampanię jednego czy drugiego kandydata, jak to miejsce ma teraz - powiedział poseł Andrzej Śliwka podczas konferencji zorganizowanej przez PiS. Odniósł się w ten sposób do, jak twierdzą posłowie PiS, wykorzystania służb w kampanii po stronie sztabu Rafała Trzaskowskiego.

Odkryto szczątki 42 ofiar we wsi Puźniki na Ukrainie z ostatniej chwili
Odkryto szczątki 42 ofiar we wsi Puźniki na Ukrainie

Zakończono podejmowanie szczątków pomordowanych osób w dawnej wsi Puźniki w obwodzie tarnopolskim, na Ukrainie. Znaleziono tam fragmenty szkieletów co najmniej 42 osób - kobiet, mężczyzn i dzieci. Po przeprowadzeniu analiz laboratoryjnych zostanie podana ostateczna liczba ofiar, ich płeć i wiek - czytamy w komunikacie ministerstwa kultury.

Komunikat dla mieszkańców Warszawy Wiadomości
Komunikat dla mieszkańców Warszawy

Słynny już tramwaj na Wilanów znów da się warszawiakom we znaki. W związku z kolejnym etapem inwestycji służby miejskie wprowadziły zmianę organizacji ruchu na jednej z kluczowych arterii miasta.

Legendarne więzienie wróci do dawnych funkcji? Trump zdecydował ws. Alcatraz Wiadomości
Legendarne więzienie wróci do dawnych funkcji? Trump zdecydował ws. Alcatraz

Słynne więzienie zbudowane na wyspie w Zatoce San Francisco zostało zamknięte w 1963 roku ze względu m.in. na wysokie koszty utrzymania. Dziś jest atrakcją turystyczną i muzeum. Donald Trump ogłosił w niedzielę plany dotyczące ponownego otwarcia Alcatraz.

REKLAMA

Barbara Nowak [kurator oświaty]: Solidarność sprawiła, że wszyscy nauczyciele dostali podwyżki

Określenie priorytetów negocjacyjnych z MEN na najbliższe miesiące oraz w perspektywie długofalowej oraz ocena realizacji Porozumienia „Solidarności” z rządem z 7 kwietnia br. to najważniejsze tematy obrad Rady KSOiW NSZZ „S”, która odbyła się 20 – 21 listopada w Krynicy Zdroju.
 Barbara Nowak [kurator oświaty]: Solidarność sprawiła, że wszyscy nauczyciele dostali podwyżki
/ screen yt
Na spotkanie zaproszono Barbarę Nowak, Małopolską Kurator Oświaty oraz Jerzego Smołę, zastępcę przewodniczącego Zarządu Regionu Małopolska NSZZ „Solidarność”, natomiast gospodarzami zebrania byli Agata Łyko, przewodnicząca Sekcji Oświaty Regionu Małopolskiego, Zbigniew Świerczek, wiceprzewodniczący oraz Maria Gorzula, przewodnicząca KM Pracowników Oświaty i Wychowania w Nowym Sączu.
Barbara Nowak przypomniała o akcji protestacyjnej „Solidarności” z kwietnia tego roku – okupacji siedziby kuratorium w Krakowie i podjętej przez związkowców głodówce, której celem było uniknięcie wikłania uczniów w walkę o realizację postulatów pracowników oświaty.

– Proszę być dumnym z faktu, że NSZZ „Solidarność” poprzez postawę i umiejętność prowadzenia negocjacji, doprowadziła do tego, że wszyscy nauczyciele dostali podwyżki wynagrodzeń. Chciałabym, żeby ta świadomość funkcjonowała w całej Polsce
– podkreśliła Małopolska Kurator Oświaty. – Dziękuję, że nigdy nie skompromitowaliście się takimi działaniami jak ZNP.

Dodała, że udział „Solidarności” w dyskusji z rządem o przyszłości polskiej oświaty powinien być duży.

– Konieczne jest jednak spojrzenie na problematykę oświaty nie tylko poprzez pryzmat nauczycieli, ale także polskiej szkoły. Muszą zostać wytyczone drogi do „dobrej szkoły”. Bo niestety jesteśmy daleko do osiągnięcia celu. Powinna odbyć się debata na temat przyszłości szkoły. To nie tylko kwestia programu nauczania, zasad funkcjonowania szkoły, podejścia do ucznia, roli nauczyciela w procesie edukacji

– tłumaczyła Barbara Nowak.

Jerzy Smoła podziękował związkowcom z „Solidarności”  pracowników oświaty biorącym udział w kwietniowej akcji protestacyjnej w Krakowie. Skrytykował natomiast przekaz informacyjny artykułowany przez różne media i środowiska, że podwyżki wynagrodzeń dla nauczycieli wywalczyły inne związki zawodowe. Przewodniczący Zarządu Regionu Małopolska NSZZ „Solidarność” podkreślił, że współpraca między Sekcją Oświaty Regionu Małopolskiego a Zarządem Regionu Małopolska przebiega wzorcowo.

Ryszard Proksa odniósł się do zawartego Porozumienia „Solidarności” z rządem z 7 kwietnia. Akcentował, że KSOiW domaga się realizacji wszystkich punktów podpisanego z rządem porozumienia, kładąc nacisk na nowy system wynagradzania.

– Nowe rozporządzenie MEN dotyczące minimalnych stawek wynagradzania zasadniczego nauczycieli wywołało wzburzenie pracowników oświaty. To rozwiązanie prawne jest jedynie zabiegiem kosmetycznym. Celem było dopasowanie najniższych wynagrodzeń nauczycieli do wysokości minimalnej płacy, która od stycznia przyszłego roku wzrośnie do 2600 zł

– mówił Ryszard Proksa, przewodniczący KSOiW NSZZ „Solidarność”.

– Tym samym różnica między nauczycielami z najniższymi kwalifikacjami a tymi, którzy uzyskali najwyższy stopień awansu zawodowego jest niewielka, bo wynosi około 200 zł

– podkreślił Ryszard Proksa.

Do tematu nowego systemu wynagradzania odniósł się także Jerzy Ewertowski, przewodniczący zespołu ekonomicznego KSOiW.

– W trakcie obrad Rady Dialogu Społecznego w marcu mówiliśmy, że KSOiW NSZZ „Solidarność” domaga się wzrostu płac poprzez wprowadzenie nowego systemu wynagradzania

– relacjonował Jerzy Ewertowski.

– Minister Dariusz Piontkowski tłumaczył wtedy, że przed wyborami nie ma sensu zajmować się tym tematem. Tymczasem punkt VI Porozumienia nie został nadal zrealizowany. Doszło do medialnych przekłamań m.in. ministra Macieja Kopcia, że to na wniosek związków zawodowych dyskusja na ten temat została przesunięta po wyborach. Stanowczo podkreślam, że jest to nieprawda. Domagaliśmy się, aby nowy system wynagradzania zaczął  obowiązywać od stycznia przyszłego roku

– dodał Jerzy Ewertowski.

Członkowie Rady uzgodnili, że wnioski z dyskusji dotyczącej priorytetów i strategii negocjacyjnej z MEN i rządem zostaną sformułowane w formie pisemnej i przedstawione ministrowi edukacji. Gorącą dyskusję wywołał temat odbiurokratyzowania szkół. Ewa Roszyk, członek Prezydium KSOiW NSZZ „S” omówiła przebieg spotkań grup roboczych w MEN, które były poświęcone temu problemowi. Spotkania, w których z ramienia KSOiW występowały Ewa Roszyk i Anna Dobropolska, odbyły się 19 września i 2 października. KSOiW NSZZ „Solidarność” postuluje przygotowanie katalogu konkretnych dokumentów, które powinny obowiązywać w szkole. Wykaz obowiązującej dokumentacji w szkole powinien być zamknięty i zawarty w rozporządzeniu przygotowanym przez MEN.

Rozmawiano także na temat nowych przepisów dotyczących komisji dyscyplinarnych. Uznano, że zmienione przepisy są niekorzystne dla nauczycieli i społecznie niesprawiedliwe.

– To jedyny zawód, którego nie obowiązują przepisy dotyczące przedawnienia. Za jedno, nawet małe, wykroczenie, nauczyciel może być nawet trzykrotnie ukarany: przez dyrektora szkoły, komisję dyscyplinarną, ale również przez Rzecznika Praw Dziecka

– mówił Ryszard Proksa.

Roman Laskowski, członek Prezydium KSOiW zrelacjonował przebieg konferencji pt. „Problemy zdrowotne i czynniki ryzyka związane z pracą nauczycieli, która odbyła się 13 listopada w Łodzi.

– Poruszono wiele aspektów m.in. przyczyny i skutki zmęczenia nauczycieli, w jaki sposób wspierać dobrostan psychiczny nauczycieli, zagrożenia psychospołeczne w pracy personelu młodzieżowych ośrodków wychowawczych, rola środowiska szkolnego we wspieraniu zdrowia dzieci i młodzieży, mobbing w szkole, kształtowanie jakości powietrza w salach lekcyjnych, aspekty społeczne chorób zawodowych. Konieczne jest kontynuowanie badań i sformułowanie wniosków, które pomogą poprawić jakość pracy nauczycieli

– wyjaśniał Roman Laskowski.

Rada KSOiW NSZZ „S” oczekuje, że w najbliższym czasie dojdzie do rozmów między „Solidarnością” a ministrem Dariuszem Piontkowskim. Zapowiedziano także zorganizowanie Nadzwyczajnej Rady KSOiW NSZZ „S”, na którą zaproszony zostanie minister edukacji.


Olga Zielińska
Rzecznik prasowy KSOiW NSZZ „S”



 

Polecane
Emerytury
Stażowe