Czerwiec '76. Strajki, które przełamały barierę strachu

- Są w historii takie wydarzenia, które musimy zapisywać w pamięci kolejnych pokoleń. To w Ursusie, a także w Radomiu i Płocku rodziła się wolna Polska – podkreślał premier Mateusz Morawiecki, w liście skierowanym do uczestników obchodów wydarzeń, które rozegrały się w czerwcu 1976 r. w Ursusie.
TOMASZ GUTRY Czerwiec '76. Strajki, które przełamały barierę strachu
TOMASZ GUTRY / Tygodnik Solidarność
Uroczyste obchody 44. rocznicy Wydarzeń Czerwca’76 w Ursusie odbyły się w czwartek 25 czerwca przed Pomnik Robotników Czerwca 1976 roku w Warszawie. Tam złożono wieńce i zostały wygłoszone okolicznościowe przemowy. List od premiera Mateusza Morawieckiego odczytał wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

– Nie mam wątpliwości, że ten protest to jeden z kamieni węgielnych do wolności. Strajk w Ursusie przełamał barierę strachu. Po tym wydarzeniu ruszyła lawina, które nie dało się już powstrzymać

– napisał do zebranych Mateusz Morawiecki.



Podczas wydarzeń Czerwca’76 w zakładach Ursus strajkowało 90 procent załogi. Dyrekcja żądała powrotu do pracy. Robotnicy wyszli na pobliskie, stanowiące istotną arterię, tory kolejowe by informować mieszkańców reszty kraju o strajku. By zablokować przejazd w końcu rozkręcili tory i wykoleili lokomotywę. Interwencja milicji nastąpiła 25 czerwca o godzinie 21.30. Po bezpośrednim starciu, rozpoczęła się obława na demonstrantów. Zatrzymanych przewożono do komend MO i aresztów, gdzie w ramach tzw. „ścieżek zdrowia” brutalnie bito.

- Pociągi, które tu obok przejeżdżają, przypominają mi lokomotywę, którą strajkujący wykoleili, by pokazać, że sprzeciwiają się ówczesnej władzy. Choć minęły już 44 lata, to warto pamiętać te momenty, które pojawiły się na drodze dążenia do niepodległej Polski

– przemawiał Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.




List do uczestników uroczystości skierował również Piotr Duda, przewodniczący KK NSZZ Solidarność. W jego imieniu pismo odczytał Andrzej Kierzkowski, przewodniczący Organizacji Terenowej nr 1 Ursus NSZZ „S”.


– W 40-lecie powstania naszego Związku pamiętajmy o tym, dlaczego w 1976 roku robotnicy strajkowali. Sprzeciwiali się tym samym władzy, która ich okłamywała. 44 lata później chcemy oddać hołd tym bohaterom. Bez was nie byłoby Solidarności

– podkreślił Piotr Duda.









Tekst: Marcin Koziestański
Foto: Tomasz Gutry
 

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Dawid Kubacki przekazał nowe informacje ws. stanu zdrowia żony Wiadomości
Dawid Kubacki przekazał nowe informacje ws. stanu zdrowia żony

Dawid Kubacki wycofał się niespodziewanie z niedzielnych zawodów Pucharu Świata w norweskim Vikersund, a przyczyną decyzji była choroba jego małżonki. Wicelider PŚ nie weźmie udziału w pozostałych zawodach cyklu w sezonie 2022/2023.

Komisarz praw człowieka Rady Europy zaniepokojona wydarzeniami we Francji Wiadomości
Komisarz praw człowieka Rady Europy zaniepokojona wydarzeniami we Francji

We Francji trwają ogólnokrajowe protesty przeciwko reformie emerytalnej i sposobowi jej wprowadzenia. W związku z tym komisarz praw człowieka Rady Europy Dunja Mijatović wyraziła w piątek zaniepokojenie "nadmiernym użyciem siły” francuskich służb wobec protestujących.

Nowy sondaż. Sześć partii w Sejmie Wiadomości
Nowy sondaż. Sześć partii w Sejmie

Gdyby wybory odbywały się w najbliższą niedzielę wygrałaby je Zjednoczona Prawica z wynikiem 36,4 proc., na 2. miejscu byłaby Koalicja Obywatelska z 27,9 proc. głosów. Poparcie dla obu ugrupowań zmalało – wynika z najnowszego sondażu pracowni Estymator dla DoRzeczy.pl.

Załamanie kursu akcji Deutsche Banku. Jest reakcja Olafa Scholza Wiadomości
Załamanie kursu akcji Deutsche Banku. Jest reakcja Olafa Scholza

Niepokój wokół Deutsche Bank. Kanclerz Niemiec Olaf Scholz zabrał głos.

Co się dzieje na Krymie? Ukraińcy: Nadano komunikat o ewakuacji Wiadomości
Co się dzieje na Krymie? Ukraińcy: Nadano komunikat o ewakuacji

Ewakuacja na Krymie? Z informacji, które przekazał Andrij Jusow – przedstawiciel ukraińskiego wywiadu – wynika, że niektórzy urzędnicy już wyprzedają swój majątek na półwyspie w obawie przed możliwym zagrożeniem.

W kierownictwie PO rozważano start w wyborach pod własnym szyldem, a nie szyldem Koalicji Obywatelskiej Wiadomości
"W kierownictwie PO rozważano start w wyborach pod własnym szyldem, a nie szyldem Koalicji Obywatelskiej"

W kierownictwie PO rozważano start w wyborach pod własnym szyldem, a nie szyldem Koalicji Obywatelskiej - wynika z informacji PAP. W takim przypadku koalicjanci Platformy z KO musieliby wystartować z jej list. Jesteśmy i będziemy za formułą koalicyjną - mówi Urszula Zielińska z Zielonych.

Borys Budka uderza w Konfederację: To jest umacnianie władzy PiS-u Wiadomości
Borys Budka uderza w Konfederację: "To jest umacnianie władzy PiS-u"

Borys Budka wypowiedział się na temat Konfederacji, która w ostatnim czasie umacnia się w sondażach wyborczych.

Robert Lewandowski szczery do bólu. Kapitan zaskoczył swoimi słowami Wiadomości
Robert Lewandowski szczery do bólu. Kapitan zaskoczył swoimi słowami

Reprezentacja Polski przegrała z Czechami w pierwszym meczu w ramach eliminacji do Euro 2024. Po meczu głos na temat spotkania zabrał Robert Lewandowski.

Rosyjska wiosenna ofensywa blisko punktu kulminacyjnego Wiadomości
"Rosyjska wiosenna ofensywa blisko punktu kulminacyjnego"

Wygląda na to, że rosyjska wiosenna ofensywa przeciwko Ukrainie zbliża się do punktu kulminacyjnego - pisze w najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Kurdej-Szatan zapytana o powrót do TVP. Stawia warunek Wiadomości
Kurdej-Szatan zapytana o powrót do TVP. Stawia warunek

Barbara Kurdej-Szatan ponownie w TVP? Aktorka w jednym z wywiadów postawiła warunek, który mógłby sprawić, że ponownie pojawi się na antenie publicznego nadawcy.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe