Prezydent: To w Szczecinie po raz pierwszy postanowiono o tworzeniu niezależnych, samorządnych związków zawodowych

To tu, w Szczecinie, w wyniku długich negocjacji po raz pierwszy postanowiono o tworzeniu niezależnych, samorządnych związków zawodowych – napisał w liście do uczestników uroczystości w 41. rocznicę podpisania Porozumienia Szczecińskiego prezydent Andrzej Duda.
Andrzej Duda Prezydent: To w Szczecinie po raz pierwszy postanowiono o tworzeniu niezależnych, samorządnych związków zawodowych
Andrzej Duda / PAP/Marcin Obara

"To wydarzenie o wielkiej wadze, zasługujące na wdzięczną pamięć wszystkich Polaków" – napisał w liście odczytanym przez wicewojewodę zachodniopomorskiego Marka Subocza prezydent RP Andrzej Duda.

Przed historyczną bramą Stoczni Szczecińskiej odbyły się w poniedziałek uroczystości w 41. rocznicę podpisania Porozumienia Szczecińskiego, pierwszego z Porozumień Sierpniowych.

Prezydent przypomniał, że "solidaryzując się ze swoimi kolegami ze Stoczni Gdańskiej do strajku przystąpili robotnicy ze Stoczni Szczecińskiej i Stoczni Remontowej Parnica". "W ich ślady poszły wkrótce tysiące pracowników z ówczesnego województwa szczecińskiego" – dodał.

Jak wskazał, reżim, „który tak brutalnie potraktował robotników w roku 1970 i 1976, tym razem ustąpił przed ich determinacją".

"To tu, w Szczecinie, w wyniku długich negocjacji po raz pierwszy postanowiono o utworzeniu niezależnych, samorządnych związków zawodowych" – przypomniał Andrzej Duda w liście.

Zaznaczył, że był to "niezwykle ważny krok" na rozpoczynającej się drodze "ku Polsce w pełni wolnej i demokratycznej", dziękował też mieszkańcom "tej pięknej, piastowskiej ziemi, którzy tak wtedy, jak i dzisiaj służą dobru wspólnemu".

30 sierpnia 1980 r. w świetlicy Stoczni Szczecińskiej im. Adolfa Warskiego władze komunistyczne podpisały porozumienie z przedstawicielami strajkujących załóg regionu, co zakończyło strajki na Pomorzu Zachodnim.

Dokument, który przeszedł do historii pod nazwą Porozumienia Szczecińskiego, w pierwszym punkcie mówił o powołaniu samorządnych związków zawodowych.(PAP)

 


 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe