[Tylko u nas] Grzegorz Kuczyński: Białoruś. Wejdą? Nie wejdą. Raczej

Co zrobi Rosja na Białorusi? Czy weźmie w obronę Łukaszenkę? To pytanie zadają sobie nie tylko analitycy, ale też politycy – głównie ci na Zachodzie. Groźbą rzekomej interwencji Moskwy pewni liderzy zachodni mogą straszyć Polskę czy kraje bałtyckie, żeby Europa trzymała się z dala od białoruskiej awantury. Czy tak faktycznie będzie? Zobaczymy w środę na posiedzeniu Rady Europejskiej. W przeddzień z Putinem rozmawiali jej przewodniczący, jak też przywódcy Niemiec i Francji.
 [Tylko u nas] Grzegorz Kuczyński: Białoruś. Wejdą? Nie wejdą. Raczej
/ Czołg T90, screen YouTube
16 sierpnia w sieci pojawiły się zdjęcia o dwóch konwojach nieoznakowanych ciężarówek należących do rosyjskiej Rosgwardii – z komentarzami sugerującymi, że jadą w stronę Białorusi. Problem w tym, że zdjęcia zrobiono 400 km od granicy, jadące z Sankt Petersburga na południe. Kreml nie zdecyduje się na powtórzenie scenariusza ukraińskiego z 2014 roku. Z wielu powodów. Po pierwsze, skala protestów na Białorusi. Jakich sił trzeba by było użyć, by je stłumić? Po drugie, sankcje zachodnie i utrata nadziei na reset relacji z UE. Po trzecie, interwencja wzbudziłaby wrogość Białorusinów do Rosji. Póki co, protesty na Białorusi, w przeciwieństwie do tych ukraińskich, nie są podsycane antyrosyjskim sentymentem. Interwencja rosyjska mogłaby to zmienić. Przez weekend Łukaszenka i Putin rozmawiali ze sobą telefonicznie dwa razy. Po drugiej rozmowie 16 sierpnia Kreml w wydanym komunikacie nawiązał do zobowiązań w ramach Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (OUBZ), bloku militarnego złożonego z sześciu byłych republik sowieckich. Traktat przewiduje, że jeśli jeden z członków stanie się celem zewnętrznej agresji, pozostali przyjdą mu z pomocą. Nawiązanie do OUBZ natychmiast wywołało wzmożenie części komentatorów straszących wjazdem rosyjskich czołgów na Białoruś. Nic bardziej błędnego. Po pierwsze, gdyby tłumaczyć komunikat Kremla z języka dyplomatycznego, to Rosjanie obiecali jedynie „gotowość do udzielenia pomocy niezbędnej do rozwiązania wyzwań stojących przed Białorusią”, ale  - co ważne – ani razu nie wspominając nazwiska prezydenta Białorusi. Po drugie, zobowiązania w ramach OUBZ dotyczą tylko przypadków „agresji zewnętrznej”. Wcale nie jest wykluczone, że właśnie dlatego Kreml nawiązał do tego właśnie układu. Prędzej Moskwa ograniczy się do pomocy nieformalnej, ukrywanej dla Łukaszenki. Tak jak kiedyś Janukowyczowi, wyśle doradców wojskowych i do spraw bezpieczeństwa, może też jakiś sprzęt i amunicję specjalną. Mniej prawdopodobne, że oddziały specnazu Rosgwardii, nawet w uniformach bez oznaczeń czy przebranych w białoruskie mundury. To będzie oznaczało już nie tylko rosnące uzależnienie Łukaszenki od Moskwy, ale może nawet stać się jej zakładnikiem. Dlatego i prezydent Białorusi musi to rozważać – skąd ma wiedzieć, że gdy będzie zdany na łaskę Rosjan, ci go nie wydadzą, by osiągnąć jakiś swój cel?
 
W przeciwieństwie do sytuacji sprzed tygodnia, gdy wydawało się, że Łukaszenka opanował sytuację, dziś najbardziej prawdopodobna opcja to utrata przez niego władzy. Znak zapytania dotyczy czasu, ile to zajmie? Wraz z rosnącym prawdopodobieństwem zmiany reżimu Moskwa musi rewidować swoją politykę wobec białoruskiego kryzysu. To już nie jest tylko gra na utrzymanie osłabionego Łukaszenki. Teraz Kreml zapewne opracowuje już też scenariusze alternatywne. I będzie szukał akceptacji Zachodu dla swych propozycji. Dlatego dzisiaj Putin rozmawiał telefonicznie i z szefem Rady Europejskiej Charlesem Michelem, i z przywódcami Francji (Macron) i Niemiec (Merkel). Wygląda, niestety, na to, że UE spróbuje kryzys na Białorusi rozwiązywać w ścisłym porozumieniu z Kremlem. Czyli zostawić ten problem do rozwiązania Moskwie. Z jednym warunkiem: żeby nie było interwencji rosyjskiej i przelewu krwi. Zapewne Kreml będzie chciał przekonać liderów UE, że nie zamierza zbrojnie interweniować na Białorusi, i żeby Zachód nie wtrącał się w ten kryzys, bo sami Rosjanie sobie z tym poradzą. I znów będzie stabilnie i bezpiecznie. Kreml prędzej niż angażować się w obronę reżimu, będzie chciał grać rolę głównego, jeśli nie jedynego mediatora. Wtedy jest największa szansa, by wygasić protesty, zapobiec kolorowej rewolucji, zainstalować u władzy nowe twarze, które zadowolą Zachód, spełnią oczekiwania części demonstrantów, będą pilnować interesów Moskwy. Takim jest na przykład Wiktar Babaryka, siedzący z areszcie, człowiek nomenklatury, wieloletni prezes banku Gazpromu na Białorusi. Spełnia wszystkie kryteria… I postawienie na taki scenariusz – jeśli okaże się, że Łukaszenka jest nie do uratowania – byłoby najbardziej sensowne z punktu widzenia Rosji. Tyle że nie możemy zapominać, iż szczególnie to państwo czasem postępuje mało racjonalnie (z naszego punktu widzenia). Kto wie, czy ktoś jednak nie namówi Putina do twardej polityki  na Białorusi? Wszak kilka miesięcy temu też wydawało się bezsensownym rozpętanie wojny naftowej, która przyniosła Rosji ogromne straty. A jednak Putin posłuchał Igora Sieczina… Może dlatego nie powinniśmy lekceważyć znaczenia dzisiejszego spotkania obu panów, w przerwie między rozmowami telefonicznymi Putina z kanclerz Niemiec, prezydentem Francji i szefem Komisji Europejskiej.

 

POLECANE
Karol Nawrocki o sytuacji na granicy z Niemcami: Zwołam Radę Gabinetową Wiadomości
Karol Nawrocki o sytuacji na granicy z Niemcami: Zwołam Radę Gabinetową

Prezydent elekt Karol Nawrocki zapowiedział w poniedziałek, że po zaprzysiężeniu na prezydenta, czyli po 6 sierpnia, zwoła Radę Gabinetową w sprawie sytuacji na zachodniej granicy z Niemcami. Podkreślił, że będzie chciał poznać wszelkie dane statystyczne dot. nielegalnych migrantów.

Starcie Donalda Tuska z Samuelem Pereirą Wiadomości
Starcie Donalda Tuska z Samuelem Pereirą

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej doszło do starcia między Donaldem Tuskiem z Samuelem Pereirą. Dziennikarz wPolsce24 zapytał się szefa rządu na temat nagrań udostępnionych przez jego stację. Chodzi o taśmy z udziałem Romana Giertycha.

Pokojowe cuda Trumpa tylko u nas
Pokojowe cuda Trumpa

Nie wiemy, ilu ludziom ocalił życie w ostatnich tygodniach Donald Trump. Nie da się tego policzyć. Jednak jest pewne, że wielu mieszkańcom Afryki i Azji.

Nie dam się zastraszyć. Robert Bąkiewicz odpowiada Tuskowi ws. Ruchu Obrony Granic Wiadomości
"Nie dam się zastraszyć". Robert Bąkiewicz odpowiada Tuskowi ws. Ruchu Obrony Granic

Lider Ruchu Obrony Granic Robert Bąkiewicz zamieścił oświadczenie ws. wypowiedzi premiera Donalda Tuska na temat sytuacji na granicy z Niemcami.

Kto będzie w Kancelarii Prezydenta odpowiadał za sprawy międzynarodowe? Karol Nawrocki ujawnił nazwisko polityka
Kto będzie w Kancelarii Prezydenta odpowiadał za sprawy międzynarodowe? Karol Nawrocki ujawnił nazwisko

Prezydent elekt Karol Nawrocki w rozmowie na antenie Polsat News poinformował, kto w jego kancelarii będzie odpowiadał za sprawy międzynarodowe.

Jacek Sasin o sytuacji w PiS: Nie zmienia się zwycięskiego lidera polityka
Jacek Sasin o sytuacji w PiS: Nie zmienia się zwycięskiego lidera

– Nie zmienia się zwycięskiego lidera w czasie wyścigu wyborczego, a my jesteśmy na początku drogi – podkreślił Jacek Sasin, komentując kongres PiS oraz wybór Jarosława Kaczyńskiego na prezesa ugrupowania.

Teheran nie zrezygnuje ze wzbogacania uranu? Jest komunikat ambasadora Iranu Wiadomości
Teheran nie zrezygnuje ze wzbogacania uranu? Jest komunikat ambasadora Iranu

Ambasador Iranu przy ONZ Amir Said Irawani zadeklarował, że jego kraj "nigdy nie przestanie wzbogacać uranu". Dyplomata argumentował w wywiadzie dla amerykańskiej telewizji CBS, że Teheran ma do tego "niezbywalne prawo" jako państwo-strona traktatu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (NPT).

Andrzej Duda: Dziękuje wszystkim, którzy zaangażowali się w ochronę granicy Wiadomości
Andrzej Duda: Dziękuje wszystkim, którzy zaangażowali się w ochronę granicy

Prezydent Andrzej Duda podziękował wszystkim, którzy działają na granicy z Niemcami, m.in. tym osobom, które zaangażowały się w Ruch Obrony Granic.

Nowy komunikat Sądu Najwyższego. Tak wyglądała część protestów wyborczych Wiadomości
Nowy komunikat Sądu Najwyższego. Tak wyglądała część "protestów wyborczych"

Sąd Najwyższy opublikował dokumenty, którymi nie zajmie się w ramach protestów wyborczych. W komunikacie podkreśla, że otrzymał na przykład wydruki wiadomości mailowej od Romana Giertycha, w której znajdowała się instrukcja składania protestu wyborczego.

Kim był Tadeusz Duda? Sąsiedzi mordercy spod Limanowej przerywają milczenie z ostatniej chwili
Kim był Tadeusz Duda? Sąsiedzi mordercy spod Limanowej przerywają milczenie

Tadeusz Duda, 57-latek ze Starej Wsi pod Limanową, zabił swoją córkę i zięcia, a także ciężko ranił teściową. Choć dramatyczne wydarzenia rozegrały się w piątek 27 czerwca, z każdym dniem na jaw wychodzą kolejne szczegóły. Mieszkańcy Starej Wsi, Zalesia i Młyńczysk opowiadają o tym, kim był Duda i jak doszło do koszmaru, którym od kilku dni żyje cała Polska.

REKLAMA

[Tylko u nas] Grzegorz Kuczyński: Białoruś. Wejdą? Nie wejdą. Raczej

Co zrobi Rosja na Białorusi? Czy weźmie w obronę Łukaszenkę? To pytanie zadają sobie nie tylko analitycy, ale też politycy – głównie ci na Zachodzie. Groźbą rzekomej interwencji Moskwy pewni liderzy zachodni mogą straszyć Polskę czy kraje bałtyckie, żeby Europa trzymała się z dala od białoruskiej awantury. Czy tak faktycznie będzie? Zobaczymy w środę na posiedzeniu Rady Europejskiej. W przeddzień z Putinem rozmawiali jej przewodniczący, jak też przywódcy Niemiec i Francji.
 [Tylko u nas] Grzegorz Kuczyński: Białoruś. Wejdą? Nie wejdą. Raczej
/ Czołg T90, screen YouTube
16 sierpnia w sieci pojawiły się zdjęcia o dwóch konwojach nieoznakowanych ciężarówek należących do rosyjskiej Rosgwardii – z komentarzami sugerującymi, że jadą w stronę Białorusi. Problem w tym, że zdjęcia zrobiono 400 km od granicy, jadące z Sankt Petersburga na południe. Kreml nie zdecyduje się na powtórzenie scenariusza ukraińskiego z 2014 roku. Z wielu powodów. Po pierwsze, skala protestów na Białorusi. Jakich sił trzeba by było użyć, by je stłumić? Po drugie, sankcje zachodnie i utrata nadziei na reset relacji z UE. Po trzecie, interwencja wzbudziłaby wrogość Białorusinów do Rosji. Póki co, protesty na Białorusi, w przeciwieństwie do tych ukraińskich, nie są podsycane antyrosyjskim sentymentem. Interwencja rosyjska mogłaby to zmienić. Przez weekend Łukaszenka i Putin rozmawiali ze sobą telefonicznie dwa razy. Po drugiej rozmowie 16 sierpnia Kreml w wydanym komunikacie nawiązał do zobowiązań w ramach Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (OUBZ), bloku militarnego złożonego z sześciu byłych republik sowieckich. Traktat przewiduje, że jeśli jeden z członków stanie się celem zewnętrznej agresji, pozostali przyjdą mu z pomocą. Nawiązanie do OUBZ natychmiast wywołało wzmożenie części komentatorów straszących wjazdem rosyjskich czołgów na Białoruś. Nic bardziej błędnego. Po pierwsze, gdyby tłumaczyć komunikat Kremla z języka dyplomatycznego, to Rosjanie obiecali jedynie „gotowość do udzielenia pomocy niezbędnej do rozwiązania wyzwań stojących przed Białorusią”, ale  - co ważne – ani razu nie wspominając nazwiska prezydenta Białorusi. Po drugie, zobowiązania w ramach OUBZ dotyczą tylko przypadków „agresji zewnętrznej”. Wcale nie jest wykluczone, że właśnie dlatego Kreml nawiązał do tego właśnie układu. Prędzej Moskwa ograniczy się do pomocy nieformalnej, ukrywanej dla Łukaszenki. Tak jak kiedyś Janukowyczowi, wyśle doradców wojskowych i do spraw bezpieczeństwa, może też jakiś sprzęt i amunicję specjalną. Mniej prawdopodobne, że oddziały specnazu Rosgwardii, nawet w uniformach bez oznaczeń czy przebranych w białoruskie mundury. To będzie oznaczało już nie tylko rosnące uzależnienie Łukaszenki od Moskwy, ale może nawet stać się jej zakładnikiem. Dlatego i prezydent Białorusi musi to rozważać – skąd ma wiedzieć, że gdy będzie zdany na łaskę Rosjan, ci go nie wydadzą, by osiągnąć jakiś swój cel?
 
W przeciwieństwie do sytuacji sprzed tygodnia, gdy wydawało się, że Łukaszenka opanował sytuację, dziś najbardziej prawdopodobna opcja to utrata przez niego władzy. Znak zapytania dotyczy czasu, ile to zajmie? Wraz z rosnącym prawdopodobieństwem zmiany reżimu Moskwa musi rewidować swoją politykę wobec białoruskiego kryzysu. To już nie jest tylko gra na utrzymanie osłabionego Łukaszenki. Teraz Kreml zapewne opracowuje już też scenariusze alternatywne. I będzie szukał akceptacji Zachodu dla swych propozycji. Dlatego dzisiaj Putin rozmawiał telefonicznie i z szefem Rady Europejskiej Charlesem Michelem, i z przywódcami Francji (Macron) i Niemiec (Merkel). Wygląda, niestety, na to, że UE spróbuje kryzys na Białorusi rozwiązywać w ścisłym porozumieniu z Kremlem. Czyli zostawić ten problem do rozwiązania Moskwie. Z jednym warunkiem: żeby nie było interwencji rosyjskiej i przelewu krwi. Zapewne Kreml będzie chciał przekonać liderów UE, że nie zamierza zbrojnie interweniować na Białorusi, i żeby Zachód nie wtrącał się w ten kryzys, bo sami Rosjanie sobie z tym poradzą. I znów będzie stabilnie i bezpiecznie. Kreml prędzej niż angażować się w obronę reżimu, będzie chciał grać rolę głównego, jeśli nie jedynego mediatora. Wtedy jest największa szansa, by wygasić protesty, zapobiec kolorowej rewolucji, zainstalować u władzy nowe twarze, które zadowolą Zachód, spełnią oczekiwania części demonstrantów, będą pilnować interesów Moskwy. Takim jest na przykład Wiktar Babaryka, siedzący z areszcie, człowiek nomenklatury, wieloletni prezes banku Gazpromu na Białorusi. Spełnia wszystkie kryteria… I postawienie na taki scenariusz – jeśli okaże się, że Łukaszenka jest nie do uratowania – byłoby najbardziej sensowne z punktu widzenia Rosji. Tyle że nie możemy zapominać, iż szczególnie to państwo czasem postępuje mało racjonalnie (z naszego punktu widzenia). Kto wie, czy ktoś jednak nie namówi Putina do twardej polityki  na Białorusi? Wszak kilka miesięcy temu też wydawało się bezsensownym rozpętanie wojny naftowej, która przyniosła Rosji ogromne straty. A jednak Putin posłuchał Igora Sieczina… Może dlatego nie powinniśmy lekceważyć znaczenia dzisiejszego spotkania obu panów, w przerwie między rozmowami telefonicznymi Putina z kanclerz Niemiec, prezydentem Francji i szefem Komisji Europejskiej.


 

Polecane
Emerytury
Stażowe