[Nasz Patronat] IV Europejski Festiwal Schumana. Nauka społeczna Kościoła w myśli papieży i doktrynie "S"

Relacja z panelu dyskusyjnego w ramach Europejskiego Festiwalu Schumana współorganizowanego przez Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, który odbył się w dniu 16 maja, godz. 9.30-11.30 pt. Nauka społeczna kościoła w myśli świętego Jana Pawła II, Czcigodnego Sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Papieża Leona XIII i Sługi Bożego Roberta Schumana i doktrynie NSZZ "SOLIDARNOŚĆ" przygotowanego i moderowanego przez prof. Wojciecha Gizickiego, KUL
 [Nasz Patronat] IV Europejski Festiwal Schumana. Nauka społeczna Kościoła w myśli papieży i doktrynie "S"
/ Papież Leon XIII, Wikipedia domena publiczna
Instytut Myśli Schumana w Warszawie jest organizatorem corocznego Europejskiego Festiwalu Schumana. W tym roku odbywa się już IV edycja tego wydarzenia. Z uwagi na ograniczenia pandemiczne Festiwal musiał przenieść się ze Świątyni Opatrzności Bożej do Internetu. Kilkanaście wydarzeń festiwalowych -  dyskusje, seminaria, spotkania modlitewne - będą odbywać się w dniach 9 maja – 7 czerwca. Dotyczą one zarówno spraw społeczno-politycznych, kulturowych, jak i gospodarczych. 

Oficjalnego otwarcia Festiwalu dokonał prof. Zbigniew Krysiak z Instytutu Myśli Schumana który odczytał list od Pana Premiera Mateusza Morawieckiego skierowany do uczestników Festiwalu

W ramach tematyki panelu 2 podejmuje się refleksje nad Katolicką Nauką Społeczną w życiu i działalności wielkich postaci XX wieku. Spotkania dyskusyjne odbywać się będą w każdą sobotę maja i 7 czerwca w g. 9.30-11.30 na platformie Microsoft Teams. 23 maja odbyło się trzecie spotkanie w cyklu panelu 2 zatytułowane Omnia restaurare in Christo! Nauczanie Społeczne Papieża Leona XIII

Uczestnikami panelu byli Ks. Stanisław Fel, profesor KUL, socjolog, Dziekan Wydziału Nauk Społecznych KUL; Marek Lewandowski, Rzecznik Komisji Krajowej NSZZ Solidarność; Michał Michalski, profesor UAM, ekonomista, kulturoznawca, członek Rady Rodziny przy Premierze.
Papież Leon XIII był pierwszym pasterzem Kościoła, który w sposób otwarty wyszedł do świata. Otworzył Watykan, wskazywał na rolę wolności, demokracji i spraw społecznych. Encyklika Rerum Novarum stała się głównym dziełem inspirującym powstanie i ugruntowanie zasad Katolickiej Nauki Społecznej i wskazaniem dla ludzi pracy. 

Paneliści skoncentrowali woje odpowiedz na 2 kwestiach: 1. Jaki jest charakter i specyfika myśli Papieża Leona XII, nowatorskiego pasterza Kościoła XIX i XX w.? 2. Na czym polega uniwersalność,  aktualność myśli społecznej Kardynała w XXI w.

Ks. Stanisław Fel przypomniał o specyfice czasu w jakich pełnił posługę Papież Leon XIII. Dokonał analogii do współczesności twierdząc, że wówczas i obecnie Kościół został postawiony przed nowymi wyzwaniami. Jest to istotne w zrozumieniu znaczenia tego pontyfikatu. Ks. Fel podkreślał też znaczenie moralności w życiu społecznym i gospodarczym.

Marek Lewandowski zwrócił uwagę na ścisły związek nauczania papieża Leona XIII z ideami i codzienną aktywnością NSZZ Solidarność. Wskazał na znaczenie tego nauczania dla budowania dialogu pomiędzy pracodawcami a pracownikami. Nie jest to proces łatwy ale Związek systematycznie podejmuje tę sprawę.

Michał Michalski wskazywał na pozostałe dokumenty Leona XIII, zwłaszcza encyklikę Arcanum divinae sapientia. Jest to związane z rodziną, jako podstawą życia społecznego i gospodarczego. Podkreślał także fakt konieczności czerpania z dorobku Kościoła gotowych i trawaych rozwiązań wielu problemów społecznych. 

Wszyscy Paneliści wskazywali na niezwykle istotną, nieprzecenioną rolę Papieża Leona XIII w życiu Kościoła na całym świecie. Jego wpływ na nowe wyzwania przełomu wieków był jednym  z kluczowych dla utrzymania jedności Kościoła i odkrycia nowego powołania nauczycielskiego.
Merytoryczna i rzeczowa dyskusja była wzbogacana przez komentarze i pytania kierowane m.in. za pomocą komunikatorów. 

Wnioski jakie można skonstruować z panelu to:
⦁    Konieczność nieustannego powrotu do bogactwa myśli społecznej Leona XIII, w tym szczególnie szerokie promowanie Katolickiej Nauki Społecznej i jej gotowych rozwiązań wielu problemów społecznych
⦁    Wzrost znaczenia organizacji pozarządowych zajmujących się prawami pracowniczymi i prawami rodziny
⦁    Wskazywanie na aktualność przesłania Papieża, m.in. w obszarze dialogu społecznego, zwłaszcza w zakresie relacji pracownicy-pracodawcy. rozwoju gospodarki, praw pracowniczych i rodziny.

Tematyka kolejnego spotkania w panelu poświęconym Katolickiej Nauki Społecznej:

30 maja, g. 9.30-11.30
Nie lękajcie się! Nauczanie Społeczne Papieża św. Jana Pawła II
Bartosz Wieczorek, doktor UKSW, filozof, teolog, Centrum Myśli Jana Pawła II
Mieczysław Ryba, profesor KUL, historyk, członek Kolegium IPN
Ks. Robert Nęcek, profesor UPJPII, teolog, Konsultor ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski
Ks. Grzegorz Sokołowski, profesor PWT Wrocław, teolog, Sekretarz Rady Społecznej przy Metropolicie Wrocławskim

Życie i dzieła Papieża Jana Pawła II stanowią bogactwo wielu płaszczyzn społecznych. Papież jest postacią kluczową dla milionów ludzi na świecie. Polacy stanowią w tym względzie szczególną grupę. Debata wobec tych faktów może jednak dotyczyć tego na ile św. Jan Paweł II jest ważny z powodu Jego nauczania a jakie znaczenie ma Jego postać dla popkultury. 

relację sporządził prof. Wojciech Gizicki

 

POLECANE
Wes Anderson – nostalgiczne fantazmaty czasów, których nigdy nie było tylko u nas
Wes Anderson – nostalgiczne fantazmaty czasów, których nigdy nie było

Wes Anderson powraca na ekrany z filmem, który równie łatwo rozpoznać, co sobie odpuścić albo się zakochać. "Układ fenicki", pokazany premierowo podczas 78. Festiwalu Filmowego w Cannes, na polskie ekrany trafił 6 czerwca.

Stopnie BRAVO i BRAVO-CRP przedłużone. Pilny komunikat rządu z ostatniej chwili
Stopnie BRAVO i BRAVO-CRP przedłużone. Pilny komunikat rządu

Premier przedłużył drugi stopień alarmowy BRAVO i BRAVO-CRP na terenie całej Polski do 31 sierpnia 2025. Wyjaśniamy, co to oznacza i dlaczego władze proszą obywateli o czujność.

Ukraińskie drony znowu w akcji. Ważna fabryka w Rosji trafiona z ostatniej chwili
Ukraińskie drony znowu w akcji. Ważna fabryka w Rosji trafiona

Drony Sił Systemów Bezzałogowych ukraińskich wojsk zaatakowały w Rosji fabrykę radarów, wykorzystywanych w dronach i rakietach, które ostrzeliwują Ukrainę – powiadomił w sobotę Sztab Generalny w Kijowie.

Cztery podgatunki elit gardzących polską hołotą tylko u nas
Cztery podgatunki elit gardzących polską hołotą

Ciągle się zastanawiam skąd bierze się głębokie przekonanie niektórych środowisk o ich wyższości, lepszym wykształceniu, europejskości nad „prostakami” z prawicy, którzy nic nie kumają z otaczającej ich rzeczywistości tkwiąc mentalnie w Średniowieczu (nie będę, jaśnie oświeconym, wyjaśniał co wniosły w legacie do naszego dzisiejszego życia wykpiwane wieki średnie bo zajęłoby to zbyt wiele czasu a oni i tak by tego nie pojęli – przy okazji tylko i na końcu przypomnijmy, że między innymi ich guru Bronisław Geremek był mediewistą, zajmującym się, o zgrozo, prostytucją…) i nie wychodząc od miejscowego proboszcza (alternatywnie ”z kruchty”).

Wimbledon: Pewne zwycięstwo Igi Świątek z Danielle Collins z ostatniej chwili
Wimbledon: Pewne zwycięstwo Igi Świątek z Danielle Collins

Iga Świątek awansowała do czwartej rundy wielkoszlemowego turnieju na trawiastych kortach Wimbledonu. Rozstawiona z numerem ósmym tenisistka pewnie pokonała Amerykankę Danielle Collins 6:2, 6:3. Jej kolejną rywalką w Londynie będzie Dunka Clara Tauson.

Komu służycie?. Ostra reakcja Roberta Bąkiewicza na zaskakujący ruch policji z ostatniej chwili
"Komu służycie?". Ostra reakcja Roberta Bąkiewicza na zaskakujący ruch policji

Robert Bąkiewicz ostro skrytykował decyzję policji o wprowadzeniu zakazu lotów dronów przy granicy z Niemcami. Jak twierdzi, ograniczenia uderzają w działania obywatelskie mające na celu kontrolę migracji; zakaz ogłoszono dwa dni po tym, jak Ruch Obrony Granic zakupił własne drony do patrolowania pasa przygranicznego.

Komunikat dla mieszkańców woj. świętokrzyskiego Wiadomości
Komunikat dla mieszkańców woj. świętokrzyskiego

W sobotę uruchomiono wakacyjną, bezpłatną linię autobusową z Kielc na Święty Krzyż. Kursy realizowane będą w każdą sobotę i niedzielę do 28 września. Pasażerom towarzyszyć będzie przewodnik, który opowie o atrakcjach turystycznych regionu i zaprezentuje najciekawsze miejsca na Łysej Górze.

Awaria gazociągu w Gdańsku. Nowe informacje z ostatniej chwili
Awaria gazociągu w Gdańsku. Nowe informacje

Służby zakończyły działania na terenie terminala promowego na półwyspie Westerplatte w Gdańsku, gdzie w południe doszło do uszkodzenia gazociągu z gazem ziemnym. Nikomu nic się nie stało.

Nie czuję lewej nogi. Polska wokalistka bardzo chora Wiadomości
"Nie czuję lewej nogi". Polska wokalistka bardzo chora

Maja Hyży ponownie trafiła do szpitala. Wokalistka przeszła już dziewiątą operację związaną z rzadką chorobą biodra, na którą cierpi od dzieciństwa. Niestety, zabieg nie przebiegł bez komplikacji. W mediach społecznościowych artystka podzieliła się z niepokojącymi informacjami.

Zamknięte popularne kąpieliska. Nowy komunikat GIS z ostatniej chwili
Zamknięte popularne kąpieliska. Nowy komunikat GIS

Upały, brak wiatru i opadów to idealne warunki do pojawienia się sinic w jeziorach i zalewach. Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) poinformował 4 lipca o czasowym zamknięciu trzech kąpielisk śródlądowych z powodu zakwitu tych bakterii. Czerwona flaga oznacza całkowity zakaz kąpieli – nawet chwilowy kontakt z wodą może być niebezpieczny dla zdrowia.

REKLAMA

[Nasz Patronat] IV Europejski Festiwal Schumana. Nauka społeczna Kościoła w myśli papieży i doktrynie "S"

Relacja z panelu dyskusyjnego w ramach Europejskiego Festiwalu Schumana współorganizowanego przez Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, który odbył się w dniu 16 maja, godz. 9.30-11.30 pt. Nauka społeczna kościoła w myśli świętego Jana Pawła II, Czcigodnego Sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Papieża Leona XIII i Sługi Bożego Roberta Schumana i doktrynie NSZZ "SOLIDARNOŚĆ" przygotowanego i moderowanego przez prof. Wojciecha Gizickiego, KUL
 [Nasz Patronat] IV Europejski Festiwal Schumana. Nauka społeczna Kościoła w myśli papieży i doktrynie "S"
/ Papież Leon XIII, Wikipedia domena publiczna
Instytut Myśli Schumana w Warszawie jest organizatorem corocznego Europejskiego Festiwalu Schumana. W tym roku odbywa się już IV edycja tego wydarzenia. Z uwagi na ograniczenia pandemiczne Festiwal musiał przenieść się ze Świątyni Opatrzności Bożej do Internetu. Kilkanaście wydarzeń festiwalowych -  dyskusje, seminaria, spotkania modlitewne - będą odbywać się w dniach 9 maja – 7 czerwca. Dotyczą one zarówno spraw społeczno-politycznych, kulturowych, jak i gospodarczych. 

Oficjalnego otwarcia Festiwalu dokonał prof. Zbigniew Krysiak z Instytutu Myśli Schumana który odczytał list od Pana Premiera Mateusza Morawieckiego skierowany do uczestników Festiwalu

W ramach tematyki panelu 2 podejmuje się refleksje nad Katolicką Nauką Społeczną w życiu i działalności wielkich postaci XX wieku. Spotkania dyskusyjne odbywać się będą w każdą sobotę maja i 7 czerwca w g. 9.30-11.30 na platformie Microsoft Teams. 23 maja odbyło się trzecie spotkanie w cyklu panelu 2 zatytułowane Omnia restaurare in Christo! Nauczanie Społeczne Papieża Leona XIII

Uczestnikami panelu byli Ks. Stanisław Fel, profesor KUL, socjolog, Dziekan Wydziału Nauk Społecznych KUL; Marek Lewandowski, Rzecznik Komisji Krajowej NSZZ Solidarność; Michał Michalski, profesor UAM, ekonomista, kulturoznawca, członek Rady Rodziny przy Premierze.
Papież Leon XIII był pierwszym pasterzem Kościoła, który w sposób otwarty wyszedł do świata. Otworzył Watykan, wskazywał na rolę wolności, demokracji i spraw społecznych. Encyklika Rerum Novarum stała się głównym dziełem inspirującym powstanie i ugruntowanie zasad Katolickiej Nauki Społecznej i wskazaniem dla ludzi pracy. 

Paneliści skoncentrowali woje odpowiedz na 2 kwestiach: 1. Jaki jest charakter i specyfika myśli Papieża Leona XII, nowatorskiego pasterza Kościoła XIX i XX w.? 2. Na czym polega uniwersalność,  aktualność myśli społecznej Kardynała w XXI w.

Ks. Stanisław Fel przypomniał o specyfice czasu w jakich pełnił posługę Papież Leon XIII. Dokonał analogii do współczesności twierdząc, że wówczas i obecnie Kościół został postawiony przed nowymi wyzwaniami. Jest to istotne w zrozumieniu znaczenia tego pontyfikatu. Ks. Fel podkreślał też znaczenie moralności w życiu społecznym i gospodarczym.

Marek Lewandowski zwrócił uwagę na ścisły związek nauczania papieża Leona XIII z ideami i codzienną aktywnością NSZZ Solidarność. Wskazał na znaczenie tego nauczania dla budowania dialogu pomiędzy pracodawcami a pracownikami. Nie jest to proces łatwy ale Związek systematycznie podejmuje tę sprawę.

Michał Michalski wskazywał na pozostałe dokumenty Leona XIII, zwłaszcza encyklikę Arcanum divinae sapientia. Jest to związane z rodziną, jako podstawą życia społecznego i gospodarczego. Podkreślał także fakt konieczności czerpania z dorobku Kościoła gotowych i trawaych rozwiązań wielu problemów społecznych. 

Wszyscy Paneliści wskazywali na niezwykle istotną, nieprzecenioną rolę Papieża Leona XIII w życiu Kościoła na całym świecie. Jego wpływ na nowe wyzwania przełomu wieków był jednym  z kluczowych dla utrzymania jedności Kościoła i odkrycia nowego powołania nauczycielskiego.
Merytoryczna i rzeczowa dyskusja była wzbogacana przez komentarze i pytania kierowane m.in. za pomocą komunikatorów. 

Wnioski jakie można skonstruować z panelu to:
⦁    Konieczność nieustannego powrotu do bogactwa myśli społecznej Leona XIII, w tym szczególnie szerokie promowanie Katolickiej Nauki Społecznej i jej gotowych rozwiązań wielu problemów społecznych
⦁    Wzrost znaczenia organizacji pozarządowych zajmujących się prawami pracowniczymi i prawami rodziny
⦁    Wskazywanie na aktualność przesłania Papieża, m.in. w obszarze dialogu społecznego, zwłaszcza w zakresie relacji pracownicy-pracodawcy. rozwoju gospodarki, praw pracowniczych i rodziny.

Tematyka kolejnego spotkania w panelu poświęconym Katolickiej Nauki Społecznej:

30 maja, g. 9.30-11.30
Nie lękajcie się! Nauczanie Społeczne Papieża św. Jana Pawła II
Bartosz Wieczorek, doktor UKSW, filozof, teolog, Centrum Myśli Jana Pawła II
Mieczysław Ryba, profesor KUL, historyk, członek Kolegium IPN
Ks. Robert Nęcek, profesor UPJPII, teolog, Konsultor ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski
Ks. Grzegorz Sokołowski, profesor PWT Wrocław, teolog, Sekretarz Rady Społecznej przy Metropolicie Wrocławskim

Życie i dzieła Papieża Jana Pawła II stanowią bogactwo wielu płaszczyzn społecznych. Papież jest postacią kluczową dla milionów ludzi na świecie. Polacy stanowią w tym względzie szczególną grupę. Debata wobec tych faktów może jednak dotyczyć tego na ile św. Jan Paweł II jest ważny z powodu Jego nauczania a jakie znaczenie ma Jego postać dla popkultury. 

relację sporządził prof. Wojciech Gizicki


 

Polecane
Emerytury
Stażowe