Ks. Janusz Chyła: Co w parafii słychać

Parafia - jak każda rodzina - przeżywa radości i smutki. Mijający czas jest okazją do dokonywania podsumowań i snucia planów na przyszłość. Wiara podpowiada, że ludzkie działania, aby były owocne i trwałe, wymagają wczytania się wolę Boga. To On ostatecznie jest ich źródłem i celem. Dzielę się informacją o wydarzeniach, którymi żyła w minionym roku parafia, w której od 2016 roku jestem proboszczem.
 Ks. Janusz Chyła: Co w parafii słychać
/ kościol w Chojnicach screen YouTube
Anno Domini 2019, był 37. rokiem istnienia parafii Matki Bożej Królowej Polski w Chojnicach, która na zakończenie wizyt duszpasterskich 31 stycznia br. liczyła 9 981 osób. Przed rokiem pożegnaliśmy śp. ks. prał. Aleksandra Kłosa, który odszedł do wieczności w pierwszy czwartek miesiąca lutego, w 88 roku życia i 61 roku posługi kapłańskiej. Duchowe i materialne dziedzictwo pozostawione przez Księdza Prałata to dar i zobowiązanie dla całej naszej wspólnoty.

Posługę kapłańską w minionym roku sprawowali w naszej parafii – ks. prał. Stanisław Knapik, senior; wikariusze – ks. Andrzej Myszak, który po pięciu latach posługi został przeniesiony do Jeżewa, ks. Sławomir Kulczyk (piąty rok posługi w parafii), ks. Krzysztof Wilkowski (trzeci rok posługi w parafii), ks. Krzysztof Przechowski (pierwszy rok posługi w parafii), ks. Robert Broca (pomoc wakacyjna) i ks. Janusz Chyła (proboszcz od 2016 roku). Praktykę duszpasterską odbywali dwaj diakoni – Daniel Ciemniewski i Wojciech Dradrach oraz Piotr Hordijenko, kleryk z Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Lwowskiej. 

Parafia zatrudnia aktualnie pięciu pracowników etatowych. Wsparciem służy kilkunastu wolontariuszy oraz nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej (czterech), którzy w niedziele i święta zanoszą Pana Jezusa w Komunii Świętej do 10 chorych. Funkcję doradczą spełnia Rada Duszpasterska i Ekonomiczna. Istotną część parafii stanowią wspólnoty formacyjne, ewangelizacyjne i charytatywne. Podczas ostatnich wizyt duszpasterskich informacja o kilkunastu wspólnotach wraz z zaproszeniem do udziału w nich, została przekazana wszystkim parafianom, którzy przyjęli kolędę. Nauczaniem religii w szkołach oprócz księży wikariuszy, diakona i sióstr zakonnych, zajmują się katecheci świeccy.

W roku 2019 sakrament chrztu przyjęło 65 dzieci, w tym 9 pomiędzy 1 a 7 rokiem życia, oraz 2 powyżej 7 roku życia. Do bierzmowania przystąpiły 164 osoby, a Komunię Świętą pierwszy raz przyjęło 75 dzieci. Sakrament małżeństwa zawarło 26 par. Kapłani z posługą sakramentalną odwiedzali 130 chorych. Przed Wielkanocą dodatkowo 15 osób, a przed Bożym Narodzeniem 21 osób. W 2019 roku zmarło 154 parafian. Podczas odwiedzin kolędowych na przełomie 2019 i 2020 roku duszpasterzy przyjęło około 75 % rodzin. W kolędowaniu pomogli nam ks. Andrzej Szopiński i ks. Sławomir Kunka.

W minionym roku gościliśmy m.in. neoprezbiterów, kapłanów z Pelplina, misjonarzy – ks. Grzegorza Paderewskiego, posługującego w Brazylii, o. Stanisława Olera, posługującego na Madagaskarze. Tematykę misyjną podjął także ks. Jerzy Zgoda. Gościliśmy ks. Piotra Chmieleckiego z Sekretariatu Misji Zagranicznych Księży Sercanów z Lublina, o. Rafała Pujszę, pasjonistę, który przybliżył nam postać św. Gemmy Galgani, ks. Marka Bogusza, przewodnika Grupy Chojnickiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę. Rekolekcje wielkopostne wygłosił o. Leszek Gólczyński proboszcz parafii Owińska. Pierwszy raz odbyły się w Chojnicach rekolekcje halowe dla młodzieży wszystkich szkół średnich. Rekolekcje dla szkół podstawowych nr 5 i 8  oraz specjalnej ze względów logistycznych były prowadzone oddzielnie i miały osobnych rekolekcjonistów. Ks. prał. Jarosław Kaźmierczak poprowadził Seminarium Odnowy Wiary. Odbyły się katechezy dla dorosłych, dla rodziców dzieci pierwszokomunijnych i katechezy neokatechumenalne. W ostatnią niedzielę miesiąca sprawowana była Msza święta w intencji Ojczyzny.

Po konsultacjach z parafianami i Radą Duszpasterską została wprowadzona zmiana w porządku Mszy świętej wieczornej. Od 1 listopada do Środy Popielcowej jest ona sprawowana o godz. 17.30, a od Środy Popielcowej do 1 listopada o godz. 18.30. Od poniedziałku do piątku została wprowadzona adoracja Najświętszego Sakramentu. Rozpoczyna się ona koroną do Bożego Miłosierdzia o godz. 15.00, a kończy przed Mszą świętą wieczorną. W czasie kolęd adoracja trwała od godz. 9.00 do 15.30. Z inicjatywy Rycerzy Kolumba odbyła się peregrynacja obrazu Matki Bożej Wspomożycieli Prześladowanych Chrześcijan. W pierwsze soboty miesiąca włączaliśmy się w Męski Różaniec ulicami Chojnic.

W Wielki Czwartek miesięczną modlitewną opieką zostało objętych 400 kapłanów. Dwukrotnie odbył się „Weekend dla Narzeczonych” z nauką tańca. Dzieci zbierały karty „Niedziela z Owieczką”, z których kupony konkursowe biorą udział w losowaniu nagród podczas niedzielnej Mszy świętej o godz. 12.00.

Nie sposób wymienić wszystkich wydarzeń duszpasterskich w minionym roku. Do najważniejszych należy zaliczyć XVIII Marsz dla Życia z udziałem, świadectwem i wykładem dr. Tadeusza Wasilewskiego z Białegostoku. Odbyły się pielgrzymki zagraniczne (w lutym do Włoch, w czerwcu na Ukrainę, w lipcu do Francji i Hiszpanii), pielgrzymka Akcji Katolickiej szlakiem polskich sanktuariów oraz do słowackiej Lewoczy, pielgrzymka Rodziny Radia Maryja do Torunia, Gdańska i na Jasną Górę, pielgrzymka parafialna do Gdańska, pielgrzymka Rycerzy Kolumba na Jasną Górę. SChRON i Młody Wolontariat CARITAS uczestniczyli w wyjeździe do Łeby, a ministranci w dwóch wycieczkach rowerowych oraz autokarowych – do Gdańska i w Bory Tucholskie. Odnowa w Duchu Świętym, Rycerze Kolumba i Akcja Katolicka uczestniczyli w dniach skupienia w Orliku. Drugi raz wyruszyła z naszej parafii Ekstremalna Droga Krzyżowa do Wiela i pierwszy raz do Zamartego. Do sanktuarium w Zamartem odbyła się także piesza pielgrzymka. Parafianie wzięli udział w Lednicy Seniora, w akcji „Polska pod Krzyżem”. Młodzież uczestniczyła w Dniu Młodzieży w Kościerzynie, w Przystani w Pelplinie, a kandydaci do bierzmowania brali udział w rekolekcjach GPS oraz pielgrzymce do Pelplina, Gniewa, Piaseczna i Kościerzyny. Odbyła się pielgrzymka dzieci pierwszokomunijnych i rodziców do Kościerzyny i Wiela. Z naszej parafii wyruszyła Diecezjalna Pielgrzymka Rowerowa na Jasną Górę oraz jednodniowa pielgrzymka rowerowa do Piaseczna (200 km).  Parafianie nie tylko brali udział w pielgrzymkach, ale także gościli pielgrzymów, którzy w Grupie Kaszubskiej podążali na Jasną Górę. 

W 2019 roku odbyły się koncerty: Chóru CONSONO, Zespołu 2Tm2,3, Zespołu „Na Cały Głos”, koncert kolęd „Zespołu w Składzie”. Uczniowie Technikum Mundurowego wystawili „Współczesne Jasełka”. Odbyła się poetycka Droga Krzyżowa przygotowana przez młodzież i nauczycieli z Kłodawy (parafia Krojanty),nabożeństwo „Zaduszki Młodzieżowe” i II etap Konkursu Biblijnego im. Sługi Bożego kard. Augusta Hlonda dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. W październiku przeżywaliśmy Parafialny Dzień Wspólnot. Odbyły się w parafii dwie akcje honorowego krwiodawstwa i akcja przyłączenia się do grona potencjalnych dawców szpiku kostnego. 

Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana zorganizowało w naszej parafii spotkania z p. Wandą Pietrasiewicz, twórczynią ikon, z p. dr Anną Mandrelą, która wygłosiła prelekcję pt. „Duchowość i charakter Rotmistrza Witolda Pileckiego”, z p. Aliną Strzałkowską na temat „Polityka seksualizacji zagrożeniem dla współczesnej rodziny”. 

Parafia jest aktywna w mediach. Od wiosny do jesieni transmitowane są przez TV Petrus niedzielne Msze święte o godz. 9.00. Istnieje parafialna strona internetowa, profile na Facebooku i Twitterze. Od adwentu 2016 roku ukazuje się w każdą niedzielę Biuletyn Parafialny o charakterze formacyjno-informacyjnym.  

Do najważniejszych wydarzeń, które nas czekają w tym roku – oprócz wizytacji kanonicznej – należy zaliczyć 100. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II. Z tej okazji wyruszy z naszej parafii pielgrzymka rowerowa do Wadowic. W kwietniu będziemy brali udział w Dekanalnym Kongresie Eucharystycznym, w maju w Forum Diecezjalnym, w czerwcu w beatyfikacji kard. St. Wyszyńskiego, w lipcu w pielgrzymce do Madjugorje. W październiku odbędą się w naszej parafii Dni Społeczne Akcji Katolickiej.

Wyrażam wdzięczność Kapłanom, Diakonowi, Siostrom Zakonnym, Współpracownikom, Parafianom oraz Przyjaciołom za współtworzenie dobra ku większej chwale Bożej.

ks. Janusz Chyła

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Pomiędzy tweetem Tuska a artykułem Onetu na jego temat, minęły... dwie minuty Wiadomości
Pomiędzy tweetem Tuska a artykułem Onetu na jego temat, minęły... dwie minuty

W poniedziałek portal Onet.pl opublikował artykuł, w którym napisano, że wewnętrzne służby bezpieczeństwa Orlenu ostrzegały Daniela Obajtka przed współpracą z pochodzącym z Libanu Samerem A., podejrzewanym o kontakty z terrorystyczną organizacją Hezbollah. Sprawę natychmiast wykorzystał Donald Tusk.

Protest rolników na granicy z Ukrainą zawieszony z ostatniej chwili
Protest rolników na granicy z Ukrainą zawieszony

Wczoraj zawieszono ostatni protest rolników na granicy z Ukrainą w Hrebennem. Jak powiedział Tysol.pl Mirosław Kowalik, organizator protestu, burmistrz Lubyczy Królewskiej Marek Łuszczyński, nie wyraził zgody na dalszą blokadę przejścia. Organizatorzy nie mówią jednak o końcu swojej walki.

Von der Leyen staje murem za Zielonym Ładem: Takie jest dziś prawo, taka jest konieczność z ostatniej chwili
Von der Leyen staje murem za Zielonym Ładem: "Takie jest dziś prawo, taka jest konieczność"

Ubiegająca się o drugą kadencję przewodnicząca KE Ursula von der Leyen w poniedziałek w debacie wyborczej broniła Europejskiego Zielonego Ładu. W jej ocenie nie jest on zagrożeniem dla konkurencyjności europejskiej gospodarki, ale jest do niej kluczem.

Paweł Jędrzejewski: pushbacki na granicy z Białorusią mają się świetnie, gdzie są celebryci? Wiadomości
Paweł Jędrzejewski: pushbacki na granicy z Białorusią mają się świetnie, gdzie są celebryci?

Co jest przyczyną, że obecnie rządzący postępują z ludźmi starającymi się sforsować granicę z Białorusią identycznie jak ich poprzednicy?

Wyborcy koalicji 13 grudnia wściekli po publikacji o odłożeniu budowy CPK z ostatniej chwili
Wyborcy koalicji 13 grudnia wściekli po publikacji o odłożeniu budowy CPK

Budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego w Baranowie odłożona – poinformowała "Gazeta Wyborcza". Tuż po publikacji artykułu w sieci wybuchła burza.

Były oficer Bundeswehry przyznał się od szpiegowania na rzecz Rosji z ostatniej chwili
Były oficer Bundeswehry przyznał się od szpiegowania na rzecz Rosji

Były oficer armii niemieckiej przyznał się w poniedziałek przed sądem do szpiegowania na rzecz Rosji. W pierwszym dniu procesu swój czyn tłumaczył chęcią uniknięcia wojny nuklearnej na Ukrainie. Grozi mu do 10 lat więzienia.

Koalicja 13 grudnia oskarża PiS o wspieranie Putina. To odwracanie kota ogonem z ostatniej chwili
Koalicja 13 grudnia oskarża PiS o wspieranie Putina. "To odwracanie kota ogonem"

– Jesteśmy świadkami odwracania kota ogonem. Być może swoim radykalizmem i protestami społecznymi siły lewicowo-libealne próbują stworzyć wrażenie, że wszystkie partie konserwatywne są proputinowskie – twierdzi europoseł PiS Witold Waszczykowski.

GW: Budowa CPK odłożona z ostatniej chwili
"GW": Budowa CPK odłożona

Budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego w Baranowie odłożona. Wracają inwestycje na Lotnisku Chopina, którego przepustowość kosztem 2,4 mld zł wzrośnie do 30 mln pasażerów rocznie. Część samolotów ma być przeniesiona do Modlina, Radomia i Łodzi – informuje "Gazeta Wyborcza".

Komisja Europejska: Polski plan klimatyczny za mało ambitny z ostatniej chwili
Komisja Europejska: Polski plan klimatyczny za mało ambitny

Komisja Europejska opublikowała swoją ocenę projektów zaktualizowanych krajowych planów w zakresie energii i klimatu (KPEiK) Bułgarii i Polski. Wydała w niej zalecenia dla obu krajów, aby "zwiększyły swoje ambicje" zgodnie z uzgodnionymi celami unijnymi na 2030 rok.

Jest wyrok ws. koncertu WOŚP podczas którego zginął Paweł Adamowicz pilne
Jest wyrok ws. koncertu WOŚP podczas którego zginął Paweł Adamowicz

Organizatorzy finału WOŚP w styczniu 2019 r., gdy ciosy nożem zadano prezydentowi Gdańska Pawłowi Adamowiczowi, a także sądzeni razem z nimi policjanci i urzędnik zostali prawomocnie uniewinnieni. Sąd podtrzymał wyrok skazujący wobec szefa firmy ochroniarskiej, a uchylił wobec kierownika ochrony.

REKLAMA

Ks. Janusz Chyła: Co w parafii słychać

Parafia - jak każda rodzina - przeżywa radości i smutki. Mijający czas jest okazją do dokonywania podsumowań i snucia planów na przyszłość. Wiara podpowiada, że ludzkie działania, aby były owocne i trwałe, wymagają wczytania się wolę Boga. To On ostatecznie jest ich źródłem i celem. Dzielę się informacją o wydarzeniach, którymi żyła w minionym roku parafia, w której od 2016 roku jestem proboszczem.
 Ks. Janusz Chyła: Co w parafii słychać
/ kościol w Chojnicach screen YouTube
Anno Domini 2019, był 37. rokiem istnienia parafii Matki Bożej Królowej Polski w Chojnicach, która na zakończenie wizyt duszpasterskich 31 stycznia br. liczyła 9 981 osób. Przed rokiem pożegnaliśmy śp. ks. prał. Aleksandra Kłosa, który odszedł do wieczności w pierwszy czwartek miesiąca lutego, w 88 roku życia i 61 roku posługi kapłańskiej. Duchowe i materialne dziedzictwo pozostawione przez Księdza Prałata to dar i zobowiązanie dla całej naszej wspólnoty.

Posługę kapłańską w minionym roku sprawowali w naszej parafii – ks. prał. Stanisław Knapik, senior; wikariusze – ks. Andrzej Myszak, który po pięciu latach posługi został przeniesiony do Jeżewa, ks. Sławomir Kulczyk (piąty rok posługi w parafii), ks. Krzysztof Wilkowski (trzeci rok posługi w parafii), ks. Krzysztof Przechowski (pierwszy rok posługi w parafii), ks. Robert Broca (pomoc wakacyjna) i ks. Janusz Chyła (proboszcz od 2016 roku). Praktykę duszpasterską odbywali dwaj diakoni – Daniel Ciemniewski i Wojciech Dradrach oraz Piotr Hordijenko, kleryk z Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Lwowskiej. 

Parafia zatrudnia aktualnie pięciu pracowników etatowych. Wsparciem służy kilkunastu wolontariuszy oraz nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej (czterech), którzy w niedziele i święta zanoszą Pana Jezusa w Komunii Świętej do 10 chorych. Funkcję doradczą spełnia Rada Duszpasterska i Ekonomiczna. Istotną część parafii stanowią wspólnoty formacyjne, ewangelizacyjne i charytatywne. Podczas ostatnich wizyt duszpasterskich informacja o kilkunastu wspólnotach wraz z zaproszeniem do udziału w nich, została przekazana wszystkim parafianom, którzy przyjęli kolędę. Nauczaniem religii w szkołach oprócz księży wikariuszy, diakona i sióstr zakonnych, zajmują się katecheci świeccy.

W roku 2019 sakrament chrztu przyjęło 65 dzieci, w tym 9 pomiędzy 1 a 7 rokiem życia, oraz 2 powyżej 7 roku życia. Do bierzmowania przystąpiły 164 osoby, a Komunię Świętą pierwszy raz przyjęło 75 dzieci. Sakrament małżeństwa zawarło 26 par. Kapłani z posługą sakramentalną odwiedzali 130 chorych. Przed Wielkanocą dodatkowo 15 osób, a przed Bożym Narodzeniem 21 osób. W 2019 roku zmarło 154 parafian. Podczas odwiedzin kolędowych na przełomie 2019 i 2020 roku duszpasterzy przyjęło około 75 % rodzin. W kolędowaniu pomogli nam ks. Andrzej Szopiński i ks. Sławomir Kunka.

W minionym roku gościliśmy m.in. neoprezbiterów, kapłanów z Pelplina, misjonarzy – ks. Grzegorza Paderewskiego, posługującego w Brazylii, o. Stanisława Olera, posługującego na Madagaskarze. Tematykę misyjną podjął także ks. Jerzy Zgoda. Gościliśmy ks. Piotra Chmieleckiego z Sekretariatu Misji Zagranicznych Księży Sercanów z Lublina, o. Rafała Pujszę, pasjonistę, który przybliżył nam postać św. Gemmy Galgani, ks. Marka Bogusza, przewodnika Grupy Chojnickiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę. Rekolekcje wielkopostne wygłosił o. Leszek Gólczyński proboszcz parafii Owińska. Pierwszy raz odbyły się w Chojnicach rekolekcje halowe dla młodzieży wszystkich szkół średnich. Rekolekcje dla szkół podstawowych nr 5 i 8  oraz specjalnej ze względów logistycznych były prowadzone oddzielnie i miały osobnych rekolekcjonistów. Ks. prał. Jarosław Kaźmierczak poprowadził Seminarium Odnowy Wiary. Odbyły się katechezy dla dorosłych, dla rodziców dzieci pierwszokomunijnych i katechezy neokatechumenalne. W ostatnią niedzielę miesiąca sprawowana była Msza święta w intencji Ojczyzny.

Po konsultacjach z parafianami i Radą Duszpasterską została wprowadzona zmiana w porządku Mszy świętej wieczornej. Od 1 listopada do Środy Popielcowej jest ona sprawowana o godz. 17.30, a od Środy Popielcowej do 1 listopada o godz. 18.30. Od poniedziałku do piątku została wprowadzona adoracja Najświętszego Sakramentu. Rozpoczyna się ona koroną do Bożego Miłosierdzia o godz. 15.00, a kończy przed Mszą świętą wieczorną. W czasie kolęd adoracja trwała od godz. 9.00 do 15.30. Z inicjatywy Rycerzy Kolumba odbyła się peregrynacja obrazu Matki Bożej Wspomożycieli Prześladowanych Chrześcijan. W pierwsze soboty miesiąca włączaliśmy się w Męski Różaniec ulicami Chojnic.

W Wielki Czwartek miesięczną modlitewną opieką zostało objętych 400 kapłanów. Dwukrotnie odbył się „Weekend dla Narzeczonych” z nauką tańca. Dzieci zbierały karty „Niedziela z Owieczką”, z których kupony konkursowe biorą udział w losowaniu nagród podczas niedzielnej Mszy świętej o godz. 12.00.

Nie sposób wymienić wszystkich wydarzeń duszpasterskich w minionym roku. Do najważniejszych należy zaliczyć XVIII Marsz dla Życia z udziałem, świadectwem i wykładem dr. Tadeusza Wasilewskiego z Białegostoku. Odbyły się pielgrzymki zagraniczne (w lutym do Włoch, w czerwcu na Ukrainę, w lipcu do Francji i Hiszpanii), pielgrzymka Akcji Katolickiej szlakiem polskich sanktuariów oraz do słowackiej Lewoczy, pielgrzymka Rodziny Radia Maryja do Torunia, Gdańska i na Jasną Górę, pielgrzymka parafialna do Gdańska, pielgrzymka Rycerzy Kolumba na Jasną Górę. SChRON i Młody Wolontariat CARITAS uczestniczyli w wyjeździe do Łeby, a ministranci w dwóch wycieczkach rowerowych oraz autokarowych – do Gdańska i w Bory Tucholskie. Odnowa w Duchu Świętym, Rycerze Kolumba i Akcja Katolicka uczestniczyli w dniach skupienia w Orliku. Drugi raz wyruszyła z naszej parafii Ekstremalna Droga Krzyżowa do Wiela i pierwszy raz do Zamartego. Do sanktuarium w Zamartem odbyła się także piesza pielgrzymka. Parafianie wzięli udział w Lednicy Seniora, w akcji „Polska pod Krzyżem”. Młodzież uczestniczyła w Dniu Młodzieży w Kościerzynie, w Przystani w Pelplinie, a kandydaci do bierzmowania brali udział w rekolekcjach GPS oraz pielgrzymce do Pelplina, Gniewa, Piaseczna i Kościerzyny. Odbyła się pielgrzymka dzieci pierwszokomunijnych i rodziców do Kościerzyny i Wiela. Z naszej parafii wyruszyła Diecezjalna Pielgrzymka Rowerowa na Jasną Górę oraz jednodniowa pielgrzymka rowerowa do Piaseczna (200 km).  Parafianie nie tylko brali udział w pielgrzymkach, ale także gościli pielgrzymów, którzy w Grupie Kaszubskiej podążali na Jasną Górę. 

W 2019 roku odbyły się koncerty: Chóru CONSONO, Zespołu 2Tm2,3, Zespołu „Na Cały Głos”, koncert kolęd „Zespołu w Składzie”. Uczniowie Technikum Mundurowego wystawili „Współczesne Jasełka”. Odbyła się poetycka Droga Krzyżowa przygotowana przez młodzież i nauczycieli z Kłodawy (parafia Krojanty),nabożeństwo „Zaduszki Młodzieżowe” i II etap Konkursu Biblijnego im. Sługi Bożego kard. Augusta Hlonda dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. W październiku przeżywaliśmy Parafialny Dzień Wspólnot. Odbyły się w parafii dwie akcje honorowego krwiodawstwa i akcja przyłączenia się do grona potencjalnych dawców szpiku kostnego. 

Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana zorganizowało w naszej parafii spotkania z p. Wandą Pietrasiewicz, twórczynią ikon, z p. dr Anną Mandrelą, która wygłosiła prelekcję pt. „Duchowość i charakter Rotmistrza Witolda Pileckiego”, z p. Aliną Strzałkowską na temat „Polityka seksualizacji zagrożeniem dla współczesnej rodziny”. 

Parafia jest aktywna w mediach. Od wiosny do jesieni transmitowane są przez TV Petrus niedzielne Msze święte o godz. 9.00. Istnieje parafialna strona internetowa, profile na Facebooku i Twitterze. Od adwentu 2016 roku ukazuje się w każdą niedzielę Biuletyn Parafialny o charakterze formacyjno-informacyjnym.  

Do najważniejszych wydarzeń, które nas czekają w tym roku – oprócz wizytacji kanonicznej – należy zaliczyć 100. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II. Z tej okazji wyruszy z naszej parafii pielgrzymka rowerowa do Wadowic. W kwietniu będziemy brali udział w Dekanalnym Kongresie Eucharystycznym, w maju w Forum Diecezjalnym, w czerwcu w beatyfikacji kard. St. Wyszyńskiego, w lipcu w pielgrzymce do Madjugorje. W październiku odbędą się w naszej parafii Dni Społeczne Akcji Katolickiej.

Wyrażam wdzięczność Kapłanom, Diakonowi, Siostrom Zakonnym, Współpracownikom, Parafianom oraz Przyjaciołom za współtworzenie dobra ku większej chwale Bożej.

ks. Janusz Chyła


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe