[Tylko u nas] Michał Bruszewski: Plany Bidena wobec Rosji. Reset czy tylko umizgi?

Początkowo wydawało się, iż Joe Biden zaliczył ideologiczny poślizg tylko w polityce wewnętrznej, a w geopolityce utrzyma choćby częściowy kurs swojego poprzednika. Wspomniane miraże szybko zniknęły całkowicie z horyzontu, gdy Biden spotkał się z Putinem w Genewie. Rosyjsko-amerykański meeting przeraził tych ekspertów, którzy nie wyparli z pamięci tego czym skończył się Reset 1.0.
 [Tylko u nas] Michał Bruszewski: Plany Bidena wobec Rosji. Reset czy tylko umizgi?
/ pixabay

Na zdjęciu ze spotkania w Genewie widzimy Putina w charakterystycznym rozkroku, rozpartego na fotelu, z uśmiechem od ucha do ucha, a obok cieszącego się Joe Bidena. Zimny dreszcz przechodzi przez kark gdy się pomyśli czym tak zadowolił Putina przywódca USA. Bo jaką partię geopolitycznego pokera rozgrywano możemy się tylko domyślać. Po spotkaniu Putin-Biden komentatorzy podzielili się na trzy obozy. Entuzjaści Bidena wymyślają jakoby amerykański prezydent ograł Putina tym spotkaniem, odbyło się ono w „lodowatej” atmosferze i Putin „miał się z pyszna”. Realiści przestrzegają przed Resetem 2.0 i wskazują, że coś nie tak jest z Joe Bidenem, „oderwał się” od rzeczywistości skoro uśmiechając się do Putina, wręczył mu listę „krytycznej infrastruktury” z adnotacją by Rosja jej nie atakowała – co na Kremlu mogło wywołać co najwyżej palbę śmiechu. Ale jest także trzecia grupa ekspertów – tych, którzy siedzą ciszej ale mają ucho bardzo blisko różnych stolic. Reprezentanci tych trzech grup może wyciągają różne wnioski z genewskiego rautu, ale są zgodni co do tego, iż Bidenowi Putin ma być rzekomo potrzebny do okrążania Chin, lub – w scenariuszu bardziej wstrzemięźliwym – chciał Biden wyzyskać rosyjską neutralność w handlowym starciu z Chinami. Ważnym puzzlem tej bidenowskiej układanki – jak powiadają eksperci – są Niemcy, którym Joe Biden odkorkował projekt Nord Stream 2. Problem w tym, iż kandydat na kanclerza Republiki Federalnej Niemiec - Armin Laschet niedługo po Genewie podał Bidenowi „czarną polewkę”. Stwierdził w istocie, że faktycznie o łamaniu praw człowieka w Chinach można wspominać, ale podkreślił – „nie ma potrzeby, by wywracać do góry nogami podejście do Chin”. Wspomniałem o trzeciej grupie ekspertów nie przez przypadek bo w najbliższym czasie przekonamy się na ile ofertę Bidena potraktowano poważnie, a nawet celniej: na ile była ona sama w sobie poważna. Co podpowiadają dzisiaj politykom ich zaufani doradcy z Trzeciej Grupy?

Wiara administracji Demokratów w to, że uda się wyzyskać niemiecką lojalność i Berlin porzuci swoje układy biznesowe z Pekinem, a zarazem, że Moskwa w tej amerykańskiej rozgrywce będzie neutralna, jest oparta na wątpliwych założeniach. Przecież w historii stosunków międzynarodowych trudno o podobną analogię, która się powiodła. Wygląda to wszystko jak budowany z piasku zamek. Lojalność Niemiec i neutralność Rosji wobec wyzwania rzucanego Chinom przez mocarstwo, którego wpływy całe pokolenia dyplomatów z kancelarii Bundesrepubliki i Kremla chciało ograniczać? – to brzmi jak groteska.

To, że polscy eksperci przestrzegają przed powtórką obamowskiego resetu stosunków z Rosją z roku 2009 to głos rozsądku w erze zupełnej naiwności. Ich kontrdyskutanci zżymają się z tego, machają ręką, wykpiwają to licząc po cichu, że Biden będzie taranem politycznej poprawności, który wesprze w Europie skrajną lewicę. Kibicowali mu od początku, dopingują go więc nawet wtedy, gdy wprawia w dobry nastrój Władimira Putina. Chwilę po Genewie robią kwaśną minę niczym pijąc sok z cytryny ale kiwają głowami i powtarzają „widocznie tak trzeba”. Problem w tym, iż na szali geopolitycznych targów zazwyczaj leży ludzkie życie, a dyplomatyczne rozmowy nie zawsze kończą się pokojem. To paradoks bo gdy skrytykowałem spotkanie Bidena z Putinem zapytano odbijając piłeczkę - z tezą w stylu „to mają nie rozmawiać”? Ba, w domyśle rozmowa, dialog, jest zawsze lepsza niż otwarta wojna, prawda? A my tutaj chyba chcemy wojny z Moskalami. Nie, odwrotnie - wojny, Europa Środkowa, chce uniknąć, choć z winy Rosji Ukrainie się to nie udało. Ale taką narracyjną naiwność wciskano Europejczykom już w 2009 roku. Przypomnijmy, iż Biden spotkał się z Putinem po rosyjskiej mobilizacji wojska na wschodniej flance NATO i swoim przyzwoleniu na budowę Nord Stream 2. W wojnie o Donbas nadal giną ludzie. Gdy tylko rozpoczęła się konferencja prasowa Putina po genewskim meetingu już było widać, iż tylko na to czekała rosyjska propaganda. Dziennikarze nadskakiwali prezydentowi Federacji Rosyjskiej, a ten cały uchachany i „w skowronkach” dowcipkował, ripostował i… triumfował. Wystarczyło jednak pytanie o rosyjską okupację Donbasu i uśmiech zamienił się w grymas, a ton przerodził w krzyk. A dopiero co euroatlantycki salon miał wiele frazesów o gwałceniu praw człowieka w Rosji, uciśnionej Ukrainie i zagrożonej Europie.

A teraz wróćmy do sekwencji zdarzeń po Resecie 1.0. Jest rok 2009 i zanim Hilary Clinton – szefowa dyplomacji w gabinecie obamowsko-bidenowskim zapakuje we wstążkę odpowiedni czerwony klawisz – USA dostają wyraźny sygnał wojną w Gruzji (2008) jakie są intencje Władimira Putina. Gruzja wówczas bardzo intensywnie stawiała na partnerskie relacje z USA, Gruzini służyli w Iraku, armię w kraju mieli szkoloną i uzbrajaną na modłę amerykańską. Rok później mogli się co najwyżej na smutno upić przepysznym winem widząc, jak Lady Clinton przyciska „Reset”. Gruzja miała aspiracje wejścia do NATO. Czy ktoś jeszcze o tym pamięta? Kolumny zmechanizowane Federacji Rosyjskiej zmierzające do Tbilisi zablokowały ten dzielny naród przed dołączeniem do zachodnich struktur. Co ciekawe Gruzja była oczkiem w głowie republikańskiej administracji George’a W. Busha. Reset. Co wydarzyło się dalej? Absolutna ekspansja militarno-dyplomatyczna Federacji Rosyjskiej. To był raczej przycisk „DELETE” dla ładu międzynarodowego.

Oto w jakimś przypływie mixu geopolitycznego szaleństwa i cynicznej gry (która i tak się nie powiodła, o tym za chwilę) od roku 2009 do 2020 świat, w osłupieniu, oglądał jedno wielkie pole bitwy. Niedostrzeganie w tym korelacji z dyplomatycznymi decyzjami jest właśnie naiwnością. Być może liczono, że dialog z Moskwą oznaczać będzie reformę Rosji i jej mniejszy apetyt. Skończyło się odwrotnie. Robić coś wielokrotnie tak samo i oczekiwać rozmaitych skutków to książkowa definicja głupoty. W roku 2011 wybucha Arabska Wiosna, a Afryka i Bliski Wschód po kilku latach radykalizującej się rewolty ląduje w rękach dżihadystów i przemytników. Na zaorane artyleryjskim pociskami pole z łatwością wchodzi Rosja, triumfując niczym Stalin, który liczył na wojnę krajów kapitalistycznych by wejść na podmęczonego przeciwnika i rozniecić rewolucję. Ten manewr zastosował Putin właśnie w Afryce i na Bliskim Wschodzie. Ale ciągle było mu mało. W roku 2014 Moskwa wysłała jasny sygnał, że także Ukraina jest w jej strefie wpływów. Prozachodni rząd powstały na Majdanie ukarano rozbiorem kraju – anektowano Krym, zaczęto okupować Donbas. Podobna rozprawa – choć bez rosyjskich Gradów – spotkała Białoruś. Przecież cebulaczny satrapa z Mińska nie utrzymałby się ani dnia, gdyby Moskwa chciała zmian. Pomimo różnic między Putinem i Łukaszenką, wciąż tańczą razem.

Przychodzi zmiana gabinetowa w USA, zaczyna się okres testów. Rosja sprawdza na ile może sobie pozwolić. Podniecona prasa pisze o możliwej Trzeciej Wojnie Światowej, bo armia Putina zaczyna się mobilizować na swojej zachodniej granicy. Putin zamyka opozycję, depcze prawa człowieka za które G.I Joe nadstawia karku pod każdą szerokością geograficzną. Pompowany balon w końcu pęka, a w tym spuszczanym powietrzu Europa słyszy zgodę Bidena na budowanie Nord Stream 2. Kulminacja: Putin i Biden kokietują się w Genewie. Co wydarzyło się niedawno na naszych oczach? Jeżeli wydarzył się Reset 2.0. to pomyślmy jaki był bilans poprzedniej odsłony.

Cywilizacyjna destabilizacja Europy – exodus całych społeczeństw z Bliskiego Wschodu i Afryki, skutek uboczny bezsensu zachodniej geopolityki, która szeroko otworzyła drzwi Putinowi. Datujemy to od 2011 roku. Całe pokolenia chwyciły za broń w Afryce i na Bliskim Wschodzie i nie za bardzo chcą ją z rąk wyrzucić na ziemię. W samej Syrii zginęło ponad pół miliona ludzi. Poza Rosją w siłę na tym urosły lokalne mocarstwa – Turcja, Arabia Saudyjska oraz Iran, nie USA. Joe Biden nie może chwytać wielu srok za ogon, więc odpuszcza Irak oraz Afganistan – geopolitycy już piszą scenariusze następnych wojen. Można w ciemno założyć, że Rosja będzie to rozgrywać. Pamiętajmy wszelako, że to Moskwa płaciła talibom od zabitego amerykańskiego żołnierza. Ciekawe, czy Biden wspomniał o tym w Genewie. Zgrozą napełnia także informacja New York Post, o tym iż lobbysta związany z projektem Nord Stream przelał pieniądze na kampanię obecnego prezydenta USA. Ilu jeszcze takich informacji ujawnią media?

Kurtyna podniesiona do góry. Nazywasz się Biden, Joe Biden. Jesteś prezydentem państwa, które zaczęło eksportować gaz do Europy i... zgadzasz się na Nord Stream 2. Uważasz Chiny za głównego nieprzyjaciela i... oddajesz Europę Niemcom by jeszcze swobodniej dogadywali się z Chinami. Jesteś katolikiem.. i popierasz aborcję. Spotykasz się z Putinem, którego nazywałeś zabójcą. Stery w USA przejęli ludzie Obamy i popełniają te same błędy, jeżeli powtórzą jeszcze raz błąd Resetu, a Genewa byłaby tego przygrywką, może się to skończyć kolejnymi zbrojnymi konfliktami.
 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Sensacyjne informacje z Barcelony: Xavi jednak na wylocie? z ostatniej chwili
Sensacyjne informacje z Barcelony: Xavi jednak na wylocie?

Zdaniem hiszpańskich mediów sprawa pozostania Xaviego na stanowisku trenera Barcelony nie jest jeszcze przesądzona. Zdaniem "AS" wszystko zależy od tego, czy Blaugranie uda się odzyskać drugie miejsce w tabeli.

Paweł Jędrzejewski: Nie amerykańska ambasada w Polsce, ale polska w USA powinna potępiać antysemityzm Wiadomości
Paweł Jędrzejewski: Nie amerykańska ambasada w Polsce, ale polska w USA powinna potępiać antysemityzm

Zaatakowanie synagogi Nożyków w Warszawie przez szesnastolatka koniecznie trzeba postrzegać w szerszym kontekście. Poprzedziły je dwa wydarzenia, dość mocno nagłośnione przez media. Rok temu 14-latek i 15-latek namalowali swastykę na ścianie synagogi w Gdańsku-Wrzeszczu. W roku 2018, także w Gdańsku-Wrzeszczu, chory psychicznie rzucił kamieniem w szybę tej samej synagogi. Były także sporadyczne przypadki umieszczania antyżydowskich napisów na synagogach (np. we Wrocławiu). Czyli w ciągu prawie sześciu lat w Polsce miało miejsce kilka przypadków wandalizmu i dwa ataki - jeden popełniony przez małoletniego, jeden przez chorego psychicznie. Mało? Tak - na całe szczęście, bardzo mało.

Co Luna zrobiła z polską flagą? Oburzenie w sieci z ostatniej chwili
Co Luna zrobiła z polską flagą? Oburzenie w sieci

Luna reprezentująca Polskę podczas tegorocznej Eurowizji postanowiła pojawić się podczas konkursu nie tylko z biało-czerwoną, ale także tęczową flagą.

Nie żyje znany polski muzyk z ostatniej chwili
Nie żyje znany polski muzyk

W poniedziałek zmarł Jacek Zieliński wieloletni członek krakowskiej grupy Skaldowie - podała w mediach społecznościowych Piwnica pod Baranami. Miał 77 lat.

Kaczyński i Szydło: Wybieramy się na demonstrację Solidarności przeciwko Zielonemu Ładowi z ostatniej chwili
Kaczyński i Szydło: Wybieramy się na demonstrację Solidarności przeciwko Zielonemu Ładowi

– Decyzje, które zapadają na forum europejskim, przekładają się na życie mieszkańców jako ograniczenia, podatki, drożyzna. Dlatego wybieram się na marsz 10 maja – powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński w rozmowie z Tysol.pl.

Ukraina: Nie żyje dwukrotny mistrz Europy. Zginał na wojnie z ostatniej chwili
Ukraina: Nie żyje dwukrotny mistrz Europy. Zginał na wojnie

Pełeszenko zajął czwarte miejsce w kategorii 85 kg podczas igrzysk olimpijskich w 2016 roku. W tym samym roku został mistrzem Europy, ponownie zdobywając złoto rok później. W 2018 roku został zawieszony po tym, jak nie przeszedł testu antydopingowego. "Z wielkim smutkiem informujemy, że serce zasłużonego mistrza sportu Ukrainy Ołeksandra Pełeszenki przestało dziś bić. Składamy najszczersze kondolencje rodzinie i wszystkim, którzy go znali" – można przeczytać w komunikacie UWF na Facebooku. Hołd sztangiście złożył także Ukraiński Komitet Olimpijski, dodając, że wstąpił do sił zbrojnych już w pierwszych dniach inwazji Rosji na Ukrainę. "Wojna zabiera tych najlepszych... Bohaterowie nie umierają" – powiedział trener sztangistów i członek zarządu UWF Wiktor Słobodianiuk.

Komisja Europejska kończy procedurę z art. 7 wobec Polski. Jest reakcja PiS z ostatniej chwili
Komisja Europejska kończy procedurę z art. 7 wobec Polski. Jest reakcja PiS

– Uruchomienie procedury art. 7. za rządów PiS miało wyłączenie charakter politycznej presji; stan prawny jest dokładnie taki sam, co znaczy, że byliśmy oskarżani niesłusznie o łamanie praworządności – powiedzieli PAP politycy PiS pytani o zapowiedź zakończenia tej procedury.

Francja zabiera głos ws. doniesień o wysłaniu żołnierzy na Ukrainę z ostatniej chwili
Francja zabiera głos ws. doniesień o wysłaniu żołnierzy na Ukrainę

Francja nie wysłała wojsk na Ukrainę; takie doniesienia to efekt niesłabnącej kampanii dezinformacyjnej, która ma osłabić wsparcie Paryża dla Kijowa – ogłosiło w poniedziałek MSZ Francji. Wcześniej w mediach pojawiały się informacje o wysłaniu na Ukrainę około setki żołnierzy francuskiej Legii Cudzoziemskiej.

Niemcy: Koniec z dopłatami bezpośrednimi dla rolników? z ostatniej chwili
Niemcy: Koniec z dopłatami bezpośrednimi dla rolników?

Frakcja niemieckich Zielonych uważa, że wielomiliardowe dotacje rolne z Unii Europejskiej powinny być w przyszłości inaczej dystrybuowane.

„Człowiek z bliskiego kręgu poseł Gasiuk-Pihowicz”. Nowe informacje nt. sędziego Tomasza Szmydta z ostatniej chwili
„Człowiek z bliskiego kręgu poseł Gasiuk-Pihowicz”. Nowe informacje nt. sędziego Tomasza Szmydta

Przewodnicząca Krajowej Rady Sądownictwa Dagmara Pawełczyk-Woicka przekazała w rozmowie z dziennikiem „Rzeczpospolita”, że sędzia Tomasz Szmydt, który w poniedziałek poprosił o azyl na Białorusi, współpracował z poseł KO Kamilą Gasiuk-Pihowicz.

REKLAMA

[Tylko u nas] Michał Bruszewski: Plany Bidena wobec Rosji. Reset czy tylko umizgi?

Początkowo wydawało się, iż Joe Biden zaliczył ideologiczny poślizg tylko w polityce wewnętrznej, a w geopolityce utrzyma choćby częściowy kurs swojego poprzednika. Wspomniane miraże szybko zniknęły całkowicie z horyzontu, gdy Biden spotkał się z Putinem w Genewie. Rosyjsko-amerykański meeting przeraził tych ekspertów, którzy nie wyparli z pamięci tego czym skończył się Reset 1.0.
 [Tylko u nas] Michał Bruszewski: Plany Bidena wobec Rosji. Reset czy tylko umizgi?
/ pixabay

Na zdjęciu ze spotkania w Genewie widzimy Putina w charakterystycznym rozkroku, rozpartego na fotelu, z uśmiechem od ucha do ucha, a obok cieszącego się Joe Bidena. Zimny dreszcz przechodzi przez kark gdy się pomyśli czym tak zadowolił Putina przywódca USA. Bo jaką partię geopolitycznego pokera rozgrywano możemy się tylko domyślać. Po spotkaniu Putin-Biden komentatorzy podzielili się na trzy obozy. Entuzjaści Bidena wymyślają jakoby amerykański prezydent ograł Putina tym spotkaniem, odbyło się ono w „lodowatej” atmosferze i Putin „miał się z pyszna”. Realiści przestrzegają przed Resetem 2.0 i wskazują, że coś nie tak jest z Joe Bidenem, „oderwał się” od rzeczywistości skoro uśmiechając się do Putina, wręczył mu listę „krytycznej infrastruktury” z adnotacją by Rosja jej nie atakowała – co na Kremlu mogło wywołać co najwyżej palbę śmiechu. Ale jest także trzecia grupa ekspertów – tych, którzy siedzą ciszej ale mają ucho bardzo blisko różnych stolic. Reprezentanci tych trzech grup może wyciągają różne wnioski z genewskiego rautu, ale są zgodni co do tego, iż Bidenowi Putin ma być rzekomo potrzebny do okrążania Chin, lub – w scenariuszu bardziej wstrzemięźliwym – chciał Biden wyzyskać rosyjską neutralność w handlowym starciu z Chinami. Ważnym puzzlem tej bidenowskiej układanki – jak powiadają eksperci – są Niemcy, którym Joe Biden odkorkował projekt Nord Stream 2. Problem w tym, iż kandydat na kanclerza Republiki Federalnej Niemiec - Armin Laschet niedługo po Genewie podał Bidenowi „czarną polewkę”. Stwierdził w istocie, że faktycznie o łamaniu praw człowieka w Chinach można wspominać, ale podkreślił – „nie ma potrzeby, by wywracać do góry nogami podejście do Chin”. Wspomniałem o trzeciej grupie ekspertów nie przez przypadek bo w najbliższym czasie przekonamy się na ile ofertę Bidena potraktowano poważnie, a nawet celniej: na ile była ona sama w sobie poważna. Co podpowiadają dzisiaj politykom ich zaufani doradcy z Trzeciej Grupy?

Wiara administracji Demokratów w to, że uda się wyzyskać niemiecką lojalność i Berlin porzuci swoje układy biznesowe z Pekinem, a zarazem, że Moskwa w tej amerykańskiej rozgrywce będzie neutralna, jest oparta na wątpliwych założeniach. Przecież w historii stosunków międzynarodowych trudno o podobną analogię, która się powiodła. Wygląda to wszystko jak budowany z piasku zamek. Lojalność Niemiec i neutralność Rosji wobec wyzwania rzucanego Chinom przez mocarstwo, którego wpływy całe pokolenia dyplomatów z kancelarii Bundesrepubliki i Kremla chciało ograniczać? – to brzmi jak groteska.

To, że polscy eksperci przestrzegają przed powtórką obamowskiego resetu stosunków z Rosją z roku 2009 to głos rozsądku w erze zupełnej naiwności. Ich kontrdyskutanci zżymają się z tego, machają ręką, wykpiwają to licząc po cichu, że Biden będzie taranem politycznej poprawności, który wesprze w Europie skrajną lewicę. Kibicowali mu od początku, dopingują go więc nawet wtedy, gdy wprawia w dobry nastrój Władimira Putina. Chwilę po Genewie robią kwaśną minę niczym pijąc sok z cytryny ale kiwają głowami i powtarzają „widocznie tak trzeba”. Problem w tym, iż na szali geopolitycznych targów zazwyczaj leży ludzkie życie, a dyplomatyczne rozmowy nie zawsze kończą się pokojem. To paradoks bo gdy skrytykowałem spotkanie Bidena z Putinem zapytano odbijając piłeczkę - z tezą w stylu „to mają nie rozmawiać”? Ba, w domyśle rozmowa, dialog, jest zawsze lepsza niż otwarta wojna, prawda? A my tutaj chyba chcemy wojny z Moskalami. Nie, odwrotnie - wojny, Europa Środkowa, chce uniknąć, choć z winy Rosji Ukrainie się to nie udało. Ale taką narracyjną naiwność wciskano Europejczykom już w 2009 roku. Przypomnijmy, iż Biden spotkał się z Putinem po rosyjskiej mobilizacji wojska na wschodniej flance NATO i swoim przyzwoleniu na budowę Nord Stream 2. W wojnie o Donbas nadal giną ludzie. Gdy tylko rozpoczęła się konferencja prasowa Putina po genewskim meetingu już było widać, iż tylko na to czekała rosyjska propaganda. Dziennikarze nadskakiwali prezydentowi Federacji Rosyjskiej, a ten cały uchachany i „w skowronkach” dowcipkował, ripostował i… triumfował. Wystarczyło jednak pytanie o rosyjską okupację Donbasu i uśmiech zamienił się w grymas, a ton przerodził w krzyk. A dopiero co euroatlantycki salon miał wiele frazesów o gwałceniu praw człowieka w Rosji, uciśnionej Ukrainie i zagrożonej Europie.

A teraz wróćmy do sekwencji zdarzeń po Resecie 1.0. Jest rok 2009 i zanim Hilary Clinton – szefowa dyplomacji w gabinecie obamowsko-bidenowskim zapakuje we wstążkę odpowiedni czerwony klawisz – USA dostają wyraźny sygnał wojną w Gruzji (2008) jakie są intencje Władimira Putina. Gruzja wówczas bardzo intensywnie stawiała na partnerskie relacje z USA, Gruzini służyli w Iraku, armię w kraju mieli szkoloną i uzbrajaną na modłę amerykańską. Rok później mogli się co najwyżej na smutno upić przepysznym winem widząc, jak Lady Clinton przyciska „Reset”. Gruzja miała aspiracje wejścia do NATO. Czy ktoś jeszcze o tym pamięta? Kolumny zmechanizowane Federacji Rosyjskiej zmierzające do Tbilisi zablokowały ten dzielny naród przed dołączeniem do zachodnich struktur. Co ciekawe Gruzja była oczkiem w głowie republikańskiej administracji George’a W. Busha. Reset. Co wydarzyło się dalej? Absolutna ekspansja militarno-dyplomatyczna Federacji Rosyjskiej. To był raczej przycisk „DELETE” dla ładu międzynarodowego.

Oto w jakimś przypływie mixu geopolitycznego szaleństwa i cynicznej gry (która i tak się nie powiodła, o tym za chwilę) od roku 2009 do 2020 świat, w osłupieniu, oglądał jedno wielkie pole bitwy. Niedostrzeganie w tym korelacji z dyplomatycznymi decyzjami jest właśnie naiwnością. Być może liczono, że dialog z Moskwą oznaczać będzie reformę Rosji i jej mniejszy apetyt. Skończyło się odwrotnie. Robić coś wielokrotnie tak samo i oczekiwać rozmaitych skutków to książkowa definicja głupoty. W roku 2011 wybucha Arabska Wiosna, a Afryka i Bliski Wschód po kilku latach radykalizującej się rewolty ląduje w rękach dżihadystów i przemytników. Na zaorane artyleryjskim pociskami pole z łatwością wchodzi Rosja, triumfując niczym Stalin, który liczył na wojnę krajów kapitalistycznych by wejść na podmęczonego przeciwnika i rozniecić rewolucję. Ten manewr zastosował Putin właśnie w Afryce i na Bliskim Wschodzie. Ale ciągle było mu mało. W roku 2014 Moskwa wysłała jasny sygnał, że także Ukraina jest w jej strefie wpływów. Prozachodni rząd powstały na Majdanie ukarano rozbiorem kraju – anektowano Krym, zaczęto okupować Donbas. Podobna rozprawa – choć bez rosyjskich Gradów – spotkała Białoruś. Przecież cebulaczny satrapa z Mińska nie utrzymałby się ani dnia, gdyby Moskwa chciała zmian. Pomimo różnic między Putinem i Łukaszenką, wciąż tańczą razem.

Przychodzi zmiana gabinetowa w USA, zaczyna się okres testów. Rosja sprawdza na ile może sobie pozwolić. Podniecona prasa pisze o możliwej Trzeciej Wojnie Światowej, bo armia Putina zaczyna się mobilizować na swojej zachodniej granicy. Putin zamyka opozycję, depcze prawa człowieka za które G.I Joe nadstawia karku pod każdą szerokością geograficzną. Pompowany balon w końcu pęka, a w tym spuszczanym powietrzu Europa słyszy zgodę Bidena na budowanie Nord Stream 2. Kulminacja: Putin i Biden kokietują się w Genewie. Co wydarzyło się niedawno na naszych oczach? Jeżeli wydarzył się Reset 2.0. to pomyślmy jaki był bilans poprzedniej odsłony.

Cywilizacyjna destabilizacja Europy – exodus całych społeczeństw z Bliskiego Wschodu i Afryki, skutek uboczny bezsensu zachodniej geopolityki, która szeroko otworzyła drzwi Putinowi. Datujemy to od 2011 roku. Całe pokolenia chwyciły za broń w Afryce i na Bliskim Wschodzie i nie za bardzo chcą ją z rąk wyrzucić na ziemię. W samej Syrii zginęło ponad pół miliona ludzi. Poza Rosją w siłę na tym urosły lokalne mocarstwa – Turcja, Arabia Saudyjska oraz Iran, nie USA. Joe Biden nie może chwytać wielu srok za ogon, więc odpuszcza Irak oraz Afganistan – geopolitycy już piszą scenariusze następnych wojen. Można w ciemno założyć, że Rosja będzie to rozgrywać. Pamiętajmy wszelako, że to Moskwa płaciła talibom od zabitego amerykańskiego żołnierza. Ciekawe, czy Biden wspomniał o tym w Genewie. Zgrozą napełnia także informacja New York Post, o tym iż lobbysta związany z projektem Nord Stream przelał pieniądze na kampanię obecnego prezydenta USA. Ilu jeszcze takich informacji ujawnią media?

Kurtyna podniesiona do góry. Nazywasz się Biden, Joe Biden. Jesteś prezydentem państwa, które zaczęło eksportować gaz do Europy i... zgadzasz się na Nord Stream 2. Uważasz Chiny za głównego nieprzyjaciela i... oddajesz Europę Niemcom by jeszcze swobodniej dogadywali się z Chinami. Jesteś katolikiem.. i popierasz aborcję. Spotykasz się z Putinem, którego nazywałeś zabójcą. Stery w USA przejęli ludzie Obamy i popełniają te same błędy, jeżeli powtórzą jeszcze raz błąd Resetu, a Genewa byłaby tego przygrywką, może się to skończyć kolejnymi zbrojnymi konfliktami.
 



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe