Jakie skutki niesie ze sobą wydłużenie okresu wypowiedzenia umowy o pracę

Każda umowa o pracę może zostać rozwiązana, jeśli jedna ze stron wyrazi oświadczenie, że chce ją zakończyć. W takiej sytuacji konieczne jest jednak zachowanie okresu wypowiedzenia przewidzianego przepisami Kodeksu pracy lub wcześniejszymi ustaleniami stron, które zostały zapisane w umowie o pracę.
 Jakie skutki niesie ze sobą wydłużenie okresu wypowiedzenia umowy o pracę
/ grafika pixabay
Długość okresu wypowiedzenia
Umowę o pracę niezależnie od tego, czy zawarta została na czas określony, nieokreślony czy okres próbny, każda ze stron może wypowiedzieć w dowolnym momencie. W takiej sytuacji konieczne jest zachowanie okresu wypowiedzenia, chyba że pracodawca i pracownik postanowili rozwiązać łączący ich stosunek pracy w drodze porozumienia stron.
 
Długość okresu wypowiedzenia zależy okresu zatrudnienia w danego pracodawcy i odpowiednio wynosi:
- 2 tygodnie, gdy pracownik był zatrudniony krócej niż sześć miesięcy,
- 1 miesiąc, jeśli umowa o pracę trwała co najmniej 6 miesięcy,
- 3 miesiące, gdy pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.
 
Jeśli wypowiedziana została umowa o pracę na okres próbny, wówczas okres wypowiedzenia wynosi:
- 3 dni robocze, jeżeli umowa zwarta została na mniej niż 2 tygodnie,
- 1 tydzień, jeśli umowa zawarta została na co najmniej 2 tygodnie,
- 2 tygodnie, w sytuacji, gdy umowa na okres próby zawarta została na co najmniej 3 miesiące.
 
Czy okres wypowiedzenia można skrócić lub wydłużyć?
Przepisy przewidują możliwość wydłużenia okresu wypowiedzenia dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach związanych z odpowiedzialnością materialną za powierzone im mienie. Dzięki temu można wydłużyć okres wypowiedzenia umów, dla których przewidziane jest 2 tygodnie do 1 miesiąca oraz do 3 miesięcy w przypadku, gdy zastosowanie powinien mieć miesięczny okres wypowiedzenia. Dotychczasowe orzecznictwo w sprawach dotyczących okresu wypowiedzenia pozwala stwierdzić, że możliwe jest dowolne modyfikowanie, czyli skracanie lub wydłużanie okresu wypowiedzenia postanowieniami zawartej pomiędzy pracownikiem a pracodawcą umowy o pracę, pod warunkiem, że jest to korzystne dla pracownika w chwili zawierania umowy.
 
Przyjęty wydłużony okres wypowiedzenia może zostać pod pewnymi warunkami skrócony, gdy strony postanowią rozwiązać łączący je stosunek pracy. Jeśli strony zdecydowały się zawrzeć umowę o prace z wydłużonym do 6 miesięcy okresem wypowiedzenia, mogą go skrócić do okresu, jaki w danej sytuacji przewiduje ustawa pod warunkiem, że zgodnie zaakceptują takie rozwiązanie. W sytuacji, gdy zakład znajduje się w upadłości lub likwidacji, pracodawca ma prawo skrócić okres wypowiedzenia do terminu przewidzianego przepisami ustawy, niezależnie od woli pracownika. Pracownik ma jednak wówczas prawo do odszkodowania za pozostały okres.
 
Jeśli jednak pracodawca nie jest w stanie upadłości ani likwidacji i tylko jedna ze stron chce skrócenia okresu wypowiedzenia, podczas gdy druga się, a to nie zgadza, wówczas konieczne jest jego zachowanie w formie przewidzianej w zwartej wcześniej umowie o pracę. Pracodawca może także zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia jednak do końca okresu zobowiązany będzie do wypłacania mu należnego wynagrodzenia. Wydłużony okres wypowiedzenia wpływa również na ilość należnych pracownikowi dni urlopu wypoczynkowego lub przysługującego mu z tego tytułu ekwiwalentu, nawet jeśli pracodawca zwolni pracownika z obowiązku świadczenia pracy.
 
Dla powodzenia każdego biznesu duże znaczenie ma obsługujące daną firmę biuro rachunkowe. Warszawa to miasto, gdzie funkcjonuje wiele podmiotów oferujących usługi księgowo-kadrowe. Warto jednak wybrać renomowaną firmę, zatrudniającą specjalistów umiejących znaleźć najkorzystniejsze rozwiązanie w każdej sytuacji, chętnie odpowiadają na pytania klientów, a w razie potrzeby służą także radą.

biuro rachunkowe warszawa

Biuro Rachunkowe Warszawa

Artykuł Sponsorowany

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Koniec pierwszego dnia drugiej tury wyborów prezydenckich w Czechach Wiadomości
Koniec pierwszego dnia drugiej tury wyborów prezydenckich w Czechach

O godz. 22.00 w piątek zamknięto lokale wyborcze w Czechach po pierwszym dniu głosowania w drugiej turze wyborów prezydenckich. Lokale zostaną otwarte w sobotę o godz. 8.00, a głosować na kandydatów na prezydenta, byłego przewodniczącego Komitetu Wojskowego NATO Petra Pavla lub byłego premiera Andreja Babisza, będzie można do godz. 14.00.

Rosjanie wściekli po wypowiedzi niemieckiej MSZ. Niemiecki rząd odcina się od Baerbock Wiadomości
Rosjanie wściekli po wypowiedzi niemieckiej MSZ. Niemiecki rząd odcina się od Baerbock

Rząd federalny w Berlinie oświadczył, że Niemcy nie są stroną w wojnie na Ukrainie. To reakcja na propagandowe wykorzystywanie przez Rosję wypowiedzi minister spraw zagranicznych RFN Annaleny Baerbock, która we wtorek w Radzie Europy powiedziała: "Prowadzimy wojnę przeciwko Rosji, a nie przeciwko sobie".

Rosja nie otrzymała zaproszenia. Zacharowa oburzona decyzją Polski Wiadomości
Rosja nie otrzymała zaproszenia. Zacharowa oburzona decyzją Polski

Bez względu na to, jak nasi europejscy niepartnerzy wymyślili swoje próby przepisania historii na nowo, pamięć o radzieckich bohaterach wyzwolicielach i okropnościach nazizmu nie mogą zostać wymazane – twierdzi rzecznik rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.

Profanacja w Wielkopolsce. Nieznany sprawca utopił figurkę Jezusa w chrzcielnicy Wiadomości
Profanacja w Wielkopolsce. Nieznany sprawca utopił figurkę Jezusa w chrzcielnicy

W Koziegłowach pod Poznaniem sprawca utopił figurkę Jezusa w chrzcielnicy, poprzewracał świece, zniszczył święte obrazy i witraż – informuje w piątek „Głos Wielkopolski”

Nie żyje prof. Aleksander Krawczuk. Był wybitnym historykiem starożytności Wiadomości
Nie żyje prof. Aleksander Krawczuk. Był wybitnym historykiem starożytności

Nie żyje prof. Aleksander Krawczuk, wybitny znawca starożytności, filolog klasyczny, od 1949 r. związany z Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie. W czerwcu skończyłby 101 lat.

Onet kontra Polska Fundacja Narodowa. Sąd zdecydował Wiadomości
Onet kontra Polska Fundacja Narodowa. Sąd zdecydował

Onet.pl ma sprostować nieprawdziwe informacje dotyczące firmy the White House Writers Group i jej kontraktu z Polską Fundacją Narodową – zdecydował Sąd Okręgowy w Warszawie. Wyrok jest nieprawomocny.

Atak w Jerozolimie. Jest wiele ofiar Wiadomości
Atak w Jerozolimie. Jest wiele ofiar

Siedem osób nie żyje, a 10 zostało rannych w wyniku ataku na synagogę w Jerozolimie – przekazało ministerstwo spraw zagranicznych Izraela.

Kuriozalne słowa legendarnej aktorki. „Nie byłoby kryzysu klimatycznego, gdyby nie rasizm” Wiadomości
Kuriozalne słowa legendarnej aktorki. „Nie byłoby kryzysu klimatycznego, gdyby nie rasizm”

– Wiesz, możesz zająć się czymkolwiek. To seksizm, rasizm, mizoginia, homofobia, cokolwiek, wojna. A jeśli naprawdę się w to wgłębisz, przestudiujesz i poznasz historię, zrozumiesz, że wszystko jest połączone – twierdzi laureatka Oscara, jedna z legend amerykańskiego kina 85-letnia Jane Fonda.

Rosja wyrzuca ambasadora Łotwy. „Ma dwa tygodnie” Wiadomości
Rosja wyrzuca ambasadora Łotwy. „Ma dwa tygodnie”

Moskwa przekazała w piątek, że ambasador Łotwy ma dwa tygodnie na opuszczenie Rosji. Oskarżyła państwa bałtyckie o „totalną rusofobię”.

Cimoszewicz uważa, że Polacy powinni pracować dłużej. „Duża część społeczeństwa nie ma pojęcia o finansach państwa” Wiadomości
Cimoszewicz uważa, że Polacy powinni pracować dłużej. „Duża część społeczeństwa nie ma pojęcia o finansach państwa”

– Populizm polityczny skutkuje przesadnym życiem na kredyt, dlatego tak wiele osób myśli, że emerytury wypłaca rząd i może on dowolnie kształtować ich wysokość niezależnie od czasu i rodzaju pracy późniejszego emeryta – twierdzi były premier, a obecnie europoseł Włodzimierz Cimoszewicz.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe