[Felieton "TS"] Waldemar Biniecki: Koronawirus a być albo nie być Ameryki

Staje się jasne, że batalia z koronawirusem rozegra się tak naprawdę na ziemi amerykańskiej, a zwłaszcza w wielomilionowych amerykańskich miastach. Rząd federalny zatwierdził olbrzymi, 2-trylionowy (system amerykański) pakiet ekonomiczny w celu pobudzenia rynku, na co pozytywnie zareagowała nowojorska giełda (603,7 biliona dolarów przypadnie na rodziny i osoby indywidualne, 500 bilionów na duży biznes, 377 bilionów na mały biznes, 340 bilionów na rządy stanowe i administrację lokalną, 179,5 biliona na sektor publiczny i system zdrowia) oraz wiele innych działań lokalnych, czyli ulgi czy też karencje w płatności podatków czy rachunków za gaz i elektryczność.
 [Felieton "TS"] Waldemar Biniecki: Koronawirus a być albo nie być Ameryki
/ pixabay.com
Amerykański fiskus, czyli IRS, przesunął termin złożenia podatku federalnego z 15 kwietnia na 15 lipca. W ośrodkach wielkomiejskich przekształca się ogromne sale widowiskowe lub hale wystawiennicze w szpitale polowe. Rząd federalny namawia prywatny biznes do przestawienia produkcji na cele zapobiegające pandemii. Tak więc ruszyła produkcja respiratorów, szybkich testów oraz środków ochronnych, które dotychczas były produkowane w Chinach. Ten aspekt ma nieco szerszy kontekst: jest nim odwrót od globalizacji. Wprowadzono czerwone światło dla produkcji środków medycznych i lekarstw w Chinach. W ekonomii amerykańskiej bardzo dużo dyskutuje się o dywersyfikacji systemu dostaw towarów z Chin na tereny bardziej przyjazne Amerykanom. Jest to pewnego rodzaju gra na czas, kto pierwszy wprowadzi jakąś formę planu Marshalla dla krajów dotkniętych recesją spowodowaną koronawirusem. Sygnały takie wysyła Pekin, który wysyła maseczki, respiratory i swoich lekarzy do Włoch czy Polski, oraz Rosja, która wojskowymi samolotami w swoim stylu przesyła, jak to określił jeden z włoskich dziennikarzy, bezużyteczny sprzęt włoskim szpitalom. Zapomniałbym o braterskiej pomocy kubańskich towarzyszy i o ekipie kubańskich lekarzy. Czy propozycja sekretarza Mike’a Pompeo jest ciągle aktualna dla krajów Trójmorza i prezydenta Łukaszenki? To się okaże za kilka tygodni, gdy koronawirus osiągnie swoje apogeum w Stanach Zjednoczonych. Gra idzie o życie milionów Amerykanów oraz czy Donald Trump okaże się skutecznym politykiem w walce z koronawirusem i recesją, czy może kolejną w Stanach Zjednoczonych i na świecie depresją? Wymaga to nieco innej komunikacji z Amerykanami, zbliżonej w stylu do Mike’a Pence’a niż agresywnej i chimerycznej komunikacji bardziej w stylu celebryty niż polityka w wykonaniu obecnego prezydenta. Idzie przecież o prezydenturę i światowe przywództwo. Chciałbym jasno powiedzieć: sytuacja ta jest ogromną szansą dla Polski i dla jej produktów. Zwracam się więc do polskiego biznesu: duże amerykańskie biznesy dystrybucyjne typu Walmart, Target, Kroger, Whole Foods, Hy-Vee i inne poszukują teraz, zaraz nowych dostawców. To szansa dla Was, aby sprzedawać polskie towary na rynku w USA. Taka szansa już się nie powtórzy. W Milwaukee powstaje dwujęzyczne medium, w którym skupieni będą polscy i amerykańscy dziennikarze biznesowi. Medium to może być kanałem łączącym polski biznes z biznesem amerykańskim. Zapraszam do współpracy i pozdrawiam zza oceanu.
 

 

POLECANE
Ważny komunikat dla kierowców. Zamknięty tunel na zakopiance z ostatniej chwili
Ważny komunikat dla kierowców. Zamknięty tunel na zakopiance

W czwartek, 8 maja, do godziny 14 nieczynny jest tunel pod Luboniem Małym na trasie S7 (zakopianka). Powodem zamknięcia tego odcinka drogi są ćwiczenia służb ratowniczych.  

Niebezpiecznie na granicy z Białorusią. Straż Graniczna wydała komunikat z ostatniej chwili
Niebezpiecznie na granicy z Białorusią. Straż Graniczna wydała komunikat

Granica z Białorusią ciągle pod presją. Tylko 7 maja odnotowano ponad 120 prób nielegalnego przekroczenia granicy. Większość z nich została udaremniona, ale sytuacja wciąż jest bardzo napięta – funkcjonariusze zostali obrzuceni kamieniami, a jeden z pojazdów Straży Granicznej został uszkodzony.

Ważny komunikat dla mieszkańców Krakowa z ostatniej chwili
Ważny komunikat dla mieszkańców Krakowa

Uwaga, mieszkańcy Krakowa! Od soboty, 10 maja, zaczyna się remont mostu Grunwaldzkiego – jednej z kluczowych przepraw w mieście. Prace potrwają 10 miesięcy, a utrudnienia będą poważne. Sprawdź, jak zmieni się ruch i komunikacja miejska.

Broń atomowa dla Polski? Nowe badanie pokazuje, co myślą Polacy [SONDAŻ] z ostatniej chwili
Broń atomowa dla Polski? Nowe badanie pokazuje, co myślą Polacy [SONDAŻ]

Czy Polska powinna mieć broń atomową? Tuż przed wyborami prezydenckimi temat wywołuje gorące emocje. Nowy sondaż pokazuje, że wg połowy Polaków prezydent RP powinien podpisać ustawę, która otwiera drogę do takiego dozbrojenia kraju.

80. rocznica zakończenia II wojny światowej. Andrzej Duda: Nigdy więcej wojny z ostatniej chwili
80. rocznica zakończenia II wojny światowej. Andrzej Duda: Nigdy więcej wojny

''W dniu 80. rocznicy zakończenia najstraszliwszego konfliktu w dziejach świata – II wojny światowej – musi wybrzmieć apel: nigdy więcej wojny'' – podkreślił w czwartek prezydent Andrzej Duda. ''Państwo robi wszystko, co możliwe, by dziś Polska była silna i bezpieczna'' – dodał.

Samuel Pereira: Donald Tusk na powitanie skapitulował przed Friedrichem Merzem tylko u nas
Samuel Pereira: Donald Tusk na powitanie skapitulował przed Friedrichem Merzem

Wizyta kanclerza Niemiec w Polsce, pierwsza od objęcia przez niego urzędu, miała być szansą na odświeżenie relacji i symboliczne domknięcie starych spraw. Zamiast tego przyniosła jednoznaczne potwierdzenie – zarówno ze strony Berlina, jak i Warszawy – że temat reparacji wojennych dla Polski został definitywnie zamknięty.

Pakistan: Wzrosła liczba ofiar śmiertelnych po ataku ze strony Indii Wiadomości
Pakistan: Wzrosła liczba ofiar śmiertelnych po ataku ze strony Indii

Jak przekazało pakistańskie wojsko liczba ofiar śmiertelnych po ataku ze strony Indii wzrosła do 31 osób. Wzrosła także liczba rannych - z 46 do 57 osób.

Jest list pracowników Wojskowego Biura Historycznego w obronie prof. Sławomira Cenckiewicza z ostatniej chwili
Jest list pracowników Wojskowego Biura Historycznego w obronie prof. Sławomira Cenckiewicza

Profesor Sławomir Cenckiewicz ma usłyszeć zarzuty w związku z przedstawieniem opinii publicznej sprawy tzw. "Linii Tuska" czyli planów "obrony" RP na linii Wisły, co oznacza oddanie w przypadku rosyjskiej inwazji wschodnich terenów Polski. Dokumenty zostały wcześniej odtajnione przez MON Błaszczaka, a kierowane przez prof. Sławomira Cenckiewicza WBH pełniło jedynie funkcję wykonawczą wobec decyzji MON.

Atak siekierą na Uniwersytecie Warszawskim. Jest ofiara śmiertelna Wiadomości
Atak siekierą na Uniwersytecie Warszawskim. Jest ofiara śmiertelna

Na terenie kampusu Uniwersytetu Warszawskiego doszło do zabójstwa. Jak przekazał prokurator Piotr Skiba ofiarą jest portierka, która została zaatakowana siekierą. Policja zatrzymała podejrzanego.

Tłumy na spotkaniu z Karolem Nawrockim: Nie możemy mieć prezydenta, który jest zastępcą lokaja Wiadomości
Tłumy na spotkaniu z Karolem Nawrockim: Nie możemy mieć prezydenta, który jest zastępcą lokaja

Obywatelski kandydat na prezydenta Karol Nawrocki odwiedził w środę Płock. Podczas spotkania z wyborcami poruszył m.in. tematy bezpieczeństwa oraz nielegalnej imigracji.

REKLAMA

[Felieton "TS"] Waldemar Biniecki: Koronawirus a być albo nie być Ameryki

Staje się jasne, że batalia z koronawirusem rozegra się tak naprawdę na ziemi amerykańskiej, a zwłaszcza w wielomilionowych amerykańskich miastach. Rząd federalny zatwierdził olbrzymi, 2-trylionowy (system amerykański) pakiet ekonomiczny w celu pobudzenia rynku, na co pozytywnie zareagowała nowojorska giełda (603,7 biliona dolarów przypadnie na rodziny i osoby indywidualne, 500 bilionów na duży biznes, 377 bilionów na mały biznes, 340 bilionów na rządy stanowe i administrację lokalną, 179,5 biliona na sektor publiczny i system zdrowia) oraz wiele innych działań lokalnych, czyli ulgi czy też karencje w płatności podatków czy rachunków za gaz i elektryczność.
 [Felieton "TS"] Waldemar Biniecki: Koronawirus a być albo nie być Ameryki
/ pixabay.com
Amerykański fiskus, czyli IRS, przesunął termin złożenia podatku federalnego z 15 kwietnia na 15 lipca. W ośrodkach wielkomiejskich przekształca się ogromne sale widowiskowe lub hale wystawiennicze w szpitale polowe. Rząd federalny namawia prywatny biznes do przestawienia produkcji na cele zapobiegające pandemii. Tak więc ruszyła produkcja respiratorów, szybkich testów oraz środków ochronnych, które dotychczas były produkowane w Chinach. Ten aspekt ma nieco szerszy kontekst: jest nim odwrót od globalizacji. Wprowadzono czerwone światło dla produkcji środków medycznych i lekarstw w Chinach. W ekonomii amerykańskiej bardzo dużo dyskutuje się o dywersyfikacji systemu dostaw towarów z Chin na tereny bardziej przyjazne Amerykanom. Jest to pewnego rodzaju gra na czas, kto pierwszy wprowadzi jakąś formę planu Marshalla dla krajów dotkniętych recesją spowodowaną koronawirusem. Sygnały takie wysyła Pekin, który wysyła maseczki, respiratory i swoich lekarzy do Włoch czy Polski, oraz Rosja, która wojskowymi samolotami w swoim stylu przesyła, jak to określił jeden z włoskich dziennikarzy, bezużyteczny sprzęt włoskim szpitalom. Zapomniałbym o braterskiej pomocy kubańskich towarzyszy i o ekipie kubańskich lekarzy. Czy propozycja sekretarza Mike’a Pompeo jest ciągle aktualna dla krajów Trójmorza i prezydenta Łukaszenki? To się okaże za kilka tygodni, gdy koronawirus osiągnie swoje apogeum w Stanach Zjednoczonych. Gra idzie o życie milionów Amerykanów oraz czy Donald Trump okaże się skutecznym politykiem w walce z koronawirusem i recesją, czy może kolejną w Stanach Zjednoczonych i na świecie depresją? Wymaga to nieco innej komunikacji z Amerykanami, zbliżonej w stylu do Mike’a Pence’a niż agresywnej i chimerycznej komunikacji bardziej w stylu celebryty niż polityka w wykonaniu obecnego prezydenta. Idzie przecież o prezydenturę i światowe przywództwo. Chciałbym jasno powiedzieć: sytuacja ta jest ogromną szansą dla Polski i dla jej produktów. Zwracam się więc do polskiego biznesu: duże amerykańskie biznesy dystrybucyjne typu Walmart, Target, Kroger, Whole Foods, Hy-Vee i inne poszukują teraz, zaraz nowych dostawców. To szansa dla Was, aby sprzedawać polskie towary na rynku w USA. Taka szansa już się nie powtórzy. W Milwaukee powstaje dwujęzyczne medium, w którym skupieni będą polscy i amerykańscy dziennikarze biznesowi. Medium to może być kanałem łączącym polski biznes z biznesem amerykańskim. Zapraszam do współpracy i pozdrawiam zza oceanu.
 


 

Polecane
Emerytury
Stażowe