Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”: 13 grudnia roku pamiętnego

– Wprowadzając stan wojenny, Wojciech Jaruzelski uderzał w Solidarność, wzmacniał własną pozycję w obozie władzy i swoje notowania na Kremlu. Agonię systemu komunistycznego w Polsce zdołał jedynie przedłużyć – czytamy w artykule dr. Filipa Gańczaka z IPN-u w najnowszym numerze „Tygodnika Solidarność”. To właśnie tematyce zbliżającej się czterdziestej rocznicy stanu wojennego poświęcone jest najnowsze wydanie TS.
 Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”: 13 grudnia roku pamiętnego

 

Przypominamy, że „Tygodnik Solidarność” w wersji cyfrowej jest do pobrania za darmo w naszej aplikacji mobilnej.

By bezpłatnie czytać TS wystarczy pobrać naszą aplikację z Google Play i App Store. Dostępne są w niej wszystkie wydania tygodnika.
LINK DO APLIKACJI

A co jeszcze w artykule dr. Filipa Gańczaka? 

Władze PRL do wprowadzenia stanu wojennego szykowały się zaś przez ponad rok – i dobrze wykorzystały ten czas. Od strony logistycznej wszystko wydawało się – jak pisał historyk Andrzej Paczkowski – „zapięte na ostatni guzik”. Na długo przed 13 grudnia były gotowe odpowiednie akty prawne, listy osób wytypowanych do internowania czy komisarzy wojskowych przewidzianych do przejęcia kontroli nad administracją państwową. Nie zaniedbano też propagandowego przygotowania gruntu. Telewizja, radio i prasa tygodniami przedstawiały kierownictwo Solidarności jako nieodpowiedzialnych awanturników, którzy strajkami doprowadzają gospodarkę do ruiny, a Polskę są gotowi pchnąć ku wojnie domowej. Na tym tle Jaruzelski miał się jawić jako odpowiedzialny przywódca, otwarty na kompromis, ale też gotowy działać zdecydowanie, gdy to konieczne dla ratowania narodu.

O sposobach zwalczania opozycji pisze Barbara Michałowska.

Wprowadzenie stanu wojennego było początkiem wielkiej akcji mającej na celu zniszczenie opozycji. A te działania trzeba było jakoś uzasadnić. W tym celu władza rozkręciła już na przełomie 1981 i 1982 roku ogromną machinę propagandową.
13 grudnia 1981 to koniec oficjalnego wydawania jakichkolwiek czasopism czy audycji radiowych sprzyjających opozycji. To także początek czystek w środkach masowego przekazu z pracowników, którzy mogliby w jakikolwiek sposób zagrozić oficjalnej linii propagandowej. A ta, choć była zakrojona na szeroką skalę, okazała się mało logiczna i niespójna.

Między innymi o zawłaszczeniu pamięci o stanie wojennym Jakub Pacan rozmawia z prof. Wiesławem Janem Wysockim, kierownikiem Katedry Historii XIX i XX wieku na Wydziale Nauk Historycznych UKSW.

Proszę mi powiedzieć, czym jest III Rzeczpospolita? W dwudziestym stuleciu dwukrotnie odzyskaliśmy wolność w 1918 i 1989/90 roku. Pokolenie, które zebrało się w 1919 roku na Sejmie, mimo zaborów i dziury czasowej, uznało II Rzeczpospolitą za kontynuatorkę I Rzeczpospolitej. Od 1989 roku minęło ponad trzydzieści lat, a my ciągle nie jesteśmy kontynuatorami ani II, ani I RP. Polska ciągle jest państwem postkomunistycznym i to jest odpowiedź na pańskie pytanie. Kto miał media i pieniądze u progu III RP? To te postkomunistyczne elity kształtowały obraz najnowszej historii po swojemu, gdzie Jaruzelski był oficjalnie uznany za człowieka honoru. Jesteśmy pokoleniem zsowietyzowanych ludzi. 

Jakub Pacan o bieżącej sytuacji politycznej rozmawia z dr. Krzysztofem Kawęckim, politologiem.

Zasada zmienności partii w wyborach to naturalny mechanizm demokratyczny. W Polsce od początku lat 90. utrzymuje się trwały podział na nurty lewicowo-liberalne i konserwatywno-prawicowe. W którą stronę powędruje wyborcze wahadło, zobaczymy. Obecnie mamy rządy centroprawicy. Jestem w stanie wyobrazić sobie jeszcze inny scenariusz: otóż utrwalenie rządów pewnej nomenklatury partyjnej, która jest taka sama niezależnie od barw politycznych. Widać to wyraźnie w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Na początku XXI wieku także słyszeliśmy w Polsce hasła o państwie PO-PiS. Dopiero gdy nie doszło do koalicji, w obu ugrupowaniach zaczęto mocno generować podziały.

Z Dariuszem Kozakiewiczem, muzykiem, kompozytorem, gitarzystą, rozmawia Bartosz Boruciak. 

Na początku pandemii była ogromna zapaść. Brak kontaktów ze sceną, z muzyką na żywo i z przyjaciółmi. To był koszmar. Wtedy postanowiłem, że nadrobię zaległości w różnych obszarach życia. Jak się udało nadrobić zaległości, to pomyślałem o tym, żeby spełnić moje marzenia. Moim marzeniem od lat było stworzenie własnej grupy. Grupa nazywa się Darek Kozakiewicz Live.

W numerze również m.in.: 

  • Teresa Wójcik – „Inflacja rozpędzona z górki”
  • Teresa Wójcik – „Niemiecka odpowiedzialność” o nowym niemieckim rządzie 
  • Aleksander Żywczyk – „Gdzie powstanie europejska Dolina Krzemowa”
  • Profesor Marek Jan Chodakiewicz – „Krucjaty”
  • Paweł Gabryś-Kurowski recenzuje „Diunę”
  • Aleksander Żywczyk – „Kosmiczny Dart” o sondzie, która ma uderzyć w księżyc asteroidy Didymos 
  • W dziale sport: Łukasz Bobruk o sukcesach Sebastiana Szymańskiego i Mateusz Kosiński o ostatniej walce Damiana Jonaka 

A także specjalny dodatek komiksowy! 

 


 

POLECANE
Najbliższe dni. Lasy Państwowe wydały komunikat z ostatniej chwili
"Najbliższe dni". Lasy Państwowe wydały komunikat

W ciągu najbliższych dni w rejonie Kluczborka, Brzegu i Rudziniec prowadzone będą opryski lasów w celu ograniczenia populacji chrabąszczy - poinformowała Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach. Zabiegi zostaną przeprowadzone na obszarze ponad tysiąca hektarów.

Rośnie bezrobocie w strefie euro. Niemcy zaniżają średnią Wiadomości
Rośnie bezrobocie w strefie euro. Niemcy zaniżają średnią

Mimo dobrego startu gospodarki strefy euro w 2025 roku, bezrobocie nieoczekiwanie wzrosło — najwyższe wskaźniki odnotowano w Hiszpanii i Finlandii.

Ten problem dotyka coraz większą liczbę seniorów. Niepokojące statystyki Wiadomości
Ten problem dotyka coraz większą liczbę seniorów. Niepokojące statystyki

Coraz więcej seniorów w naszym kraju żyje w samotności, a codzienność po osiemdziesiątce to często nieustanna cisza, brak kontaktu z innymi ludźmi, wyobcowanie i pogarszające się zdrowie.

Polityk Koalicji 13 grudnia nazwał Karola Nawrockiego na antenie Radia Zet faworytem wyborów gorące
Polityk Koalicji 13 grudnia nazwał Karola Nawrockiego na antenie Radia Zet "faworytem wyborów"

W trakcie rozmowy na antenie Radia Zet poseł Marek Sawicki z PSL nazwał kandydata na prezydenta Karola Nawrockiego "faworytem" w nadchodzących wyborach prezydenckich.

„Wiedzieliście o tym? Fala komentarzy po zaskakującym wyznaniu w ‘Dzień dobry TVN’” Wiadomości
„Wiedzieliście o tym?" Fala komentarzy po zaskakującym wyznaniu w ‘Dzień dobry TVN’”

Krótki filmik zamieszczony na oficjalnym profilu „Dzień dobry TVN” na Instagramie wzbudził sporo emocji wśród fanów programu. Prowadzący poranne show, Marcin Prokop i Dorota Wellman, jak zwykle z humorem i dystansem do siebie zachęcali widzów do obejrzenia najnowszego odcinka. Tym razem jednak ich wypowiedzi wywołały prawdziwe zaskoczenie.

Znana imigrantka z Pakistanu groziła, że jak dostanie niemiecki paszport wykończy Niemców. Właśnie dostała Wiadomości
Znana imigrantka z Pakistanu groziła, że "jak dostanie niemiecki paszport wykończy Niemców". Właśnie dostała

Ayesha Khan, lewicowa aktywistka z Pakistanu znana z kontrowersyjnych, antyniemieckich wypowiedzi, otrzymała niemiecki paszport podczas ceremonii w Paulskirche.

Taki jest nasz plan. Hansi Flick ogłosił decyzję ws. Szczęsnego z ostatniej chwili
"Taki jest nasz plan". Hansi Flick ogłosił decyzję ws. Szczęsnego

Trener Barcelony Hansi Flick zapowiedział, że Wojciech Szczęsny wróci do bramki na mecze z Interem Mediolan w Lidze Mistrzów i w ligowym El Clasico z Realem Madryt, choć chwalił Marca-Andre ter Stegena za występ w sobotę przeciwko Valladolid.

Niezwykłe zjawisko na polskim niebie. Gratka dla fanów astronomii Wiadomości
Niezwykłe zjawisko na polskim niebie. Gratka dla fanów astronomii

Miłośnicy nocnego nieba mają powód, by spojrzeć w górę. Nad południowo-wschodnim horyzontem wznosi się właśnie jeden z najpiękniejszych obiektów, jakie można zobaczyć na wiosennym i letnim niebie - gromada kulista M13.

Donald Trump chce pomóc Meksykowi. Chodzi o walkę z kartelami Wiadomości
Donald Trump chce pomóc Meksykowi. Chodzi o walkę z kartelami

Prezydent USA Donald Trump chciał pomóc Meksykowi w walce z kartelami narkotykowymi. Zaproponował wysłanie amerykańskich wojsk. Jednakże prezydent Meksyku Claudia Sheinbaum odrzuciła tę propozycję.

„To były obietnice Kaczyńskiego!”. Kuriozalne słowa sympatyka KO na jednym z wieców Wiadomości
„To były obietnice Kaczyńskiego!”. Kuriozalne słowa sympatyka KO na jednym z wieców

Adrian Borecki, reporter Telewizji Republika, pojawił się na wiecu Rafała Trzaskowskiego w Sopocie. Tam wdał się w kuriozalną rozmowę z jednym z sympatyków Koalicji Obywatelskiej, który twierdził, że obietnice zapowiedziane przez lidera tej partii Donalda Tuska należą do prezesa PiS.

REKLAMA

Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”: 13 grudnia roku pamiętnego

– Wprowadzając stan wojenny, Wojciech Jaruzelski uderzał w Solidarność, wzmacniał własną pozycję w obozie władzy i swoje notowania na Kremlu. Agonię systemu komunistycznego w Polsce zdołał jedynie przedłużyć – czytamy w artykule dr. Filipa Gańczaka z IPN-u w najnowszym numerze „Tygodnika Solidarność”. To właśnie tematyce zbliżającej się czterdziestej rocznicy stanu wojennego poświęcone jest najnowsze wydanie TS.
 Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”: 13 grudnia roku pamiętnego

 

Przypominamy, że „Tygodnik Solidarność” w wersji cyfrowej jest do pobrania za darmo w naszej aplikacji mobilnej.

By bezpłatnie czytać TS wystarczy pobrać naszą aplikację z Google Play i App Store. Dostępne są w niej wszystkie wydania tygodnika.
LINK DO APLIKACJI

A co jeszcze w artykule dr. Filipa Gańczaka? 

Władze PRL do wprowadzenia stanu wojennego szykowały się zaś przez ponad rok – i dobrze wykorzystały ten czas. Od strony logistycznej wszystko wydawało się – jak pisał historyk Andrzej Paczkowski – „zapięte na ostatni guzik”. Na długo przed 13 grudnia były gotowe odpowiednie akty prawne, listy osób wytypowanych do internowania czy komisarzy wojskowych przewidzianych do przejęcia kontroli nad administracją państwową. Nie zaniedbano też propagandowego przygotowania gruntu. Telewizja, radio i prasa tygodniami przedstawiały kierownictwo Solidarności jako nieodpowiedzialnych awanturników, którzy strajkami doprowadzają gospodarkę do ruiny, a Polskę są gotowi pchnąć ku wojnie domowej. Na tym tle Jaruzelski miał się jawić jako odpowiedzialny przywódca, otwarty na kompromis, ale też gotowy działać zdecydowanie, gdy to konieczne dla ratowania narodu.

O sposobach zwalczania opozycji pisze Barbara Michałowska.

Wprowadzenie stanu wojennego było początkiem wielkiej akcji mającej na celu zniszczenie opozycji. A te działania trzeba było jakoś uzasadnić. W tym celu władza rozkręciła już na przełomie 1981 i 1982 roku ogromną machinę propagandową.
13 grudnia 1981 to koniec oficjalnego wydawania jakichkolwiek czasopism czy audycji radiowych sprzyjających opozycji. To także początek czystek w środkach masowego przekazu z pracowników, którzy mogliby w jakikolwiek sposób zagrozić oficjalnej linii propagandowej. A ta, choć była zakrojona na szeroką skalę, okazała się mało logiczna i niespójna.

Między innymi o zawłaszczeniu pamięci o stanie wojennym Jakub Pacan rozmawia z prof. Wiesławem Janem Wysockim, kierownikiem Katedry Historii XIX i XX wieku na Wydziale Nauk Historycznych UKSW.

Proszę mi powiedzieć, czym jest III Rzeczpospolita? W dwudziestym stuleciu dwukrotnie odzyskaliśmy wolność w 1918 i 1989/90 roku. Pokolenie, które zebrało się w 1919 roku na Sejmie, mimo zaborów i dziury czasowej, uznało II Rzeczpospolitą za kontynuatorkę I Rzeczpospolitej. Od 1989 roku minęło ponad trzydzieści lat, a my ciągle nie jesteśmy kontynuatorami ani II, ani I RP. Polska ciągle jest państwem postkomunistycznym i to jest odpowiedź na pańskie pytanie. Kto miał media i pieniądze u progu III RP? To te postkomunistyczne elity kształtowały obraz najnowszej historii po swojemu, gdzie Jaruzelski był oficjalnie uznany za człowieka honoru. Jesteśmy pokoleniem zsowietyzowanych ludzi. 

Jakub Pacan o bieżącej sytuacji politycznej rozmawia z dr. Krzysztofem Kawęckim, politologiem.

Zasada zmienności partii w wyborach to naturalny mechanizm demokratyczny. W Polsce od początku lat 90. utrzymuje się trwały podział na nurty lewicowo-liberalne i konserwatywno-prawicowe. W którą stronę powędruje wyborcze wahadło, zobaczymy. Obecnie mamy rządy centroprawicy. Jestem w stanie wyobrazić sobie jeszcze inny scenariusz: otóż utrwalenie rządów pewnej nomenklatury partyjnej, która jest taka sama niezależnie od barw politycznych. Widać to wyraźnie w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Na początku XXI wieku także słyszeliśmy w Polsce hasła o państwie PO-PiS. Dopiero gdy nie doszło do koalicji, w obu ugrupowaniach zaczęto mocno generować podziały.

Z Dariuszem Kozakiewiczem, muzykiem, kompozytorem, gitarzystą, rozmawia Bartosz Boruciak. 

Na początku pandemii była ogromna zapaść. Brak kontaktów ze sceną, z muzyką na żywo i z przyjaciółmi. To był koszmar. Wtedy postanowiłem, że nadrobię zaległości w różnych obszarach życia. Jak się udało nadrobić zaległości, to pomyślałem o tym, żeby spełnić moje marzenia. Moim marzeniem od lat było stworzenie własnej grupy. Grupa nazywa się Darek Kozakiewicz Live.

W numerze również m.in.: 

  • Teresa Wójcik – „Inflacja rozpędzona z górki”
  • Teresa Wójcik – „Niemiecka odpowiedzialność” o nowym niemieckim rządzie 
  • Aleksander Żywczyk – „Gdzie powstanie europejska Dolina Krzemowa”
  • Profesor Marek Jan Chodakiewicz – „Krucjaty”
  • Paweł Gabryś-Kurowski recenzuje „Diunę”
  • Aleksander Żywczyk – „Kosmiczny Dart” o sondzie, która ma uderzyć w księżyc asteroidy Didymos 
  • W dziale sport: Łukasz Bobruk o sukcesach Sebastiana Szymańskiego i Mateusz Kosiński o ostatniej walce Damiana Jonaka 

A także specjalny dodatek komiksowy! 

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe