[Felieton "TS"] Waldemar Biniecki: A tymczasem za oceanem…

Kilka tygodni temu napisałem felieton pt. „Requiem dla Partii Republikańskiej”, w którym zasygnalizowałem jej rozdarcie. Po szturmie na Kapitol sytuacja wewnątrz partii jest jeszcze bardziej skomplikowana. Część Republikanów zdecydowanie potępiła próbę zakłócenia demokracji na Kapitolu i zagłosowała z Demokratami za impeachmentem w Kongresie Stanów Zjednoczonych.
 [Felieton
/ pixabay.com

Dokładnie chodzi o grupę 10 republikańskich kongresmenów. Jak wiemy, Donald Trump został usunięty z urzędu prezydenta przez Kongres Stanów Zjednoczonych, ale nie jest to koniec całego procesu, ponieważ w tej sprawie ostateczną decyzję musi podjąć Senat Stanów Zjednoczonych, w którym po przegraniu przez Republikanów wyborów w Georgii głos decydujący będzie miała po zaprzysiężeniu Kamala Harris. Aby jednak usunąć prezydenta Trumpa ze stanowiska po zaprzysiężeniu prezydenta Joe Bidena i uniemożliwić mu reelekcję w 2024 r., potrzeba 17 głosów republikańskich senatorów. Trzeba tutaj wyjaśnić polskim czytelnikom, że może jest to mało logiczne, ale liderom demokratycznym: Nancy Pelosi i Chuckowi Schumerowi, chodzi o całkowite wyeliminowanie Trumpa z amerykańskiej polityki, dlatego chcą kontynuować swoją wendetę po zaprzysiężeniu Bidena. Nie pomoże to na pewno nowemu prezydentowi USA w procesie nawoływania o jedność narodu amerykańskiego. O zaprzestanie impeachmentu do nowego prezydenta zwrócił się przedstawiciel Republikanów Mitch McConnell. Jednak dla Demokratów usunięcie Trumpa stanowi wielką szansę na całkowite jego wyeliminowanie. Co zrobią Republikanie? Czy wśród senatorów znajdzie się 17, którzy zagłosują za przekreśleniem politycznej kariery Trumpa. Wielokrotnie słuchałem wielu z nich i moim zdaniem żaden z nich nie narazi swojej kariery politycznej w konfrontacji z ponad 70-milionową grupą osób, która głosowała na Trumpa. Ale czy kariera Trumpa nie jest już wystarczająco nadszarpnięta? Demokraci przygotowują wielką kampanię pogrążenia Trumpa i jego środowiska. Powstała już książka brytyjskiej dziennikarki Vicky Ward pt. „Kushner, Inc.”, w której autorka cytuje wielu polityków z Waszyngtonu opowiadających o chciwości i ambicjach Ivanki Trump i Jareda Kushnera oraz o nepotyzmie w Białym Domu. To dopiero początek. Nie wszystkim Republikanom odpowiada „trumpizm”. Liz Cheney i wielu polityków skupionych wokół dawnego obozu prezydenta Busha nie popierają „trumpizmu”, zarzucając mu prowadzenie populistycznej polityki opartej na teoriach spiskowych. Jednak sami nie mają żadnych nowych pomysłów na to, kto mógłby poprowadzić Partię Republikańską w wyborach 2024 r. Tymczasem po ogłoszeniu przez Bidena zarysu swojego programu, czyli 2000 dolarów dla każdej osoby, przyspieszeniu akcji szczepień i wprowadzeniu darmowej opieki medycznej w czasie pandemii, jego popularność poszybowała w górę. Oznacza to, że przeciętny Amerykanin ma już dosyć zabawy Ameryką. Pozostałe postulaty, jak: zalegalizowanie 12 milionów imigrantów, „zielony deal” i podarowanie kredytów dla studentów, nie są dyskutowane przez fachowców w żadnej stacji mainstreamowej. Trzeba też podkreślić, że szefem komisji finansów w Senacie ma być nie kto inny jak Bernie Sanders, przywódca progresywistów w Partii Demokratycznej. 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Tadeusz Płużański: Honor Wiadomości
Tadeusz Płużański: Honor

„Pokój jest rzeczą cenną i pożądaną. Nasza generacja skrwawiona w wojnach na pewno na pokój zasługuje. Ale pokój, jak prawie wszystkie sprawy tego świata, ma swoją cenę. Wysoką, ale wymierną. My w Polsce nie znamy pojęcia pokoju za wszelką cenę. Jest jedna tylko rzecz w życiu ludzi, narodów i państw, która jest bezcenna. Tą rzeczą jest honor” – mówił 5 maja 1939 r. w Sejmie RP minister spraw zagranicznych Józef Beck.

Deutsche Quelle: Od 2 maja ekologiczne Niemcy konsumują surowce kosztem innych państw Wiadomości
Deutsche Quelle: Od 2 maja ekologiczne Niemcy konsumują surowce kosztem innych państw

W tym roku Niemcy już od 2 maja konsumują surowce naturalne na koszt innych państw – odnotowała lewicowa Tageszeitung, powołując się na dane organizacji Footprintnetwork monitorującej poziom zużycia surowców na świecie. Jak wynika z obliczeń Global Footprint Network, Niemcom zaledwie w cztery miesiące udało się wykorzystać wszystkie „przypisane im” na 2004 r surowce, a miniony czwartek stał się tym samym Dniem Przekroczenia Zasobów Ziemi. Podobno, gdyby wszystkie państwa świata zachowywały się jak Niemcy, nie starczyłoby nam trzech Ziem.

Tragiczny wypadek na warszawskim Wilanowie z ostatniej chwili
Tragiczny wypadek na warszawskim Wilanowie

Trzy osoby zginęły w wypadku w warszawskim Wilanowie. Kierowca BMW zjechał z drogi i uderzył w drzewo po czym samochód spłonął. Na miejscu trwa akcja służb - poinformowała PAP stołeczna policja.

Burza w Barcelonie. Wymowny komentarz ws. Lewandowskiego z ostatniej chwili
Burza w Barcelonie. Wymowny komentarz ws. Lewandowskiego

Robert Lewandowski przerwał złą passę i w ostatnim meczu Barcelony z Valencią (4:2) pokazał świetną formę. Dzięki temu znalazł się na świeczniku mediów i rozwiał krążące od miesięcy plotki dotyczące potencjalnego transferu do innego klubu.

Jasna deklaracja Lewicy. Chodzi o zasadę jednomyślności w UE z ostatniej chwili
Jasna deklaracja Lewicy. Chodzi o zasadę jednomyślności w UE

Lewica będzie walczyła o to, żeby w przyszłej kadencji Parlamentu Europejskiego znieść zasadę jednomyślności w UE - poinformowali na piątkowej konferencji współprzewodniczący Nowej Lewicy Robert Biedroń i ministra ds. równości Katarzyna Kotula. Według Biedronia prawo weta to narzędzie do "niszczenia UE od środka".

Uczestniczka Tańca z gwiazdami przerwała milczenie z ostatniej chwili
Uczestniczka "Tańca z gwiazdami" przerwała milczenie

Aktualna edycja "Tańca z gwiazdami" cieszy się dużym zainteresowaniem telewidzów. W walce o Kryształową Kulę już wkrótce zmierzą się trzy pary. Wraz z profesjonalnymi tancerzami będą to: Anita Sokołowska, Roksana Węgiel oraz Julia Kuczyńska.

Tragiczny wypadek w Gdańsku. Ucierpiała kobieta z dzieckiem  z ostatniej chwili
Tragiczny wypadek w Gdańsku. Ucierpiała kobieta z dzieckiem

Samochód osobowy wjechał w pieszych, a następnie uderzył w budynek przy ul. Lawendowe Wzgórze w Gdańsku. Ze wstępnych ustaleń wynika, że 50-letni mężczyzna zasłabł za kierownicą. Poszkodowani: kobieta z dzieckiem zostali przewiezieni do szpitala.

Prezydent na Święto Konstytucji 3 maja: Potrzebna jest silna armia i CPK z ostatniej chwili
Prezydent na Święto Konstytucji 3 maja: Potrzebna jest silna armia i CPK

O potrzebie obrony polskiej suwerenności i odradzającym się rosyjskim imperializmie mówił prezydent Andrzej Duda w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Wśród wyzwań wymienił budowę silnej armii i wielkie inwestycje transportowe, w tym lotnisko, które byłoby "centrum logistyczno-transportowym".

Dramat gwiazdora Dzień dobry TVN z ostatniej chwili
Dramat gwiazdora "Dzień dobry TVN"

Marcin Prokop, który od lat jest prezenterem w "Dzień dobry TVN" podzielił się ze swoimi fanami przykrą opowieścią. Chodzi o jego pupila, który w ciężkim stanie trafił do weterynarza.

Toksyczna chmura nad Berlinem. Trwa akcja służb z ostatniej chwili
Toksyczna chmura nad Berlinem. Trwa akcja służb

W Berlinie, w dzielnicy Lichterfelde doszło do groźnego pożaru. Przed południem w płomieniach stanęła hala fabryczna, w której znajdowały się rozmaite substancje chemiczne m.in. cyjanek miedzi oraz kwas siarkowy. Wiadomo, że część budynku zawaliła się.

REKLAMA

[Felieton "TS"] Waldemar Biniecki: A tymczasem za oceanem…

Kilka tygodni temu napisałem felieton pt. „Requiem dla Partii Republikańskiej”, w którym zasygnalizowałem jej rozdarcie. Po szturmie na Kapitol sytuacja wewnątrz partii jest jeszcze bardziej skomplikowana. Część Republikanów zdecydowanie potępiła próbę zakłócenia demokracji na Kapitolu i zagłosowała z Demokratami za impeachmentem w Kongresie Stanów Zjednoczonych.
 [Felieton
/ pixabay.com

Dokładnie chodzi o grupę 10 republikańskich kongresmenów. Jak wiemy, Donald Trump został usunięty z urzędu prezydenta przez Kongres Stanów Zjednoczonych, ale nie jest to koniec całego procesu, ponieważ w tej sprawie ostateczną decyzję musi podjąć Senat Stanów Zjednoczonych, w którym po przegraniu przez Republikanów wyborów w Georgii głos decydujący będzie miała po zaprzysiężeniu Kamala Harris. Aby jednak usunąć prezydenta Trumpa ze stanowiska po zaprzysiężeniu prezydenta Joe Bidena i uniemożliwić mu reelekcję w 2024 r., potrzeba 17 głosów republikańskich senatorów. Trzeba tutaj wyjaśnić polskim czytelnikom, że może jest to mało logiczne, ale liderom demokratycznym: Nancy Pelosi i Chuckowi Schumerowi, chodzi o całkowite wyeliminowanie Trumpa z amerykańskiej polityki, dlatego chcą kontynuować swoją wendetę po zaprzysiężeniu Bidena. Nie pomoże to na pewno nowemu prezydentowi USA w procesie nawoływania o jedność narodu amerykańskiego. O zaprzestanie impeachmentu do nowego prezydenta zwrócił się przedstawiciel Republikanów Mitch McConnell. Jednak dla Demokratów usunięcie Trumpa stanowi wielką szansę na całkowite jego wyeliminowanie. Co zrobią Republikanie? Czy wśród senatorów znajdzie się 17, którzy zagłosują za przekreśleniem politycznej kariery Trumpa. Wielokrotnie słuchałem wielu z nich i moim zdaniem żaden z nich nie narazi swojej kariery politycznej w konfrontacji z ponad 70-milionową grupą osób, która głosowała na Trumpa. Ale czy kariera Trumpa nie jest już wystarczająco nadszarpnięta? Demokraci przygotowują wielką kampanię pogrążenia Trumpa i jego środowiska. Powstała już książka brytyjskiej dziennikarki Vicky Ward pt. „Kushner, Inc.”, w której autorka cytuje wielu polityków z Waszyngtonu opowiadających o chciwości i ambicjach Ivanki Trump i Jareda Kushnera oraz o nepotyzmie w Białym Domu. To dopiero początek. Nie wszystkim Republikanom odpowiada „trumpizm”. Liz Cheney i wielu polityków skupionych wokół dawnego obozu prezydenta Busha nie popierają „trumpizmu”, zarzucając mu prowadzenie populistycznej polityki opartej na teoriach spiskowych. Jednak sami nie mają żadnych nowych pomysłów na to, kto mógłby poprowadzić Partię Republikańską w wyborach 2024 r. Tymczasem po ogłoszeniu przez Bidena zarysu swojego programu, czyli 2000 dolarów dla każdej osoby, przyspieszeniu akcji szczepień i wprowadzeniu darmowej opieki medycznej w czasie pandemii, jego popularność poszybowała w górę. Oznacza to, że przeciętny Amerykanin ma już dosyć zabawy Ameryką. Pozostałe postulaty, jak: zalegalizowanie 12 milionów imigrantów, „zielony deal” i podarowanie kredytów dla studentów, nie są dyskutowane przez fachowców w żadnej stacji mainstreamowej. Trzeba też podkreślić, że szefem komisji finansów w Senacie ma być nie kto inny jak Bernie Sanders, przywódca progresywistów w Partii Demokratycznej. 



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe