[W aplikacji ZA DARMO] Najnowszy numer "TS": Solidarność potrzebna jak nigdy!

– Solidarność jest niezwykle potrzebna w tych trudnych czasach, by móc skutecznie bronić zbiorowych praw pracowniczych, ale też pracowników indywidualnie. Dlatego mam nadzieję, że będą powstawały nowe organizacje, a w zakładach, gdzie Solidarność już działa, wielu pracowników zastanowi się nad tym, czy nie wstąpić do rodziny związkowej – mówi Tadeusz Majchrowicz, zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ Solidarność, w rozmowie z Marcinem Koziestańskim. To właśnie roli związków zawodowych w trudnych czasach kryzysu poświęcony jest najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”.
 [W aplikacji ZA DARMO] Najnowszy numer "TS": Solidarność potrzebna jak nigdy!
/ fot. TS


Przypominamy, że w związku z pandemią Koronowirusa "Tygodnik Solidarność" jest do pobrania w aplikacji za darmo.
Co zrobić by otrzymać dostęp do darmowego „Tygodnika Solidarność”?


Wystarczy pobrać i zainstalować aplikację „Tygodnik Solidarność”, którą znajdziecie w Google Play i App Store lub pobrać ją bezpośrednio pod tym linkiem:

http://bit.ly/czytajwdomu

Co jeszcze w rozmowie z Tadeuszem Majchrowiczem? 

Teraz jest czas, który powinien spowodować refleksję pracowników, którzy powinni zdać sobie sprawę z tego, że pracodawca, jeżeli ma partnera, czyli związek zawodowy, to wiele kwestii związanych ze skutkami pandemii koronawirusa będzie uzgadniał właśnie ze związkiem zawodowym. Choćby roczne rozliczanie czasu pracy – jeżeli jest związek, to on będzie negocjował tę sprawę, jeśli nie – to pracodawca sam podejmie decyzje. Jak najbardziej ważne jest, żeby w tym czasie być w rodzinie związkowej

– kontynuuje Tadeusz Majchrowicz. 

M.in. o ekonomicznym aspekcie tarczy antykryzysowej z Henrykiem Nakoniecznym, członkiem prezydium KK NSZZ Solidarność rozmawiała Teresa Wójcik. 

Skrócony czas pracy czy przestój ekonomiczny to nie są rozwiązania z naszej bajki, ale jeżeli pozwolą utrzymać zatrudnienie i przeczekać ten trudny okres, to trzeba się z nimi pogodzić. Istotne dla nas było, żeby te rozwiązania nie były wykorzystywane przez pracodawców. Udało się na tyle zmienić pierwotne zapisy ustawy, że mogą być wprowadzone tylko w porozumieniu ze związkiem zawodowym, a tam, gdzie nie działa związek, z przedstawicielem pracowników. To pozwoli na kontrolę związku co do niezbędności podejmowanych działań

– mówi nam Henryk Nakonieczny. 

O kosztach psychologicznych związanych z pandemią koronawirusa Jakub Pacan rozmawia z Jackiem Racięckim, terapeutą uzależnień i prowadzącym warsztaty „Wreszcie żyć – 12 kroków ku pełni życia”. 

–Bardziej niż sam koronawirus odbije się na naszej psychice sposób, w jaki trzeba w tej sytuacji postępować, czyli izolacja i jej konsekwencje, tzn. wyobcowanie, poczucie alienacji i brak możliwości realizacji wielu prostych czynności. Ucierpią też nasze relacje, ponieważ będą obciążone lękiem i nieufnością; w końcu nie wiemy, kto jest tym nosicielem wirusa. Przymusowy areszt domowy, w którym jesteśmy, wystawia na próbę nasze rodziny, pokazuje dojrzałość wzajemnych więzi oraz gotowość do ponoszenia osobistych wyrzeczeń, by ze sobą wytrzymywać

– czytamy. 

W tym roku splatają się dramatycznie dwie okrągłe rocznice – 80. rocznica zbrodni katyńskiej oraz 10. rocznica tragedii smoleńskiej.

Decyzja z marca 1940 roku współgrała z celami obu najeźdźców, którzy w 1939 roku zaatakowali Polskę. Od pierwszych chwil agresji oba państwa z żelazną konsekwencją i w porozumieniu eksterminowały polskie elity. „Szczególnymi względami” cieszyła się polska inteligencja, w tym kadra oficerska Wojska Polskiego, Policji Państwowej i Korpusu Ochrony Pogranicza

– w artykule „Katyń i Oświęcim – jednacy wrogowie” pisze dr Piotr Łysakowski. 

W numerze również m.in.: 
  • "Związek niezbędny jak nigdy wcześniej" Mateusz Kosiński i Anna Zielińska o tym, że Solidarność trafnie diagnozowała bolączki rynku pracy, a dziś uzwiązkowienie jest najlepszym rozwiązaniem dla pracowników
  • "Lekcja pokory dla świata" Agnieszka Żurek rozmawia z ks. Tomaszem Trzaską, kapelanem Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL 
  • "Zawał koncepcji opozycji" Jakub Pacan o braku zaplecza intelektualnego PO 
  • "Mamy szansę na dojście do prawdy" Agnieszka Żurek rozmawia z Anitą Gargas o katastrofie smoleńskiej 
  • "Antykryzysowe programy po pandemii" Teresa Wójcik o największych programach pomocowych od czasów II wojny światowej 
  • "Wirus atakuje giełdy. Ale nie będzie czarnego czwartku" Paweł Pietkun o sytuacji na rynkach giełdowych
  • "Manifest przeciw państwu narodowemu" prof. Marek Jan Chodakiewicz
  • "Kto nie ryzykuje ten nie pije szampana" Bartosz Boruciak rozmawia z Magdą Ruta, wokalistką, autorką tekstów
  • "Czy Fresenius chce rozpętać wojnę z Solidarnością?" Robert Wąsik o problemach w niemieckim przedsiębiorstwie z sektora usług medycznych

Najnowszy numer "TS" (15/2020) do kupienia w wersji cyfrowej tutaj.
Jesteś zainteresowany prenumeratą? Więcej informacji tutaj. 


 

POLECANE
Niemiecka policja miała próbować zatrzymać polskich obrońców granicy na polskim terytorium: Halt Polen! gorące
Niemiecka policja miała próbować zatrzymać polskich obrońców granicy na polskim terytorium: "Halt Polen!"

Lider Ruchu Obrony Granic Robert Bąkiewicz przekazał szokujące informacje. Według jego słów niemiecka policja miała próbować zatrzymać Polaków... na terytorium Polski.

Elon Musk ogłosił powstanie nowej partii z ostatniej chwili
Elon Musk ogłosił powstanie nowej partii

- Dziś powstaje Partia Amerykańska, aby zwrócić wam wolność - pisze Elon Musk na platformie "X".

Potężna rozróba w serbskim parlamencie. Granaty dymne, jedna z posłów w stanie krytycznym z ostatniej chwili
Potężna rozróba w serbskim parlamencie. Granaty dymne, jedna z posłów w stanie krytycznym

W serbskim parlamencie doszło do dramatycznych scen. Posłowie opozycji rzucili granaty hukowe i gaz łzawiący w proteście przeciwko rządom Aleksandara Vučića. W wyniku zamieszek posłanka Jasmina Obradović doznała udaru i walczy o życie.

Niemieckie media: Ruch Obrony Granic torpeduje niemiecką politykę migracyjną z ostatniej chwili
Niemieckie media: Ruch Obrony Granic torpeduje niemiecką politykę migracyjną

Niemiecki tygodnik „Der Spiegel” opisał serię incydentów na granicy z Polską, które wg redakcji „komplikują niemiecką politykę migracyjną”. Główna krytyka kierowana jest w stronę polskiego Ruchu Obrony Granic (ROG), który utrudnia niemieckim służbom odsyłanie nielegalnych migrantów do Polski.

Wes Anderson – nostalgiczne fantazmaty czasów, których nigdy nie było tylko u nas
Wes Anderson – nostalgiczne fantazmaty czasów, których nigdy nie było

Wes Anderson powraca na ekrany z filmem, który równie łatwo rozpoznać, co sobie odpuścić albo się zakochać. "Układ fenicki", pokazany premierowo podczas 78. Festiwalu Filmowego w Cannes, na polskie ekrany trafił 6 czerwca.

Stopnie BRAVO i BRAVO-CRP przedłużone. Pilny komunikat rządu z ostatniej chwili
Stopnie BRAVO i BRAVO-CRP przedłużone. Pilny komunikat rządu

Premier przedłużył drugi stopień alarmowy BRAVO i BRAVO-CRP na terenie całej Polski do 31 sierpnia 2025. Wyjaśniamy, co to oznacza i dlaczego władze proszą obywateli o czujność.

Ukraińskie drony znowu w akcji. Ważna fabryka w Rosji trafiona z ostatniej chwili
Ukraińskie drony znowu w akcji. Ważna fabryka w Rosji trafiona

Drony Sił Systemów Bezzałogowych ukraińskich wojsk zaatakowały w Rosji fabrykę radarów, wykorzystywanych w dronach i rakietach, które ostrzeliwują Ukrainę – powiadomił w sobotę Sztab Generalny w Kijowie.

Cztery podgatunki elit gardzących polską hołotą tylko u nas
Cztery podgatunki elit gardzących polską hołotą

Ciągle się zastanawiam skąd bierze się głębokie przekonanie niektórych środowisk o ich wyższości, lepszym wykształceniu, europejskości nad „prostakami” z prawicy, którzy nic nie kumają z otaczającej ich rzeczywistości tkwiąc mentalnie w Średniowieczu (nie będę, jaśnie oświeconym, wyjaśniał co wniosły w legacie do naszego dzisiejszego życia wykpiwane wieki średnie bo zajęłoby to zbyt wiele czasu a oni i tak by tego nie pojęli – przy okazji tylko i na końcu przypomnijmy, że między innymi ich guru Bronisław Geremek był mediewistą, zajmującym się, o zgrozo, prostytucją…) i nie wychodząc od miejscowego proboszcza (alternatywnie ”z kruchty”).

Wimbledon: Pewne zwycięstwo Igi Świątek z Danielle Collins z ostatniej chwili
Wimbledon: Pewne zwycięstwo Igi Świątek z Danielle Collins

Iga Świątek awansowała do czwartej rundy wielkoszlemowego turnieju na trawiastych kortach Wimbledonu. Rozstawiona z numerem ósmym tenisistka pewnie pokonała Amerykankę Danielle Collins 6:2, 6:3. Jej kolejną rywalką w Londynie będzie Dunka Clara Tauson.

Komu służycie?. Ostra reakcja Roberta Bąkiewicza na zaskakujący ruch policji z ostatniej chwili
"Komu służycie?". Ostra reakcja Roberta Bąkiewicza na zaskakujący ruch policji

Robert Bąkiewicz ostro skrytykował decyzję policji o wprowadzeniu zakazu lotów dronów przy granicy z Niemcami. Jak twierdzi, ograniczenia uderzają w działania obywatelskie mające na celu kontrolę migracji; zakaz ogłoszono dwa dni po tym, jak Ruch Obrony Granic zakupił własne drony do patrolowania pasa przygranicznego.

REKLAMA

[W aplikacji ZA DARMO] Najnowszy numer "TS": Solidarność potrzebna jak nigdy!

– Solidarność jest niezwykle potrzebna w tych trudnych czasach, by móc skutecznie bronić zbiorowych praw pracowniczych, ale też pracowników indywidualnie. Dlatego mam nadzieję, że będą powstawały nowe organizacje, a w zakładach, gdzie Solidarność już działa, wielu pracowników zastanowi się nad tym, czy nie wstąpić do rodziny związkowej – mówi Tadeusz Majchrowicz, zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ Solidarność, w rozmowie z Marcinem Koziestańskim. To właśnie roli związków zawodowych w trudnych czasach kryzysu poświęcony jest najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”.
 [W aplikacji ZA DARMO] Najnowszy numer "TS": Solidarność potrzebna jak nigdy!
/ fot. TS


Przypominamy, że w związku z pandemią Koronowirusa "Tygodnik Solidarność" jest do pobrania w aplikacji za darmo.
Co zrobić by otrzymać dostęp do darmowego „Tygodnika Solidarność”?


Wystarczy pobrać i zainstalować aplikację „Tygodnik Solidarność”, którą znajdziecie w Google Play i App Store lub pobrać ją bezpośrednio pod tym linkiem:

http://bit.ly/czytajwdomu

Co jeszcze w rozmowie z Tadeuszem Majchrowiczem? 

Teraz jest czas, który powinien spowodować refleksję pracowników, którzy powinni zdać sobie sprawę z tego, że pracodawca, jeżeli ma partnera, czyli związek zawodowy, to wiele kwestii związanych ze skutkami pandemii koronawirusa będzie uzgadniał właśnie ze związkiem zawodowym. Choćby roczne rozliczanie czasu pracy – jeżeli jest związek, to on będzie negocjował tę sprawę, jeśli nie – to pracodawca sam podejmie decyzje. Jak najbardziej ważne jest, żeby w tym czasie być w rodzinie związkowej

– kontynuuje Tadeusz Majchrowicz. 

M.in. o ekonomicznym aspekcie tarczy antykryzysowej z Henrykiem Nakoniecznym, członkiem prezydium KK NSZZ Solidarność rozmawiała Teresa Wójcik. 

Skrócony czas pracy czy przestój ekonomiczny to nie są rozwiązania z naszej bajki, ale jeżeli pozwolą utrzymać zatrudnienie i przeczekać ten trudny okres, to trzeba się z nimi pogodzić. Istotne dla nas było, żeby te rozwiązania nie były wykorzystywane przez pracodawców. Udało się na tyle zmienić pierwotne zapisy ustawy, że mogą być wprowadzone tylko w porozumieniu ze związkiem zawodowym, a tam, gdzie nie działa związek, z przedstawicielem pracowników. To pozwoli na kontrolę związku co do niezbędności podejmowanych działań

– mówi nam Henryk Nakonieczny. 

O kosztach psychologicznych związanych z pandemią koronawirusa Jakub Pacan rozmawia z Jackiem Racięckim, terapeutą uzależnień i prowadzącym warsztaty „Wreszcie żyć – 12 kroków ku pełni życia”. 

–Bardziej niż sam koronawirus odbije się na naszej psychice sposób, w jaki trzeba w tej sytuacji postępować, czyli izolacja i jej konsekwencje, tzn. wyobcowanie, poczucie alienacji i brak możliwości realizacji wielu prostych czynności. Ucierpią też nasze relacje, ponieważ będą obciążone lękiem i nieufnością; w końcu nie wiemy, kto jest tym nosicielem wirusa. Przymusowy areszt domowy, w którym jesteśmy, wystawia na próbę nasze rodziny, pokazuje dojrzałość wzajemnych więzi oraz gotowość do ponoszenia osobistych wyrzeczeń, by ze sobą wytrzymywać

– czytamy. 

W tym roku splatają się dramatycznie dwie okrągłe rocznice – 80. rocznica zbrodni katyńskiej oraz 10. rocznica tragedii smoleńskiej.

Decyzja z marca 1940 roku współgrała z celami obu najeźdźców, którzy w 1939 roku zaatakowali Polskę. Od pierwszych chwil agresji oba państwa z żelazną konsekwencją i w porozumieniu eksterminowały polskie elity. „Szczególnymi względami” cieszyła się polska inteligencja, w tym kadra oficerska Wojska Polskiego, Policji Państwowej i Korpusu Ochrony Pogranicza

– w artykule „Katyń i Oświęcim – jednacy wrogowie” pisze dr Piotr Łysakowski. 

W numerze również m.in.: 
  • "Związek niezbędny jak nigdy wcześniej" Mateusz Kosiński i Anna Zielińska o tym, że Solidarność trafnie diagnozowała bolączki rynku pracy, a dziś uzwiązkowienie jest najlepszym rozwiązaniem dla pracowników
  • "Lekcja pokory dla świata" Agnieszka Żurek rozmawia z ks. Tomaszem Trzaską, kapelanem Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL 
  • "Zawał koncepcji opozycji" Jakub Pacan o braku zaplecza intelektualnego PO 
  • "Mamy szansę na dojście do prawdy" Agnieszka Żurek rozmawia z Anitą Gargas o katastrofie smoleńskiej 
  • "Antykryzysowe programy po pandemii" Teresa Wójcik o największych programach pomocowych od czasów II wojny światowej 
  • "Wirus atakuje giełdy. Ale nie będzie czarnego czwartku" Paweł Pietkun o sytuacji na rynkach giełdowych
  • "Manifest przeciw państwu narodowemu" prof. Marek Jan Chodakiewicz
  • "Kto nie ryzykuje ten nie pije szampana" Bartosz Boruciak rozmawia z Magdą Ruta, wokalistką, autorką tekstów
  • "Czy Fresenius chce rozpętać wojnę z Solidarnością?" Robert Wąsik o problemach w niemieckim przedsiębiorstwie z sektora usług medycznych

Najnowszy numer "TS" (15/2020) do kupienia w wersji cyfrowej tutaj.
Jesteś zainteresowany prenumeratą? Więcej informacji tutaj. 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe