[W aplikacji ZA DARMO] Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Bohaterowie czasu zarazy

– Na przykładzie koronawirusa widać, jak ważne w walce z globalnym zagrożeniem jest państwo. NSZZ Solidarność przez okres rządów PO-PSL bardzo mocno walczyła o to, by służba zdrowia nie podlegała liberalnym prawom rynku. Dziś widać, że mieliśmy rację – mówi Maria Ochman, przewodnicząca Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ Solidarność, w rozmowie z Jakubem Pacanem. To właśnie m.in. pracownikom służby zdrowia, dzisiejszym bohaterom czasu zarazy, poświęcony jest najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”.
 [W aplikacji ZA DARMO] Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Bohaterowie czasu zarazy
/ Foto. TS


Przypominamy, że w związku z pandemią Koronowirusa "Tygodnik Solidarność" jest do pobrania w aplikacji za darmo.
Co zrobić by otrzymać dostęp do darmowego „Tygodnika Solidarność”?


Wystarczy pobrać i zainstalować aplikację „Tygodnik Solidarność”, którą znajdziecie w Google Play i App Store lub pobrać ją bezpośrednio pod tym linkiem:

http://bit.ly/czytajwdomu

A co jeszcze w rozmowie z Marią Ochman? 

Na przykładzie koronawirusa widać, jak ważne w walce z globalnym zagrożeniem jest państwo. NSZZ Solidarność przez okres rządów PO-PSL bardzo mocno walczyła o to, by służba zdrowia nie podlegała liberalnym prawom rynku. Dziś widać, że mieliśmy rację – mówi Maria Ochman, przewodnicząca Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ Solidarność, w rozmowie z Jakubem Pacanem. To właśnie m.in. pracownikom służby zdrowia, dzisiejszym bohaterom czasu zarazy, poświęcony jest najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”.

 
Teresa Wójcik pisze o tym jak wygląda sytuacja na przejściach granicznych
 

Poza funkcjonariuszami Straży Granicznej na przejściach granicznych działają także Policja, Inspekcja Transportu Drogowego, przeszkoleni żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, a nawet Krajowa Administracja Skarbowa oraz Państwowa Straż Pożarna. W obecnej sytuacji potrzeba znacznie więcej ludzi do obsługiwania przejść granicznych. Żeby rozładować ogromne kolejki, Komenda Główna Straży Granicznej znowu otwiera przejścia zamknięte po przystąpieniu Polski do strefy Schengen. Praca Służby Granicznej stała się bardzo trudna, funkcjonariusze dwoją się i troją, pracują po 12 godzin na zmiany.

 
Jakub Pacan analizuje postawę opozycji w sprawie koronawirusa:
 

Logika bieżącej gry politycznej i kampanii prezydenckiej nakazywałaby krytykować rząd pod kątem tej pandemii do tego stopnia, by nie zostawić na nim suchej nitki. Z drugiej strony otwieranie kolejnego frontu walki w sytuacji, gdy zagrożony może być biologiczny byt tysięcy Polaków, odbierane jest źle przez samych wyborców. Ludzie w kryzysie, w powszechnym poczuciu zagrożenia i braku kontroli czują lęk, niepewność i rozdrażnienie. Od polityków oczekują w związku z tym zapewnienia im poczucia bezpieczeństwa. W sytuacjach nagłego zawieszenia normalnego funkcjonowania życia obywatele chcą, by rząd się nimi zaopiekował, zapewnił komfort psychiczny i dał nadzieję, że wszystko się dobrze skończy. Podgrzewanie sporów partyjnych jest wtedy najmniej popularne wśród większości wyborców, którzy o wiele bardziej oczekują zachowania stabilności instytucji państwa i nieprzerwanego łańcucha dostaw w gospodarce.

 
Barwną postać Franciszka Fiszera, protoplasty postaci prof. Kleksa, przedstawia Piotr Łopuszański:
 

Fiszera znały trzy pokolenia warszawiaków. Przed I wojną światową należał do bywalców słynnej „Udziałowej”, do której zachodziła cała śmietanka literacka. Do siebie zapraszał na „rozmowy istotne” Jan Lorentowicz, by w gronie koneserów, jak Miriam czy Lemański, rozmawiać o sztuce i literaturze. W latach 20. Fiszer chodził do „Kresów”, „Astorii” i „Ziemiańskiej”. W latach międzywojennych zbliżył się z Janem Lechoniem, Julianem Tuwimem, Antonim Słonimskim. „Niezwykły dowcip, dobroć i delikatność uczuć, i miłość do poezji czyniły go nam wyjątkowo drogim” – pisał Słonimski. Ze skamandrytami siadywał przy stoliku przed okresem słynnego półpięterka, gdy byli jeszcze skromnymi, acz wesołymi poetami.

 
Z kolei Leszek Masierak przypomina walki Polaków w Norwegii podczas II wojny światowej:
 

Na norweskiej ziemi wylądowali też polscy żołnierze – Samodzielna Brygada Strzelców Podhalańskich dowodzona przez generała brygady Zygmunta Bohusz-Szyszkę. Jednostka ta formowana była z myślą o udziale w zupełnie innej wojnie. Miała być częścią wspomnianego alianckiego korpusu ekspedycyjnego w Finlandii. Skoro jednak wojna radziecko-fińska skończyła się, skierowano ją do Norwegii. Licząca około 4 i pół tysiąca żołnierzy brygada wyokrętowana została w Harstad, po rozpoznaniu pozycji nieprzyjaciela przez dwa dni (27 i 28 maja) atakowała z powodzeniem Ankenes i Nyborg, walnie przyczyniając się do zdobycia przez aliantów Narviku.

 
W numerze również m.in.:
  • Cezary Krysztopa w rozmowie z kasjerką poznaje bolączki handlowców w okresie kwarantanny
  • Teresa Wójcik pisze o tarczy antykryzysowej i reakcjach giełd na koronawirus
  • Prof. Marek Jan Chodakiewicz o pokoju brzeskim z 1918 r.
  • Bartosz Boruciak rozmawia z Robertem Mrozem, wokalistą, muzykiem, kompozytorem
  • Paweł Gabryś-Kurowski o filmie "W labiryncie"

 

POLECANE
Hansi Flick zdecydował. Wiadomo, kto zastąpi Szczęsnego w bramce Wiadomości
Hansi Flick zdecydował. Wiadomo, kto zastąpi Szczęsnego w bramce

W sobotnim meczu ligowym z Realem Valladolid w bramce FC Barcelony nie zobaczymy Wojciecha Szczęsnego. Trener „Blaugrany” Hansi Flick zapowiedział zmianę - między słupkami stanie Marc-André ter Stegen.

Wielkie emocje na PGE Narodowym. Legia Warszawa z Pucharem Polski Wiadomości
Wielkie emocje na PGE Narodowym. Legia Warszawa z Pucharem Polski

Piłkarze Legii Warszawa po raz 21. w historii zdobyli Puchar Polski. W finale na stołecznym PGE Narodowym pokonali Pogoń Szczecin 4:3 (1:1). "Portowcy" zostali pokonani w drugim finale z rzędu, a swoim piątym w historii.

Kradli fragmenty lokomotyw i bocznice. Policja zatrzymała kolejowych złodziei Wiadomości
Kradli fragmenty lokomotyw i bocznice. Policja zatrzymała "kolejowych" złodziei

Policjanci z Jaworzna zatrzymali na gorącym uczynku dwóch mężczyzn podejrzanych o liczne kradzieże elementów lokomotyw oraz infrastruktury kolejowej. Złodzieje, którym może grozić do 10 lat więzienia, decyzją sadu zostali aresztowani.

Były prezydent Brazylii przeszedł operację. Co wiadomo? z ostatniej chwili
Były prezydent Brazylii przeszedł operację. Co wiadomo?

Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro opuścił oddział intensywnej terapii po operacji jamy brzusznej, którą przeszedł w kwietniu, ale nadal pozostanie w szpitalu - podała w piątek telewizja Globo, powołując się na dyrekcję kliniki w Brasilii, stolicy kraju. Lekarze nie sprecyzowali, kiedy polityk będzie mógł opuścić szpital.

Książę Harry chciał ochrony policyjnej. Sąd przeciwnego zdania Wiadomości
Książę Harry chciał ochrony policyjnej. Sąd przeciwnego zdania

Sąd Apelacyjny w Londynie orzekł w piątek, że zgodnie z prawem brytyjski rząd odmówił księciu Harry’emu policyjnej ochrony osobistej po tym, gdy ten ustąpił w 2020 r. z pełnienia oficjalnych funkcji w rodzinie królewskiej – poinformowała stacja BBC. Książę nie był obecny na sali podczas ogłoszenia wyroku.

Niemcy mają problem. Tapinoma magnum powodują przerwy w dostawie prądu z ostatniej chwili
Niemcy mają problem. Tapinoma magnum powodują przerwy w dostawie prądu

Niepokojące doniesienia z Niemiec. Media podają, że nasi zachodni sąsiedzi mają problem ze śródziemnomorskim gatunkiem mrówek Tapinoma magnum, które sieją spustoszenie w wielu regionach.

Kibice Legii mieli problem z wejściem na stadion z ostatniej chwili
Kibice Legii mieli problem z wejściem na stadion

Portal Legionisci.com tuż przed godz. 15.00 informował, że kibice Legii mają duże problemy z wejściem na Stadion Narodowy przed meczem z Pogonią. Choć kibice dotarli pod PGE Narodowy przed czasem, to na około 60 minut przed pierwszym gwizdkiem prawie wszyscy dalej byli na zewnątrz.

Nie mogę się doczekać. Kultowy serial wraca na ekrany Wiadomości
"Nie mogę się doczekać". Kultowy serial wraca na ekrany

Fani serialu "Gotowe na wszystko" mają powody do radości. Po latach od zakończenia emisji hitowej produkcji, na horyzoncie pojawiła się jej nowa odsłona. Jak informuje portal Deadline, trwają prace nad rebootem pod tytułem "Wisteria Lane".

Iga Świątek w żałobie. „Gdyby nie on, to by mnie tutaj nie było” Wiadomości
Iga Świątek w żałobie. „Gdyby nie on, to by mnie tutaj nie było”

Tuż przed rozpoczęciem turnieju WTA 1000 w Madrycie Iga Świątek musiała zmierzyć się z wielką stratą. Zmarł jej dziadek, który zawsze wspierał ją na drodze sportowej kariery.

Podhale oblężone. Tłumy na szlakach, korki, brak miejsc parkingowych Wiadomości
Podhale oblężone. Tłumy na szlakach, korki, brak miejsc parkingowych

Tysiące turystów postanowiły spędzić majówkę pod Tatrami. Obłożenie miejsc noclegowych sięga nawet 85 proc. Obiekty w centrum Zakopanego podniosły ceny nawet o 35 proc.Trwa szturm na Morskie Oko, gdzie od rana stał korek, a miejsc parkingowych dawno zabrakło, więc kierowcy zostawiali swoje samochody na poboczach.

REKLAMA

[W aplikacji ZA DARMO] Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Bohaterowie czasu zarazy

– Na przykładzie koronawirusa widać, jak ważne w walce z globalnym zagrożeniem jest państwo. NSZZ Solidarność przez okres rządów PO-PSL bardzo mocno walczyła o to, by służba zdrowia nie podlegała liberalnym prawom rynku. Dziś widać, że mieliśmy rację – mówi Maria Ochman, przewodnicząca Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ Solidarność, w rozmowie z Jakubem Pacanem. To właśnie m.in. pracownikom służby zdrowia, dzisiejszym bohaterom czasu zarazy, poświęcony jest najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”.
 [W aplikacji ZA DARMO] Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Bohaterowie czasu zarazy
/ Foto. TS


Przypominamy, że w związku z pandemią Koronowirusa "Tygodnik Solidarność" jest do pobrania w aplikacji za darmo.
Co zrobić by otrzymać dostęp do darmowego „Tygodnika Solidarność”?


Wystarczy pobrać i zainstalować aplikację „Tygodnik Solidarność”, którą znajdziecie w Google Play i App Store lub pobrać ją bezpośrednio pod tym linkiem:

http://bit.ly/czytajwdomu

A co jeszcze w rozmowie z Marią Ochman? 

Na przykładzie koronawirusa widać, jak ważne w walce z globalnym zagrożeniem jest państwo. NSZZ Solidarność przez okres rządów PO-PSL bardzo mocno walczyła o to, by służba zdrowia nie podlegała liberalnym prawom rynku. Dziś widać, że mieliśmy rację – mówi Maria Ochman, przewodnicząca Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ Solidarność, w rozmowie z Jakubem Pacanem. To właśnie m.in. pracownikom służby zdrowia, dzisiejszym bohaterom czasu zarazy, poświęcony jest najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”.

 
Teresa Wójcik pisze o tym jak wygląda sytuacja na przejściach granicznych
 

Poza funkcjonariuszami Straży Granicznej na przejściach granicznych działają także Policja, Inspekcja Transportu Drogowego, przeszkoleni żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, a nawet Krajowa Administracja Skarbowa oraz Państwowa Straż Pożarna. W obecnej sytuacji potrzeba znacznie więcej ludzi do obsługiwania przejść granicznych. Żeby rozładować ogromne kolejki, Komenda Główna Straży Granicznej znowu otwiera przejścia zamknięte po przystąpieniu Polski do strefy Schengen. Praca Służby Granicznej stała się bardzo trudna, funkcjonariusze dwoją się i troją, pracują po 12 godzin na zmiany.

 
Jakub Pacan analizuje postawę opozycji w sprawie koronawirusa:
 

Logika bieżącej gry politycznej i kampanii prezydenckiej nakazywałaby krytykować rząd pod kątem tej pandemii do tego stopnia, by nie zostawić na nim suchej nitki. Z drugiej strony otwieranie kolejnego frontu walki w sytuacji, gdy zagrożony może być biologiczny byt tysięcy Polaków, odbierane jest źle przez samych wyborców. Ludzie w kryzysie, w powszechnym poczuciu zagrożenia i braku kontroli czują lęk, niepewność i rozdrażnienie. Od polityków oczekują w związku z tym zapewnienia im poczucia bezpieczeństwa. W sytuacjach nagłego zawieszenia normalnego funkcjonowania życia obywatele chcą, by rząd się nimi zaopiekował, zapewnił komfort psychiczny i dał nadzieję, że wszystko się dobrze skończy. Podgrzewanie sporów partyjnych jest wtedy najmniej popularne wśród większości wyborców, którzy o wiele bardziej oczekują zachowania stabilności instytucji państwa i nieprzerwanego łańcucha dostaw w gospodarce.

 
Barwną postać Franciszka Fiszera, protoplasty postaci prof. Kleksa, przedstawia Piotr Łopuszański:
 

Fiszera znały trzy pokolenia warszawiaków. Przed I wojną światową należał do bywalców słynnej „Udziałowej”, do której zachodziła cała śmietanka literacka. Do siebie zapraszał na „rozmowy istotne” Jan Lorentowicz, by w gronie koneserów, jak Miriam czy Lemański, rozmawiać o sztuce i literaturze. W latach 20. Fiszer chodził do „Kresów”, „Astorii” i „Ziemiańskiej”. W latach międzywojennych zbliżył się z Janem Lechoniem, Julianem Tuwimem, Antonim Słonimskim. „Niezwykły dowcip, dobroć i delikatność uczuć, i miłość do poezji czyniły go nam wyjątkowo drogim” – pisał Słonimski. Ze skamandrytami siadywał przy stoliku przed okresem słynnego półpięterka, gdy byli jeszcze skromnymi, acz wesołymi poetami.

 
Z kolei Leszek Masierak przypomina walki Polaków w Norwegii podczas II wojny światowej:
 

Na norweskiej ziemi wylądowali też polscy żołnierze – Samodzielna Brygada Strzelców Podhalańskich dowodzona przez generała brygady Zygmunta Bohusz-Szyszkę. Jednostka ta formowana była z myślą o udziale w zupełnie innej wojnie. Miała być częścią wspomnianego alianckiego korpusu ekspedycyjnego w Finlandii. Skoro jednak wojna radziecko-fińska skończyła się, skierowano ją do Norwegii. Licząca około 4 i pół tysiąca żołnierzy brygada wyokrętowana została w Harstad, po rozpoznaniu pozycji nieprzyjaciela przez dwa dni (27 i 28 maja) atakowała z powodzeniem Ankenes i Nyborg, walnie przyczyniając się do zdobycia przez aliantów Narviku.

 
W numerze również m.in.:
  • Cezary Krysztopa w rozmowie z kasjerką poznaje bolączki handlowców w okresie kwarantanny
  • Teresa Wójcik pisze o tarczy antykryzysowej i reakcjach giełd na koronawirus
  • Prof. Marek Jan Chodakiewicz o pokoju brzeskim z 1918 r.
  • Bartosz Boruciak rozmawia z Robertem Mrozem, wokalistą, muzykiem, kompozytorem
  • Paweł Gabryś-Kurowski o filmie "W labiryncie"


 

Polecane
Emerytury
Stażowe