Gowin zorganizował konferencję ws. sobotniej propozycji Tuska. "Jesteśmy gotowi do współpracy"

Podczas sobotniej konwencji PO lider partii Donald Tusk zaproponował zmianę polskiej konstytucji w taki sposób, aby wprowadzić do niej przepis mówiący o tym, że Polska może wyjść z Unii Europejskiej jedynie większością 2/3. Podczas dzisiejszej konferencji Jarosław Gowin zadeklarował chęć współpracy przy tym projekcie.
 Gowin zorganizował konferencję ws. sobotniej propozycji Tuska.
/ PAP/Andrzej Grygiel

Lider Porozumienia Jarosław Gowin zaproponował w środę szefom wszystkich ugrupowań parlamentarnych, aby podjąć prace nad zmianami w konstytucji dotyczącymi członkostwa Polski w UE w oparciu o projekt komisji konstytucyjnej z 2011 r. którą kierował.

"Porozumienie jednoznacznie stoi na stanowisku, że obecność Polski w UE jest zgodna z naszą racją stanu, a korzyści ekonomiczne są bezsprzeczne" - mówił Gowin na środowej konferencji prasowej.

Lider Porozumienia przypomniał o przedstawionym w minioną sobotę postulacie lidera PO Donalda Tuska wprowadzenia do konstytucji przepisu, zmierzającego do tego, by wyjście Polski z UE wymagało uzyskania w każdej z izb parlamentu większości 2/3 głosów.

Gowin zadeklarował gotowość do prac nad zaproponowaną przez Tuska zmianą. Przypomniał, że w latach 2010-2011 stojąc na czele komisji konstytucyjnej przygotował wraz z jej członkami projekt odrębnego rozdziału konstytucji dotyczącego możliwości wyjścia z UE, w którym znalazły się rozwiązania proponowane obecnie przez Tuska.

W lipcu 2011 r. nadzwyczajna komisja konstytucyjna osiągnęła ponadpartyjny kompromis w sprawie zmian w konstytucji, zaproponowanych przez ówczesnego prezydenta Bronisława Komorowskiego. Zgodnie z przyjętym przez komisję projektem do konstytucji miałby zostać dodany nowy rozdział regulujący kwestie członkostwa Polski w UE. Ustalałby on m.in. wysokość progów wyrażania przez polski parlament zgody na ratyfikację umowy międzynarodowej w relacjach Polski z UE. Zgodnie z propozycją, wymagana byłaby większość 2/3 głosów zarówno w Sejmie, jak i w Senacie. Taka sama większość byłaby także wymagana w przypadku ewentualnej decyzji o wyjściu Polski z UE.

Ostatecznie Sejm w 2011 r. nie głosował projektu noweli konstytucji dotyczącego relacji Polski z UE.

"Dzisiaj zwrócę się do wszystkich szefów partii reprezentowanych w parlamencie, aby wokół tego projektu rozpocząć prace ponad podziałami rząd-opozycja. Wtedy w 2011 r. projekt został przyjęty przez komisję konstytucyjną jednomyślnie głosami polityków PO, PiS, PSL i SLD" - mówił Gowin.

"Jeżeli dzisiaj tak wielu polityków - od premiera Tuska po premiera Morawieckiego deklaruje dobrą wolę do prac nad uzupełnieniem polskiej konstytucji to najlepszą płaszczyzną współpracy jest właśnie ten projekt" - dodał lider Porozumienia.

Podczas sobotniej konwencji krajowej PO Tusk zaproponował prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu wspólne przedsięwzięcie - wpisanie do art. 90 konstytucji, że dla wypowiedzenia umowy międzynarodowej potrzebna jest zarówno w Sejmie, jak i w Senacie, większość 2/3 głosów. Tusk ocenił, że "PiS i Kaczyński chcą wyprowadzić Polskę z UE", a jeśli tak nie jest, to PiS powinien zgodzić się na jego propozycję zmiany w konstytucji.

Artykuł 90 konstytucji zakłada m.in., że ustawa wyrażająca zgodę na ratyfikowanie umowy międzynarodowej - na podstawie której Polska może przekazać organizacji międzynarodowej lub organowi międzynarodowemu kompetencje organów władzy państwowej w niektórych sprawach - jest uchwalana przez Sejm większością 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów oraz przez Senat większością 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.

5 października 2010 r. uchwalił ustawę o współpracy Rady Ministrów z Sejmem i Senatem w sprawach związanych z członkostwem Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej. Na jej podstawie decyzja o wyjściu z UE może zapaść zwykłą większością głosów.

Zgodnie z art. 235 ustawy zasadniczej projekt ustawy o zmianie konstytucji może przedłożyć co najmniej 1/5 ustawowej liczby posłów (92 posłów), Senat lub prezydent. Zmiana konstytucji następuje w drodze ustawy uchwalonej w jednakowym brzmieniu przez Sejm i następnie w terminie nie dłuższym niż 60 dni przez Senat.

Ustawę o zmianie konstytucji uchwala Sejm większością co najmniej 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów oraz Senat bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów. (PAP)


 


 

POLECANE
Europosłowie PiS ostrzegają przed planami KE. Chodzi o bezcłowy handel z Ukrainą Wiadomości
Europosłowie PiS ostrzegają przed planami KE. Chodzi o bezcłowy handel z Ukrainą

Europosłowie PiS ostrzegają, że Komisja Europejska planuje przedłużenie bezcłowego importu towarów z Ukrainy po 5 czerwca 2025 roku.

Projekt polsko-japońskiego reaktora wysokotemperaturowego poważnie zagrożony z ostatniej chwili
Projekt polsko-japońskiego reaktora wysokotemperaturowego poważnie zagrożony

Projekt budowy przemysłowego reaktora wysokotemperaturowego (HTGR), rozwijanego we współpracy Polski i Japonii, utknął w martwym punkcie. Choć jeszcze niedawno uznawany był za jeden z ważnych elementów transformacji energetycznej i sposób na uniezależnienie się od gazu, dziś wiemy – według oficjalnych informacji – że od pół roku nie podjęto żadnych działań.

Komunikat dla pasażerów tanich linii lotniczych. Zmieniają się ceny biletów z ostatniej chwili
Komunikat dla pasażerów tanich linii lotniczych. Zmieniają się ceny biletów

Pasażerowie tanich linii lotniczych Ryanair muszą się przygotować na wzrost cen biletów i to w najgorętszym okresie turystycznym. To skutek spadku rocznych zysków, które irlandzka spółka chce sobie powetować latem. 

Jak wzmocnić polską gospodarkę? Spotkanie z Danielem Obajtkiem i Piotrem Müllerem w Sali BHP w Gdańsku tylko u nas
Jak wzmocnić polską gospodarkę? Spotkanie z Danielem Obajtkiem i Piotrem Müllerem w Sali BHP w Gdańsku

Wyjątkowe spotkanie o przyszłości Europy Środkowej i roli Polski w promowaniu współpracy gospodarczej i solidarności w regionie już w najbliższy piątek w historycznej Salo BHP w Gdańsku. Gośćmi będą europosłowie Daniel Obajtek i Piotr Müller.

Podejrzane manewry rosyjskiego statku z floty cieni na Morzu Bałtyckim. Interweniowała polska Marynarka Wojenna Wiadomości
Podejrzane manewry rosyjskiego statku z "floty cieni" na Morzu Bałtyckim. Interweniowała polska Marynarka Wojenna

Rosyjski statek z "floty cieni" wykonywał podejrzane manewry przy kablu energetycznym Polska–Szwecja. Po interwencji Marynarki Wojennej jednostka odpłynęła.

Podejrzane manewry rosyjskiego statku na Bałtyku. Jest reakcja Kosiniaka-Kamysza z ostatniej chwili
Podejrzane manewry rosyjskiego statku na Bałtyku. Jest reakcja Kosiniaka-Kamysza

Po tym, gdy statek z rosyjskiej "floty cieni" wykonywał na Bałtyku podejrzane manewry w pobliżu kabla energetycznego PSE, w czwartek odbędzie się specjalna narada w Centrum Operacji Morskich w Gdyni - zapowiedział wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz.

Zmiany proponowane przez KE nie są wystarczające wobec napływu produktów rolnych z Ukrainy gorące
Zmiany proponowane przez KE nie są wystarczające wobec napływu produktów rolnych z Ukrainy

Przedstawiciele państw członkowskich w Specjalnym Komitecie ds. Rolnictwa (SCA) zatwierdzili mandat negocjacyjny Rady w sprawie ukierunkowanej zmiany rozporządzenia w sprawie wspólnej organizacji rynku produktów rolnych (CMO) i dwóch innych aktów regulujących wspólną politykę rolną. Zmiany te mają na celu stawienie czoła rosnącym wyzwaniom, przed którymi stoją rolnicy, i wzmocnienie ich pozycji w łańcuchu dostaw żywności. Są jednak niewystarczające, aby zapewnić rolnikom konkurencyjność i dobrą pozycję na rynku w sytuacji napływu produktów rolnych z Ukrainy.

Telewizja Republika: Trzaskowski kryje swojego zastępcę, oskarżonego ws. śmierci nastolatki z ostatniej chwili
Telewizja Republika: "Trzaskowski kryje swojego zastępcę, oskarżonego ws. śmierci nastolatki"

"Rafał Trzaskowski kryje szkolnego kolegę, który jest oskarżonym w procesie dotyczącym śmierci nastolatki" – twierdzi w środowej publikacji dziennikarz śledczy red. Marcin Dobski na łamach serwisu internetowego Telewizji Republika. 

Aktor M jak miłość miał pobić Dariusza Mateckiego. Jest zatrzymanie pilne
Aktor "M jak miłość" miał pobić Dariusza Mateckiego. Jest zatrzymanie

Poseł Dariusz Matecki miał zostać uderzony przez znanego aktora "M jak miłość". Według informacji medialnych podejrzany miał zostać zatrzymany.

Szokujące zabójstwo pod Madrytem. Były ukraiński polityk zginął, odprowadzając dzieci do szkoły z ostatniej chwili
Szokujące zabójstwo pod Madrytem. Były ukraiński polityk zginął, odprowadzając dzieci do szkoły

Były ukraiński polityk Andrij Portnow został zastrzelony w środę rano przez niezidentyfikowanego sprawcę przed wejściem do szkoły amerykańskiej w Madrycie – poinformowało źródło zbliżone do śledztwa, cytowane przez hiszpańskie radio Cadena SER.

REKLAMA

Gowin zorganizował konferencję ws. sobotniej propozycji Tuska. "Jesteśmy gotowi do współpracy"

Podczas sobotniej konwencji PO lider partii Donald Tusk zaproponował zmianę polskiej konstytucji w taki sposób, aby wprowadzić do niej przepis mówiący o tym, że Polska może wyjść z Unii Europejskiej jedynie większością 2/3. Podczas dzisiejszej konferencji Jarosław Gowin zadeklarował chęć współpracy przy tym projekcie.
 Gowin zorganizował konferencję ws. sobotniej propozycji Tuska.
/ PAP/Andrzej Grygiel

Lider Porozumienia Jarosław Gowin zaproponował w środę szefom wszystkich ugrupowań parlamentarnych, aby podjąć prace nad zmianami w konstytucji dotyczącymi członkostwa Polski w UE w oparciu o projekt komisji konstytucyjnej z 2011 r. którą kierował.

"Porozumienie jednoznacznie stoi na stanowisku, że obecność Polski w UE jest zgodna z naszą racją stanu, a korzyści ekonomiczne są bezsprzeczne" - mówił Gowin na środowej konferencji prasowej.

Lider Porozumienia przypomniał o przedstawionym w minioną sobotę postulacie lidera PO Donalda Tuska wprowadzenia do konstytucji przepisu, zmierzającego do tego, by wyjście Polski z UE wymagało uzyskania w każdej z izb parlamentu większości 2/3 głosów.

Gowin zadeklarował gotowość do prac nad zaproponowaną przez Tuska zmianą. Przypomniał, że w latach 2010-2011 stojąc na czele komisji konstytucyjnej przygotował wraz z jej członkami projekt odrębnego rozdziału konstytucji dotyczącego możliwości wyjścia z UE, w którym znalazły się rozwiązania proponowane obecnie przez Tuska.

W lipcu 2011 r. nadzwyczajna komisja konstytucyjna osiągnęła ponadpartyjny kompromis w sprawie zmian w konstytucji, zaproponowanych przez ówczesnego prezydenta Bronisława Komorowskiego. Zgodnie z przyjętym przez komisję projektem do konstytucji miałby zostać dodany nowy rozdział regulujący kwestie członkostwa Polski w UE. Ustalałby on m.in. wysokość progów wyrażania przez polski parlament zgody na ratyfikację umowy międzynarodowej w relacjach Polski z UE. Zgodnie z propozycją, wymagana byłaby większość 2/3 głosów zarówno w Sejmie, jak i w Senacie. Taka sama większość byłaby także wymagana w przypadku ewentualnej decyzji o wyjściu Polski z UE.

Ostatecznie Sejm w 2011 r. nie głosował projektu noweli konstytucji dotyczącego relacji Polski z UE.

"Dzisiaj zwrócę się do wszystkich szefów partii reprezentowanych w parlamencie, aby wokół tego projektu rozpocząć prace ponad podziałami rząd-opozycja. Wtedy w 2011 r. projekt został przyjęty przez komisję konstytucyjną jednomyślnie głosami polityków PO, PiS, PSL i SLD" - mówił Gowin.

"Jeżeli dzisiaj tak wielu polityków - od premiera Tuska po premiera Morawieckiego deklaruje dobrą wolę do prac nad uzupełnieniem polskiej konstytucji to najlepszą płaszczyzną współpracy jest właśnie ten projekt" - dodał lider Porozumienia.

Podczas sobotniej konwencji krajowej PO Tusk zaproponował prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu wspólne przedsięwzięcie - wpisanie do art. 90 konstytucji, że dla wypowiedzenia umowy międzynarodowej potrzebna jest zarówno w Sejmie, jak i w Senacie, większość 2/3 głosów. Tusk ocenił, że "PiS i Kaczyński chcą wyprowadzić Polskę z UE", a jeśli tak nie jest, to PiS powinien zgodzić się na jego propozycję zmiany w konstytucji.

Artykuł 90 konstytucji zakłada m.in., że ustawa wyrażająca zgodę na ratyfikowanie umowy międzynarodowej - na podstawie której Polska może przekazać organizacji międzynarodowej lub organowi międzynarodowemu kompetencje organów władzy państwowej w niektórych sprawach - jest uchwalana przez Sejm większością 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów oraz przez Senat większością 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.

5 października 2010 r. uchwalił ustawę o współpracy Rady Ministrów z Sejmem i Senatem w sprawach związanych z członkostwem Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej. Na jej podstawie decyzja o wyjściu z UE może zapaść zwykłą większością głosów.

Zgodnie z art. 235 ustawy zasadniczej projekt ustawy o zmianie konstytucji może przedłożyć co najmniej 1/5 ustawowej liczby posłów (92 posłów), Senat lub prezydent. Zmiana konstytucji następuje w drodze ustawy uchwalonej w jednakowym brzmieniu przez Sejm i następnie w terminie nie dłuższym niż 60 dni przez Senat.

Ustawę o zmianie konstytucji uchwala Sejm większością co najmniej 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów oraz Senat bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów. (PAP)


 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe