Konrad Wernicki: Emerytury stażowe – dlaczego powinniśmy je poprzeć?

Wprowadzenie emerytur stażowych staje się głównym celem NSZZ „Solidarność” na najbliższą przyszłość. Związek będzie nie tylko wywierać presję na rządzie Zjednoczonej Prawicy i Prezydencie RP, ale też zamierza aktywnie zachęcać obywateli do poparcia projektu obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej. Dlaczego jako społeczeństwo powinniśmy poprzeć ten projekt, mimo że wielu z nas emerytury stażowe nie dotyczą?
 Konrad Wernicki: Emerytury stażowe – dlaczego powinniśmy je poprzeć?
/ grafika własna

Na początek warto wyjaśnić, że emerytura stażowa będzie przysługiwać osobom, które osiągną odpowiedni staż pracy objęty ubezpieczeniem społecznym. W przypadku mężczyzn jest to 40 lat, a w przypadku kobiet 35. Dodatkowym wymogiem jest, by składki odprowadzane przez ten czas zgromadziły kapitał minimalny, wymagany do otrzymania choć minimalnej emerytury.

Oznacza to, że jeśli młody mężczyzna podjął się pracy np. na Umowę o Pracę w wieku 20 lat i przez dalszą część swojej kariery zawodowej odprowadzał składki na ubezpieczenie, to w wieku 60 lat będzie miał prawo, by przejść na emeryturę stażową i zacząć odbierać kapitał, który zgromadził przez całe życie. Będzie mógł, ale wcale nie musi, bo równie dobrze może pracować do swoich 65 urodzin, tak jak to przewiduje obecnie prawo. O ile pozwoli mu na to zdrowie i chęci. To tu właśnie leży istota problemu. Nie każdy w tym wieku ma jeszcze siły i możliwości, by pracować zarobkowo, tym bardziej jeśli sumiennie od młodości haruje i odprowadza swoje fundusze na jesień życia. Czy możemy przyjąć, że taka osoba ma prawo do odpoczynku, jeśli sama o tym zdecyduje? To swoją własną pracą uzbierała odpowiedni kapitał, państwo nie musi jej nic dopłacać. Wystarczy, że poprzez ZUS wypłaci tej osobie uczciwie zarobione pieniądze.

Pytanie brzmi retorycznie, bo w istocie tak jest, a żeby sobie to jeszcze bardziej uzmysłowić, odwróćmy na chwilę sytuację.

Załóżmy, że emerytury stażowe są w Polsce już od długich lat i teraz jakieś ugrupowanie polityczne nawołuje do tego, by je znieść. Jakie miałoby argumenty? Że to się obywatelom nie należy? Że jeśli ludzie pracują od 20 roku życia i przez cały staż pracy odprowadzali składki do ZUSu, to powinni to robić jeszcze dłużej, bo za krótko? A może budżet państwa na tym cierpi? Albo, że tracimy wspaniałych pracowników z rynku pracy, którzy faktycznie już ledwo zipią.

Chyba każdy przyzna, że wyglądałoby to absurdalnie. Myślę, że wszyscy zgodnie obśmialiby taką partię, a dziś jednak ciężko namówić obóz rządzący do wdrożenia projektu Solidarności. Dlatego emerytury stażowe powinny być dla nas czymś oczywistym, tak jak oczywiste jest prawo do opieki medycznej.

No dobrze, może sobie ktoś pomyśleć, ale co z ludźmi, którzy poszli na studia i zaczęli oskładkowaną pracę w wieku 25 lat. Ich emerytura stażowa nie obejmie, bo zwyczajnie staż pracy zrówna im się z obecnym wiekiem emerytalnym. Dlaczego mieliby poprzeć ten projekt, skoro „nie łapią” się na niego?

Otóż nawet jeśli nie mamy z tego bezpośrednich korzyści, to poparcie emerytur stażowych nic nas to nie kosztuje, ale wcale nie chcę tu uderzać w ton „no w sumie co mi szkodzi”.

Tu chodzi o coś więcej. Tu chodzi o zwykłą sprawiedliwość. O to, że jeśli ktoś ciężko pracował od młodości, to powinien mieć prawo wyboru do wcześniejszego odpoczynku. Tym bardziej że przez całe życie był obywatelem, który odprowadzając składki, wspierał funkcjonowanie państwa, w którym żyjemy, w którym dostaliśmy darmową edukację i mogliśmy iść na te studia. Tu chodzi o solidaryzm społeczny, bo nawet jeśli ja nie będę mógł przejść na emeryturę w wieku 60 lat, to bardzo ucieszę się z tego, że mój sąsiad, fachowiec w swojej dziedzinie, będzie mógł ze spokojem odpocząć i spędzać więcej czasu ze swoimi dorosłymi dziećmi i wnukami.

Nie popieram emerytur stażowych dla siebie. Popieram je dla innych, dla nas, bo chcę, by w Polsce uczciwa praca popłacała.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Na pewno wszyscy czują żal. Apoloniusz Tajner o dramacie Dawida Kubackiego Wiadomości
"Na pewno wszyscy czują żal". Apoloniusz Tajner o dramacie Dawida Kubackiego

Dawid Kubacki w ostatnich dniach przeżywa trudne chwile. Na początku bieżącego tygodnia skoczek poinformował o swojej rezygnacji z dalszych występów w PŚ. 33-latek swoją decyzję uzasadnił dramatycznym stanem zdrowia żony. Teraz głos w tej sprawie zabrał Apoloniusz Tajner.

Ważny apel żony Kamila Stocha. Napisała, jak można pomóc Wiadomości
Ważny apel żony Kamila Stocha. Napisała, jak można pomóc

Żona Kamila Stocha - Ewa Bilan-Stoch dodała wpis na Twitterze. W mediach społecznościowych zaapelowała do fanów, którzy mają taką możliwość, o oddawanie krwi.

Szydło: Nie ma zgody na uzależnienie od Chin i zubożenie UE Wiadomości
Szydło: Nie ma zgody na uzależnienie od Chin i zubożenie UE

To, co w tym momencie proponują unijni urzędnicy, doprowadzi do tego, że Europa zostanie uzależniona tym razem od Chin, a europejskie społeczeństwo zubożeje - powiedziała na łamach "Gazety Polskiej Codziennie" była premier, europoseł PiS Beata Szydło.

Wiadomości
Czym jest przeszczep włosów i kiedy jest stosowany?

Podstawowym wskazaniem do wykonania przeszczepu włosów jest ich utrata z przyczyn naturalnych, dolegliwości związanych z chorobą albo urazem. Brak naturalnych włosów stanowi duży problem dla osób płci obojga, zwłaszcza w młodszym wieku. Obecnie coraz częściej zdarzają się choroby wywołujące wypadanie włosów, dużo więcej jest też przypadków nadmiernego wypadania włosów spowodowanego stresem, zaburzeniami gospodarki hormonalnej czy stosowaniem niewłaściwych preparatów do pielęgnacji.

„Uwielbiam to”. Keanu Reeves zachwycony polską produkcją Wiadomości
„Uwielbiam to”. Keanu Reeves zachwycony polską produkcją

– Uwielbiam głębię, wyrafinowanie, ambicję tej historii i jej warstwę wizualną. To produkt na naprawdę wysokim poziomie – tak skomentował grę komputerową Cyberpunk 2077 wyprodukowaną przez polskie studio aktor Keanu Reeves.

Dramat Dawida Kubackiego. Akcja internautów na profilu Marty Kubackiej Wiadomości
Dramat Dawida Kubackiego. Akcja internautów na profilu Marty Kubackiej

W niedzielę media obiegły przykre wiadomości. Dawid Kubacki z powodu poważnych problemów osobistych niespodziewanie zrezygnował z konkursu w norweskim Vikersund i powrócił do Polski. Szybko okazało się, co było tego powodem.

Ważny ukraiński polityk nie wytrzymał i zrugał publicznie Siemoniaka Wiadomości
Ważny ukraiński polityk nie wytrzymał i zrugał publicznie Siemoniaka

Ważny ukraiński polityk w ostrych słowach zareagował na komentarz byłego szefa MON za czasów rządu PO-PSL, a obecnie wiceprzewodniczącego Platformy Tomasza Siemoniaka.

„Wracaj do Brukseli. Merkel czeka”. Tusk przywitany w Wodzisławiu Śląskim Wiadomości
„Wracaj do Brukseli. Merkel czeka”. Tusk przywitany w Wodzisławiu Śląskim

Donald Tusk podobnie jak wielu innych polityków rozpoczął objazdy po Polsce w ramach kampanii przedwyborczej. Tym razem odwiedził Wodzisław Śląski, by podczas spotkania z mieszkańcami wygłosić m.in. postulaty swojej partii.

Szokujące słowa Bilewicza. „Polska jest winna Niemcom przeprosiny” Wiadomości
Szokujące słowa Bilewicza. „Polska jest winna Niemcom przeprosiny”

„Nie zgadzam się. Polska jest coś winna Niemcom. Jest winna Niemcom przeprosiny” – zareagował na wpis partii Razem dr Michał Bilewicz, pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego, psycholog społeczny z Wydziału Psychologii UW i kierownik Centrum Badań nad Uprzedzeniami.

Obajtek wygrał w sądzie z „Wyborczą”. Czeka na sprostowanie Wiadomości
Obajtek wygrał w sądzie z „Wyborczą”. Czeka na sprostowanie

Daniel Obajtek opublikował w mediach społecznościowych post, w którym oznajmił, że wygrał proces sądowy z redaktorem naczelnym portalu wyborcza.pl. Po prawie dwóch latach oczekiwania zapadł korzystny dla prezesa PKN Orlen wyrok I instancji.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe