[video] "Zła edukacja" - nowy film HBO z Hugh Jackmanem i Allison Janney w rolach głównych

Zła edukacja to oparta na faktach czarna komedia śledząca losy kuratora oświaty, który stał za największą w historii Ameryki finansową malwersacją w szkołach publicznych, kradnąc przeszło 11 mln dolarów. Premiera filmu z Hugh Jackmanem i Allison Janney w rolach głównych odbędzie się w HBO GO 26 kwietnia. Na antenie HBO od 10 maja
 [video] "Zła edukacja" - nowy film HBO z Hugh Jackmanem i Allison Janney w rolach głównych
/ Materiały dystrybutora


Film HBO Zła edukacja opowiada o kulisach i reperkusjach finansowego skandalu, do którego doszło w 2004 roku w mieście Roslyn w stanie Nowy Jork. Doniesienia o wielomilionowym przekręcie trafiły na czołówki gazet w całym kraju. W tej czarnej komedii twórcy obnażają słabości amerykańskiego systemu oświaty publicznej i analizują mechanizmy, które sprzyjają korupcji i chciwości oraz sprawiają, że instytucje rządowe nie są rozliczane ze swoich błędów.

W rolach głównych w produkcji występują nominowany do Nagrody Akademii Filmowej i Złotego Globu, zdobywca nagrody Tony Hugh Jackman (Król rozrywki, Nędznicy) oraz nagrodzona Emmy, Oscarem, Złotym Globem i nagrodą Amerykańskiej Gildii Aktorów Allison Janney (Jestem najlepsza. Ja, Tonya, Mamuśka). Reżyserem filmu jest Cory Finley (Panny z dobrych domów), a autorem scenariusza Mike Makowsky (I Think We’re Alone Now).

Produkcja przedstawia społeczność zauroczoną charyzmatycznym kuratorem, sukcesami, jakie odnosiły lokalne szkoły i wpływem poziomu edukacji na lokalną gospodarkę. Jest także pochwałą na cześć społeczności szkoły Roslyn High i jej uczniów, którzy natrafili na ślad afery będącej niechlubną kartą w jej historii oraz wytrwałości, z jaką pracują, żeby utrzymać się w czołówce rankingów amerykańskich szkół.
Większość zdjęć została nakręcona w mieście Roslyn na Long Island, gdzie 15 lat temu doszło do finansowych malwersacji. Tragikomiczna historia pokazuje dwa oblicza Franka Tassone (w tej roli Hugh Jackman). Ten oddany swojej pracy kurator oświaty realizował swoją misję i robił wszystko, żeby jego uczniowie odnieśli w życiu sukces, ale jednocześnie był wytrawnym manipulatorem, który nie wahał się defraudować pieniędzy tych samych ludzi, którym gorliwie pomagał. Historia skandalu z małego amerykańskiego miasteczka stała się dla twórców filmu pretekstem, aby obnażyć luki w systemie, które umożliwiły wyprowadzenie wielu milionów dolarów ze szkolnych kas. Allison Janney wciela się w postać Pam Gluckin, najbliższej współpracownicy i prawej ręki doktora Tassone’a, która zarządza w kuratorium szkołami z okręgu Roslyn i zawdzięcza swój zawodowy awans pasji i ciężkiej pracy.


Zła edukacja jest bardzo osobistym filmem dla scenarzysty Mike’a Makowsky’ego, który zbierając materiały do scenariusza wrócił do swojego rodzinnego miasteczka. Twórca wiernie opisuje przebieg historii i wykorzystuje prawdziwe wydarzenia, aby dokonać moralnej wiwisekcji skomplikowanych i fascynujących ludzkich zachowań. Kiedy Makowsky dorastał w Roslyn był zbyt młody, żeby w pełni zrozumieć kontekst sprawy czy dowiedzieć się, że skandal został ujawniony przez uczniów - szkolnych reporterów, którzy opublikowali materiały z przeprowadzonego przez siebie śledztwa w wydawanej w liceum gazecie The Beacon. Paradoksalnie, artykuł o malwersacjach finansowych, rzekomo największych w całej historii amerykańskiej publicznej oświaty, został opublikowany na łamach New York Timesa dopiero wtedy, kiedy jeden z dziennikarzy przeczytał numer gazety The Beacon przyniesiony do domu ze szkoły przez jego syna.  Śledztwo, zapoczątkowane przez krótki artykuł ze szkolnej gazetki, doprowadziło do medialnej burzy, wszczęcia oficjalnego postępowania oraz postawienia winnych przed sądem.
- Scenariusz Mike’a był wyjątkowy i doskonale uchwycił tragikomizm sytuacji - przyznaje Cory Finley, reżyser filmu. Cała historia jest tak nieprawdopodobna, że jest idealnym materiałem na czarną komedię. Warto jednak pamiętać, że była to także prawdziwa tragedia. Zawsze chciałem opowiadać historie o trudnych sytuacjach, które zmuszają ludzi do ekwilibrystyki, o rzeczach moralnie dwuznacznych. Chciałem nakręcić film, którego akcja toczy się w bardzo konkretnym czasie, miejscu i uwarunkowaniach kulturowych i jednocześnie zadaje ważne pytania dotyczące amerykańskiej kultury, takie jak: w jakim stopniu jesteśmy kształtowani przez nasz system gospodarczy i co jesteśmy skłonni przyjąć od ludzi mających władzę, jeśli leży to w naszym interesie.
- Cory dokładnie wiedział, co chciałem podkreślić w moim scenariuszu - przyznaje Mike Makowsky. Udało mu się nie tylko perfekcyjnie przenieść na ekran mój tekst, ale także rozwinąć moje pomysły w zaskakujący i świeży sposób, czego ja sam nie byłbym w stanie zrobić.
Film Zła edukacja (Bad Education) został wyprodukowany przez HBO Films. Film prezentowany był na zeszłorocznym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto. 

Scenariusz powstał m.in. na podstawie artykułu Robeera Kolkera opublikowanego w New York Magazine. Obowiązki producentów pełnili Fred Berger i Brian Kavanaugh-Jones z ramienia Automatik, Edward Vaisman, Julia Lebedev i Oren Moverman ze spółki Sight Unseen Pictures, Mike Makowsky ze Slater Hall. Producentami wykonawczymi byli Leonid Lebedev i Caroline Jacko.

Premiera filmu HBO Zła edukacja (Bad Education) odbędzie się 26 kwietnia w HBO GO. Natomiast pierwsza emisja na antenie HBO zaplanowana została na 10 maja na godz. 20:10.

Źródło: Materiały prasowe


 

 

POLECANE
Niepokojące informacje z granicy. Komunikat Straży Granicznej z ostatniej chwili
Niepokojące informacje z granicy. Komunikat Straży Granicznej

Straż Graniczna regularnie publikuje raporty dotyczące wydarzeń na polskiej granicy, która znajduje się pod naciskiem ataku hybrydowego.

Ważny komunikat dla mieszkańców Gdańska z ostatniej chwili
Ważny komunikat dla mieszkańców Gdańska

Mieszkańcy Gdańska muszą przygotować się na spore utrudnienia drogowe. Już od poniedziałku, 14 lipca, rozpocznie się kolejny etap przebudowy dróg w rejonie ulic Kartuskiej i Goszczyńskiego. W związku z tym wprowadzona zostanie nowa organizacja ruchu.

Alarmujący komunikat IMGW. Oto co nas czeka pilne
Alarmujący komunikat IMGW. Oto co nas czeka

Ze względu na prognozowane opady deszczu i burze osoby przebywające we wschodniej połowie kraju aktywność na zewnątrz powinny zaplanować na pierwszą połowę dnia. Niżowa pogoda z ograniczonym dopływem bezpośredniego promieniowania słonecznego będzie sprzyjała pobytowi w domu. W 13 województwach obowiązują alerty, nawet III stopnia. Sprawdź, jak jest w Twoim regionie.

Potężne nawałnice nad Polską. Strażacy interweniowali tysiące razy z ostatniej chwili
Potężne nawałnice nad Polską. Strażacy interweniowali tysiące razy

W związku z przechodzącym przez Polskę frontem atmosferycznym PSP odnotowała 2200 interwencji związanych głównie z usuwaniem skutków intensywnych opadów, lokalnych podtopień i silnego wiatru – poinformował rzecznik prasowy komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Karol Kierzkowski.

Prezes PGW Wody Polskie odwołana. Jest komunikat z ostatniej chwili
Prezes PGW Wody Polskie odwołana. Jest komunikat

W poniedziałek 7 lipca 2025 r. minister infrastruktury Dariusz Klimczak odwołał Joannę Kopczyńską ze stanowiska Prezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

Giertych powinien być politycznie skończony tylko u nas
Giertych powinien być politycznie skończony

Na pytanie "Jak oceniasz działania Romana Giertycha w sprawie protestów wyborczych i wyjaśnienia nieprawidłowości w wyborach?" aż o 14.9% więcej ankietowanych odpowiedziało, że "negatywnie" niż że "pozytywnie". Oznacza to, że Roman Giertych nie przekonał do swojego pomysłu i akcji ani Donalda Tuska, ani koalicjantów KO, ani - co najważniejsze - zdecydowanej większości wyborców.

Powstańcy Warszawscy apelują do TVP, aby koncert (Nie)zakazane piosenki poprowadził Tomasz Wolny z ostatniej chwili
Powstańcy Warszawscy apelują do TVP, aby koncert "(Nie)zakazane piosenki" poprowadził Tomasz Wolny

Powstańcy Warszawscy apelują do władz Telewizji Polskiej w likwidacji, aby tegoroczny koncert "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki" poprowadził Tomasz Wolny. Napisali w tej sprawie pismo i mają nadzieję, że ich głos nie zostanie pominięty.

Burze uderzyły w Podkarpacie. Strażacy mają ręce pełne roboty z ostatniej chwili
Burze uderzyły w Podkarpacie. Strażacy mają ręce pełne roboty

Sześćset interwencji odnotowali do tej pory podkarpaccy strażacy po przejściu frontu burzowego – poinformował w poniedziałek wieczorem dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Rzeszowie Wojciech Czanerle. 26 tys. gospodarstw nie ma prądu.

Fala hejtu wobec córki Karola Nawrockiego. Jest reakcja prokuratury z ostatniej chwili
Fala hejtu wobec córki Karola Nawrockiego. Jest reakcja prokuratury

Mokotowska prokuratura wszczęła sześć postępowań w sprawie znieważania córki prezydenta elekta – poinformował w poniedziałek rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Piotr Antoni Skiba.

PKP Intercity wydał pilny komunikat z ostatniej chwili
PKP Intercity wydał pilny komunikat

Od 7 lipca 2025 r. zostały czasowo przywrócone kontrole graniczne na granicach Polski z Niemcami i Litwą. PKP Intercity wydał komunikat w tej sprawie.

REKLAMA

[video] "Zła edukacja" - nowy film HBO z Hugh Jackmanem i Allison Janney w rolach głównych

Zła edukacja to oparta na faktach czarna komedia śledząca losy kuratora oświaty, który stał za największą w historii Ameryki finansową malwersacją w szkołach publicznych, kradnąc przeszło 11 mln dolarów. Premiera filmu z Hugh Jackmanem i Allison Janney w rolach głównych odbędzie się w HBO GO 26 kwietnia. Na antenie HBO od 10 maja
 [video] "Zła edukacja" - nowy film HBO z Hugh Jackmanem i Allison Janney w rolach głównych
/ Materiały dystrybutora


Film HBO Zła edukacja opowiada o kulisach i reperkusjach finansowego skandalu, do którego doszło w 2004 roku w mieście Roslyn w stanie Nowy Jork. Doniesienia o wielomilionowym przekręcie trafiły na czołówki gazet w całym kraju. W tej czarnej komedii twórcy obnażają słabości amerykańskiego systemu oświaty publicznej i analizują mechanizmy, które sprzyjają korupcji i chciwości oraz sprawiają, że instytucje rządowe nie są rozliczane ze swoich błędów.

W rolach głównych w produkcji występują nominowany do Nagrody Akademii Filmowej i Złotego Globu, zdobywca nagrody Tony Hugh Jackman (Król rozrywki, Nędznicy) oraz nagrodzona Emmy, Oscarem, Złotym Globem i nagrodą Amerykańskiej Gildii Aktorów Allison Janney (Jestem najlepsza. Ja, Tonya, Mamuśka). Reżyserem filmu jest Cory Finley (Panny z dobrych domów), a autorem scenariusza Mike Makowsky (I Think We’re Alone Now).

Produkcja przedstawia społeczność zauroczoną charyzmatycznym kuratorem, sukcesami, jakie odnosiły lokalne szkoły i wpływem poziomu edukacji na lokalną gospodarkę. Jest także pochwałą na cześć społeczności szkoły Roslyn High i jej uczniów, którzy natrafili na ślad afery będącej niechlubną kartą w jej historii oraz wytrwałości, z jaką pracują, żeby utrzymać się w czołówce rankingów amerykańskich szkół.
Większość zdjęć została nakręcona w mieście Roslyn na Long Island, gdzie 15 lat temu doszło do finansowych malwersacji. Tragikomiczna historia pokazuje dwa oblicza Franka Tassone (w tej roli Hugh Jackman). Ten oddany swojej pracy kurator oświaty realizował swoją misję i robił wszystko, żeby jego uczniowie odnieśli w życiu sukces, ale jednocześnie był wytrawnym manipulatorem, który nie wahał się defraudować pieniędzy tych samych ludzi, którym gorliwie pomagał. Historia skandalu z małego amerykańskiego miasteczka stała się dla twórców filmu pretekstem, aby obnażyć luki w systemie, które umożliwiły wyprowadzenie wielu milionów dolarów ze szkolnych kas. Allison Janney wciela się w postać Pam Gluckin, najbliższej współpracownicy i prawej ręki doktora Tassone’a, która zarządza w kuratorium szkołami z okręgu Roslyn i zawdzięcza swój zawodowy awans pasji i ciężkiej pracy.


Zła edukacja jest bardzo osobistym filmem dla scenarzysty Mike’a Makowsky’ego, który zbierając materiały do scenariusza wrócił do swojego rodzinnego miasteczka. Twórca wiernie opisuje przebieg historii i wykorzystuje prawdziwe wydarzenia, aby dokonać moralnej wiwisekcji skomplikowanych i fascynujących ludzkich zachowań. Kiedy Makowsky dorastał w Roslyn był zbyt młody, żeby w pełni zrozumieć kontekst sprawy czy dowiedzieć się, że skandal został ujawniony przez uczniów - szkolnych reporterów, którzy opublikowali materiały z przeprowadzonego przez siebie śledztwa w wydawanej w liceum gazecie The Beacon. Paradoksalnie, artykuł o malwersacjach finansowych, rzekomo największych w całej historii amerykańskiej publicznej oświaty, został opublikowany na łamach New York Timesa dopiero wtedy, kiedy jeden z dziennikarzy przeczytał numer gazety The Beacon przyniesiony do domu ze szkoły przez jego syna.  Śledztwo, zapoczątkowane przez krótki artykuł ze szkolnej gazetki, doprowadziło do medialnej burzy, wszczęcia oficjalnego postępowania oraz postawienia winnych przed sądem.
- Scenariusz Mike’a był wyjątkowy i doskonale uchwycił tragikomizm sytuacji - przyznaje Cory Finley, reżyser filmu. Cała historia jest tak nieprawdopodobna, że jest idealnym materiałem na czarną komedię. Warto jednak pamiętać, że była to także prawdziwa tragedia. Zawsze chciałem opowiadać historie o trudnych sytuacjach, które zmuszają ludzi do ekwilibrystyki, o rzeczach moralnie dwuznacznych. Chciałem nakręcić film, którego akcja toczy się w bardzo konkretnym czasie, miejscu i uwarunkowaniach kulturowych i jednocześnie zadaje ważne pytania dotyczące amerykańskiej kultury, takie jak: w jakim stopniu jesteśmy kształtowani przez nasz system gospodarczy i co jesteśmy skłonni przyjąć od ludzi mających władzę, jeśli leży to w naszym interesie.
- Cory dokładnie wiedział, co chciałem podkreślić w moim scenariuszu - przyznaje Mike Makowsky. Udało mu się nie tylko perfekcyjnie przenieść na ekran mój tekst, ale także rozwinąć moje pomysły w zaskakujący i świeży sposób, czego ja sam nie byłbym w stanie zrobić.
Film Zła edukacja (Bad Education) został wyprodukowany przez HBO Films. Film prezentowany był na zeszłorocznym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto. 

Scenariusz powstał m.in. na podstawie artykułu Robeera Kolkera opublikowanego w New York Magazine. Obowiązki producentów pełnili Fred Berger i Brian Kavanaugh-Jones z ramienia Automatik, Edward Vaisman, Julia Lebedev i Oren Moverman ze spółki Sight Unseen Pictures, Mike Makowsky ze Slater Hall. Producentami wykonawczymi byli Leonid Lebedev i Caroline Jacko.

Premiera filmu HBO Zła edukacja (Bad Education) odbędzie się 26 kwietnia w HBO GO. Natomiast pierwsza emisja na antenie HBO zaplanowana została na 10 maja na godz. 20:10.

Źródło: Materiały prasowe


 


 

Polecane
Emerytury
Stażowe