W oczekiwaniu na plan wdrażania Filaru!

Komisja Europejska opublikuje 3 marca 2021 r. plan działań na rzecz wdrażania Europejskiego filaru praw socjalnych. W lutym prowadzone będą finalne konsultacje z europejskimi partnerami społecznymi i państwami członkowskimi.
 W oczekiwaniu na plan wdrażania Filaru!
/ fot. pixabay.com

Europejska Konfederacja Związków Zawodowych zaprezentowała już podsumowanie swoich odpowiedzi przedstawionych w procesie konsultacji publicznych Komisji: „Wyraź swoją opinię w sprawie wzmacniania Europy społecznej”. EKZZ podkreśla generalną zasadę, że ruch związkowy oczekuje ambitnego planu działania w celu wdrożenia Europejskiego filaru praw socjalnych, który powinien zawierać zobowiązania polityczne wysokiego szczebla zmierzające do pozytywnej konwergencji, która ma zostać osiągnięta poprzez ustalenie odpowiednich wskaźników i skuteczny monitoring. Filar musi wspierać Zielony Ład i popierać cyfrową transformację skoncentrowaną na człowieku tak aby procesy te przynosiły korzyści wszystkim pracownikom i odpowiednią chronią tych, którzy są zmuszani do zmiany pracy. Do wdrażania Europejskiego filaru praw socjalnych powinien być wykorzystane nowe narzędzie odbudowy popandemicznej rekonstrukcji gospodarki – a więc Instrument na rzecz odbudowy i odporności (RRF). Szczegółowe informacje na temat wizji EKZZ wdrożenia filaru można znaleźć pod adresem - https://est1.etuc.org/ . Zachęcamy do analizy tych materiałów.

– Plan zostanie przyjęty przez Radę podczas Trójstronnego Szczytu Społecznego w Porto 7 maja 2021 r., a więc luty i marzec to kluczowe miesiące lobbowania za silnym i wielopłaszczyznowym planem wdrożenia Filaru – wskazuje Sławomir Adamczyk, członek Komitetu Dialogu Społecznego UE. – Komisarz Schmit na wczorajszym spotkaniu z naszym komitetem podkreślał, że Komisja jest zdeterminowana by działania wdrożeniowe prowadziły do zasadniczego wzmocnienia społecznego wymiaru integracji w okresie popandemicznym – dodaje ekspert.

EKZZ wskazuje między innymi na 12 sztandarowych inicjatyw niezbędnych do wdrożenia Filaru.

I. Przyjęcie dyrektywy w sprawie przejrzystości wynagrodzeń ze względu na płeć - równe wynagrodzenie za taką samą pracę i pracę tej samej wartości- przejrzystość płac.

II. Przyspieszenie przyjęcia dyrektywy w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej po dokonaniu w niej niezbędnych poprawek.

III. Inicjatywa ustawodawcza mająca na celu wzmocnienie praw pracowników prekaryjnych, niestandardowych i osób samozatrudnionych. W szczególności osoby zatrudnione w nowych formach pracy oraz poprzez platformy cyfrowe muszą mieć zagwarantowane prawo do organizowania się i zawierania układów zbiorowych pracy niezależnie od podstawy zatrudnienia.

IV. Poprawa dyrektywy w sprawie czynników biologicznych, aby była bardziej dostosowana do wyzwań w obliczu pandemii i wprowadzenie nowych dyrektyw UE w sprawie zagrożeń psychospołecznych i zaburzeń mięśniowo-szkieletowych.

V. Opracowanie wspólnego podejścia do aktywnych polityk rynku pracy, w oparciu o doświadczenia SURE i projektowanie stałych stabilizatorów / mechanizmów reasekuracji unijnych wydatków rządowych na zatrudnienie, ochrona socjalna i zasiłki dla bezrobotnych.

VI. Inicjatywa ustawodawcza mająca na celu wprowadzenie prawa do szkoleń i uprawnień szkoleniowych oraz prawa do uczciwego i równego traktowania w dostępie do szkoleń dla wszystkich pracowników niezależnie od ich statusu zatrudnienia.

VII. Dyrektywa w sprawie należytej staranności w zakresie praw człowieka i odpowiedzialnego prowadzenia biznesu, z naciskiem na poszanowanie, promowanie i egzekwowanie praw człowieka przez przedsiębiorstwa.

VIII. Inicjatywa ustawodawcza dotycząca informacji, konsultacji i udziału pracowników, w tym prawnie wiążące minimalne standardy dotyczące zaangażowania pracowników w transnarodowe procesy restrukturyzacyjne.

IX. Przyjęcie czwartej aktualizacji dyrektywy w sprawie czynników rakotwórczych i mutagenów, przy rozszerzeniu jej zakresu na substancje toksyczne dla rozrodczości i niebezpieczne produkty lecznicze.

X. Inicjatywa ustawodawcza w sprawie wspólnych standardów UE w zakresie systemów dochodów minimalnych oraz pełne i właściwe wykonanie Zalecenia Rady w sprawie dostępu do ochrony socjalnej.

XI. Wniosek ustawodawczy/dyrektywa w sprawie prawa do odłączenia się (prawo do bycia offline), ze szczególnym uwzględnieniem jego egzekwowania.

XII. Inicjatywy mające na celu wzmocnienie dialogu społecznego, rokowań zbiorowych i zaangażowania związków zawodowych w dialog instytucjonalny, w tym zarządzanie gospodarcze i Semestr europejski, zarówno na szczeblu UE, na szczeblu krajowym i sektorowym.

– Z polskiej perspektywy niepokojące jest to, że dotychczas w Radzie Dialogu Społecznego nie rozpoczęto merytorycznych debat, jakie kroki są potrzebne, aby naszą legislację i praktykę zbliżyć do realizacji postanowień zapisanych w Filarze -komentuje Barbara Surdykowska z Biura Eksperckiego KK NSZZ Solidarność. – Podjęcie takiej dyskusji jest tym bardziej pilne, że zapewne będziemy mieli do czynienia ze zróżnicowanymi opiniami związków zawodowych, organizacji pracodawców i strony rządowej, co do zakresu działań wdrożeniowych – dodaje ekspertka.


 

POLECANE
Poradnik prawny dla obrońców granic z ostatniej chwili
Poradnik prawny dla obrońców granic

Sytuacja na granicy polsko-niemieckiej staje się coraz bardziej napięta z powodu zwiększającej się liczby przybywających do Polski z tego kierunku imigrantów. Nowy poradnik Ordo Iuris podpowiada, jak działać bezpiecznie w czasie przywróconych kontroli.

Oszust udawał głos sekretarza stanu USA. Kontaktował się z szefami MSZ innych państw Wiadomości
Oszust udawał głos sekretarza stanu USA. Kontaktował się z szefami MSZ innych państw

Ktoś podszywał się pod sekretarza stanu USA Marka Rubio, i zmieniając głos oraz styl pisania przy użyciu sztucznej inteligencji, kontaktował się z wysokiej rangi urzędnikami, w tym co najmniej trzema ministrami spraw zagranicznych - podał we wtorek dziennik „Washington Post”.

Polska 2050 ostro reaguje na odejście Bodnar: Dostała jasny sygnał z ostatniej chwili
Polska 2050 ostro reaguje na odejście Bodnar: "Dostała jasny sygnał"

Polska 2050 ostro zareagowała na odejście poseł Izabeli Bodnar. "Izabela dostała jasny sygnał: wyczyszczenie wątpliwości wokół jej rodzinnej działalności biznesowej albo koniec kariery w Polsce 2050. Wybrała koniec kariery" – czytamy w oświadczeniu partii.

Zabójstwo w Nowem. Wypłynęły dwa nagrania z ostatniej chwili
Zabójstwo w Nowem. Wypłynęły dwa nagrania

Z soboty na niedzielę w Nowem zamordowany został 41-latek. Mężczyzna został pchnięty nożem. Kanał Zero dotarł we wtorek do dwóch nagrań ukazujących te dramatyczne wydarzenia.

Niemców mają dosyć nawet na Majorce Wiadomości
Niemców mają dosyć nawet na Majorce

Rośnie niezadowolenie Hiszpanów z masowej turystyki. Jak donosi portal welt.de szczególnie jest to widoczne na Majorce. Mieszkańcy są źli na Niemców, którzy czują się tam jak u siebie.  

Komunikat dla mieszkańców Lubelszczyzny z ostatniej chwili
Komunikat dla mieszkańców Lubelszczyzny

Lubelskie służby miały już 400 interwencji jeszcze przed zapowiadaną ulewą. We wtorek od godz. 20 obowiązuje alert IMGW 2. stopnia.

Nowe informacje ws. nożownika z Kolumbii i jego kolegów. Jest decyzja sądu z ostatniej chwili
Nowe informacje ws. nożownika z Kolumbii i jego kolegów. Jest decyzja sądu

29-letni Kolumbijczyk, który w poniedziałek usłyszał zarzut zabójstwa 41-latka w Nowem (Kujawsko-Pomorskie), został we wtorek aresztowany na trzy miesiące. Grozi mu dożywotnie więzienie. Trwają posiedzenia aresztowe dwunastu innych uczestników bójki z zarzutami. Sześciu zostało już aresztowanych.

14 godzin bez prądu. Ważny komunikat dla mieszkańców woj. Śląskiego z ostatniej chwili
14 godzin bez prądu. Ważny komunikat dla mieszkańców woj. Śląskiego

Mieszkańcy województwa śląskiego muszą przygotować się na kilkunastogodzinne przerwy w dostawie prądu. Od 8 do 11 lipca 2025 roku planowane są szerokie wyłączenia energii elektrycznej w wielu miastach regionu. Niektóre przerwy potrwają aż 14 godzin!

Rozłam w Polsce 2050. Znana poseł odchodzi z partii z ostatniej chwili
Rozłam w Polsce 2050. Znana poseł odchodzi z partii

Poseł Polski 2050 Izabela Bodnar przekazała we wtorek, że zrezygnowała z członkostwa w partii Polska 2050. "Zamierzam pracować jako posłanka niezrzeszona, w ścisłej współpracy z koalicją" – przekazała.

Nie będzie śledztwa ws. słynnej kawalerki pana Jerzego. Prokuratura: Brak podstaw z ostatniej chwili
Nie będzie śledztwa ws. słynnej "kawalerki pana Jerzego". Prokuratura: Brak podstaw

Prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa w zakresie siedmiu wątków przejęcia kawalerki Jerzego Ż. przez prezydenta elekta Karola Nawrockiego i jego małżonkę. Śledczy nie zbadają m.in. doprowadzenia gminy do niekorzystnego rozporządzenia mieniem i oświadczeń przed notariuszem.

REKLAMA

W oczekiwaniu na plan wdrażania Filaru!

Komisja Europejska opublikuje 3 marca 2021 r. plan działań na rzecz wdrażania Europejskiego filaru praw socjalnych. W lutym prowadzone będą finalne konsultacje z europejskimi partnerami społecznymi i państwami członkowskimi.
 W oczekiwaniu na plan wdrażania Filaru!
/ fot. pixabay.com

Europejska Konfederacja Związków Zawodowych zaprezentowała już podsumowanie swoich odpowiedzi przedstawionych w procesie konsultacji publicznych Komisji: „Wyraź swoją opinię w sprawie wzmacniania Europy społecznej”. EKZZ podkreśla generalną zasadę, że ruch związkowy oczekuje ambitnego planu działania w celu wdrożenia Europejskiego filaru praw socjalnych, który powinien zawierać zobowiązania polityczne wysokiego szczebla zmierzające do pozytywnej konwergencji, która ma zostać osiągnięta poprzez ustalenie odpowiednich wskaźników i skuteczny monitoring. Filar musi wspierać Zielony Ład i popierać cyfrową transformację skoncentrowaną na człowieku tak aby procesy te przynosiły korzyści wszystkim pracownikom i odpowiednią chronią tych, którzy są zmuszani do zmiany pracy. Do wdrażania Europejskiego filaru praw socjalnych powinien być wykorzystane nowe narzędzie odbudowy popandemicznej rekonstrukcji gospodarki – a więc Instrument na rzecz odbudowy i odporności (RRF). Szczegółowe informacje na temat wizji EKZZ wdrożenia filaru można znaleźć pod adresem - https://est1.etuc.org/ . Zachęcamy do analizy tych materiałów.

– Plan zostanie przyjęty przez Radę podczas Trójstronnego Szczytu Społecznego w Porto 7 maja 2021 r., a więc luty i marzec to kluczowe miesiące lobbowania za silnym i wielopłaszczyznowym planem wdrożenia Filaru – wskazuje Sławomir Adamczyk, członek Komitetu Dialogu Społecznego UE. – Komisarz Schmit na wczorajszym spotkaniu z naszym komitetem podkreślał, że Komisja jest zdeterminowana by działania wdrożeniowe prowadziły do zasadniczego wzmocnienia społecznego wymiaru integracji w okresie popandemicznym – dodaje ekspert.

EKZZ wskazuje między innymi na 12 sztandarowych inicjatyw niezbędnych do wdrożenia Filaru.

I. Przyjęcie dyrektywy w sprawie przejrzystości wynagrodzeń ze względu na płeć - równe wynagrodzenie za taką samą pracę i pracę tej samej wartości- przejrzystość płac.

II. Przyspieszenie przyjęcia dyrektywy w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej po dokonaniu w niej niezbędnych poprawek.

III. Inicjatywa ustawodawcza mająca na celu wzmocnienie praw pracowników prekaryjnych, niestandardowych i osób samozatrudnionych. W szczególności osoby zatrudnione w nowych formach pracy oraz poprzez platformy cyfrowe muszą mieć zagwarantowane prawo do organizowania się i zawierania układów zbiorowych pracy niezależnie od podstawy zatrudnienia.

IV. Poprawa dyrektywy w sprawie czynników biologicznych, aby była bardziej dostosowana do wyzwań w obliczu pandemii i wprowadzenie nowych dyrektyw UE w sprawie zagrożeń psychospołecznych i zaburzeń mięśniowo-szkieletowych.

V. Opracowanie wspólnego podejścia do aktywnych polityk rynku pracy, w oparciu o doświadczenia SURE i projektowanie stałych stabilizatorów / mechanizmów reasekuracji unijnych wydatków rządowych na zatrudnienie, ochrona socjalna i zasiłki dla bezrobotnych.

VI. Inicjatywa ustawodawcza mająca na celu wprowadzenie prawa do szkoleń i uprawnień szkoleniowych oraz prawa do uczciwego i równego traktowania w dostępie do szkoleń dla wszystkich pracowników niezależnie od ich statusu zatrudnienia.

VII. Dyrektywa w sprawie należytej staranności w zakresie praw człowieka i odpowiedzialnego prowadzenia biznesu, z naciskiem na poszanowanie, promowanie i egzekwowanie praw człowieka przez przedsiębiorstwa.

VIII. Inicjatywa ustawodawcza dotycząca informacji, konsultacji i udziału pracowników, w tym prawnie wiążące minimalne standardy dotyczące zaangażowania pracowników w transnarodowe procesy restrukturyzacyjne.

IX. Przyjęcie czwartej aktualizacji dyrektywy w sprawie czynników rakotwórczych i mutagenów, przy rozszerzeniu jej zakresu na substancje toksyczne dla rozrodczości i niebezpieczne produkty lecznicze.

X. Inicjatywa ustawodawcza w sprawie wspólnych standardów UE w zakresie systemów dochodów minimalnych oraz pełne i właściwe wykonanie Zalecenia Rady w sprawie dostępu do ochrony socjalnej.

XI. Wniosek ustawodawczy/dyrektywa w sprawie prawa do odłączenia się (prawo do bycia offline), ze szczególnym uwzględnieniem jego egzekwowania.

XII. Inicjatywy mające na celu wzmocnienie dialogu społecznego, rokowań zbiorowych i zaangażowania związków zawodowych w dialog instytucjonalny, w tym zarządzanie gospodarcze i Semestr europejski, zarówno na szczeblu UE, na szczeblu krajowym i sektorowym.

– Z polskiej perspektywy niepokojące jest to, że dotychczas w Radzie Dialogu Społecznego nie rozpoczęto merytorycznych debat, jakie kroki są potrzebne, aby naszą legislację i praktykę zbliżyć do realizacji postanowień zapisanych w Filarze -komentuje Barbara Surdykowska z Biura Eksperckiego KK NSZZ Solidarność. – Podjęcie takiej dyskusji jest tym bardziej pilne, że zapewne będziemy mieli do czynienia ze zróżnicowanymi opiniami związków zawodowych, organizacji pracodawców i strony rządowej, co do zakresu działań wdrożeniowych – dodaje ekspertka.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe