Timmermans: "Celem odejście od ropy, gazu i węgla. Zaproponujemy nowelizację prawa dot. opodatkowania energii"

Wiceprzewodniczący wykonawczy Komisji Europejskiej ds. Europejskiego Zielonego Ładu, Frans Timmermans był pytany w rozmowie z portalem EURACTIV.com o kwestie opodatkowania energii. W wywiadzie zwrócono uwagę, że opodatkowanie ropy i gazu jest obecnie niższe niż energii i zapytano Timmermansa, czy Komisja planuje zmiany w tej kwestii.
- Nie bez powodu zaproponujemy nowelizację prawa dotyczącego opodatkowania energii. Celem jest przecież odejście od ropy, gazu i węgla. Potrzebujemy systemu podatkowego, który będzie wspierał kroki w tym kierunku. To mniej więcej chcemy osiągnąć. I na taką potrzebę wskazuje też raport MAE, o którym już mówiłem - odpowiedział.
Dopytywany, czy oznacza to mniejsze opodatkowanie energii elektrycznej, a większe paliw kopalnych odparł:
- Zobaczymy. Skoro już mówimy o opodatkowaniu, to trzeba wspomnieć, że państwa członkowskie są bardzo uwrażliwione na tę kwestię, więc musimy być bardzo precyzyjni.
Potwierdził także, że do przyjęcia nowych rozwiązań potrzeba jednomyślności "i to właśnie też komplikuje sprawę".
W wywiadzie Frans Timmermans mówił również o planowanym pakiecie propozycji, który ma przybliżyć UE do celu redukcji emisji gazów cieplarnianych o 55 proc. do 2030 roku w stosunku do poziomu z 1990 r. Zostanie on przedstawiony w lipcu tego roku.
- Państwa członkowskie zgodziły się na cel obniżki emisji o 55 proc. i muszą się liczyć z konsekwencjami takiej decyzji. (...) Do rządów należy decyzja, czy nasze propozycje są dla państw do zaakceptowania (...) Różne państwa mają różne początkowe pozycje negocjacyjne. Polska energetyka, wciąż polega w 70 proc. na węglu. Dla porównania, Austria pozyskuje 75 proc. energii w sposób ekologiczny. Tak więc trzeba pamiętać, że początkowe stanowiska poszczególnych państw będą się w dużym stopniu różnić.