[Tylko u nas] Waldemar Krysiak: Eksperymenty Frankensteina, czyli o tzw. transseksualnej "tranzycji"

Wstępnie. Ostatnio wiele się słyszy o tzn. "tranzycji", czyli procesie "dopasowania" płci. Słyszymy, że tranzycja redukuje ryzyko depresji i samobójstw u osób transseksualnych. Że pomaga dzieciom i że trzeba ją udostępnić nieletnim. Że trzeba wspierać osoby które przez nią przechodzą.
chirurg, operacja [Tylko u nas] Waldemar Krysiak: Eksperymenty Frankensteina, czyli o tzw. transseksualnej
chirurg, operacja / Pixabay.com

Moim zdaniem, każdy dorosły człowiek może ze swoim ciałem za swoje pieniądze robić co chce. Podstawą decyzji jest jednak rzetelna informacja, której w przypadku tranzycji czesto brak. Zamiast tego, progresywna lewica idealizuje tranzycje.

Ale czy dzieci powinny brać w tranzycji udział - to każdy niech sobie wyrobi zdanie sam.

Dzisiaj zamiast opinii - fakty!

Od hormonów po operację

W przypadku postawienia odpowiedniej diagnozy przez psychiatrę i psychologa rozpoczynana jest terapia hormonalna. Pacjent otrzymuje hormony (k/m głównie testosteron, m/k głównie estrogeny i tzw. blokery hamujące wytwarzanie hormonów płciowych przez organizm). Niektórzy lekarze „ustawiają” hormony „na oko”, inni na podstawie szczegółowych badań, inni skierowują do specjalisty – endokrynologa.

W tym okresie zaczynają się pojawiać pierwsze zmiany fizyczne. Zmieniają się rysy twarzy, dystrybucja tłuszczu w organizmie. U k/m pojawia się zarost i zmienia się wysokość głosu. U m/k zaczynają rosnąć piersi. Niestety u k/m nie znikają już istniejące piersi (trzeba je potem usunąć), a u m/k nie zmienia się głos (trzeba przejść specjalne szkolenie, by mówić inaczej) i nie znika zarost.

Hormony wpływają także na psychikę, mogą one bowiem powodować depresję i stany lękowe. Jeśli chodzi o wpływ fizyczny – istnieje ryzyko schorzeń wątroby, a czasami nawet zmian rakowych.

Transseksualizm: operacja zmiany płci k/m

W większości przypadków pacjent(ka) decyduje się na obustronną mastektomię (usunięcie piersi). Czasem na usunięcie macicy i jajników. 

Kolejne operacje przeprowadza się po około rocznej przerwie. Wycina się wtedy kawałek skóry z podbrzusza, ta następnie zostaje zawinięta i podczepiona do łechtaczki, by zachowana została zdolność do odczuwania stymulacji seksualnej. Taka namiastka penisa często utrudnia jednak oddawanie moczu i wiąże się z licznymi komplikacjami (łącznie z oddawaniem moczu przez odbyt). Problemem jest również sama erekcja - żeby ją osiągnąć stosowane są czasem specjalne zewnętrzne pompki.

Transseksualizm: operacja zmiany płci z m/k

Operacji zmiany płci z m/k usuwa się penisa i jądra. Wynicowana skóra penisa służy do zrobienia pochwy - czubek penisa, wraz z naturalnym unerwieniem tworzy łechtaczkę, aby osoba po transformacji mogła odczuwać jakąś satysfakcję seksualną. Zdarza się, że lekarz jest zmuszony dociąć trochę skóry z innych części ciała pacjenta, na przykład z ramienia lub nogi. Trudniejszą i bardziej niebezpieczną techniką, dużo rzadziej stosowaną, jest wykonanie pochwy z jelita grubego (według niektórych doniesień, konsekwencją źródła takiego materiału na pochwę jest jej późniejszy przykry zapach). W obydwu przypadkach pacjent przez jakiś czas musi nosić specjalny balonik, by nowa pochwa się nie zarastała. Poza tym, przy zmianie m/k, przeprowadza się też inne zabiegi: wszczepienie implantu piersi, laserowe usuwanie owłosienia, operację strun głosowych, usuwanie jabłka Adama, operację kości policzkowych, operację czoła, wycinanie żeber. Liczba tych zabiegów może wynosić od kilkunastu do kilkudziesięciu.

Niektóre z możliwych skutków tranzycji

Osoby po tranzycji muszą pozostać pod częstym nadzorem lekarza, tranzycja wiąże się bowiem nie tylko z dożywotnim, ciągłym przyjmowaniem lekarstw i hormonów, ale również z takimi problemami jak:

- huśtawki nastrojów, depresja
- zanik libido
- zator płucny
- zakrzepica żył głębokich
- choroba pęcherzyka żółciowego
- zmiany metaboliczne, otyłość
- zwiększone ryzyko niektórych rodzajów raka
- osteoporoza

Seksualność po tranzycji

Część osób transseksualnych jest zadowolona ze swojego życia seksualnego. Cześć jednak, spośród tych, którzy przeszli  tranzycję, głęboko żałuje.

Medyczne terminy nie oddają tego, jak wygląda rzeczywistość życia w ciele po tranzycji, oto więc fragment wspomnień 27- letniego mężczyzny, który zdecydował się na tranzycję, której później żałował:

"Moje libido praktycznie znikło. Nic prawię nie czuję w moich narządach płciowych.

Zrozumiałem, że to, co mam pomiędzy nogami to otwarta rana, a nie wagina. Wcześniej byłem oślepiony przez pozytywne wsparcie, jakie otrzymałem.

Próbowałem uprawiać seks z mężczyzną 8 miesięcy po mojej dolnej operacji i brzydziło mnie, że facet musiał penetrować kałużę bakterii. (...) W tym momencie jasne stało się dla mnie, że to, co miałam między nogami to nie pochwa, ale chirurchicznie stworzona rana."

(opis został pozbawiony najbardziej drastycznych fragmentów - przyp. red)

Podsumowanie

Tranzycja jest szeregiem zabiegów medyczynych, które dają różne rezultaty. Lewicowy pomysl, że jest ona czymś pięknym ma niewiele wspólnego z prawdą.

A czy dzieci powinny brać w tranzycji udział? Mądremu dość po słowie.

Źródła:

1. Ogólnie o tranzycji

http://www.crossdressing.pl/main.php?lv3_id=820

2. Ogólnie o tranzycji, 2.

https://www.poradnikzdrowie.pl/.../operacja-zmiany-plci...

3. Skutki uboczne tranzycji

https://en.wikipedia.org/.../Transgender_hormone_therapy...

4. Skutki tranzycji

https://www.mayoclinic.org/.../ftm.../about/pac-20385099

5. Żal po tranzycji + strona skupiająca się na temacie de-tranzycji

https://sexchangeregret.com/27-year-old-man-regrets.../ 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Nie żyje znana aktorka z ostatniej chwili
Nie żyje znana aktorka

Media obiegła informacja o śmierci aktorki Susan Buckner. Najlepiej znana była z roli cheerleaderki Patty Simcox w komedii Grease z 1978 roku.

Polska mogłaby pomóc chronić naszą przestrzeń powietrzną. Zaskakująca propozycja Ukrainy z ostatniej chwili
"Polska mogłaby pomóc chronić naszą przestrzeń powietrzną". Zaskakująca propozycja Ukrainy

Gdyby Polska pomogła Ukrainie ochronić przynajmniej część przestrzeni powietrznej na zachodzie kraju, zwiększyłoby to naszą skuteczność w odpieraniu rosyjskich ataków; moglibyśmy dzięki temu przenieść nasze zasoby w bardziej potrzebne miejsca - ocenił we wtorek rzecznik ukraińskich sił powietrznych Illa Jewłasz.

Niepokojące doniesienia. Martwe ryby w Kanale Gliwickim z ostatniej chwili
Niepokojące doniesienia. Martwe ryby w Kanale Gliwickim

Od 29 kwietnia na opolskim odcinku Kanału Gliwickiego wyłowiono prawie półtorej tony martwych ryb - poinformowało we wtorek PAP biuro prasowe wojewody opolskiego. Dodano, że służby wojewody prowadzą monitoring wód m.in. pod kątem zakwitu złotej algi.

Dopiero teraz zaczynam rozumieć. Szczere wyznanie Świątek z ostatniej chwili
"Dopiero teraz zaczynam rozumieć". Szczere wyznanie Świątek

Iga Świątek przygotowuje się do turnieju Italian Open, który odbędzie się w dniach 6–19 maja w Rzymie. W jednym z ostatnich wywiadów opowiedziała, jak mierzy się ze skutkami rosnącej popularności.

Białoruś: Władze ogłosiły nagłą inspekcję środków przenoszenia taktycznej broni jądrowej z ostatniej chwili
Białoruś: Władze ogłosiły "nagłą inspekcję" środków przenoszenia taktycznej broni jądrowej

Białoruskie władze wojskowe ogłosiły we wtorek niespodziewaną inspekcję środków przenoszenia taktycznej broni jądrowej, w tym wyrzutni Iskander i samolotów Su-25. Są one przystosowane do przenoszenia rosyjskiej taktycznej broni jądrowej. "Ma to wymiar propagandowy, bo Mińsk nie ma żadnej kontroli nad rosyjską bronią jądrową na swoim terytorium" - mówi PAP Kamil Kłysiński, ekspert z Ośrodka Studiów Wschodnich.

Trzaskowski niegrzecznie do protestujących młodych ludzi [VIDEO] z ostatniej chwili
Trzaskowski niegrzecznie do protestujących młodych ludzi [VIDEO]

7 maja 2024 roku Rafał Trzaskowski został powtórnie zaprzysiężony przed Radą Warszawy. Uroczystość rozpoczęła się o godz. 14:30 w Pałacu Kultury i Nauki.

Europejski Kongres Gospodarczy. Lasek zabrał głos ws. przyszłości CPK z ostatniej chwili
Europejski Kongres Gospodarczy. Lasek zabrał głos ws. przyszłości CPK

– Dzisiaj nie rozmawiamy o tym, czy budować Centralny Port Komunikacyjny, tylko jak go budować – twierdził podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego pełnomocnik rządu ds. CPK Maciej Lasek. Jak dodał, z uzyskanych przez niego informacji wynika, że realnym terminem oddania lotniska może być 2032 r.

Niemieckie media otwarcie: Bruksela chce pokazać Polakom, że głosowanie za proeuropejskim rządem się opłaca z ostatniej chwili
Niemieckie media otwarcie: "Bruksela chce pokazać Polakom, że głosowanie za proeuropejskim rządem się opłaca"

We wtorkowej publikacji niemiecki dziennik „Sueddeutsche Zeitung” wprost stwierdza, że zakończeniem procedury związanej z rzekomym łamaniem praworządności przez Polskę, Bruksela chce pokazać Polakom, że głosowanie za proeuropejskim rządem "opłaca się zarówno politycznie, jak i finansowo".

Atakował pasażerów metra. Niepokojące nagranie z Warszawy z ostatniej chwili
Atakował pasażerów metra. Niepokojące nagranie z Warszawy

Policja zatrzymała 22-letniego mężczyznę, który atakował pasażerów warszawskiego metra. Konrad B. miał przy sobie gaz łzawiący, kaburę na pistolet oraz kajdanki. Zaczepiał przypadkowe osoby prowokując je do konfrontacji.

Niepokojący incydent na granicy polsko-białoruskiej z ostatniej chwili
Niepokojący incydent na granicy polsko-białoruskiej

Grupa licząca ok. 80 cudzoziemców próbowała siłowo przekroczyć polsko-białoruską granicę przez rzekę Przewłokę. Migranci rzucali w polskie służby m.in. kamieniami - poinformowała we wtorek rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej mjr Katarzyna Zdanowicz.

REKLAMA

[Tylko u nas] Waldemar Krysiak: Eksperymenty Frankensteina, czyli o tzw. transseksualnej "tranzycji"

Wstępnie. Ostatnio wiele się słyszy o tzn. "tranzycji", czyli procesie "dopasowania" płci. Słyszymy, że tranzycja redukuje ryzyko depresji i samobójstw u osób transseksualnych. Że pomaga dzieciom i że trzeba ją udostępnić nieletnim. Że trzeba wspierać osoby które przez nią przechodzą.
chirurg, operacja [Tylko u nas] Waldemar Krysiak: Eksperymenty Frankensteina, czyli o tzw. transseksualnej
chirurg, operacja / Pixabay.com

Moim zdaniem, każdy dorosły człowiek może ze swoim ciałem za swoje pieniądze robić co chce. Podstawą decyzji jest jednak rzetelna informacja, której w przypadku tranzycji czesto brak. Zamiast tego, progresywna lewica idealizuje tranzycje.

Ale czy dzieci powinny brać w tranzycji udział - to każdy niech sobie wyrobi zdanie sam.

Dzisiaj zamiast opinii - fakty!

Od hormonów po operację

W przypadku postawienia odpowiedniej diagnozy przez psychiatrę i psychologa rozpoczynana jest terapia hormonalna. Pacjent otrzymuje hormony (k/m głównie testosteron, m/k głównie estrogeny i tzw. blokery hamujące wytwarzanie hormonów płciowych przez organizm). Niektórzy lekarze „ustawiają” hormony „na oko”, inni na podstawie szczegółowych badań, inni skierowują do specjalisty – endokrynologa.

W tym okresie zaczynają się pojawiać pierwsze zmiany fizyczne. Zmieniają się rysy twarzy, dystrybucja tłuszczu w organizmie. U k/m pojawia się zarost i zmienia się wysokość głosu. U m/k zaczynają rosnąć piersi. Niestety u k/m nie znikają już istniejące piersi (trzeba je potem usunąć), a u m/k nie zmienia się głos (trzeba przejść specjalne szkolenie, by mówić inaczej) i nie znika zarost.

Hormony wpływają także na psychikę, mogą one bowiem powodować depresję i stany lękowe. Jeśli chodzi o wpływ fizyczny – istnieje ryzyko schorzeń wątroby, a czasami nawet zmian rakowych.

Transseksualizm: operacja zmiany płci k/m

W większości przypadków pacjent(ka) decyduje się na obustronną mastektomię (usunięcie piersi). Czasem na usunięcie macicy i jajników. 

Kolejne operacje przeprowadza się po około rocznej przerwie. Wycina się wtedy kawałek skóry z podbrzusza, ta następnie zostaje zawinięta i podczepiona do łechtaczki, by zachowana została zdolność do odczuwania stymulacji seksualnej. Taka namiastka penisa często utrudnia jednak oddawanie moczu i wiąże się z licznymi komplikacjami (łącznie z oddawaniem moczu przez odbyt). Problemem jest również sama erekcja - żeby ją osiągnąć stosowane są czasem specjalne zewnętrzne pompki.

Transseksualizm: operacja zmiany płci z m/k

Operacji zmiany płci z m/k usuwa się penisa i jądra. Wynicowana skóra penisa służy do zrobienia pochwy - czubek penisa, wraz z naturalnym unerwieniem tworzy łechtaczkę, aby osoba po transformacji mogła odczuwać jakąś satysfakcję seksualną. Zdarza się, że lekarz jest zmuszony dociąć trochę skóry z innych części ciała pacjenta, na przykład z ramienia lub nogi. Trudniejszą i bardziej niebezpieczną techniką, dużo rzadziej stosowaną, jest wykonanie pochwy z jelita grubego (według niektórych doniesień, konsekwencją źródła takiego materiału na pochwę jest jej późniejszy przykry zapach). W obydwu przypadkach pacjent przez jakiś czas musi nosić specjalny balonik, by nowa pochwa się nie zarastała. Poza tym, przy zmianie m/k, przeprowadza się też inne zabiegi: wszczepienie implantu piersi, laserowe usuwanie owłosienia, operację strun głosowych, usuwanie jabłka Adama, operację kości policzkowych, operację czoła, wycinanie żeber. Liczba tych zabiegów może wynosić od kilkunastu do kilkudziesięciu.

Niektóre z możliwych skutków tranzycji

Osoby po tranzycji muszą pozostać pod częstym nadzorem lekarza, tranzycja wiąże się bowiem nie tylko z dożywotnim, ciągłym przyjmowaniem lekarstw i hormonów, ale również z takimi problemami jak:

- huśtawki nastrojów, depresja
- zanik libido
- zator płucny
- zakrzepica żył głębokich
- choroba pęcherzyka żółciowego
- zmiany metaboliczne, otyłość
- zwiększone ryzyko niektórych rodzajów raka
- osteoporoza

Seksualność po tranzycji

Część osób transseksualnych jest zadowolona ze swojego życia seksualnego. Cześć jednak, spośród tych, którzy przeszli  tranzycję, głęboko żałuje.

Medyczne terminy nie oddają tego, jak wygląda rzeczywistość życia w ciele po tranzycji, oto więc fragment wspomnień 27- letniego mężczyzny, który zdecydował się na tranzycję, której później żałował:

"Moje libido praktycznie znikło. Nic prawię nie czuję w moich narządach płciowych.

Zrozumiałem, że to, co mam pomiędzy nogami to otwarta rana, a nie wagina. Wcześniej byłem oślepiony przez pozytywne wsparcie, jakie otrzymałem.

Próbowałem uprawiać seks z mężczyzną 8 miesięcy po mojej dolnej operacji i brzydziło mnie, że facet musiał penetrować kałużę bakterii. (...) W tym momencie jasne stało się dla mnie, że to, co miałam między nogami to nie pochwa, ale chirurchicznie stworzona rana."

(opis został pozbawiony najbardziej drastycznych fragmentów - przyp. red)

Podsumowanie

Tranzycja jest szeregiem zabiegów medyczynych, które dają różne rezultaty. Lewicowy pomysl, że jest ona czymś pięknym ma niewiele wspólnego z prawdą.

A czy dzieci powinny brać w tranzycji udział? Mądremu dość po słowie.

Źródła:

1. Ogólnie o tranzycji

http://www.crossdressing.pl/main.php?lv3_id=820

2. Ogólnie o tranzycji, 2.

https://www.poradnikzdrowie.pl/.../operacja-zmiany-plci...

3. Skutki uboczne tranzycji

https://en.wikipedia.org/.../Transgender_hormone_therapy...

4. Skutki tranzycji

https://www.mayoclinic.org/.../ftm.../about/pac-20385099

5. Żal po tranzycji + strona skupiająca się na temacie de-tranzycji

https://sexchangeregret.com/27-year-old-man-regrets.../ 



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe