Kolegium IPN protestuje przeciwko wywiadowi marszałka Terleckiego dla portalu wpolityce.pl

- Sytuacja w IPN jest bardzo trudna. Przez ostatnie lata Instytut trochę dryfował, zmieniał swój główny kierunek działań na, można powiedzieć, mniej drażliwy… Krótko mówiąc, w mojej ocenie odchodził od głównego swojego celu, czyli badania przede wszystkim przeszłości z punktu widzenia, jakie zachowały się w dokumentach po Urzędzie Bezpieczeństwa i Służby Bezpieczeństwa. W zamian zajmował się popularyzacją wiedzy o najnowszej historii Polski, niekoniecznie zgodną z priorytetami polskiej polityki historycznej. To wymagało zmian i nowy prezes IPN dr Jarosław Szarek te zmiany próbuje wprowadzać.
- powiedział dla portalu wpolityce.pl Ryszard Terlecki.
Odnosząc się do wewnętrznych sporów w IPN prof. powiedział, że głównym problemem była rywalizacja o stanowisko prezesa IPN pomiędzy Cenckiewiczem a Szwagrzykiem.
Sam proces przekierowania IPN na nowe cele i zadania napotykał na rozmaite kłopoty, także te wynikające z rywalizacji dwóch kandydatów na prezesa IPN… Sławomira Cenckiewicza i Krzysztofa Szwagrzyka. Ta rywalizacja wyglądała na potencjalnie rodzącą problemy w IPN. Ostatecznie prezesem został ktoś trzeci, dr Jarosław Szarek, czyli ktoś, kto stanął ponad tym sporem. Cenckiewicz wszedł do kolegium IPN, a Szwagrzyk został wiceprezesem Instytutu.
- powiedział wicemarszałek.
Polityk odniósł się do dymisji prof. Szwagrzyka.
Najpoważniejszym problemem jest spór, jaki toczy się między prof. Szwagrzykiem a Szczecińskim Uniwersytetem Medycznym. To zasadnicza przyczyna problemu i złożonej, a później zawieszonej dymisji pana profesora.
Ośrodek w Szczecinie w pewnym sensie zmonopolizował badania genetyczne, a prof. Szwagrzyk ma opinię, że tak nie powinno być. Moim zdaniem ta placówka jest na tyle wyspecjalizowana w swojej pracy, że odbieranie jej wspomnianych zadań nie byłoby pożyteczne.
Do tego dochodzą spory dotyczące innych ekshumacji, prowadzonych niezależnie od prof. Szwagrzyka: w Białymstoku czy Lublinie, są również problematyczne kwestie dotyczące rangi placówki, którą kieruje prof. Szwagrzyk… Choć przypomnę, że za poprzedniej prezesury miał 5 pracowników, a dziś ma do dyspozycji 28 i pół etatu.
- ocenił i dodał, że w Kolegium IPN toczą się też niestety spory wewnętrzne.
Mam nadzieję, że całe napięcie uda się uspokoić. W tym rola kolegium Instytutu Pamięci Narodowej, z którym też jest pewien problem, w samym kolegium również są spory wewnętrzne. (...) Między innymi roli kolegium IPN i wpływu na decyzje, które podejmuje prezes Instytutu. Moim zdaniem, kolegium rości sobie zbyt wiele kompetencji, ale to moje zdanie, obserwatora z boku.
- powiedział Terlecki.
Te wypowiedzi nie spodobały się Kolegium IPN, które wydało oficjalne oświadczenie.
Kolegium IPN protestuje przeciwko wywiadowi marszałka Terleckiego dla wpolityce.pl: https://t.co/K2ziu4qIok
— Sławomir Cenckiewicz (@Cenckiewicz) 17 lutego 2017
nDr A.Anusz w #PR24: Gdy wicemarszałek Sejmu, dawniej związany z IPN wchodzi i ocenia, to de facto powoduje konflikt wewnątrz pewnej narracji
— Polskie Radio 24 (@PolskieRadio24) 17 lutego 2017
źródło: IPN, wpolityce.pl