REKLAMA

Zatrważające liczby zabitych. W Birmie trwa wojna?

Birmańskie siły bezpieczeństwa zabiły w sobotę w całym kraju 93 osoby; był to najkrwawszy dzień od czasu wojskowego zamachu stanu z 1 lutego – podaje agencja AP, powołując się na niezależnego badacza z Rangunu. Zastrzega, że sama nie jest w stanie potwierdzić tych danych w niezależnych źródłach.
zdjęcie ilustracyjne Zatrważające liczby zabitych. W Birmie trwa wojna?
zdjęcie ilustracyjne / pixabay

Badacz, który – jak informuje AP - w czasie rzeczywistym sporządzał statystyki ofiar śmiertelnych, po zapadnięciu zmroku w Birmie przekazał, że liczba ta wyniosła 93. Osoby te zginęły w ok. 24 miastach i miasteczkach na terenie całego kraju.
Według birmańskiego portalu Myanmar Now w sobotę liczba ofiar śmiertelnych sięgnęła 91.

Associated Press zwraca uwagę, że obie te liczby są wyższe niż wszystkie szacunki, dotyczące poprzedniej największej liczby ofiar śmiertelnych zamieszek z 14 marca, wahające się od 74 do 90 zabitych. Liczby zebrane przez badacza, który prosił o nieujawnianie nazwiska ze względu na bezpieczeństwo, zgadzają się z danymi podawanymi pod koniec każdego dnia przez Związek Pomocy Więźniom Politycznym (AAPP) - wskazuje AP. Stowarzyszenie to dokumentuje zgony i aresztowania i jest powszechnie uważane za ostateczne źródło. Associated Press zastrzega, że nie jest w stanie niezależnie potwierdzić liczby ofiar śmiertelnych.

Według agencji AFP w sobotę w wyniku stłumienia prodemokratycznych protestów w Birmie zginęły co najmniej 24 osoby. Tego dnia w stolicy kraju Naypyidaw odbyła się parada wojskowa z okazji dnia sił zbrojnych. Tymczasem ambasada USA w Birmie potępiła rządzącą juntę wojskową za "zabijanie nieuzbrojonych cywilów". "Siły zbrojne zabijają nieuzbrojonych cywilów, w tym dzieci, czyli tych samych ludzi, których przysięgły chronić" - napisała amerykańska placówka w oświadczeniu zamieszczonym na swojej stronie na Facebooku.

 

 


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura