Media Expert - ekspert od łamania praw pracowniczych

Państwowa Inspekcja Pracy przeprowadziła kontrole w sklepach Media Expert. Inspektorzy stwierdzili szereg nieprawidłowości w zakresie przestrzegania przepisów prawa pracy.
 Media Expert - ekspert od łamania praw pracowniczych
/ mediaexpert

Przypomnijmy, że 23 sierpnia ub. r. do jednego z elbląskich salonów Media Expert przyjechał kierownik regionalny wraz z dyrektorem makroregionu i wręczyli wypowiedzenia części pracowników. Kilka dni później, bo 26 sierpnia związkowcy zostali poinformowani o zwolnieniu pozostałych. Najpierw wypowiedzenia otrzymali ci, którzy mieli umowę na czas określony. Następnie – ci, których zatrudniono na etat na czas nieokreślony. Pod koniec sierpnia Zarząd Regionu Elbląskiego NSZZ "Solidarność" przyjął stanowisko ws. sytuacji w Organizacji Zakładowej Terg S.A. Media Expert.
 

"Zarząd Regionu Elbląskiego NSZZ Solidarność solidaryzuje się z szykanowanymi pracownikami placówki handlowej S 102 w Elblągu. Wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec działań pracodawcy wymierzonych w pracowników i jednocześnie członków Związku Zawodowego NSZZ Solidarność. Wręczenie pracownikom wypowiedzeń umów o pracę z tego sklepu jednoznacznie odbieramy jako bezpardonowy atak na nowo powstałą Organizację Związkową. Pragniemy stwierdzić iż nie tak wyobrażaliśmy sobie współpracę strony społecznej jaką nie wątpliwie jest Organizacja Związkowa ze znaną firmą z polskim kapitałem"

- czytamy w przyjętym stanowisku. Niewiele wcześniej, bo w lipcu 2019 r., pracownicy z Elbląga podjęli decyzję o zorganizowaniu się i zasileniu szeregów członków NSZZ Solidarność. Przeprowadzono wybory, które koordynował Grzegorz Adamowicz - przewodniczący Zarządu Regionu.


19 grudnia przewodniczący Adamowicz otrzymał z Państwowej Inspekcji Pracy raport dotyczący przeprowadzanych w ostatnim czasie kontroli w sklepach Media Expert. Wyniki są zatrważające. Zakresem kontroli objęto następujące zagadnienia: realizacja obowiązków pracodawców wynikających z ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych; konsultacje z zakładowymi organizacjami związkowymi w indywidualnych sprawach pracowniczych; wynagrodzenia za pracę, ze szczególnym uwzględnieniem ustalania i wypłacania pracownikom wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy z powodu choroby, za pracę w godzinach nadliczbowych, za czas korzystania z urlopu wypoczynkowego, dokonywania potrąceń z wynagrodzenia za pracę oraz wypłat premii ustalanych na podstawie obowiązujących przepisów wewnątrzzakładowych; czas pracy - prawo pracowników do odpoczynku dobowego i tygodniowego, przestrzegania maksymalnych norm czasu pracy, dopuszczalności zatrudniania w godzinach nadliczbowych, wywiązywania się z obowiązku terminowego przekazywania pracowników rozkładów czasu pracy, a także poprawności prowadzenia dokumentacji dotyczącej czasu pracy; terminów udzielania pracownikom urlopów wypoczynkowych, w tym przestrzegania obowiązku udzielania urlopów zaległych do końca września następnego roku kalendarzowego; prowadzenia dokumentacji pracowniczej - akt osobowych, dokumentacji dotyczącej wynagrodzeń, urlopów wypoczynkowych, a przede wszystkim realizacji przez pracodawców obowiązku potwierdzenia pracownikom na piśmie ustaleń co do stron umowy, rodzaju umowy oraz jej warunków przed dopuszczeniem do pracy; przestrzegania przez pracodawcę zakazu dopuszczania pracowników do pracy bez aktualnego zaświadczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku, zapewniania pracownikom stosownych szkoleń dziedziny bezpieczeństwa i higieny pracy; oświetlenia na poszczególnych stanowiskach pracy zorganizowanych w marketach oraz realizacji obowiązków dotyczących ochrony przeciwpożarowej, w zakresie kompetencji organów Państwowej inspekcji Pracy. Łącznie inspektorzy pracy, od 29 października do 11 grudnia ub. r. przeprowadzili 24 kontrole w sklepach w całej Polsce.
 

"W największym stopniu naruszone zostały przepisy dotyczące czasu pracy, tj. przede wszystkim przepisy o brak zapewnienia pracownikom w każdej dobie prawa do nieprzerwanego 11 godzinnego odpoczynku; zatrudnianie pracowników w godzinach nadliczbowych w wymiarze przekraczającym łącznie z normatywnym czasem pracy 48 godzin przeciętnie na tydzień; niezapewnienie pracownikom dostatecznej liczby dni wolnych od pracy wynikających z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy; brak właściwej dokumentacji dotyczącej pracy pracowników w godzinach nadliczbowych; niewywiązywanie się z obowiązku przekazania pracownikom harmonogramów czasu pracy na 7 dni przed rozpoczęciem pracy"

- czytamy w raporcie pokontrolnym. 


W czasie kontroli stwierdzono także, że pracownikom nie są udzielane zaległe urlopy wypoczynkowe do końca września następnego roku kalendarzowego, czym naruszono art. 168 Kodeksu pracy. Potwierdziły się również podnoszone przez przewodniczącego Adamowicza w piśmie do PIP nieprawidłowości dotyczące prowadzenia akt osobowych pracowników, dopuszczania pracowników do pracy bez aktualnych zaświadczeń lekarskich stwierdzających brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku, nieprzekazywania pracownikom na piśmie umów o pracę przed rozpoczęciem przez nich pracy. W wyniku kontroli prowadzonych w poszczególnych sklepach, inspektorzy stwierdzili również liczne nieprawidłowości dotyczące takich zagadnień jak: obowiązek zapewnienia pracownikom odzieży roboczej, stosowanie właściwego oświetlenia na poszczególnych stanowiskach pracy, czy przestrzeganie przepisów dotyczących transportu wewnątrzzakładowego, magazynowania oraz dotyczących dróg ewakuacyjnych. W kwestii wypłacania pracownikom wynagrodzenia, jak i również jego potrącania stwierdzono pojedyncze przypadki błędnego ustalenia wysokości wynagrodzenia.
 

"Faktem jest, iż cześć pracowników w umowach o pracę nie ma zagwarantowanej stawki wynagrodzenia zasadniczego, na poziomie co najmniej równym wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę"

- czytamy w raporcie. W związku ze stwierdzonymi naruszeniami przepisów prawa pracy inspektorzy skierowali do pracodawcy środki prawne tj. wystąpienia i nakazy zgodnie z przepisami ustawy z dnia 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy. Ponadto przeprowadzili wobec osób odpowiedzialnych, postępowania o popełnienie czynów wypełniających znamiona wykroczeń.



Marcin Koziestański


 

POLECANE
Od północy kontrole na granicach. Szef MSWiA zapowiada z ostatniej chwili
Od północy kontrole na granicach. Szef MSWiA zapowiada

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował w niedzielę, że z meldunków otrzymanych m.in. od wojewodów i służb wynika, że jesteśmy w pełni gotowi do wprowadzenia od północy tymczasowych kontroli na granicach z Niemcami oraz Litwą.

Niemcy: odparliśmy atak polskiego drona z ostatniej chwili
Niemcy: "odparliśmy atak polskiego drona"

Niemiecka policja federalna przekazała, że powstrzymała drona nadlatującego z Polski. Policja rozważa postępowanie karne i administracyjne wobec operatora drona.

Płoną hale magazynowe w Kędzierzynie-Koźlu. Nowe informacje z ostatniej chwili
Płoną hale magazynowe w Kędzierzynie-Koźlu. Nowe informacje

W Kędzierzynie-Koźlu pali się hurtownia ze sprzętem elektrycznym. Na miejscu pracuje już ponad stu strażaków. Dwóch ratowników jest poszkodowanych. Ogłoszono alert RCB z apelem, by w promieniu kilometra od pożaru zamykać okna.

Prowokator wyprowadzony podczas konferencji Jarosława Kaczyńskiego na granicy z Niemcami z ostatniej chwili
Prowokator wyprowadzony podczas konferencji Jarosława Kaczyńskiego na granicy z Niemcami

Podczas konferencji szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego w Rosówku na granicy polsko-niemieckiej doszło do incydentu – policja wyprowadziła jednego z prowokatorów.

Prezes PZPN: Wiem, kto zostanie nowym selekcjonerem reprezentacji Polski z ostatniej chwili
Prezes PZPN: Wiem, kto zostanie nowym selekcjonerem reprezentacji Polski

Prezes PZPN Cezary Kulesza wybrał już selekcjonera piłkarskiej reprezentacji Polski – informują media. Jak przekazało Radio Zet, trwa ustalanie warunków i wkrótce ma zostać wydany komunikat w sprawie następcy Michała Probierza. Dokładna data nie jest znana.

Komunikat dla mieszkańców Poznania z ostatniej chwili
Komunikat dla mieszkańców Poznania

Od 7 lipca kolejne zwężenia i objazdy na S11 pod Poznaniem – sprawdź, gdzie zwolnić i jak ominąć remont.

Kłęby dymu nad miastem. Płonie hala w Kędzierzynie-Koźlu Wiadomości
Kłęby dymu nad miastem. Płonie hala w Kędzierzynie-Koźlu

W niedzielę, 6 lipca, w Kędzierzynie-Koźlu wybuchły dwa pożary. Strażacy najpierw gasili las, potem halę z rowerami i hulajnogami.

IMGW wydał nowy komunikat. Oto co nas czeka z ostatniej chwili
IMGW wydał nowy komunikat. Oto co nas czeka

Jak poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Europa Wschodnia, Południowa oraz zachodnie krańce będą pod wpływem wyżów, a pozostała część kontynentu - pod wpływem niżów znad Skandynawii oraz północnych Włoch z pofalowanym frontem atmosferycznym.

Tak miał wyglądać przepis, który miał zdejmować odpowiedzialność z przestępców w rządzie Tuska? z ostatniej chwili
Tak miał wyglądać przepis, który miał zdejmować odpowiedzialność z przestępców w rządzie Tuska?

Grupa „bodnarowców” ma już gotową ustawę bezkarnościową! Miałaby ona zapewnić bezkarność środowisku związanym z obecną władzą w związku z ich bezprawnymi działaniami po 15 października 2023 roku – przekazał dziennikarz Michał Karnowski na antenie Telewizji wPolsce24.

Tragedia nad jeziorem Długie. Nie żyje 12-letnia dziewczynka Wiadomości
Tragedia nad jeziorem Długie. Nie żyje 12-letnia dziewczynka

Do dramatycznego zdarzenia doszło w sobotni wieczór, 5 lipca, nad jeziorem Długie w Rzepinie. Służby otrzymały zgłoszenie o zaginięciu 12-letniej dziewczynki po godzinie 18. Na miejsce natychmiast skierowano duże siły ratownicze – w tym strażaków, ratowników medycznych i policję.

REKLAMA

Media Expert - ekspert od łamania praw pracowniczych

Państwowa Inspekcja Pracy przeprowadziła kontrole w sklepach Media Expert. Inspektorzy stwierdzili szereg nieprawidłowości w zakresie przestrzegania przepisów prawa pracy.
 Media Expert - ekspert od łamania praw pracowniczych
/ mediaexpert

Przypomnijmy, że 23 sierpnia ub. r. do jednego z elbląskich salonów Media Expert przyjechał kierownik regionalny wraz z dyrektorem makroregionu i wręczyli wypowiedzenia części pracowników. Kilka dni później, bo 26 sierpnia związkowcy zostali poinformowani o zwolnieniu pozostałych. Najpierw wypowiedzenia otrzymali ci, którzy mieli umowę na czas określony. Następnie – ci, których zatrudniono na etat na czas nieokreślony. Pod koniec sierpnia Zarząd Regionu Elbląskiego NSZZ "Solidarność" przyjął stanowisko ws. sytuacji w Organizacji Zakładowej Terg S.A. Media Expert.
 

"Zarząd Regionu Elbląskiego NSZZ Solidarność solidaryzuje się z szykanowanymi pracownikami placówki handlowej S 102 w Elblągu. Wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec działań pracodawcy wymierzonych w pracowników i jednocześnie członków Związku Zawodowego NSZZ Solidarność. Wręczenie pracownikom wypowiedzeń umów o pracę z tego sklepu jednoznacznie odbieramy jako bezpardonowy atak na nowo powstałą Organizację Związkową. Pragniemy stwierdzić iż nie tak wyobrażaliśmy sobie współpracę strony społecznej jaką nie wątpliwie jest Organizacja Związkowa ze znaną firmą z polskim kapitałem"

- czytamy w przyjętym stanowisku. Niewiele wcześniej, bo w lipcu 2019 r., pracownicy z Elbląga podjęli decyzję o zorganizowaniu się i zasileniu szeregów członków NSZZ Solidarność. Przeprowadzono wybory, które koordynował Grzegorz Adamowicz - przewodniczący Zarządu Regionu.


19 grudnia przewodniczący Adamowicz otrzymał z Państwowej Inspekcji Pracy raport dotyczący przeprowadzanych w ostatnim czasie kontroli w sklepach Media Expert. Wyniki są zatrważające. Zakresem kontroli objęto następujące zagadnienia: realizacja obowiązków pracodawców wynikających z ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych; konsultacje z zakładowymi organizacjami związkowymi w indywidualnych sprawach pracowniczych; wynagrodzenia za pracę, ze szczególnym uwzględnieniem ustalania i wypłacania pracownikom wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy z powodu choroby, za pracę w godzinach nadliczbowych, za czas korzystania z urlopu wypoczynkowego, dokonywania potrąceń z wynagrodzenia za pracę oraz wypłat premii ustalanych na podstawie obowiązujących przepisów wewnątrzzakładowych; czas pracy - prawo pracowników do odpoczynku dobowego i tygodniowego, przestrzegania maksymalnych norm czasu pracy, dopuszczalności zatrudniania w godzinach nadliczbowych, wywiązywania się z obowiązku terminowego przekazywania pracowników rozkładów czasu pracy, a także poprawności prowadzenia dokumentacji dotyczącej czasu pracy; terminów udzielania pracownikom urlopów wypoczynkowych, w tym przestrzegania obowiązku udzielania urlopów zaległych do końca września następnego roku kalendarzowego; prowadzenia dokumentacji pracowniczej - akt osobowych, dokumentacji dotyczącej wynagrodzeń, urlopów wypoczynkowych, a przede wszystkim realizacji przez pracodawców obowiązku potwierdzenia pracownikom na piśmie ustaleń co do stron umowy, rodzaju umowy oraz jej warunków przed dopuszczeniem do pracy; przestrzegania przez pracodawcę zakazu dopuszczania pracowników do pracy bez aktualnego zaświadczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku, zapewniania pracownikom stosownych szkoleń dziedziny bezpieczeństwa i higieny pracy; oświetlenia na poszczególnych stanowiskach pracy zorganizowanych w marketach oraz realizacji obowiązków dotyczących ochrony przeciwpożarowej, w zakresie kompetencji organów Państwowej inspekcji Pracy. Łącznie inspektorzy pracy, od 29 października do 11 grudnia ub. r. przeprowadzili 24 kontrole w sklepach w całej Polsce.
 

"W największym stopniu naruszone zostały przepisy dotyczące czasu pracy, tj. przede wszystkim przepisy o brak zapewnienia pracownikom w każdej dobie prawa do nieprzerwanego 11 godzinnego odpoczynku; zatrudnianie pracowników w godzinach nadliczbowych w wymiarze przekraczającym łącznie z normatywnym czasem pracy 48 godzin przeciętnie na tydzień; niezapewnienie pracownikom dostatecznej liczby dni wolnych od pracy wynikających z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy; brak właściwej dokumentacji dotyczącej pracy pracowników w godzinach nadliczbowych; niewywiązywanie się z obowiązku przekazania pracownikom harmonogramów czasu pracy na 7 dni przed rozpoczęciem pracy"

- czytamy w raporcie pokontrolnym. 


W czasie kontroli stwierdzono także, że pracownikom nie są udzielane zaległe urlopy wypoczynkowe do końca września następnego roku kalendarzowego, czym naruszono art. 168 Kodeksu pracy. Potwierdziły się również podnoszone przez przewodniczącego Adamowicza w piśmie do PIP nieprawidłowości dotyczące prowadzenia akt osobowych pracowników, dopuszczania pracowników do pracy bez aktualnych zaświadczeń lekarskich stwierdzających brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku, nieprzekazywania pracownikom na piśmie umów o pracę przed rozpoczęciem przez nich pracy. W wyniku kontroli prowadzonych w poszczególnych sklepach, inspektorzy stwierdzili również liczne nieprawidłowości dotyczące takich zagadnień jak: obowiązek zapewnienia pracownikom odzieży roboczej, stosowanie właściwego oświetlenia na poszczególnych stanowiskach pracy, czy przestrzeganie przepisów dotyczących transportu wewnątrzzakładowego, magazynowania oraz dotyczących dróg ewakuacyjnych. W kwestii wypłacania pracownikom wynagrodzenia, jak i również jego potrącania stwierdzono pojedyncze przypadki błędnego ustalenia wysokości wynagrodzenia.
 

"Faktem jest, iż cześć pracowników w umowach o pracę nie ma zagwarantowanej stawki wynagrodzenia zasadniczego, na poziomie co najmniej równym wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę"

- czytamy w raporcie. W związku ze stwierdzonymi naruszeniami przepisów prawa pracy inspektorzy skierowali do pracodawcy środki prawne tj. wystąpienia i nakazy zgodnie z przepisami ustawy z dnia 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy. Ponadto przeprowadzili wobec osób odpowiedzialnych, postępowania o popełnienie czynów wypełniających znamiona wykroczeń.



Marcin Koziestański



 

Polecane
Emerytury
Stażowe