Najnowszy numer "TS": Bez dialogu społecznego nie ma silnego państwa. 5 lat Rady Dialogu Społecznego

Rada Dialogu Społecznego, jej status i działalność to ważny krok naprzód w budowaniu społecznej gospodarki rynkowej w Polsce. Istotny jest przepis wprowadzający patronat Prezydenta RP nad Radą. Ale wciąż nie mamy żadnych skutecznych narzędzi do wprowadzania w życie dialogu społecznego zapisanego w konstytucji. Porozumienia wypracowane przez partnerów w RDS nie są wiążące dla strony rządowej – mówi w rozmowie z Teresą Wójcik Piotr Duda, Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ Solidarność. To właśnie Radzie Dialogu Społecznego, która obchodzi swoje 5. urodziny, poświęcony jest najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”. 
 Najnowszy numer "TS": Bez dialogu społecznego nie ma silnego państwa. 5 lat Rady Dialogu Społecznego
/ fot. TS


Przypominamy, że w związku z epidemią, "Tygodnik Solidarność" jest do pobrania w aplikacji mobilnej za darmo.

Wystarczy pobrać naszą aplikację z Google Play lub App Store. Dostępne są w niej wszystkie wydania Tygodnika.

LINK DO APLIKACJI


A co jeszcze w rozmowie z przewodniczącym Piotrem Dudą? Przewodniczący zwraca m.in. uwagę na słabość obowiązującej w Polsce konstytucji. 

Pełno jest ogólnych zapisów w ustawie zasadniczej, które w szczegółach odsyłane są do odpowiedniej ustawy. A ustawy, jak wiadomo, można dowolnie zmieniać zwykłą większością parlamentarną. I tak mamy ustawy o związkach zawodowych i o związkach pracodawców, które stronie związkowej dają legitymację do zawierania porozumień w imieniu wszystkich pracowników, a pracodawcom tylko tym zrzeszonym w konkretnej organizacji pracodawców. To sprawia, że pracodawcy nie mają zdolności do zawierania porozumień, co z kolei powoduje, że w Polsce praktycznie nie zawiera się układów zbiorowych pracy. Jeśli uświadomimy sobie, że poziom zorganizowania pracodawców wynosi zaledwie 2-2,5 proc., to tak naprawdę nie ma z kim skutecznie prowadzić rokowań zbiorowych. Zwracam na to uwagę, bo układy zbiorowe – zakładowe, branżowe, sektorowe, jak i ponadnarodowe – mogłyby być skutecznym narzędziem praktycznej realizacji konstytucyjnej zasady społecznej gospodarki rynkowej opartej na dialogu.

- słyszymy. 


Z kolei Henryk Nakonieczny, członek Prezydium Komisji Krajowej NSZZ Solidarność, przedstawia w rozmowie  z Teresą Wójcik rolę Solidarności w przeprowadzeniu zasadniczych zmian ustawowych dotyczących dialogu społecznego.

Solidarność była głównym inicjatorem tych zmian i wzięła na siebie ciężar przygotowania nowej koncepcji oraz ostatecznie projektu ustawy. Główny ciężar to nie znaczy, że byliśmy jedyni. Udało się w pierwszej kolejności przekonać pozostałe reprezentatywne organizacje związków zawodowych, a potem reprezentatywne organizacje pracodawców do konieczności zmian i do wizji na nowo zdefiniowanego dialogu społecznego. Ostateczne uregulowania ustawowe są kompromisem partnerów społecznych i rządu. Nie do końca jesteśmy z niego zadowoleni, choć należy uznać, że na tamten czas był dalece postępowym rozwiązaniem. 

- twierdzi Henryk Nakonieczny. 

O roli ponadzakładowych układów zbiorowych w budowie państw kapitalistycznych pisze Sławomir Adamczyk 

Wyróżnikiem aktywności związków zawodowych w europejskich państwach rozwiniętego kapitalizmu są negocjacje branżowe. To one pomagają w osiągnięciu równowagi między pracą i kapitałem, a także władzą publiczną, kiedy występuje ona w roli pracodawcy. Właśnie na tym poziomie wykuwają się całościowe rozwiązania zabezpieczające zbiorowe interesy pracownicze. Ale nie w Polsce. 

Nasz kraj jest w dziedzinie dwustronnego dialogu branżowego outsiderem nawet na tle Grupy Wyszehradzkiej. Wśród przyczyn takiego stanu rzeczy są: obstrukcja pracodawców, lekceważące podejście rządzących, ale także niestety zaniechania związków zawodowych.
 


W artykule "Rafał Łobuziak" Jakub Pacan opisuje początek kampanii wyborczej w wykonaniu Rafała Trzaskowskiego.

Trzaskowski mówi niespójnie, często sobie zaprzecza i co z tego? Nowy kandydat KO wyborcom opozycji przywrócił coś wielce cennego – godność i wiarę w zwycięstwo. Rafał Trzaskowski wszedł do gry o prezydenturę z przytupem. Od pierwszych wystąpień język jego kampanii jest kontrowersyjny i budzi u przeciwników zdziwienie. Z jednej strony kandydat KO mówił w wywiadzie dla „Dziennika Gazety Prawnej”, że będzie „wypalać żelazem to, co zrobił PiS. Nie tylko w mediach publicznych”, z drugiej nawoływał w słynnym już wystąpieniu w Poznaniu do budowania „nowej wspólnoty”. Z jednej strony „Nie będę prezydentem totalnej opozycji”, ale „przyszedł czas powiedzieć: dość. Tak, powiedzieć dość, a kogo jak kogo, ale poznaniaków nie trzeba uczyć mówienia dość złym rządom i opresji”. 


Paweł Pietkun pisze o kryzysie, który wkrótce może pojawić się w Wielkiej Brytanii. 

 

Negocjacje Wielkiej Brytanii z Unią Europejską dotyczące ostatecznego kształtu brexitu oraz kształtu Europy od 1 stycznia przyszłego roku są coraz trudniejsze. Porozumienie handlowe, na którym powinno zależeć i krajom członkowskim UE – jako eksporterom, i Zjednoczonemu Królestwu, nie są nawet w połowie drogi. Negocjatorzy z obu stron zarzucają sobie nieustępliwość i brak woli na osiągnięcie porozumienia. Tymczasem brytyjski rząd wprowadza coraz więcej ograniczeń dla obywateli państw UE, którzy po brexicie chcieliby pozostać nad Tamizą.



Co jeszcze w numerze? 
  • Marcin Koziestański przepytuje Marka Bogusza, przewodniczącego Zarządu Regionu Podbeskidzie NSZZ Solidarność
  • O układach zbiorowych pracy z Jakubem Steliną, sędzią Trybunału Konstytucyjnego rozmawia Teresa Wójcik 
  • Tej samej autorki tekst "Encyklika robotnicza" poświęcony ponadczasowości encykliki "Rerum novarum" 
  • Mateusz Szymański postuluje o "Naprawę Rady Dialogu Społecznego"  
  • "Wspólnota u Dudy i Trzaskowskiego to zupełnie co innego" twierdzi w rozmowie z Jakubem Pacanem prof. Łukasz Młyńczyk
  • "MKiDN wygrywa z "Newsweekiem" co opisuje Agnieszka Żurek 
  • O wakacjach doby koronawirusa pisze Anna Zielińska 
  • Prof. Marek Jan Chodakiewicz definiuje fałszywe konstrukty intelektualny towarzyszące pojęciu antysemityzmu 
  • Bartosz Boruciak rozmawia z Ifi Ude

W numerze również felietony, analizy i inne artykuły. Gorąco zachęcamy do lektury!

Najnowszy numer "TS" (25/2020) do pobrania w wersji cyfrowej tutaj. 
Jesteś zainteresowany prenumeratą? Więcej informacji tutaj. 


 

POLECANE
Koniec burzy w Pałacu Buckingham? Zaskakujące doniesienia Wiadomości
Koniec burzy w Pałacu Buckingham? Zaskakujące doniesienia

Zbliżające się Igrzyska Invictus, które odbędą się w 2027 roku w Birmingham, mogą stać się okazją do przełamania lodów w relacjach między księciem Harrym a rodziną królewską. Dyrektor generalna igrzysk, Helen Helliwell, wyraziła nadzieję, że na wydarzeniu pojawią się członkowie monarchii.

Niemieckie sądy uderzają w proceder podrzucania migrantów krajom sąsiednim, w tym Polsce tylko u nas
Niemieckie sądy uderzają w proceder podrzucania migrantów krajom sąsiednim, w tym Polsce

Słynny już wyrok sądu administracyjnego w Berlinie z początku czerwca tego roku w sprawie Somalijczyków zawróconych do Polski przez niemiecką policję nie będzie ostatnim tego typu. Niemieckie media i organizacje wspierające migrantów informują o kolejnych sprawach toczących się przed niemieckimi sądami. Skargi na zaostrzoną politykę migracyjną Berlina składają też Afgańczycy, którym jeszcze za rządu Olafa Scholza obiecano wjazd na terytorium Niemiec w ramach programu ochrony po przejęciu władzy przez talibów.

Dramat podczas turnieju tenisowego w Poznaniu. W hotelu miało dość do gwałtu na 15-latce z ostatniej chwili
Dramat podczas turnieju tenisowego w Poznaniu. W hotelu miało dość do gwałtu na 15-latce

Do wstrząsających wydarzeń miało dojść, jak podaje dziennik "Rzeczpospolita", podczas turnieju tenisowego w Poznaniu. Niespełna 15-letnią zawodniczkę miał zgwałcić 16-letni kolega.

Nowe informacje ws. nożownika z Tarnowa z ostatniej chwili
Nowe informacje ws. nożownika z Tarnowa

Mężczyzna podejrzewany o zaatakowanie w piątek wieczorem w centrum Tarnowa 17-latka zgłosił się na komisariat i przyznał do winy. Służby planują przesłuchać także poszkodowanego, który leży w szpitalu w stanie niezagrażającym życiu.

Zaginięcie Iwony Wieczorek. Autorzy książki ujawniają, co mogło przeszkodzić w śledztwie Wiadomości
Zaginięcie Iwony Wieczorek. Autorzy książki ujawniają, co mogło przeszkodzić w śledztwie

Dziennikarz śledczy Mikołaj Podolski, współautor książki „Zaginiona Iwona Wieczorek. Koniec kłamstw”, podsumowuje najważniejsze powody, przez które - jego zdaniem - sprawa zaginięcia 19-latki do dziś nie została rozwiązana. Choć od lipca 2010 roku minęło już 15 lat, wciąż nie wiadomo, co dokładnie wydarzyło się tamtej nocy w Gdańsku.

Ważne doniesienia z granicy polsko-niemieckiej Wiadomości
Ważne doniesienia z granicy polsko-niemieckiej

Ponad 11,5 tys. osób skontrolowała minionej doby straż graniczna na przejściach granicznych z Niemcami. Czterem osobom odmówiono prawa wjazdu do Polski – podał w niedzielę PAP ppor. SG Konrad Szwed z biura prasowego Komendy Głównej SG.

Komunikat dla mieszkańców Kielc Wiadomości
Komunikat dla mieszkańców Kielc

ZTM w Kielcach ogłosił konkurs na projekt malowania zewnętrznego autobusów oraz wzoru graficznego tapicerki siedzeń nowych elektrycznych autobusów w mieście. Projekty można zgłaszać do 4 sierpnia.

Nie żyje legendarny reżyser Wiadomości
Nie żyje legendarny reżyser

W wieku 76 lat zmarł Janusz Wiśniewski - ceniony reżyser teatralny, scenograf, autor grafik i plakatów, przez lata związany z Teatrem Nowym w Poznaniu. Wiadomość o jego śmierci przekazała w sobotę 12 lipca 2025 roku poznańska instytucja.

Grupa migrantów w Hiszpanii ciężko pobiła 70-latka: Chcieli się zabawić. Zamieszki na ulicach z ostatniej chwili
Grupa migrantów w Hiszpanii ciężko pobiła 70-latka: "Chcieli się zabawić". Zamieszki na ulicach

W hiszpańskim mieści Torre Pacheco doszło do zamieszek po pobiciu przez grupę młodych imigrantów z Afryki 70-letniego mężczyzny. Pięciu mężczyzn napadło na starszego człowieka w piątek. „Rzucili się na mnie, a jeden z nich filmował” - mówił napadnięty. Agresorzy porozumiewali się między sobą po arabsku i jak stwierdził starszy mężczyzna "chcieli się zabawić". Sytuacja w mieści jest napięta. Swoje siły w mieście wzmocniła Gwardia Cywilna. 

Grad i trąby powietrzne. Pilny komunikat IMGW z ostatniej chwili
Grad i trąby powietrzne. Pilny komunikat IMGW

IMGW alarmuje ws. burz, jakie przejdą nad Polską w niedzielę. W niektórych miejscach obowiązują ostrzeżenia drugiego stopnia, a więc takie, które które mogą powodować duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Instytut zastrzega, że niewykluczone są również opady dużego gradu i trąby powietrzne.

REKLAMA

Najnowszy numer "TS": Bez dialogu społecznego nie ma silnego państwa. 5 lat Rady Dialogu Społecznego

Rada Dialogu Społecznego, jej status i działalność to ważny krok naprzód w budowaniu społecznej gospodarki rynkowej w Polsce. Istotny jest przepis wprowadzający patronat Prezydenta RP nad Radą. Ale wciąż nie mamy żadnych skutecznych narzędzi do wprowadzania w życie dialogu społecznego zapisanego w konstytucji. Porozumienia wypracowane przez partnerów w RDS nie są wiążące dla strony rządowej – mówi w rozmowie z Teresą Wójcik Piotr Duda, Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ Solidarność. To właśnie Radzie Dialogu Społecznego, która obchodzi swoje 5. urodziny, poświęcony jest najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”. 
 Najnowszy numer "TS": Bez dialogu społecznego nie ma silnego państwa. 5 lat Rady Dialogu Społecznego
/ fot. TS


Przypominamy, że w związku z epidemią, "Tygodnik Solidarność" jest do pobrania w aplikacji mobilnej za darmo.

Wystarczy pobrać naszą aplikację z Google Play lub App Store. Dostępne są w niej wszystkie wydania Tygodnika.

LINK DO APLIKACJI


A co jeszcze w rozmowie z przewodniczącym Piotrem Dudą? Przewodniczący zwraca m.in. uwagę na słabość obowiązującej w Polsce konstytucji. 

Pełno jest ogólnych zapisów w ustawie zasadniczej, które w szczegółach odsyłane są do odpowiedniej ustawy. A ustawy, jak wiadomo, można dowolnie zmieniać zwykłą większością parlamentarną. I tak mamy ustawy o związkach zawodowych i o związkach pracodawców, które stronie związkowej dają legitymację do zawierania porozumień w imieniu wszystkich pracowników, a pracodawcom tylko tym zrzeszonym w konkretnej organizacji pracodawców. To sprawia, że pracodawcy nie mają zdolności do zawierania porozumień, co z kolei powoduje, że w Polsce praktycznie nie zawiera się układów zbiorowych pracy. Jeśli uświadomimy sobie, że poziom zorganizowania pracodawców wynosi zaledwie 2-2,5 proc., to tak naprawdę nie ma z kim skutecznie prowadzić rokowań zbiorowych. Zwracam na to uwagę, bo układy zbiorowe – zakładowe, branżowe, sektorowe, jak i ponadnarodowe – mogłyby być skutecznym narzędziem praktycznej realizacji konstytucyjnej zasady społecznej gospodarki rynkowej opartej na dialogu.

- słyszymy. 


Z kolei Henryk Nakonieczny, członek Prezydium Komisji Krajowej NSZZ Solidarność, przedstawia w rozmowie  z Teresą Wójcik rolę Solidarności w przeprowadzeniu zasadniczych zmian ustawowych dotyczących dialogu społecznego.

Solidarność była głównym inicjatorem tych zmian i wzięła na siebie ciężar przygotowania nowej koncepcji oraz ostatecznie projektu ustawy. Główny ciężar to nie znaczy, że byliśmy jedyni. Udało się w pierwszej kolejności przekonać pozostałe reprezentatywne organizacje związków zawodowych, a potem reprezentatywne organizacje pracodawców do konieczności zmian i do wizji na nowo zdefiniowanego dialogu społecznego. Ostateczne uregulowania ustawowe są kompromisem partnerów społecznych i rządu. Nie do końca jesteśmy z niego zadowoleni, choć należy uznać, że na tamten czas był dalece postępowym rozwiązaniem. 

- twierdzi Henryk Nakonieczny. 

O roli ponadzakładowych układów zbiorowych w budowie państw kapitalistycznych pisze Sławomir Adamczyk 

Wyróżnikiem aktywności związków zawodowych w europejskich państwach rozwiniętego kapitalizmu są negocjacje branżowe. To one pomagają w osiągnięciu równowagi między pracą i kapitałem, a także władzą publiczną, kiedy występuje ona w roli pracodawcy. Właśnie na tym poziomie wykuwają się całościowe rozwiązania zabezpieczające zbiorowe interesy pracownicze. Ale nie w Polsce. 

Nasz kraj jest w dziedzinie dwustronnego dialogu branżowego outsiderem nawet na tle Grupy Wyszehradzkiej. Wśród przyczyn takiego stanu rzeczy są: obstrukcja pracodawców, lekceważące podejście rządzących, ale także niestety zaniechania związków zawodowych.
 


W artykule "Rafał Łobuziak" Jakub Pacan opisuje początek kampanii wyborczej w wykonaniu Rafała Trzaskowskiego.

Trzaskowski mówi niespójnie, często sobie zaprzecza i co z tego? Nowy kandydat KO wyborcom opozycji przywrócił coś wielce cennego – godność i wiarę w zwycięstwo. Rafał Trzaskowski wszedł do gry o prezydenturę z przytupem. Od pierwszych wystąpień język jego kampanii jest kontrowersyjny i budzi u przeciwników zdziwienie. Z jednej strony kandydat KO mówił w wywiadzie dla „Dziennika Gazety Prawnej”, że będzie „wypalać żelazem to, co zrobił PiS. Nie tylko w mediach publicznych”, z drugiej nawoływał w słynnym już wystąpieniu w Poznaniu do budowania „nowej wspólnoty”. Z jednej strony „Nie będę prezydentem totalnej opozycji”, ale „przyszedł czas powiedzieć: dość. Tak, powiedzieć dość, a kogo jak kogo, ale poznaniaków nie trzeba uczyć mówienia dość złym rządom i opresji”. 


Paweł Pietkun pisze o kryzysie, który wkrótce może pojawić się w Wielkiej Brytanii. 

 

Negocjacje Wielkiej Brytanii z Unią Europejską dotyczące ostatecznego kształtu brexitu oraz kształtu Europy od 1 stycznia przyszłego roku są coraz trudniejsze. Porozumienie handlowe, na którym powinno zależeć i krajom członkowskim UE – jako eksporterom, i Zjednoczonemu Królestwu, nie są nawet w połowie drogi. Negocjatorzy z obu stron zarzucają sobie nieustępliwość i brak woli na osiągnięcie porozumienia. Tymczasem brytyjski rząd wprowadza coraz więcej ograniczeń dla obywateli państw UE, którzy po brexicie chcieliby pozostać nad Tamizą.



Co jeszcze w numerze? 
  • Marcin Koziestański przepytuje Marka Bogusza, przewodniczącego Zarządu Regionu Podbeskidzie NSZZ Solidarność
  • O układach zbiorowych pracy z Jakubem Steliną, sędzią Trybunału Konstytucyjnego rozmawia Teresa Wójcik 
  • Tej samej autorki tekst "Encyklika robotnicza" poświęcony ponadczasowości encykliki "Rerum novarum" 
  • Mateusz Szymański postuluje o "Naprawę Rady Dialogu Społecznego"  
  • "Wspólnota u Dudy i Trzaskowskiego to zupełnie co innego" twierdzi w rozmowie z Jakubem Pacanem prof. Łukasz Młyńczyk
  • "MKiDN wygrywa z "Newsweekiem" co opisuje Agnieszka Żurek 
  • O wakacjach doby koronawirusa pisze Anna Zielińska 
  • Prof. Marek Jan Chodakiewicz definiuje fałszywe konstrukty intelektualny towarzyszące pojęciu antysemityzmu 
  • Bartosz Boruciak rozmawia z Ifi Ude

W numerze również felietony, analizy i inne artykuły. Gorąco zachęcamy do lektury!

Najnowszy numer "TS" (25/2020) do pobrania w wersji cyfrowej tutaj. 
Jesteś zainteresowany prenumeratą? Więcej informacji tutaj. 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe