Przedstawiciele "S" u Prezydenta RP

Z inicjatywy Krajowego Sekretariatu Zasobów Naturalnych Ochrony Środowiska i Leśnictwa NSZZ „Solidarność” odbyło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy ze związkowcami reprezentującymi leśników. Rozmowy dotyczyły głównie planów przeniesienia Lasów Państwowych do resortu rolnictwa. Leśnicy nie chcą tego połączenia. Prezydent w pełni popiera stanowisko związkowców w tej sprawie.
Zbigniew Kuszlewicz Przedstawiciele
Zbigniew Kuszlewicz / arch. Zbigniew Kuszlewicz

Stronę związkową prezentowali Przewodniczący KSNOŚiL Zbigniew Kuszlewicz oraz Przewodniczący KSPL Jacek Cichocki. Ze strony prezydenta w spotkaniu uczestniczyli Minister Piotr Ćwik oraz Doradca prezydent RP ds. ochrony środowiska Piotr Sałek.

 

Jak przebiegło spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą?

Przede wszystkim jestem zadowolony z tego, że prezydent znalazł czas aby się spotkać, pomimo trwającego zagrożenia wirusowego COVID-19 oraz lawiny niepokoi społecznych. Spotkanie było głównie poświęcone tematowi planu połączenia lasów z rolnictwem. Prezydent wysłuchał naszych krytycznych argumentów i zdecydowanie poparł nasze działania obronne. W naszej argumentacji opieraliśmy się głównie na aspektach historycznych i merytorycznych. Dwukrotnie w historii Polski lasy i rolnictwo były nadzorowane przez tego samego ministra. Te okresy nie pozostawiły po sobie pozytywnych ocen. Koncepcja ta oparta głównie na pozbawionej krytyki konsumpcji nie sprawdziła się!

– mówi portalowi Tysol.pl Przewodniczący Krajowego Sekretariatu Zasobów Naturalnych Ochrony Środowiska i Leśnictwa, Zbigniew Kuszlewicz.

 

Konieczność pozostawienia lasów w resorcie środowiska – od niedawna klimatu i środowiska -  wynika też z niepodważalnego faktu, iż lasy są największym i najważniejszym elementem środowiska przyrodniczego i klimatycznego. Lasy to 1/3 powierzchni kraju, to największe zielone płuca Polski

– tłumaczy leśnik.

 

Argumentem formalnym, który poruszyłem w trakcie wystąpienia był brak konsultacji społecznych w tak rewolucyjnym planie. Pozbawienie społeczeństwa możliwości wypowiedzenia się w tak ważnej dla wielu środowisk kwestii, odbieram bardzo negatywnie. Przypadek ten nie jest odosobniony. Ostatnio odnoszę wrażenie, iż politycy uważają siebie za najmądrzejszych i nieomylnych. Poprosiłem Prezydenta, aby podpisując ustawy zwrócił na to uwagę

– dodaje lider „S”.

 

Lasy Państwowe w ostatnich latach bardzo dużo zainwestowały w bioróżnorodność i ochronę środowiska, zmieniła się filozofia użytkowania lasów, na pytanie czy wraz z przejściem pod ministerstwo rolnictwa może to zostać zaprzepaszczone Zbigniew Kuszlewicz odpowiada: 
 

Jestem o tym przekonany. Polityka lasów zawsze będzie spójna z klimatem i ochroną środowiska. W momencie, gdy każdy będzie prowadził swoją politykę, będziemy mieli różne koncepcje w podejściu do ekologii. Pogłębi się trend marginalizowania zdania fachowców, dzięki którym polskie lasy są w czołówce najlepiej utrzymanych na świecie. Innym zagrożeniem, które przedstawiłem Prezydentowi, jest propozycja Komisji Europejskiej wyłączenia 30 proc. lasów z działalności gospodarczej. Dla Polski byłby to cios kolosalny, ponieważ wiekowo mamy mocno zaawansowane zasoby leśne. Drzewostany powyżej 80 lat mają być pozostawione w ramach skansenu. Pozostawiając naturze starodrzew, w czasach ogromnego zachwiania stabilności klimatycznej, wywołanej głównie działalnością człowieka, nastawioną na maksymalizację zysku, doprowadzi jedynie do degradacji środowiska przyrodniczego. W rezultacie starsze drzewostany ulegną wymarciu, a perspektywie kilkudziesięciu lat, w Polsce pozostaną młode drzewostany. Jedyną korzyścią Brukseli będzie zrównanie poziomu gospodarki leśnej Polski do krajów zachodniej Europy. A może o to chodzi, abyśmy nie byli w czymś lepsi od uważających się za najlepszych! Poza tym, ograniczenie działalności w drzewostanach, w przypadku Polski może osiągnąć poziom 50 proc.. Będzie się to wiązało z analogiczną utratą miejsc pracy. W lasach i branżach powiązanych z produkcją drewna zatrudnionych jest około pół miliona pracowników.

Zastanawiające jest milczenie środowisk ekologicznych, które pierwsze powinny bić tutaj na larum.

Być może te środowiska liczą, że nasza kampania obronna przyniesie pozytywny skutek.  Zapewne krzyk zostanie podniesiony po fakcie połączenia lasów z rolnictwem, jeśli do tego dojdzie. Ale będzie to „musztarda po obiedzie”. W działaniach skrajnych środowisk przyrodniczych często dominuje irracjonalność, wobec czego i w tym przypadku nie spodziewam się rozsądku. Być może nie zabierają głosu, bo na ten moment nie jest to temat chodliwy i medialnie mało newsowy. Proszę zauważyć, że celem tych środowisk, jak dotychczas była tylko agresja i bunt.

 


 

POLECANE
Tusk planuje znów oszukać Polaków. Znamienne słowa Jarosława Kaczyńskiego ws. polskich żołnierzy na Ukrainie z ostatniej chwili
"Tusk planuje znów oszukać Polaków". Znamienne słowa Jarosława Kaczyńskiego ws. polskich żołnierzy na Ukrainie

"Na użycie Sił Zbrojnych poza granicami państwa niezbędna jest zgoda prezydenta. Tylko Karol Nawrocki gwarantuje, że jej nie będzie" – pisze na platformie X prezes PiS Jarosław Kaczyński, komentując zaskakującą wypowiedź gen. Keitha Kellogga ws. misji pokojowej na Ukrainie.

Zabrze: Kandydat na prezydenta Rumunii George Simion przybył na wiec Karola Nawrockiego z ostatniej chwili
Zabrze: Kandydat na prezydenta Rumunii George Simion przybył na wiec Karola Nawrockiego

Kandydat na prezydenta Rumunii George Simion zachęcał we wtorek w Zabrzu do głosowania na Karola Nawrockiego. Popierany przez PiS obywatelski kandydat podczas wiecu gratulował też mieszkańcom Zabrza, że w niedzielnym referendum odwołali popieraną przez KO prezydent miasta.

Ważny komunikat dla mieszkańców Gdyni z ostatniej chwili
Ważny komunikat dla mieszkańców Gdyni

Ważna wiadomość dla mieszkańców Gdyni i wszystkich, którym leży na sercu lokalne dziedzictwo. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzję ministra kultury, która wcześniej skreśliła historyczne korty i stadion przy ul. Ejsmonda z listy zabytków. Sprawa wraca do ponownego rozpatrzenia.

Arabia Saudyjska: Podpisano umowę na zakup uzbrojenia z USA za 142 mld dolarów Wiadomości
Arabia Saudyjska: Podpisano umowę na zakup uzbrojenia z USA za 142 mld dolarów

Arabia Saudyjska podpisała we wtorek umowę na zakup od USA uzbrojenia za blisko 142 mld dolarów - poinformował Biały Dom.

Wybory prezydenta w Rumunii. Zaskakujące wyniki sondażu z ostatniej chwili
Wybory prezydenta w Rumunii. Zaskakujące wyniki sondażu

Lider prawicowej AUR George Simion i proeuropejski burmistrz Bukaresztu Nicosur Dan mają równe poparcie przed drugą turą wyborów prezydenckich 18 maja - wynika z sondażu firmy AtlasIntel. Analitycy zauważają jednak, że badanie nie uwzględnia diaspory, wśród której przewagę ma Simion.

Polscy żołnierze na Ukrainie? Prowadzone są rozmowy z ostatniej chwili
Polscy żołnierze na Ukrainie? "Prowadzone są rozmowy"

"USA prowadzą rozmowy z Polską o wysłaniu żołnierzy na zachodnią Ukrainę" – donosi branżowy serwis zajmujący się tematyką obronną Defence24.pl we wtorek po południu.

Witkoff i Kellogg wezmą udział w ewentualnych rozmowach pokojowych w Stambule z ostatniej chwili
Witkoff i Kellogg wezmą udział w ewentualnych rozmowach pokojowych w Stambule

Wysocy rangą przedstawiciele Białego Domu, Steve Witkoff i Keith Kellogg, udadzą się do Stambułu, gdzie w czwartek mają wziąć udział w ewentualnych ukraińsko-rosyjskich negocjacji pokojowych – podał we wtorek Reuters, powołując się na trzy źródła zaznajomione z planami.

Atak na kampusie UW. Nowe informacje ws. Mieszka R. Wiadomości
Atak na kampusie UW. Nowe informacje ws. Mieszka R.

Na temat Mieszka R., studenta, który w bestialski sposób zamordował pracownice UW, opinie wydają kolejni psycholodzy i psychiatrzy. Biegły sądowy Jerzy Pobocha nie wyklucza, że w przypadku tego zabójcy nie było żadnych sygnałów świadczących o chorobie. - Wystarczy nawet niewielka ilość jakichś dopalaczy, narkotyków, czy alkoholu, by wyzwolić tak silną psychozę - przyznaje dr Pobocha.

Papież Leon XIV przed wizytą na Ukrainie zatrzyma się w Polsce z ostatniej chwili
Papież Leon XIV przed wizytą na Ukrainie zatrzyma się w Polsce

Włoski dziennik "La Repubblica" poinformował we wtorek, że jedną z pierwszych podróży zagranicznych papieża Leona XIV będzie wizyta na Ukrainie. Były rzecznik MSZ Łukasz Jasina podkreśla, że podróż na Ukrainę przebiega przez Rzeszów, zatem świeżo wybrany następca św. Piotra na pewno zatrzyma się także w Polsce. "Zobaczymy, czy Episkopat załatwi więcej" – dodaje Jasina. 

Opublikowano nagranie z Dorotą Wysocką-Schnepf przed debatą w TVP w likwidacji. Coś chyba poszło nie tak Wiadomości
Opublikowano nagranie z Dorotą Wysocką-Schnepf przed debatą w TVP w likwidacji. Coś chyba poszło nie tak

W poniedziałek 12 maja na antenie TVP odbyła się ostatnia przed pierwszą turą wyborów prezydenckich debata. Wydarzenie miało miejsce w siedzibie Telewizji Polskiej, a prowadzącą, ku zaskoczeniu większości kandydatów, okazała się być Dorota Wysocka-Schnepf, której wybór do tej funkcji spotkał się wcześniej z ostrym sprzeciwem 8 z 11 sztabów wyborczych.

REKLAMA

Przedstawiciele "S" u Prezydenta RP

Z inicjatywy Krajowego Sekretariatu Zasobów Naturalnych Ochrony Środowiska i Leśnictwa NSZZ „Solidarność” odbyło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy ze związkowcami reprezentującymi leśników. Rozmowy dotyczyły głównie planów przeniesienia Lasów Państwowych do resortu rolnictwa. Leśnicy nie chcą tego połączenia. Prezydent w pełni popiera stanowisko związkowców w tej sprawie.
Zbigniew Kuszlewicz Przedstawiciele
Zbigniew Kuszlewicz / arch. Zbigniew Kuszlewicz

Stronę związkową prezentowali Przewodniczący KSNOŚiL Zbigniew Kuszlewicz oraz Przewodniczący KSPL Jacek Cichocki. Ze strony prezydenta w spotkaniu uczestniczyli Minister Piotr Ćwik oraz Doradca prezydent RP ds. ochrony środowiska Piotr Sałek.

 

Jak przebiegło spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą?

Przede wszystkim jestem zadowolony z tego, że prezydent znalazł czas aby się spotkać, pomimo trwającego zagrożenia wirusowego COVID-19 oraz lawiny niepokoi społecznych. Spotkanie było głównie poświęcone tematowi planu połączenia lasów z rolnictwem. Prezydent wysłuchał naszych krytycznych argumentów i zdecydowanie poparł nasze działania obronne. W naszej argumentacji opieraliśmy się głównie na aspektach historycznych i merytorycznych. Dwukrotnie w historii Polski lasy i rolnictwo były nadzorowane przez tego samego ministra. Te okresy nie pozostawiły po sobie pozytywnych ocen. Koncepcja ta oparta głównie na pozbawionej krytyki konsumpcji nie sprawdziła się!

– mówi portalowi Tysol.pl Przewodniczący Krajowego Sekretariatu Zasobów Naturalnych Ochrony Środowiska i Leśnictwa, Zbigniew Kuszlewicz.

 

Konieczność pozostawienia lasów w resorcie środowiska – od niedawna klimatu i środowiska -  wynika też z niepodważalnego faktu, iż lasy są największym i najważniejszym elementem środowiska przyrodniczego i klimatycznego. Lasy to 1/3 powierzchni kraju, to największe zielone płuca Polski

– tłumaczy leśnik.

 

Argumentem formalnym, który poruszyłem w trakcie wystąpienia był brak konsultacji społecznych w tak rewolucyjnym planie. Pozbawienie społeczeństwa możliwości wypowiedzenia się w tak ważnej dla wielu środowisk kwestii, odbieram bardzo negatywnie. Przypadek ten nie jest odosobniony. Ostatnio odnoszę wrażenie, iż politycy uważają siebie za najmądrzejszych i nieomylnych. Poprosiłem Prezydenta, aby podpisując ustawy zwrócił na to uwagę

– dodaje lider „S”.

 

Lasy Państwowe w ostatnich latach bardzo dużo zainwestowały w bioróżnorodność i ochronę środowiska, zmieniła się filozofia użytkowania lasów, na pytanie czy wraz z przejściem pod ministerstwo rolnictwa może to zostać zaprzepaszczone Zbigniew Kuszlewicz odpowiada: 
 

Jestem o tym przekonany. Polityka lasów zawsze będzie spójna z klimatem i ochroną środowiska. W momencie, gdy każdy będzie prowadził swoją politykę, będziemy mieli różne koncepcje w podejściu do ekologii. Pogłębi się trend marginalizowania zdania fachowców, dzięki którym polskie lasy są w czołówce najlepiej utrzymanych na świecie. Innym zagrożeniem, które przedstawiłem Prezydentowi, jest propozycja Komisji Europejskiej wyłączenia 30 proc. lasów z działalności gospodarczej. Dla Polski byłby to cios kolosalny, ponieważ wiekowo mamy mocno zaawansowane zasoby leśne. Drzewostany powyżej 80 lat mają być pozostawione w ramach skansenu. Pozostawiając naturze starodrzew, w czasach ogromnego zachwiania stabilności klimatycznej, wywołanej głównie działalnością człowieka, nastawioną na maksymalizację zysku, doprowadzi jedynie do degradacji środowiska przyrodniczego. W rezultacie starsze drzewostany ulegną wymarciu, a perspektywie kilkudziesięciu lat, w Polsce pozostaną młode drzewostany. Jedyną korzyścią Brukseli będzie zrównanie poziomu gospodarki leśnej Polski do krajów zachodniej Europy. A może o to chodzi, abyśmy nie byli w czymś lepsi od uważających się za najlepszych! Poza tym, ograniczenie działalności w drzewostanach, w przypadku Polski może osiągnąć poziom 50 proc.. Będzie się to wiązało z analogiczną utratą miejsc pracy. W lasach i branżach powiązanych z produkcją drewna zatrudnionych jest około pół miliona pracowników.

Zastanawiające jest milczenie środowisk ekologicznych, które pierwsze powinny bić tutaj na larum.

Być może te środowiska liczą, że nasza kampania obronna przyniesie pozytywny skutek.  Zapewne krzyk zostanie podniesiony po fakcie połączenia lasów z rolnictwem, jeśli do tego dojdzie. Ale będzie to „musztarda po obiedzie”. W działaniach skrajnych środowisk przyrodniczych często dominuje irracjonalność, wobec czego i w tym przypadku nie spodziewam się rozsądku. Być może nie zabierają głosu, bo na ten moment nie jest to temat chodliwy i medialnie mało newsowy. Proszę zauważyć, że celem tych środowisk, jak dotychczas była tylko agresja i bunt.

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe