[Felieton "TS"] Waldemar Biniecki: Koronawirus a być albo nie być Ameryki

Staje się jasne, że batalia z koronawirusem rozegra się tak naprawdę na ziemi amerykańskiej, a zwłaszcza w wielomilionowych amerykańskich miastach. Rząd federalny zatwierdził olbrzymi, 2-trylionowy (system amerykański) pakiet ekonomiczny w celu pobudzenia rynku, na co pozytywnie zareagowała nowojorska giełda (603,7 biliona dolarów przypadnie na rodziny i osoby indywidualne, 500 bilionów na duży biznes, 377 bilionów na mały biznes, 340 bilionów na rządy stanowe i administrację lokalną, 179,5 biliona na sektor publiczny i system zdrowia) oraz wiele innych działań lokalnych, czyli ulgi czy też karencje w płatności podatków czy rachunków za gaz i elektryczność.
 [Felieton "TS"] Waldemar Biniecki: Koronawirus a być albo nie być Ameryki
/ pixabay.com
Amerykański fiskus, czyli IRS, przesunął termin złożenia podatku federalnego z 15 kwietnia na 15 lipca. W ośrodkach wielkomiejskich przekształca się ogromne sale widowiskowe lub hale wystawiennicze w szpitale polowe. Rząd federalny namawia prywatny biznes do przestawienia produkcji na cele zapobiegające pandemii. Tak więc ruszyła produkcja respiratorów, szybkich testów oraz środków ochronnych, które dotychczas były produkowane w Chinach. Ten aspekt ma nieco szerszy kontekst: jest nim odwrót od globalizacji. Wprowadzono czerwone światło dla produkcji środków medycznych i lekarstw w Chinach. W ekonomii amerykańskiej bardzo dużo dyskutuje się o dywersyfikacji systemu dostaw towarów z Chin na tereny bardziej przyjazne Amerykanom. Jest to pewnego rodzaju gra na czas, kto pierwszy wprowadzi jakąś formę planu Marshalla dla krajów dotkniętych recesją spowodowaną koronawirusem. Sygnały takie wysyła Pekin, który wysyła maseczki, respiratory i swoich lekarzy do Włoch czy Polski, oraz Rosja, która wojskowymi samolotami w swoim stylu przesyła, jak to określił jeden z włoskich dziennikarzy, bezużyteczny sprzęt włoskim szpitalom. Zapomniałbym o braterskiej pomocy kubańskich towarzyszy i o ekipie kubańskich lekarzy. Czy propozycja sekretarza Mike’a Pompeo jest ciągle aktualna dla krajów Trójmorza i prezydenta Łukaszenki? To się okaże za kilka tygodni, gdy koronawirus osiągnie swoje apogeum w Stanach Zjednoczonych. Gra idzie o życie milionów Amerykanów oraz czy Donald Trump okaże się skutecznym politykiem w walce z koronawirusem i recesją, czy może kolejną w Stanach Zjednoczonych i na świecie depresją? Wymaga to nieco innej komunikacji z Amerykanami, zbliżonej w stylu do Mike’a Pence’a niż agresywnej i chimerycznej komunikacji bardziej w stylu celebryty niż polityka w wykonaniu obecnego prezydenta. Idzie przecież o prezydenturę i światowe przywództwo. Chciałbym jasno powiedzieć: sytuacja ta jest ogromną szansą dla Polski i dla jej produktów. Zwracam się więc do polskiego biznesu: duże amerykańskie biznesy dystrybucyjne typu Walmart, Target, Kroger, Whole Foods, Hy-Vee i inne poszukują teraz, zaraz nowych dostawców. To szansa dla Was, aby sprzedawać polskie towary na rynku w USA. Taka szansa już się nie powtórzy. W Milwaukee powstaje dwujęzyczne medium, w którym skupieni będą polscy i amerykańscy dziennikarze biznesowi. Medium to może być kanałem łączącym polski biznes z biznesem amerykańskim. Zapraszam do współpracy i pozdrawiam zza oceanu.
 

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Kłopot w Pałacu Buckingham. Chodzi o księcia Harry'ego z ostatniej chwili
Kłopot w Pałacu Buckingham. Chodzi o księcia Harry'ego

Informacje o chorobie nowotworowej księżnej Kate i króla Karola III spędzają sen z powiek Brytyjczykom. W mediach nie brakuje nowych informacji związanych ze stanem zdrowia arystokratów. Pojawiły się również doniesienia dotyczące księcia Harry'ego, który już niedługo ma zjawić się w Wielkiej Brytanii.

Burza w Pałacu Buckingham. Lekarz zabrał głos ws. króla Karola III z ostatniej chwili
Burza w Pałacu Buckingham. Lekarz zabrał głos ws. króla Karola III

Temat choroby króla Karola III wciąż rozgrzewa media. O monarchę martwią się zarówno członkowie rodziny królewskiej, jak i poddani. W sprawie pojawiły się nowe informacje.

Katastrofa budowlana w Małopolsce. Jest ofiara śmiertelna i osoby ranne z ostatniej chwili
Katastrofa budowlana w Małopolsce. Jest ofiara śmiertelna i osoby ranne

Jedna osoba zginęła, a trzy zostały ranne w wyniku zawalenia się ściany budynku gospodarczego w miejscowości Dębno (Małopolskie).

Katastrofa amerykańskiego myśliwca F-16 z ostatniej chwili
Katastrofa amerykańskiego myśliwca F-16

W pobliżu bazy sił powietrznych Holloman w stanie Nowy Meksyk doszło do katastrofy. Chodzi o amerykański myśliwiec F-16.

Nie żyje znany pisarz z ostatniej chwili
Nie żyje znany pisarz

Media obiegła informacja o śmierci znanego pisarza. Paul Auster miał 77 lat.

Za dostarczenie do Niemiec, migranci zapłacili przemytnikom potężne pieniądze. Są zatrzymania Wiadomości
Za dostarczenie do Niemiec, migranci zapłacili przemytnikom potężne pieniądze. Są zatrzymania

Setki tysięcy jak nie miliony ludzi na tej planecie chciałoby żyć w Europie. Dla wielu z nich spełnieniem marzeń i krajem docelowym są Niemcy. Dotarcie do tego kraju jest jednak trudne, niebezpieczne i w większości przypadków po prostu nierealne.

Ten moment... . Dramat gwiazdy M jak miłość z ostatniej chwili
"Ten moment... ". Dramat gwiazdy "M jak miłość"

Aktorka Anna Mucha podzieliła się z fanami informacją o przykrym incydencie, jaki miał miejsce w jej domu. Wszystko stało się po tym, jak gwiazda wyjechała na krótki urlop.

Ks. Janusz Chyła: Europy nie można zrozumieć i ocalić bez Chrystusa Wiadomości
Ks. Janusz Chyła: Europy nie można zrozumieć i ocalić bez Chrystusa

Kultura, w której zostaliśmy wychowani, uczy szacunku wobec starszych. Europa nazywana jest „starym kontynentem”, co budzi zrozumiały respekt. Przywilejem starszych jest prawo do zmęczenia. I chyba jesteśmy świadkami zadyszki, jakiej doznaje nasz kontynent zarówno w swoich instytucjach, jak i w świadomości wielu mieszkańców. Może to powodować zniechęcenie i prowadzić do odżywania starych lub tworzenia nowych ideologicznych uproszczeń. Postawa bardziej wyważona, wskazuje jednak na potrzebę wdzięczności za przekazane dziedzictwo i gotowości twórczego zaangażowania w jego pomnażanie.

Prezydent Duda: potrzebujemy wielkiego lotniska w sercu Europy z ostatniej chwili
Prezydent Duda: potrzebujemy wielkiego lotniska w sercu Europy

Potrzebujemy wielkiego lotniska w sercu Europy – mówił w środę w Poznaniu prezydent Andrzej Duda. Podkreślił, że koleje szybkich prędkości, wielki transport lotniczy, potężna, rozwijająca się polska gospodarka to nasze wyzwanie na kolejne 20 lat w UE.

To robi wrażenie. Von der Leyen o Polsce w UE z ostatniej chwili
"To robi wrażenie". Von der Leyen o Polsce w UE

- Powinniśmy byli bardziej słuchać tego, co mówią kraje Europy Środkowej w sprawie Rosji i wcześniej podjąć zdecydowane działania - powiedziała w środę na konferencji prasowej w Brukseli przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przy okazji 20. rocznicy rozszerzenia UE m.in. o Polskę.

REKLAMA

[Felieton "TS"] Waldemar Biniecki: Koronawirus a być albo nie być Ameryki

Staje się jasne, że batalia z koronawirusem rozegra się tak naprawdę na ziemi amerykańskiej, a zwłaszcza w wielomilionowych amerykańskich miastach. Rząd federalny zatwierdził olbrzymi, 2-trylionowy (system amerykański) pakiet ekonomiczny w celu pobudzenia rynku, na co pozytywnie zareagowała nowojorska giełda (603,7 biliona dolarów przypadnie na rodziny i osoby indywidualne, 500 bilionów na duży biznes, 377 bilionów na mały biznes, 340 bilionów na rządy stanowe i administrację lokalną, 179,5 biliona na sektor publiczny i system zdrowia) oraz wiele innych działań lokalnych, czyli ulgi czy też karencje w płatności podatków czy rachunków za gaz i elektryczność.
 [Felieton "TS"] Waldemar Biniecki: Koronawirus a być albo nie być Ameryki
/ pixabay.com
Amerykański fiskus, czyli IRS, przesunął termin złożenia podatku federalnego z 15 kwietnia na 15 lipca. W ośrodkach wielkomiejskich przekształca się ogromne sale widowiskowe lub hale wystawiennicze w szpitale polowe. Rząd federalny namawia prywatny biznes do przestawienia produkcji na cele zapobiegające pandemii. Tak więc ruszyła produkcja respiratorów, szybkich testów oraz środków ochronnych, które dotychczas były produkowane w Chinach. Ten aspekt ma nieco szerszy kontekst: jest nim odwrót od globalizacji. Wprowadzono czerwone światło dla produkcji środków medycznych i lekarstw w Chinach. W ekonomii amerykańskiej bardzo dużo dyskutuje się o dywersyfikacji systemu dostaw towarów z Chin na tereny bardziej przyjazne Amerykanom. Jest to pewnego rodzaju gra na czas, kto pierwszy wprowadzi jakąś formę planu Marshalla dla krajów dotkniętych recesją spowodowaną koronawirusem. Sygnały takie wysyła Pekin, który wysyła maseczki, respiratory i swoich lekarzy do Włoch czy Polski, oraz Rosja, która wojskowymi samolotami w swoim stylu przesyła, jak to określił jeden z włoskich dziennikarzy, bezużyteczny sprzęt włoskim szpitalom. Zapomniałbym o braterskiej pomocy kubańskich towarzyszy i o ekipie kubańskich lekarzy. Czy propozycja sekretarza Mike’a Pompeo jest ciągle aktualna dla krajów Trójmorza i prezydenta Łukaszenki? To się okaże za kilka tygodni, gdy koronawirus osiągnie swoje apogeum w Stanach Zjednoczonych. Gra idzie o życie milionów Amerykanów oraz czy Donald Trump okaże się skutecznym politykiem w walce z koronawirusem i recesją, czy może kolejną w Stanach Zjednoczonych i na świecie depresją? Wymaga to nieco innej komunikacji z Amerykanami, zbliżonej w stylu do Mike’a Pence’a niż agresywnej i chimerycznej komunikacji bardziej w stylu celebryty niż polityka w wykonaniu obecnego prezydenta. Idzie przecież o prezydenturę i światowe przywództwo. Chciałbym jasno powiedzieć: sytuacja ta jest ogromną szansą dla Polski i dla jej produktów. Zwracam się więc do polskiego biznesu: duże amerykańskie biznesy dystrybucyjne typu Walmart, Target, Kroger, Whole Foods, Hy-Vee i inne poszukują teraz, zaraz nowych dostawców. To szansa dla Was, aby sprzedawać polskie towary na rynku w USA. Taka szansa już się nie powtórzy. W Milwaukee powstaje dwujęzyczne medium, w którym skupieni będą polscy i amerykańscy dziennikarze biznesowi. Medium to może być kanałem łączącym polski biznes z biznesem amerykańskim. Zapraszam do współpracy i pozdrawiam zza oceanu.
 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe