REKLAMA

Ambasador odwołuje wizytę, a IPN protestuje przeciwko nadaniu imienia ukraińskiego zbrodniarza stadionowi w Tarnopolu

Ambasador RP w Kijowie Bartosz Cichocki, a także ambasador Izraela na Ukrainie Joel Lion odwołali swoje wizyty w Tarnopolu na zachodzie Ukrainy. To reakcja i na nadanie tamtejszemu stadionowi imienia Romana Szuchewycza, dowódcy Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA), przez władze tego miasta.
 Ambasador odwołuje wizytę, a IPN protestuje przeciwko nadaniu imienia ukraińskiego zbrodniarza stadionowi w Tarnopolu
/ fot. Wikimedia Commons / public domain / Bulka UA


W liście do Wołodymyra Trusza, który stoi na czele Tarnopolskiej Obwodowej Administracji Państwowej, polski ambasador Bartosz Cichocki poinformował, że „z wielkim żalem” i „w ostatniej chwili” odwołuje wizytę, która miała być poświęcona współpracy regionu z polskimi partnerami.

„Niestety w związku z decyzją z 5 marca deputowanych rady miejskiej Tarnopola w sprawie nadania miejskiemu stadionowi imienia Romana Szuchewycza nie miałem innego wyjścia i byłem zmuszony do zrezygnowania z mojej wizyty” – czytamy.

Ambasador RP w Kijowie wyraził przekonanie, że „na drodze dialogu władze Polski i Ukrainy znajdą rozwiązanie problemów w obszarze tożsamościowym”.

We wtorek głos w sprawie zabrał także ambasador Izraela na Ukrainie Joel Lion. „Stanowczo potępiamy decyzję o nadaniu miejskiemu stadionowi imienia Szuchewycza i żądamy natychmiastowego anulowania tej decyzji” – brzmi wpis opublikowany na Twitterze przez dyplomatę.
 

IPN protestuje


Do sytuacji w Tarnopolu odniósł się także Instytut Pamięci Narodowej.

„IPN protestuje przeciwko nazwaniu stadionu w Tarnopolu im. Romana #Szuchewycz.a, w czasie #IIWŚ oficera niemieckich batalionów policyjnych "Nachtigal", a następnie d-cy #UPA odpowiedzialnego za ludobójstwo polskiej ludności cywilnej na #Wołyń i w Małopolsce Wsch.” – brzmi komunikat opublikowany przez IPN w mediach społecznościowych.

„Ukraińska gloryfikacja Romana #Szuchewycz.a uwłacza pamięci polskich, żydowskich i ukraińskich ofiar #UPA. W latach 1943-1945 UPA zamordowała ok. 100. 000 Polaków, większość na #Wołyń i w Małopolsce Wschodniej” – dodano.

 

 

Inicjatywa mera miasta

 


Jak czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej tarnopolskich władz, inicjatorem nadania stadionowi imienia Szuchewycza był mer miasta Serhij Nadał. Deputowani podjęli decyzję jednomyślnie podczas piątkowej sesji.

Roman Szuchewycz, ps. Taras Czuprynka, był działaczem Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN). W latach 1934-1937 więziony był za organizację zamachów na przedstawicieli polskich władz. Od 1943 roku dowódca Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA), która do 1945 roku dokonała masowych mordów ok. 100 tys. Polaków z Wołynia i Galicji Wschodniej.

 

 

 

 

 


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura