REKLAMA

Caritas Polska organizuje wsparcie dla migrantów na polsko-białoruskiej granicy

Tysiąc pakietów Helps Pack, zawierających ogrzewacz do rąk, batony energetyczne, koc termiczny i wodę dostarczy do diecezjalnych oddziałów Caritasu i przygranicznych parafii Caritas Polska – poinformowało biuro prasowe Caritasu Polska.
Miłosierny Samarytanin Caritas Polska organizuje wsparcie dla migrantów na polsko-białoruskiej granicy
Miłosierny Samarytanin / pixabay.com/falco

 

Caritas Polska od początku obecnego kryzysu migracyjnego organizuje transporty humanitarne do ośrodków, do których trafiają cudzoziemcy (m.in. w Białej Podlaskiej, Łukowie, Horbowie, Bezwoli, Czerwonym Borze, Białymstoku, Lininie, Dębaku), dostarczając żywność, środki czystości, artykuły higieniczne, koce, itp. Caritas Polska wspiera również finansowo oddziały diecezjalne Caritasu, które są w stałym kontakcie z działającymi na ich terenie ośrodkami i reagują na bieżąco na ich potrzeby – zaznaczyli autorzy komunikatu przekazanego w środę PAP.

Poinformowali, że w ostatnich dniach dyrektor Caritasu Polska ks. Marcin Iżycki spotkał się z proboszczami przygranicznych parafii, aby omówić metody działania na miejscu, w rejonie objętym stanem wyjątkowym. W spotkaniach uczestniczyli dyrektorzy oddziałów diecezjalnych Caritasu i dwaj ordynariusze diecezjalni: bp Piotr Sawczuk z diecezji drohiczyńskiej i bp Kazimierz Gurda z diecezji siedleckiej.

Podczas spotkania ustalono, że do oddziałów diecezjalnych Caritasu i przygranicznych parafii zostanie dostarczona kolejna partia tysiąca pakietów Helps Pack, które mogą być przekazywane osobom potrzebującym pomocy.

"To małe plecaki, w każdym znajduje się ogrzewacz do rąk, są batony energetyczne, koc termiczny i woda" – wyjaśnił ks. Iżycki. Dodał, że pakiety mają trafić do osób, które bezpośrednio zgłoszą się po pomoc do parafii, do parafian, którzy będą chcieli nieść pomoc napotkanym migrantom i uchodźcom oraz do organizacji i wolontariuszy, którzy pomagają w regionie przygranicznym. Będą dostępne również dla Straży Granicznej.

Dyrektor Caritasu Polska poinformował proboszczów o możliwości otrzymania dofinansowania przez parafie i parafialne zespoły Caritasu na zakup żywności i artykułów pierwszej potrzeby dla osób zgłaszających się po pomoc – np. ciepłych kurtek, skarpet, rękawiczek, czapek lub bielizny.

Zaapelował też o zorganizowanie w każdej parafii przygranicznej parafialnego zespołu Caritasu lub punktu pomocy Caritasu tak, by "parafia stała się miejscem spotkania, modlitwy, wymiany doświadczeń i zaangażowania w skuteczną pomoc dla migrantów i uchodźców".

Cytowany w komunikacie dyrektor Caritasu Archidiecezji Białostockiej ks. Jerzy Sęczek poinformował, że białostocki Caritas przekazał dotychczas sześć transportów z artykułami pierwszej potrzeby do: tymczasowego ośrodka pobytu dla afgańskich rodzin, nowo utworzonego ośrodka strzeżonego dla rodzin cudzoziemców w Białymstoku, placówek Straży Granicznej w Krynkach i Kuźnicy i parafii w Michałowie (w celu rozdzielenia wśród okolicznych parafii i placówek Straży Granicznej). W transportach znajdowały się artykuły spożywcze, woda, koce, odzież, termosy, artykuły dziecięce, higieniczne, środki czystości, a także pakiety Helps Pack od Caritasu Polska.

"Chodzi o to, aby człowiek, który jest głodny, zmarznięty, wyczerpany, otrzymał w pierwszej kolejności pomoc, zanim jakakolwiek procedura się rozpocznie. To jest nasza rola. Nie oceniamy, czy ktoś znalazł się w Polsce legalnie, czy też nie" – zaznaczył ks. Sęczek.

Dodał, że białostocki Caritas wydaje również paczki i odzież w Centrum Pomocy Samarytanin przy ul. Kolejowej 26A w Białymstoku.

"Osoby zgłaszające się do centrali, czyli biura Caritasu Archidiecezji Białostockiej, w ramach prawa, informujemy o możliwym wsparciu, jakie imigranci i uchodźcy mogą otrzymać" – mówił.

Autorzy komunikatu poinformowali, że w pomoc dla migrantów zaangażowany jest również Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej. W ośrodku dla cudzoziemców w Krośnie Odrzańskim i w jego filii w Wędrzynie, uruchomionej ze względu na duży napływ cudzoziemców w ostatnim czasie, przebywa kilkaset osób.

"W październiku, we współpracy z Caritasem Polska, przekazaliśmy do ośrodka pomoc rzeczową. W pakietach pomocowych przygotowanych dla 300 osób znalazły się proszki do prania, pasty i szczoteczki do zębów, szampony, żele do kąpieli, dezodoranty, pianki i żele do golenia, klapki oraz ciepłe bluzy – przekazała rzeczniczka zielonogórsko-gorzowskiego Caritasu Sylwia Grzyb.

Akcję można wesprzeć, przekazując pieniądze za pośrednictwem strony caritas.pl/afganistan, dokonując wpłaty na konto 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 (tytuł wpłaty: Afganistan) lub wysyłając SMS-a o treści AFGANISTAN pod numer 72052 (koszt 2,46 zł).

 

Iwona Żurek

 


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura