REKLAMA

M. Ochman: Polska służba zdrowia od dawna boryka się z olbrzymimi problemami

Gościem audycji „Głos pracownika” na antenie Radia Gdańsk była Maria Ochman, przewodnicząca Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ „Solidarność”, która mówiła o zmianach w przepisach dotyczących profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami. Czy są one konieczne?
 M. Ochman: Polska służba zdrowia od dawna boryka się z olbrzymimi problemami
/ TS

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 12 listopada 2020 r. przewiduje poszerzenie zakresu badania profilaktycznego pracownika o specjalistyczne badania konsultacyjne, badania dodatkowe, wyznaczane w krótszym terminie, jeśli będą wymagane, a także - w zależności od wskazań - badania otolaryngologiczne, neurologiczne, okulistyczne, dermatologiczne, alergologiczne lub psychologiczne.

– Zarówno dla pacjentów, jak i dla pracowników, to konieczne zmiany. Zwłaszcza, że mamy w ostatnim czasie utrudniony dostęp do służby zdrowia. Skupiając się na obszarze poszerzenia spektrum przypomnę, że w minionych latach ten zakres został mocno okrojony. W związku z zachorowalnością i nowymi jednostkami chorobowymi to rozszerzenie jest potrzebne i oby było skuteczne. Uchwalenie prawa to jedno, ale egzekwowanie to drugie – tłumaczy Maria Ochman.

– Problem tkwi w tym, że obserwujemy, jako pracownicy pewne kłopoty, jeśli chodzi o skuteczne przeprowadzanie badań lekarskich, przynajmniej w części grup zawodowych. Chcę zwrócić uwagę na to, że polska służba zdrowia od dawna boryka się z olbrzymimi problemami, a pandemia nie poprawi tego stanu na długie lata. Wydaje się, że położenie nacisku na tę formę kontroli jest dobrym sposobem na weryfikację skutków pandemii, których się spodziewamy – wskazuje przewodnicząca Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ „Solidarność”.

– Jest szereg zastrzeżeń, jeśli mówimy o badaniach lekarskich. Pracodawcy chcieliby mieć zdrowego, wydajnego pracownika i najlepiej, gdyby nie trzeba było go badać i w niego inwestować. Przykro mi, że niestety wciąż istnieje grupa takich szefów, którzy uważają pracownika za koszt, a nie za wartość, o którą trzeba szczególnie dbać. Mam nadzieję, że to pomoże przekonać pracodawców – podsumowuje Ochman.

 

 

***

Chcesz wiedzieć, jakie masz prawa i obowiązki jako pracownik? Jak negocjować z pracodawcą? Jakie są tendencje na rynku pracy? Gdzie łamane są prawa pracownicze? I co wtedy zrobić? To tylko część tematów, którymi zajmują się reporterzy Radia Gdańsk. Nowa audycja „Głos pracownika” w każdy poniedziałek o godz. 12.30, a także na stronie www.radiogdansk.pl.

Audycja „Głos pracownika” powstaje we współpracy z „Tygodnikiem Solidarność”.


Ankieta
Czy wziąłbyś udział w Powstaniu Warszawskim?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy wziąłbyś udział w Powstaniu Warszawskim?
Tygodnik

Opinie

Popkultura