Zmarł żołnierz Andersa. Ostatni z II Korpusu Polskiego

W Wielkiej Brytanii w wieku 103 lat zmarł Bazyl Klimowicz, jeden z ostatnich żołnierzy II Korpusu Polskiego, uczestnik bitwy o Monte Cassino - podał w sobotę wydawany w Norwich lokalny dziennik "Eastern Daily Press".
 Zmarł żołnierz Andersa. Ostatni z II Korpusu Polskiego
/ pixabay

Jak informuje gazeta, Klimowicz zmarł 3 lipca w miejscowości North Walsham w hrabstwie Norfolk we wschodniej Anglii, gdzie od 1976 r. mieszkał wraz z żoną. "Eastern Daily Press" podaje, że urodził się on w 1917 r. w północno-wschodniej Polsce. Pod koniec lat 30. XX wieku wstąpił do Wojska Polskiego, po sowieckiej inwazji na Polskę trafił na Syberię, którą opuścił wraz z nowo utworzonymi Polskimi Siłami Zbrojnymi w ZSRR. Wraz z II Korpusem Polskim był na Bliskim Wschodzie i uczestniczył w kampanii włoskiej, w tym w bitwie o Monte Cassino.

"Eastern Daily Press" pisze, że był on jednym z ostatnich jeszcze żyjących żołnierzy II Korpusu Polskiego, ale nie precyzuje, w której z dywizji wchodzących w skład korpusu służył ani nawet, jaki miał stopień wojskowy. Skupia się natomiast na tym, że był on jednym z żołnierzy zajmujących się niedźwiedziem Wojtkiem, a także na jego późniejszym życiu rodzinnym w Anglii.

Jak wielu żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie po wojnie pozostał w Wielkiej Brytanii. Swoją żonę June poznał w 1949 r. w Newcastle w północno-wschodniej Anglii i jak powiedziała ona gazecie, pobrali się po dwóch miesiącach. Podkreśliła, że nigdy tego nie żałowała i miała absolutnie wspaniałe życie małżeńskie. Wspomina ona też, że w 1955 r. wraz z córką Angelą pojechali do Edynburga odwiedzić Wojtka, który po wojnie trafił do tamtejszego zoo. Klimowicz nigdy po wojnie do Polski już nie wrócił.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe