Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Polska innowacyjna

– Nie ma dziedziny nauki, w której nie pojawiałyby się polskie nazwiska. Biało-czerwona flaga obecna jest na najważniejszych konferencjach naukowych, zaś polskim towarem eksportowym już przynajmniej od dekady nie są wyłącznie niewykwalifikowani pracownicy, ale coraz częściej doskonale przygotowana kadra naukowa na pniu znajdująca pracę w największych ośrodkach badawczych świata –  pisze w najnowszym numerze „Tygodnika Solidarność” Aleksander Żywczyk. To właśnie polskim innowacjom poświęcony jest aktualny numer „TS”.
 Najnowszy numer

Przypominamy, że "Tygodnik Solidarność" w wersji cyfrowej jest do pobrania za darmo w naszej aplikacji mobilnej.

By bezpłatnie czytać "TS" wystarczy pobrać naszą aplikację z Google Play i App Store. Dostępne są w niej wszystkie wydania Tygodnika.
LINK DO APLIKACJI

 

A co jeszcze w artykule Aleksandra Żywczyka? 

Dynamiczny rozwój polskiej nauki i nowych technologii z pewnością będą wymagały rządowego wsparcia oraz rozwiązań systemowych, które pozwolą zatrzymać młodych naukowców w ojczyźnie. Wprowadzona już za rządów Zjednoczonej Prawicy tzw. Konstytucja dla nauki nie rozwiązała wszystkich problemów, nie zmieniła też sposobu finansowania badań naukowych. Na szczęście coraz silniejszy jest nad Wisłą trend uczestnictwa w sektorze badań i rozwoju prywatnych firm, które w rodzimych rozwiązaniach i wynalazkach upatrują zwiększenia swojej pozycji na coraz bardziej konkurencyjnych rynkach. 
Bezspornie będzie jednak konieczne wprowadzenie rozwiązań wiążących młodych naukowców z ojczyzną w taki sposób, żeby nie wyjeżdżali z kraju od razu po studiach.

 

O sukcesach polskiego gamingu i sektora IT pisze Mateusz Kosiński 

Przez świat już dawno przetoczyła się cyfrowa rewolucja. Polska bierze w niej aktywny udział jako podmiot, ale również jako jej kreator. Polskie gry komputerowe osiągają świetne wyniki sprzedażowe, a nadwiślańscy programiści uchodzą za jednych z najlepszych na świecie. (...) Jak wynika z raportu „The Game Industr of Poland” opracowanego przy współpracy Ministerstwa Rozwoju, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacji Indie Games Polska oraz Game Industry Conference, polski rynek gamingowy to 440 studiów, 9,7 tys. pracowników i 479 mln euro przychodów. 

Z Radosławem Foglem, wicerzecznikiem PiS rozmawia Jakub Pacan 

W Polsce na szczęście coraz mniej jest naiwnego myślenia o UE jako instytucji, która wszystkim chce bezinteresownie zapewnić szczęście i pomyślność. Nasz kraj tyle razy zderzył się z brutalną rzeczywistością, że jest chyba najwyższy czas na zabieganie o nasze interesy właśnie tam, gdzie pewne decyzje zaczynają się wykuwać. Musimy wykorzystywać wszystkie możliwości, które mamy i te, które nam daje członkostwo w Unii. Szukanie sojuszników na zewnątrz czy budowanie pewnej atmosfery przychylnej wobec Polski ma też służyć otwieraniu rynków na polskie towary. Paradoksalnie instrumentarium w ramach UE jest dosyć duże, tylko trzeba z determinacją z niego korzystać. 

 

O sytuacji w USA z amerykanistą Arturem Wróblewskim rozmawia Teresa Wójcik 

Szanse powrotu prezydenta Trumpa do Białego Domu są raczej nikłe z uwagi na wiek prezydenta oraz być może „zmęczenie Trumpem”. Jednak może on się stać katalizatorem nowego ruchu społeczno-politycznego, który narobi zamieszania w krajobrazie politycznym, jako trochę taki ruch antysystemowy. Taki ruch pojawił się już w Grecji (Alexis Tsipras i Syriza) czy też we Włoszech (np. Ruch pięciu Gwiazd Beppe Grillo) – to dlaczego nie miałby pojawić się w końcu w Stanach Zjednoczonych? Tym bardziej że stoi za nim siła tzw. ludu Trumpa, czyli ponad 74 milionów oddanych wyborców. Sytuacja gospodarcza w USA może się jeszcze pogorszyć za Bidena, a i sam Biden może pomóc Trumpowi. Paradoksalnie kierując się bardziej ideologią niż zdrowym rozsądkiem i pragmatyzmem w procesie realizacji swoich pomysłów programowych. 

Bartosz Boruciak rozmawia z Czadomanem 

Życie na ogół jest czarne albo białe. Oczywiście, to też są kolory. Jednak trzeba mieć różne kredki i kolorować otaczający nas świat. Mam dystans, bo nie chcę się taplać w negatywnych sytuacjach. Zawsze jest jakieś pozytywne wyjście. Staram się być optymistą. Prywatnie jestem dość melancholijny. To można zobaczyć na profilu Pawła Dudka. Wiem, że jestem rozpoznawalny na scenie jako Czadoman. Jednak wydaję też utwory jako Paweł Dudek. Serdecznie zapraszam czytelników do ich wysłuchania. Jestem Pawłem Dudkiem i Czadomanem, w zależności od nastroju. Lubię moje alter ego, którym zarażam miliony ludzi do zabawy i pozytywnego spojrzenia na świat. To jest genialne.

A co jeszcze w najnowszym numerze? 

  • "Kosmos coraz bardziej polski" Aleksander Żywczyk o Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk 
  • "Lep na Muchy" Jakub Pacan o ostatnich działaniach Szymona Hołowni 
  • "Jak zgubić 140 mld dolarów" Aleksander Żywczyk o zaginionych bitcoinach 
  • "Dron. Bezzałogowy i bezlitosny - nowy król pola wallki" Michała Bruszewskiego 
  • "Piekło w Jemenie" Anna Zielińska o sytuacji w tym kraju 
  • "Cenzura XXI wieku" Teresa Wójcik o mediach społecznościowych 

  • "Kolejny lockdown nas zabija" Agnieszka Żurek o pełzającym lockdownie 
  • "Nietykalni musieli odejść" Artur Kasprzykowski o 40. rocznicy podbeskidzkiego Strajku Generalnego 
  • "Coś się kończy, coś się zaczyna" Łukasz Bobruk o zakończeniu kariery przez Wayna Rooneya i Anna Zielińska o nominacji trenerskiej dla Paulo Sousy 


 

POLECANE
Dziś Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej tylko u nas
Dziś Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Jak zachować polską tożsamość w dobie zagrożenia wielorakimi totalitaryzmami? Czy będziemy nadal narodem, czy też może „projektem: Polska”?

Kanada sfinansuje operację aktywiście identyfikującemu się jako trans niemowlę tylko u nas
Kanada sfinansuje operację aktywiście identyfikującemu się jako "trans niemowlę"

Szok! Lewicowy aktywista, który identyfikuje się jako "trans dziecko", wygrał z Kanadą. Kraj będzie musiał zafundować mu... operację i męskich, i żeńskich narządów płciowych.

Samuel Pereira: W ciągu czterech minut Tusk pochwalił politykę PiS piętnaście razy tylko u nas
Samuel Pereira: W ciągu czterech minut Tusk pochwalił politykę PiS piętnaście razy

To był chyba rekord. W ciągu niecałych 4 minut premier 15 razy albo chwalił politykę Prawa i Sprawiedliwości albo się z nią utożsamiał albo ironicznie kpił z tego, co sam otrzymując ją w spadku – zepsuł. Nie chciałbym być gołosłowny, więc z wygłoszonego dziś orędzia szefa rządu, wybrałem konkretne cytaty, które z przyjemnością przełożę z mowy trawy na język faktów. Zaczynamy!

Karol Nawrocki w Białym Domu. Spotkał się z ważnymi politykami Wiadomości
Karol Nawrocki w Białym Domu. Spotkał się z ważnymi politykami

Obywatelski kandydat na prezydenta Karol Nawrocki w czwartek udał się z wizytą do Waszyngtonu. Podczas uroczystości z okazji Narodowego Dnia Modlitwy w Białym Domu spotkał się m.in. z sekretarzem stanu USA Marco Rubio.

Donald Trump podjął decyzję ws. nowego ambasadora USA przy ONZ Wiadomości
Donald Trump podjął decyzję ws. nowego ambasadora USA przy ONZ

Prezydent USA Donald Trump oświadczył w czwartek, że Mike Waltz, dotychczas pełniący rolę doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego, zostanie ambasadorem Stanów Zjednoczonych przy ONZ. Jego rolę tymczasowo obejmie sekretarz stanu Marco Rubio.

Izraelski atak na Strefę Gazy. Są ofiary śmiertelne Wiadomości
Izraelski atak na Strefę Gazy. Są ofiary śmiertelne

- Co najmniej 24 osoby zginęły w czwartek i poprzedzającą go noc w izraelskich atakach na Strefę Gazy - poinformowała obrona cywilna, cytowana przez AFP. Izrael od dwóch miesięcy blokuje pomoc humanitarną. Szerzy się głód, zdesperowani ludzie kradną żywność i leki - alarmują organizacje pozarządowe.

USA i Ukraina zawarły umowę ws. minerałów. Jest komentarz Wołodymyra Zełenskiego polityka
USA i Ukraina zawarły umowę ws. minerałów. Jest komentarz Wołodymyra Zełenskiego

Prezydent Wołodymyr Zełenski w czwartek określił umowę z USA w sprawie minerałów jako prawdziwie równe i sprawiedliwe porozumienie oraz pierwszy wynik jego spotkania w Watykanie z prezydentem USA Donaldem Trumpem przed pogrzebem papieża Franciszka.

Karol Nawrocki z wizytą w Waszyngtonie. W planie kilka ważnych spotkań Wiadomości
Karol Nawrocki z wizytą w Waszyngtonie. W planie kilka ważnych spotkań

Jak informuje stacja Telewizja Republika obywatelski kandydat na prezydenta Karol Nawrocki w czwartek udał się z wizytą do Waszyngtonu. Wziął udział w Narodowym Dniu Modlitwy w ogrodzie różanym w Białym Domu. Spotkanie poprowadził prezydent USA Donald Trump.

Marine Le Pen nie zamierza ustępować. Chodzi o wybory prezydenckie polityka
Marine Le Pen nie zamierza ustępować. Chodzi o wybory prezydenckie

W czwartek podczas tradycyjnego wiecu Zjednoczenia Narodowego na Narbonie Marine Le Pen zapewniła, że będzie walczyć o to, by móc kandydować w wyborach prezydenckich w 2027 roku.

Komunikat dla mieszkańców Gdyni Wiadomości
Komunikat dla mieszkańców Gdyni

W czasie długiego weekendu majowego komunikacja miejska w Gdyni, Gdańsku i pociągi PKP SKM będą kursowały według zmienionych rozkładów jazdy. Zmiany dotyczą zarówno linii autobusowych i trolejbusowych organizowanych przez ZKM w Gdyni, jak i pociągów PKP SKM na trasie Gdańsk–Wejherowo.

REKLAMA

Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Polska innowacyjna

– Nie ma dziedziny nauki, w której nie pojawiałyby się polskie nazwiska. Biało-czerwona flaga obecna jest na najważniejszych konferencjach naukowych, zaś polskim towarem eksportowym już przynajmniej od dekady nie są wyłącznie niewykwalifikowani pracownicy, ale coraz częściej doskonale przygotowana kadra naukowa na pniu znajdująca pracę w największych ośrodkach badawczych świata –  pisze w najnowszym numerze „Tygodnika Solidarność” Aleksander Żywczyk. To właśnie polskim innowacjom poświęcony jest aktualny numer „TS”.
 Najnowszy numer

Przypominamy, że "Tygodnik Solidarność" w wersji cyfrowej jest do pobrania za darmo w naszej aplikacji mobilnej.

By bezpłatnie czytać "TS" wystarczy pobrać naszą aplikację z Google Play i App Store. Dostępne są w niej wszystkie wydania Tygodnika.
LINK DO APLIKACJI

 

A co jeszcze w artykule Aleksandra Żywczyka? 

Dynamiczny rozwój polskiej nauki i nowych technologii z pewnością będą wymagały rządowego wsparcia oraz rozwiązań systemowych, które pozwolą zatrzymać młodych naukowców w ojczyźnie. Wprowadzona już za rządów Zjednoczonej Prawicy tzw. Konstytucja dla nauki nie rozwiązała wszystkich problemów, nie zmieniła też sposobu finansowania badań naukowych. Na szczęście coraz silniejszy jest nad Wisłą trend uczestnictwa w sektorze badań i rozwoju prywatnych firm, które w rodzimych rozwiązaniach i wynalazkach upatrują zwiększenia swojej pozycji na coraz bardziej konkurencyjnych rynkach. 
Bezspornie będzie jednak konieczne wprowadzenie rozwiązań wiążących młodych naukowców z ojczyzną w taki sposób, żeby nie wyjeżdżali z kraju od razu po studiach.

 

O sukcesach polskiego gamingu i sektora IT pisze Mateusz Kosiński 

Przez świat już dawno przetoczyła się cyfrowa rewolucja. Polska bierze w niej aktywny udział jako podmiot, ale również jako jej kreator. Polskie gry komputerowe osiągają świetne wyniki sprzedażowe, a nadwiślańscy programiści uchodzą za jednych z najlepszych na świecie. (...) Jak wynika z raportu „The Game Industr of Poland” opracowanego przy współpracy Ministerstwa Rozwoju, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacji Indie Games Polska oraz Game Industry Conference, polski rynek gamingowy to 440 studiów, 9,7 tys. pracowników i 479 mln euro przychodów. 

Z Radosławem Foglem, wicerzecznikiem PiS rozmawia Jakub Pacan 

W Polsce na szczęście coraz mniej jest naiwnego myślenia o UE jako instytucji, która wszystkim chce bezinteresownie zapewnić szczęście i pomyślność. Nasz kraj tyle razy zderzył się z brutalną rzeczywistością, że jest chyba najwyższy czas na zabieganie o nasze interesy właśnie tam, gdzie pewne decyzje zaczynają się wykuwać. Musimy wykorzystywać wszystkie możliwości, które mamy i te, które nam daje członkostwo w Unii. Szukanie sojuszników na zewnątrz czy budowanie pewnej atmosfery przychylnej wobec Polski ma też służyć otwieraniu rynków na polskie towary. Paradoksalnie instrumentarium w ramach UE jest dosyć duże, tylko trzeba z determinacją z niego korzystać. 

 

O sytuacji w USA z amerykanistą Arturem Wróblewskim rozmawia Teresa Wójcik 

Szanse powrotu prezydenta Trumpa do Białego Domu są raczej nikłe z uwagi na wiek prezydenta oraz być może „zmęczenie Trumpem”. Jednak może on się stać katalizatorem nowego ruchu społeczno-politycznego, który narobi zamieszania w krajobrazie politycznym, jako trochę taki ruch antysystemowy. Taki ruch pojawił się już w Grecji (Alexis Tsipras i Syriza) czy też we Włoszech (np. Ruch pięciu Gwiazd Beppe Grillo) – to dlaczego nie miałby pojawić się w końcu w Stanach Zjednoczonych? Tym bardziej że stoi za nim siła tzw. ludu Trumpa, czyli ponad 74 milionów oddanych wyborców. Sytuacja gospodarcza w USA może się jeszcze pogorszyć za Bidena, a i sam Biden może pomóc Trumpowi. Paradoksalnie kierując się bardziej ideologią niż zdrowym rozsądkiem i pragmatyzmem w procesie realizacji swoich pomysłów programowych. 

Bartosz Boruciak rozmawia z Czadomanem 

Życie na ogół jest czarne albo białe. Oczywiście, to też są kolory. Jednak trzeba mieć różne kredki i kolorować otaczający nas świat. Mam dystans, bo nie chcę się taplać w negatywnych sytuacjach. Zawsze jest jakieś pozytywne wyjście. Staram się być optymistą. Prywatnie jestem dość melancholijny. To można zobaczyć na profilu Pawła Dudka. Wiem, że jestem rozpoznawalny na scenie jako Czadoman. Jednak wydaję też utwory jako Paweł Dudek. Serdecznie zapraszam czytelników do ich wysłuchania. Jestem Pawłem Dudkiem i Czadomanem, w zależności od nastroju. Lubię moje alter ego, którym zarażam miliony ludzi do zabawy i pozytywnego spojrzenia na świat. To jest genialne.

A co jeszcze w najnowszym numerze? 

  • "Kosmos coraz bardziej polski" Aleksander Żywczyk o Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk 
  • "Lep na Muchy" Jakub Pacan o ostatnich działaniach Szymona Hołowni 
  • "Jak zgubić 140 mld dolarów" Aleksander Żywczyk o zaginionych bitcoinach 
  • "Dron. Bezzałogowy i bezlitosny - nowy król pola wallki" Michała Bruszewskiego 
  • "Piekło w Jemenie" Anna Zielińska o sytuacji w tym kraju 
  • "Cenzura XXI wieku" Teresa Wójcik o mediach społecznościowych 

  • "Kolejny lockdown nas zabija" Agnieszka Żurek o pełzającym lockdownie 
  • "Nietykalni musieli odejść" Artur Kasprzykowski o 40. rocznicy podbeskidzkiego Strajku Generalnego 
  • "Coś się kończy, coś się zaczyna" Łukasz Bobruk o zakończeniu kariery przez Wayna Rooneya i Anna Zielińska o nominacji trenerskiej dla Paulo Sousy 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe