Media Expert - ekspert od łamania praw pracowniczych

Państwowa Inspekcja Pracy przeprowadziła kontrole w sklepach Media Expert. Inspektorzy stwierdzili szereg nieprawidłowości w zakresie przestrzegania przepisów prawa pracy.
 Media Expert - ekspert od łamania praw pracowniczych
/ mediaexpert

Przypomnijmy, że 23 sierpnia ub. r. do jednego z elbląskich salonów Media Expert przyjechał kierownik regionalny wraz z dyrektorem makroregionu i wręczyli wypowiedzenia części pracowników. Kilka dni później, bo 26 sierpnia związkowcy zostali poinformowani o zwolnieniu pozostałych. Najpierw wypowiedzenia otrzymali ci, którzy mieli umowę na czas określony. Następnie – ci, których zatrudniono na etat na czas nieokreślony. Pod koniec sierpnia Zarząd Regionu Elbląskiego NSZZ "Solidarność" przyjął stanowisko ws. sytuacji w Organizacji Zakładowej Terg S.A. Media Expert.
 

"Zarząd Regionu Elbląskiego NSZZ Solidarność solidaryzuje się z szykanowanymi pracownikami placówki handlowej S 102 w Elblągu. Wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec działań pracodawcy wymierzonych w pracowników i jednocześnie członków Związku Zawodowego NSZZ Solidarność. Wręczenie pracownikom wypowiedzeń umów o pracę z tego sklepu jednoznacznie odbieramy jako bezpardonowy atak na nowo powstałą Organizację Związkową. Pragniemy stwierdzić iż nie tak wyobrażaliśmy sobie współpracę strony społecznej jaką nie wątpliwie jest Organizacja Związkowa ze znaną firmą z polskim kapitałem"

- czytamy w przyjętym stanowisku. Niewiele wcześniej, bo w lipcu 2019 r., pracownicy z Elbląga podjęli decyzję o zorganizowaniu się i zasileniu szeregów członków NSZZ Solidarność. Przeprowadzono wybory, które koordynował Grzegorz Adamowicz - przewodniczący Zarządu Regionu.


19 grudnia przewodniczący Adamowicz otrzymał z Państwowej Inspekcji Pracy raport dotyczący przeprowadzanych w ostatnim czasie kontroli w sklepach Media Expert. Wyniki są zatrważające. Zakresem kontroli objęto następujące zagadnienia: realizacja obowiązków pracodawców wynikających z ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych; konsultacje z zakładowymi organizacjami związkowymi w indywidualnych sprawach pracowniczych; wynagrodzenia za pracę, ze szczególnym uwzględnieniem ustalania i wypłacania pracownikom wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy z powodu choroby, za pracę w godzinach nadliczbowych, za czas korzystania z urlopu wypoczynkowego, dokonywania potrąceń z wynagrodzenia za pracę oraz wypłat premii ustalanych na podstawie obowiązujących przepisów wewnątrzzakładowych; czas pracy - prawo pracowników do odpoczynku dobowego i tygodniowego, przestrzegania maksymalnych norm czasu pracy, dopuszczalności zatrudniania w godzinach nadliczbowych, wywiązywania się z obowiązku terminowego przekazywania pracowników rozkładów czasu pracy, a także poprawności prowadzenia dokumentacji dotyczącej czasu pracy; terminów udzielania pracownikom urlopów wypoczynkowych, w tym przestrzegania obowiązku udzielania urlopów zaległych do końca września następnego roku kalendarzowego; prowadzenia dokumentacji pracowniczej - akt osobowych, dokumentacji dotyczącej wynagrodzeń, urlopów wypoczynkowych, a przede wszystkim realizacji przez pracodawców obowiązku potwierdzenia pracownikom na piśmie ustaleń co do stron umowy, rodzaju umowy oraz jej warunków przed dopuszczeniem do pracy; przestrzegania przez pracodawcę zakazu dopuszczania pracowników do pracy bez aktualnego zaświadczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku, zapewniania pracownikom stosownych szkoleń dziedziny bezpieczeństwa i higieny pracy; oświetlenia na poszczególnych stanowiskach pracy zorganizowanych w marketach oraz realizacji obowiązków dotyczących ochrony przeciwpożarowej, w zakresie kompetencji organów Państwowej inspekcji Pracy. Łącznie inspektorzy pracy, od 29 października do 11 grudnia ub. r. przeprowadzili 24 kontrole w sklepach w całej Polsce.
 

"W największym stopniu naruszone zostały przepisy dotyczące czasu pracy, tj. przede wszystkim przepisy o brak zapewnienia pracownikom w każdej dobie prawa do nieprzerwanego 11 godzinnego odpoczynku; zatrudnianie pracowników w godzinach nadliczbowych w wymiarze przekraczającym łącznie z normatywnym czasem pracy 48 godzin przeciętnie na tydzień; niezapewnienie pracownikom dostatecznej liczby dni wolnych od pracy wynikających z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy; brak właściwej dokumentacji dotyczącej pracy pracowników w godzinach nadliczbowych; niewywiązywanie się z obowiązku przekazania pracownikom harmonogramów czasu pracy na 7 dni przed rozpoczęciem pracy"

- czytamy w raporcie pokontrolnym. 


W czasie kontroli stwierdzono także, że pracownikom nie są udzielane zaległe urlopy wypoczynkowe do końca września następnego roku kalendarzowego, czym naruszono art. 168 Kodeksu pracy. Potwierdziły się również podnoszone przez przewodniczącego Adamowicza w piśmie do PIP nieprawidłowości dotyczące prowadzenia akt osobowych pracowników, dopuszczania pracowników do pracy bez aktualnych zaświadczeń lekarskich stwierdzających brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku, nieprzekazywania pracownikom na piśmie umów o pracę przed rozpoczęciem przez nich pracy. W wyniku kontroli prowadzonych w poszczególnych sklepach, inspektorzy stwierdzili również liczne nieprawidłowości dotyczące takich zagadnień jak: obowiązek zapewnienia pracownikom odzieży roboczej, stosowanie właściwego oświetlenia na poszczególnych stanowiskach pracy, czy przestrzeganie przepisów dotyczących transportu wewnątrzzakładowego, magazynowania oraz dotyczących dróg ewakuacyjnych. W kwestii wypłacania pracownikom wynagrodzenia, jak i również jego potrącania stwierdzono pojedyncze przypadki błędnego ustalenia wysokości wynagrodzenia.
 

"Faktem jest, iż cześć pracowników w umowach o pracę nie ma zagwarantowanej stawki wynagrodzenia zasadniczego, na poziomie co najmniej równym wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę"

- czytamy w raporcie. W związku ze stwierdzonymi naruszeniami przepisów prawa pracy inspektorzy skierowali do pracodawcy środki prawne tj. wystąpienia i nakazy zgodnie z przepisami ustawy z dnia 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy. Ponadto przeprowadzili wobec osób odpowiedzialnych, postępowania o popełnienie czynów wypełniających znamiona wykroczeń.



Marcin Koziestański


 

POLECANE
Import rosyjskich surowców do UE. Jest decyzja Komisji Europejskiej z ostatniej chwili
Import rosyjskich surowców do UE. Jest decyzja Komisji Europejskiej

Komisja Europejska zapowiedziała, że wprowadzi zakaz zawierania z końcem roku nowych umów i kontraktów spot na import rosyjskiego gazu skroplonego i z gazociągów. Propozycję zmian KE przedstawi w czerwcu. Kontrakty długoterminowe zostaną wygaszone z końcem 2027 r.

Ilu obcokrajowców pracuje w Polsce? GUS podał dane Wiadomości
Ilu obcokrajowców pracuje w Polsce? GUS podał dane

Jak podał GUS pod koniec listopada 2024 r. w Polsce pracowało prawie 1,07 mln cudzoziemców, a wśród nich 418 tys. wyłącznie na umowy-zlecenia i umowy pokrewne.

Archeologiczne odkrycie wszech czasów. Wstrzymano aukcję prawdziwego skarbu pilne
"Archeologiczne odkrycie wszech czasów". Wstrzymano aukcję prawdziwego skarbu

Jak poinformowało BBC, rząd Indii chce wstrzymać aukcję klejnotów w Hongkongu związanych z relikwiami Buddy.

Jest odpowiedź Karola Nawrockiego ws. pisma marszałka Sejmu Szymona Hołowni Wiadomości
Jest odpowiedź Karola Nawrockiego ws. pisma marszałka Sejmu Szymona Hołowni

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia skierował do kandydata na prezydenta Karola Nawrockiego pismo z zaproszeniem na posiedzenie sejmowej komisji sprawiedliwości. Na tę inicjatywę Nawrocki odpowiedział podczas rozmowy na kanale Rymanowski Live.

z ostatniej chwili
Piwo bezalkoholowe: alternatywa, która ratuje piwowarów

Branża piwowarska od kilku lat zmaga się z trudną rzeczywistością: kurczący się rynek, zmieniające się nawyki konsumenckie, rosnące koszty produkcji. W takiej sytuacji pojawia się światełko w tunelu: piwo bezalkoholowe. Ten segment, jeszcze kilka lat temu marginalny, dziś rośnie w zawrotnym tempie, stając się nie tylko alternatywą dla konsumentów, ale i szansą dla browarów.

Konferencja środowisk konserwatywnych CPAC w Polsce. Padła data Wiadomości
Konferencja środowisk konserwatywnych CPAC w Polsce. Padła data

Szef organizacji CPAC Matt Schlapp podczas wywiadu dla Telewizji Republika poinformował, że najbliższa konferencja środowisk konserwatywnych odbędzie się w Polsce 27 maja w Rzeszowie.

Nie żyje Czesław Nalepa z ostatniej chwili
Nie żyje Czesław Nalepa

Media obiegła smutna wiadomość. Nie żyje Czesław Nalepa, brat brat wybitnego bluesmana.

Pomocy dostarczałem zawsze, kiedy ona była potrzebna – Karol Nawrocki u Bogdana Rymanowskiego pilne
"Pomocy dostarczałem zawsze, kiedy ona była potrzebna" – Karol Nawrocki u Bogdana Rymanowskiego

– Gdybym miał biznesowe intencje, jeśli zależałoby mi na tym, żeby korzystać z tego mieszkania, to co bym zrobił w roku 2017 z panem Jerzym Ż., gdybym nie miał do niego wrażliwości i chęci pomagania mu? Od 2017 roku do 2025 roku pan Jerzy mieszka w moim mieszkaniu, czyli 8 lat. Przelewam regularnie za to mieszkanie środki finansowe, nie mam do niego kluczy i nie czerpię z tego mieszkania żadnych korzyści – powiedział Karol Nawrocki, będący gościem kanału Bogdana Rymanowskiego na YT.

To absolutny precedens w powojennej historii – ekspert o przegranej Merza Wiadomości
"To absolutny precedens w powojennej historii" – ekspert o przegranej Merza

Merz, kandydat trójpartyjnej koalicji CDU, CSU i SPD na kanclerza, w pierwszym, tajnym głosowaniu, które odbyło się we wtorek w Bundestagu, uzyskał poparcie 310 deputowanych. Oznacza to, że 18 deputowanych koalicji nie wzięło udziału w głosowaniu, mimo że byli w gmachu Bundestagu, lub głosowało przeciwko własnemu kandydatowi.

Trybunał Konstytucyjny orzekł. Ustawa budżetowa w zakresie cięć środków dla TK i KRS niezgodna z Konstytucją z ostatniej chwili
Trybunał Konstytucyjny orzekł. Ustawa budżetowa w zakresie cięć środków dla TK i KRS niezgodna z Konstytucją

Trybunał Konstytucyjny obradował we wtorek ws. ustawy budżetowej na rok 2025 r, rozpatrywanej na wniosek prezydenta Andrzej Dudy. Wniosek dotyczył m.in. cięć większości parlamentarnej na budżetach wybranych instytucji, w tym samego Trybunału Konstytucyjnego. Trybunał orzekł, że ustawa w części dotyczącej cięć wydatków TK i KRS jest niezgodna z Konstytucją. Wyrok jest ostateczny.

REKLAMA

Media Expert - ekspert od łamania praw pracowniczych

Państwowa Inspekcja Pracy przeprowadziła kontrole w sklepach Media Expert. Inspektorzy stwierdzili szereg nieprawidłowości w zakresie przestrzegania przepisów prawa pracy.
 Media Expert - ekspert od łamania praw pracowniczych
/ mediaexpert

Przypomnijmy, że 23 sierpnia ub. r. do jednego z elbląskich salonów Media Expert przyjechał kierownik regionalny wraz z dyrektorem makroregionu i wręczyli wypowiedzenia części pracowników. Kilka dni później, bo 26 sierpnia związkowcy zostali poinformowani o zwolnieniu pozostałych. Najpierw wypowiedzenia otrzymali ci, którzy mieli umowę na czas określony. Następnie – ci, których zatrudniono na etat na czas nieokreślony. Pod koniec sierpnia Zarząd Regionu Elbląskiego NSZZ "Solidarność" przyjął stanowisko ws. sytuacji w Organizacji Zakładowej Terg S.A. Media Expert.
 

"Zarząd Regionu Elbląskiego NSZZ Solidarność solidaryzuje się z szykanowanymi pracownikami placówki handlowej S 102 w Elblągu. Wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec działań pracodawcy wymierzonych w pracowników i jednocześnie członków Związku Zawodowego NSZZ Solidarność. Wręczenie pracownikom wypowiedzeń umów o pracę z tego sklepu jednoznacznie odbieramy jako bezpardonowy atak na nowo powstałą Organizację Związkową. Pragniemy stwierdzić iż nie tak wyobrażaliśmy sobie współpracę strony społecznej jaką nie wątpliwie jest Organizacja Związkowa ze znaną firmą z polskim kapitałem"

- czytamy w przyjętym stanowisku. Niewiele wcześniej, bo w lipcu 2019 r., pracownicy z Elbląga podjęli decyzję o zorganizowaniu się i zasileniu szeregów członków NSZZ Solidarność. Przeprowadzono wybory, które koordynował Grzegorz Adamowicz - przewodniczący Zarządu Regionu.


19 grudnia przewodniczący Adamowicz otrzymał z Państwowej Inspekcji Pracy raport dotyczący przeprowadzanych w ostatnim czasie kontroli w sklepach Media Expert. Wyniki są zatrważające. Zakresem kontroli objęto następujące zagadnienia: realizacja obowiązków pracodawców wynikających z ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych; konsultacje z zakładowymi organizacjami związkowymi w indywidualnych sprawach pracowniczych; wynagrodzenia za pracę, ze szczególnym uwzględnieniem ustalania i wypłacania pracownikom wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy z powodu choroby, za pracę w godzinach nadliczbowych, za czas korzystania z urlopu wypoczynkowego, dokonywania potrąceń z wynagrodzenia za pracę oraz wypłat premii ustalanych na podstawie obowiązujących przepisów wewnątrzzakładowych; czas pracy - prawo pracowników do odpoczynku dobowego i tygodniowego, przestrzegania maksymalnych norm czasu pracy, dopuszczalności zatrudniania w godzinach nadliczbowych, wywiązywania się z obowiązku terminowego przekazywania pracowników rozkładów czasu pracy, a także poprawności prowadzenia dokumentacji dotyczącej czasu pracy; terminów udzielania pracownikom urlopów wypoczynkowych, w tym przestrzegania obowiązku udzielania urlopów zaległych do końca września następnego roku kalendarzowego; prowadzenia dokumentacji pracowniczej - akt osobowych, dokumentacji dotyczącej wynagrodzeń, urlopów wypoczynkowych, a przede wszystkim realizacji przez pracodawców obowiązku potwierdzenia pracownikom na piśmie ustaleń co do stron umowy, rodzaju umowy oraz jej warunków przed dopuszczeniem do pracy; przestrzegania przez pracodawcę zakazu dopuszczania pracowników do pracy bez aktualnego zaświadczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku, zapewniania pracownikom stosownych szkoleń dziedziny bezpieczeństwa i higieny pracy; oświetlenia na poszczególnych stanowiskach pracy zorganizowanych w marketach oraz realizacji obowiązków dotyczących ochrony przeciwpożarowej, w zakresie kompetencji organów Państwowej inspekcji Pracy. Łącznie inspektorzy pracy, od 29 października do 11 grudnia ub. r. przeprowadzili 24 kontrole w sklepach w całej Polsce.
 

"W największym stopniu naruszone zostały przepisy dotyczące czasu pracy, tj. przede wszystkim przepisy o brak zapewnienia pracownikom w każdej dobie prawa do nieprzerwanego 11 godzinnego odpoczynku; zatrudnianie pracowników w godzinach nadliczbowych w wymiarze przekraczającym łącznie z normatywnym czasem pracy 48 godzin przeciętnie na tydzień; niezapewnienie pracownikom dostatecznej liczby dni wolnych od pracy wynikających z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy; brak właściwej dokumentacji dotyczącej pracy pracowników w godzinach nadliczbowych; niewywiązywanie się z obowiązku przekazania pracownikom harmonogramów czasu pracy na 7 dni przed rozpoczęciem pracy"

- czytamy w raporcie pokontrolnym. 


W czasie kontroli stwierdzono także, że pracownikom nie są udzielane zaległe urlopy wypoczynkowe do końca września następnego roku kalendarzowego, czym naruszono art. 168 Kodeksu pracy. Potwierdziły się również podnoszone przez przewodniczącego Adamowicza w piśmie do PIP nieprawidłowości dotyczące prowadzenia akt osobowych pracowników, dopuszczania pracowników do pracy bez aktualnych zaświadczeń lekarskich stwierdzających brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku, nieprzekazywania pracownikom na piśmie umów o pracę przed rozpoczęciem przez nich pracy. W wyniku kontroli prowadzonych w poszczególnych sklepach, inspektorzy stwierdzili również liczne nieprawidłowości dotyczące takich zagadnień jak: obowiązek zapewnienia pracownikom odzieży roboczej, stosowanie właściwego oświetlenia na poszczególnych stanowiskach pracy, czy przestrzeganie przepisów dotyczących transportu wewnątrzzakładowego, magazynowania oraz dotyczących dróg ewakuacyjnych. W kwestii wypłacania pracownikom wynagrodzenia, jak i również jego potrącania stwierdzono pojedyncze przypadki błędnego ustalenia wysokości wynagrodzenia.
 

"Faktem jest, iż cześć pracowników w umowach o pracę nie ma zagwarantowanej stawki wynagrodzenia zasadniczego, na poziomie co najmniej równym wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę"

- czytamy w raporcie. W związku ze stwierdzonymi naruszeniami przepisów prawa pracy inspektorzy skierowali do pracodawcy środki prawne tj. wystąpienia i nakazy zgodnie z przepisami ustawy z dnia 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy. Ponadto przeprowadzili wobec osób odpowiedzialnych, postępowania o popełnienie czynów wypełniających znamiona wykroczeń.



Marcin Koziestański



 

Polecane
Emerytury
Stażowe