REKLAMA

Doświadczeni śledczy opowiedzieli o tajnikach miejsca zbrodni

• Za nami dwa wydarzenia organizowane przez Collegium Intermarium – konkurs krasomówczy i spotkanie „Kulisy miejsca zbrodni” • Najlepszy z uczestników konkursu otrzymał możliwość bezpłatnego studiowania na uczelni • Podczas spotkania wybitni śledczy podzielili się swoimi doświadczeniami z pracy na miejscu zabójstwa i z poszukiwania sprawców.
 Doświadczeni śledczy opowiedzieli o tajnikach miejsca zbrodni
/ morguefile.com

W konkursie wzięło udział 8 osób. Wcieliły się one w role obrońcy i prokuratora. Ich zadaniem było wygłoszenie mowy na podstawie otrzymanego wcześniej kazusu. Jury oceniało logikę uzasadnienia, jakość retoryki, sposób prezentacji, a także ogólne wrażenie z występu uczestnika. Zwycięzcą konkursu został p. Maciej Bukowicki.

- Na sali sądowej zwykle adwokaci są sprawniejsi retorycznie niż prokuratorzy. Mimo to, 98,5 procent spraw kończy się skazaniem. Uważam, że przyszli prawnicy powinni być szkoleni z retoryki i wystąpień publicznych. Dobrze, że Collegium Intermarium planuje takie zajęcia – podkreślił prokurator Jacek Skała, jeden z jurorów.

Po zakończeniu konkursu rozpoczęło się spotkanie „Kulisy miejsca zbrodni”. Jego gośćmi byli doświadczeni śledczy – Dariusz Loranty, Jacek Skała i Marek Pękała. Opowiedzieli oni o postępowaniu na miejscu zbrodni oraz o tym, co jest najistotniejsze w ustalaniu sprawcy.

Prokurator Jacek Skała to przewodniczący Związku Prokuratorów i Pracowników Prokuratury im. Ireny Babińskiej. Nadkomisarz Dariusz Loranty jest jednym z najsłynniejszych negocjatorów policyjnych i wykładowcą kilku uczelni. Natomiast Marek Pękała był zastępcą dyrektora Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji.

Obydwa wydarzenia unaoczniały praktyczny aspekt prawa, jako że nauka stosowania prawa, a nie tylko przepisów leży u podstaw założenia Collegium Intermarium.

- Żeby zostać prawnikiem, gotowym do odczytywania norm prawnych a nie tylko przepisów, gotowym do stosowania norm prawnych i dbania o to by wymierzano sprawiedliwość, należy najpierw zrozumieć idee, które stoją za prawem, potem rzeczywiście zgłębić prawo stanowione, a na końcu zrozumieć jeszcze to o czym dzisiaj rozmawialiśmy, czyli jak to prawo wygląda w praktyce, jak ono jest stosowane, bo prawo nie istnieje poza realnym jego stosowaniem. Prawo urzeczywistnia się tam, gdzie jest przewlekane w konkretny czyn, w konkretne zastosowanie – podkreślał adwokat Jerzy Kwaśniewski podsumowując oba wydarzenia.

Za nami także dwa dni otwarte na uczelni. Wkrótce odbędą się kolejne wydarzenia dla chętnych do studiowania na Collegium Intermarium. Informacje na temat rekrutacji dostępne na stronie internetowej uczelni.


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura