REKLAMA

„Tchórzliwy atak terrorystyczny”. Nowy rząd przyleciał do Jemenu i wtedy zamachowcy zdetonowali bomby

Bilans ofiar dwóch eksplozji na lotnisku w Adenie w Jemenie wzrósł do 26, jest ponad 50 rannych - pisze AFP, powołując się na źródła medyczne. Wybuchy nastąpiły tuż po wylądowaniu samolotu z członkami rządu jedności narodowej, wracającymi z Arabii Saudyjskiej.
Jemen pogrążony w wojnie „Tchórzliwy atak terrorystyczny”. Nowy rząd przyleciał do Jemenu i wtedy zamachowcy zdetonowali bomby
Jemen pogrążony w wojnie / PAP/EPA/STRINGER

Według świadków członkowie gabinetu oraz premier Main Abd al-Malik Said, a także ambasador Arabii Saudyjskiej w Jemenie Mohammed Said el-Dżaber, zostali bezpiecznie przetransportowani do pałacu prezydenckiego w centrum miasta.
Reuters podaje, że kilka godzin po pierwszym zamachu w pobliżu pałacu prezydenckiego doszło do kolejnej eksplozji. Nie ma informacji o zniszczeniach i ofiarach.Miejscowe służby bezpieczeństwa poinformowały wcześnie, że w hali lotniska wybuchły trzy pociski moździerzowe.

Ministerstwo informacji Jemenu oskarżyło na Twitterze rebeliantów Huti o dokonanie tego "ataku terrorystycznego". Premier nazwał zamach "tchórzliwym aktem terrorystycznym", nie oskarżył jednak Huti bezpośrednio. "To tylko zwiększy naszą determinację do dalszej walki" - napisał na Twitterze.

18 grudnia pod egidą Arabii Saudyjskiej został utworzony rząd jedności narodowej Jemenu, w skład którego weszli zwolennicy prezydenta Abd Rabu Mansura Hadiego oraz przedstawiciele separatystów z Południowej Rady Przejściowej. Celem tego sojuszu jest walka z Huti, którzy kilka lat temu opanowali północ Jemenu wraz ze stolicą kraju, Saną.

Jemen pogrążony jest w chaosie od 2011 roku, gdy społeczna rewolta położyła kres wieloletnim dyktatorskim rządom prezydenta Alego Abd Allaha Salaha. Konflikt nasilił się, gdy w marcu 2015 roku interwencję w Jemenie rozpoczęła Arabia Saudyjska. Jemeński konflikt zbrojny jest przez wielu postrzegany jako wojna zastępcza, prowadzona przez szyicki Iran i sunnicką Arabię Saudyjską, o hegemonię w regionie.

ONZ określa konflikt w Jemenie jako największą obecnie katastrofę humanitarną na świecie.


 

 


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura