Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”. Stoimy u progu wojny? Dr Rafał Brzeski: Putin chce panować od Władywostoku po Lizbonę

Około 8500 amerykańskich żołnierzy zostało postawionych w stan podwyższonej gotowości i oczekuje na rozkaz rozmieszczenia w regionie wschodnioeuropejskim, jeśli Rosja zaatakuje Ukrainę. Nad granicą z Ukrainą Putin zgromadził około 100 000 żołnierzy, wysłał też tysiące żołnierzy na Białoruś, okrążając Ukrainę z północy, wschodu i południa. Amerykanom trzeba trochę czasu, aby z odpowiednimi siłami pojawić się na wschodniej flance NATO. Rosjanie są o rzut beretem. Putinowi może też wystarczyć broń gazowa – pełne zakręcenie kurka na gazociągach – pisze w artykule „Putin idzie na zwarcie z USA” Teresa Wójcik. To właśnie przewidywanej wojnie poświęcony jest najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”. 
 Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”. Stoimy u progu wojny? Dr Rafał Brzeski: Putin chce panować od Władywostoku po Lizbonę
/ własne

A co jeszcze w artykule Teresy Wójcik? 

Rosja oficjalnie prezentuje dwa twarde żądania wobec Zachodu. Chce gwarancji, że po pierwsze – Ukraina nigdy nie zostanie członkiem NATO, po drugie – że NATO wycofa swoje siły z państw byłego bloku komunistycznego w Europie Wschodniej, które przystąpiły do Sojuszu Północnoatlantyckiego po zakończeniu zimnej wojny (czyli także z Polski). Waszyngton twierdzi, że o tych żądaniach żadnych rozmów nie będzie. Jest natomiast gotowy do negocjacji innych problemów dotyczących kontroli zbrojeń, rozmieszczenia rakiet i środków budowy zaufania. To mocne stanowisko, ale nie wystarczy w konfrontacji z jawnym zagrożeniem inwazją. Oba żądania Putina prowadzą do większego celu – zdominowania Europy. Najpierw opanowania Europy Środkowo-Wschodniej, następnie do uzależnienia Europy Zachodniej i zbudowania nowego imperium rosyjskiego.
Atak Rosji na Europę pod przywództwem Putina idzie na dwóch frontach: gospodarczym, a ściślej energetycznym, i militarnym, na razie pod przykrywką wojny hybrydowej, która może przekształcić się w otwartą agresję na Ukrainę. Czyli w wojnę. Nie w Syrii, Iraku czy w Afganistanie – a w Europie. Brzmi to wciąż dość nieprawdopodobnie, ale władze Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii w ubiegłym tygodniu zdecydowały o ewakuacji części personelu i rodzin swoich placówek dyplomatycznych na Ukrainie. Może to tylko panika…

O „Wielkiej ucieczce inwestorów z Rosji” przeczytają państwo w artykule Aleksandra Żywczyka. 

Wstrzymanie wymiany handlowej z Rosją może doprowadzić do kryzysu, jakiego Rosjanie nie znają. W połowie stycznia tylko w ciągu jednego tygodnia z rosyjskiej giełdy zniknęło 100 miliardów dolarów. To inwestorzy wycofują z moskiewskiej giełdy swoje środki. Rzecz nie tyle w zagrożeniu wybuchem wojny – tak naprawdę większość analityków jest przekonana, że Rosja może sobie pozwolić na aneksję części, a nawet całości Ukrainy – co w obawach o kolejne, tym razem bolesne, bo uderzające w spółki niezależne od Skarbu Państwa, sankcje Zachodu.  Problem w tym, że na takie rozwiązanie nie zgodzą się międzynarodowe koncerny, które na kontraktach z Rosją opierają swoje biznesy. To wciąż jeden z największych rynków zbytu i bezspornie pierwsza liga producentów energii.  To, na ile silna jest rosyjska pozycja w Europie i na świecie, najlepiej widać po reakcjach Niemiec na obecny konflikt pomiędzy Rosją a Ukrainą. Z jednej strony Berlin grozi sankcjami i „odczuwalną karą”, z drugiej blokuje transporty broni na Ukrainę z krajów Europy Zachodniej i państw bałtyckich. 

Z dr. Rafałem Brzeskim, specjalistą w dziedzinie wojny informacyjnej, służb specjalnych i terroryzmu rozmawia Agnieszka Żurek.

Ambicją Władimira Putina jest panowanie nad kontynentem od Władywostoku po Lizbonę. Dwukrotnie zaproponował publicznie partnerstwo Niemcom, a ci zgodzili się, pragną bowiem odegrać się na „okupancie”, wypchnąć Stany Zjednoczone z Europy i stać się regionalnym mocarstwem. Po ustaleniu konfiguracji końcowej kontynentalnego pasjansa odsłaniane są teraz karty przesądzające o pozycji partnerów w uzgodnionym kondominium. Moskwa spieszy się z odtworzeniem Związku Sowieckiego w szczycie jego chwały, natomiast Niemcy, przy pomocy kontrolowanych z Berlina struktur Unii Europejskiej, rozszerzają dominację nad Europą Zachodnią. Pomaga im w tym Francja, która śni o minionej „grandeur” [wielkość, świetność] jak starzejąca się kokota o dawnych adoratorach. Na drodze stoją Stany Zjednoczone i pas Międzymorza, gdzie istotną, o ile nie najistotniejszą, kartą jest Ukraina. To tam, według Putina, bije serce Rosji, Rosji wielkiej, potężnej, imperialnej

– słyszymy.

A co jeszcze w numerze? 

  • „S” przeciwko zakazowi tranzytu przez Ukrainę – Marcin Koziestański o akcji protestacyjnej przed konsulatem Ukrainy w Lublinie 
  • „Niespełnione marzenie o globalnym podatku” – Aleksander Żywczyk o nieudanej próbie pokonania rajów podatkowych 
  • „Pawlak chce gazu z Rosji” – Teresa Wójcik o gospodarce energetycznej 
  • „Czy rynek pracy czeka kryzys” Aleksander Żywczyk o raporcie MOP 
  • „Ile bogaci zarobili na pandemii?” – Aleksander Żywczyk 
  • Prof. Marek Jan Chodakiewicz „Bibliografia Dark Ages”
  • Ewa Banaszkiewicz relacjonuje Uroczystą Galę z okazji Jubileuszu 50-lecia odbudowy Zamku Królewskiego 
  • Sebastian Pytel recenzuje film „Matrix Zmartwychwstanie”
  • „Upiór – obywatel wielokulturowej Rzeczpospolitej” – Mateusz Kosiński rozmawia z Łukaszem Kozakiem, autorem książki „Upiór. Historia naturalna”
  • Marcin Krzeszowiec opisuje strajk w spółce Solaris 
  • „Karnawał Solidarności widziany z Bratysławy” – Marcin Żegliński relacjonuje debatę z udziałem redakcji „Tygodnika Solidarność” w Bratysławie 
  • W dziale Sport: „Thomas Vermaelen zakończył Karierę” Łukasz Bobruk i „Koronawirus miesza w reprezentacji” Barbara Michałowska 


 

POLECANE
Karol Nawrocki o sytuacji na granicy z Niemcami: Zwołam Radę Gabinetową Wiadomości
Karol Nawrocki o sytuacji na granicy z Niemcami: Zwołam Radę Gabinetową

Prezydent elekt Karol Nawrocki zapowiedział w poniedziałek, że po zaprzysiężeniu na prezydenta, czyli po 6 sierpnia, zwoła Radę Gabinetową w sprawie sytuacji na zachodniej granicy z Niemcami. Podkreślił, że będzie chciał poznać wszelkie dane statystyczne dot. nielegalnych migrantów.

Starcie Donalda Tuska z Samuelem Pereirą Wiadomości
Starcie Donalda Tuska z Samuelem Pereirą

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej doszło do starcia między Donaldem Tuskiem z Samuelem Pereirą. Dziennikarz wPolsce24 zapytał się szefa rządu na temat nagrań udostępnionych przez jego stację. Chodzi o taśmy z udziałem Romana Giertycha.

Pokojowe cuda Trumpa tylko u nas
Pokojowe cuda Trumpa

Nie wiemy, ilu ludziom ocalił życie w ostatnich tygodniach Donald Trump. Nie da się tego policzyć. Jednak jest pewne, że wielu mieszkańcom Afryki i Azji.

Nie dam się zastraszyć. Robert Bąkiewicz odpowiada Tuskowi ws. Ruchu Obrony Granic Wiadomości
"Nie dam się zastraszyć". Robert Bąkiewicz odpowiada Tuskowi ws. Ruchu Obrony Granic

Lider Ruchu Obrony Granic Robert Bąkiewicz zamieścił oświadczenie ws. wypowiedzi premiera Donalda Tuska na temat sytuacji na granicy z Niemcami.

Kto będzie w Kancelarii Prezydenta odpowiadał za sprawy międzynarodowe? Karol Nawrocki ujawnił nazwisko polityka
Kto będzie w Kancelarii Prezydenta odpowiadał za sprawy międzynarodowe? Karol Nawrocki ujawnił nazwisko

Prezydent elekt Karol Nawrocki w rozmowie na antenie Polsat News poinformował, kto w jego kancelarii będzie odpowiadał za sprawy międzynarodowe.

Jacek Sasin o sytuacji w PiS: Nie zmienia się zwycięskiego lidera polityka
Jacek Sasin o sytuacji w PiS: Nie zmienia się zwycięskiego lidera

– Nie zmienia się zwycięskiego lidera w czasie wyścigu wyborczego, a my jesteśmy na początku drogi – podkreślił Jacek Sasin, komentując kongres PiS oraz wybór Jarosława Kaczyńskiego na prezesa ugrupowania.

Teheran nie zrezygnuje ze wzbogacania uranu? Jest komunikat ambasadora Iranu Wiadomości
Teheran nie zrezygnuje ze wzbogacania uranu? Jest komunikat ambasadora Iranu

Ambasador Iranu przy ONZ Amir Said Irawani zadeklarował, że jego kraj "nigdy nie przestanie wzbogacać uranu". Dyplomata argumentował w wywiadzie dla amerykańskiej telewizji CBS, że Teheran ma do tego "niezbywalne prawo" jako państwo-strona traktatu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (NPT).

Andrzej Duda: Dziękuje wszystkim, którzy zaangażowali się w ochronę granicy Wiadomości
Andrzej Duda: Dziękuje wszystkim, którzy zaangażowali się w ochronę granicy

Prezydent Andrzej Duda podziękował wszystkim, którzy działają na granicy z Niemcami, m.in. tym osobom, które zaangażowały się w Ruch Obrony Granic.

Nowy komunikat Sądu Najwyższego. Tak wyglądała część protestów wyborczych Wiadomości
Nowy komunikat Sądu Najwyższego. Tak wyglądała część "protestów wyborczych"

Sąd Najwyższy opublikował dokumenty, którymi nie zajmie się w ramach protestów wyborczych. W komunikacie podkreśla, że otrzymał na przykład wydruki wiadomości mailowej od Romana Giertycha, w której znajdowała się instrukcja składania protestu wyborczego.

Kim był Tadeusz Duda? Sąsiedzi mordercy spod Limanowej przerywają milczenie z ostatniej chwili
Kim był Tadeusz Duda? Sąsiedzi mordercy spod Limanowej przerywają milczenie

Tadeusz Duda, 57-latek ze Starej Wsi pod Limanową, zabił swoją córkę i zięcia, a także ciężko ranił teściową. Choć dramatyczne wydarzenia rozegrały się w piątek 27 czerwca, z każdym dniem na jaw wychodzą kolejne szczegóły. Mieszkańcy Starej Wsi, Zalesia i Młyńczysk opowiadają o tym, kim był Duda i jak doszło do koszmaru, którym od kilku dni żyje cała Polska.

REKLAMA

Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”. Stoimy u progu wojny? Dr Rafał Brzeski: Putin chce panować od Władywostoku po Lizbonę

Około 8500 amerykańskich żołnierzy zostało postawionych w stan podwyższonej gotowości i oczekuje na rozkaz rozmieszczenia w regionie wschodnioeuropejskim, jeśli Rosja zaatakuje Ukrainę. Nad granicą z Ukrainą Putin zgromadził około 100 000 żołnierzy, wysłał też tysiące żołnierzy na Białoruś, okrążając Ukrainę z północy, wschodu i południa. Amerykanom trzeba trochę czasu, aby z odpowiednimi siłami pojawić się na wschodniej flance NATO. Rosjanie są o rzut beretem. Putinowi może też wystarczyć broń gazowa – pełne zakręcenie kurka na gazociągach – pisze w artykule „Putin idzie na zwarcie z USA” Teresa Wójcik. To właśnie przewidywanej wojnie poświęcony jest najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”. 
 Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”. Stoimy u progu wojny? Dr Rafał Brzeski: Putin chce panować od Władywostoku po Lizbonę
/ własne

A co jeszcze w artykule Teresy Wójcik? 

Rosja oficjalnie prezentuje dwa twarde żądania wobec Zachodu. Chce gwarancji, że po pierwsze – Ukraina nigdy nie zostanie członkiem NATO, po drugie – że NATO wycofa swoje siły z państw byłego bloku komunistycznego w Europie Wschodniej, które przystąpiły do Sojuszu Północnoatlantyckiego po zakończeniu zimnej wojny (czyli także z Polski). Waszyngton twierdzi, że o tych żądaniach żadnych rozmów nie będzie. Jest natomiast gotowy do negocjacji innych problemów dotyczących kontroli zbrojeń, rozmieszczenia rakiet i środków budowy zaufania. To mocne stanowisko, ale nie wystarczy w konfrontacji z jawnym zagrożeniem inwazją. Oba żądania Putina prowadzą do większego celu – zdominowania Europy. Najpierw opanowania Europy Środkowo-Wschodniej, następnie do uzależnienia Europy Zachodniej i zbudowania nowego imperium rosyjskiego.
Atak Rosji na Europę pod przywództwem Putina idzie na dwóch frontach: gospodarczym, a ściślej energetycznym, i militarnym, na razie pod przykrywką wojny hybrydowej, która może przekształcić się w otwartą agresję na Ukrainę. Czyli w wojnę. Nie w Syrii, Iraku czy w Afganistanie – a w Europie. Brzmi to wciąż dość nieprawdopodobnie, ale władze Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii w ubiegłym tygodniu zdecydowały o ewakuacji części personelu i rodzin swoich placówek dyplomatycznych na Ukrainie. Może to tylko panika…

O „Wielkiej ucieczce inwestorów z Rosji” przeczytają państwo w artykule Aleksandra Żywczyka. 

Wstrzymanie wymiany handlowej z Rosją może doprowadzić do kryzysu, jakiego Rosjanie nie znają. W połowie stycznia tylko w ciągu jednego tygodnia z rosyjskiej giełdy zniknęło 100 miliardów dolarów. To inwestorzy wycofują z moskiewskiej giełdy swoje środki. Rzecz nie tyle w zagrożeniu wybuchem wojny – tak naprawdę większość analityków jest przekonana, że Rosja może sobie pozwolić na aneksję części, a nawet całości Ukrainy – co w obawach o kolejne, tym razem bolesne, bo uderzające w spółki niezależne od Skarbu Państwa, sankcje Zachodu.  Problem w tym, że na takie rozwiązanie nie zgodzą się międzynarodowe koncerny, które na kontraktach z Rosją opierają swoje biznesy. To wciąż jeden z największych rynków zbytu i bezspornie pierwsza liga producentów energii.  To, na ile silna jest rosyjska pozycja w Europie i na świecie, najlepiej widać po reakcjach Niemiec na obecny konflikt pomiędzy Rosją a Ukrainą. Z jednej strony Berlin grozi sankcjami i „odczuwalną karą”, z drugiej blokuje transporty broni na Ukrainę z krajów Europy Zachodniej i państw bałtyckich. 

Z dr. Rafałem Brzeskim, specjalistą w dziedzinie wojny informacyjnej, służb specjalnych i terroryzmu rozmawia Agnieszka Żurek.

Ambicją Władimira Putina jest panowanie nad kontynentem od Władywostoku po Lizbonę. Dwukrotnie zaproponował publicznie partnerstwo Niemcom, a ci zgodzili się, pragną bowiem odegrać się na „okupancie”, wypchnąć Stany Zjednoczone z Europy i stać się regionalnym mocarstwem. Po ustaleniu konfiguracji końcowej kontynentalnego pasjansa odsłaniane są teraz karty przesądzające o pozycji partnerów w uzgodnionym kondominium. Moskwa spieszy się z odtworzeniem Związku Sowieckiego w szczycie jego chwały, natomiast Niemcy, przy pomocy kontrolowanych z Berlina struktur Unii Europejskiej, rozszerzają dominację nad Europą Zachodnią. Pomaga im w tym Francja, która śni o minionej „grandeur” [wielkość, świetność] jak starzejąca się kokota o dawnych adoratorach. Na drodze stoją Stany Zjednoczone i pas Międzymorza, gdzie istotną, o ile nie najistotniejszą, kartą jest Ukraina. To tam, według Putina, bije serce Rosji, Rosji wielkiej, potężnej, imperialnej

– słyszymy.

A co jeszcze w numerze? 

  • „S” przeciwko zakazowi tranzytu przez Ukrainę – Marcin Koziestański o akcji protestacyjnej przed konsulatem Ukrainy w Lublinie 
  • „Niespełnione marzenie o globalnym podatku” – Aleksander Żywczyk o nieudanej próbie pokonania rajów podatkowych 
  • „Pawlak chce gazu z Rosji” – Teresa Wójcik o gospodarce energetycznej 
  • „Czy rynek pracy czeka kryzys” Aleksander Żywczyk o raporcie MOP 
  • „Ile bogaci zarobili na pandemii?” – Aleksander Żywczyk 
  • Prof. Marek Jan Chodakiewicz „Bibliografia Dark Ages”
  • Ewa Banaszkiewicz relacjonuje Uroczystą Galę z okazji Jubileuszu 50-lecia odbudowy Zamku Królewskiego 
  • Sebastian Pytel recenzuje film „Matrix Zmartwychwstanie”
  • „Upiór – obywatel wielokulturowej Rzeczpospolitej” – Mateusz Kosiński rozmawia z Łukaszem Kozakiem, autorem książki „Upiór. Historia naturalna”
  • Marcin Krzeszowiec opisuje strajk w spółce Solaris 
  • „Karnawał Solidarności widziany z Bratysławy” – Marcin Żegliński relacjonuje debatę z udziałem redakcji „Tygodnika Solidarność” w Bratysławie 
  • W dziale Sport: „Thomas Vermaelen zakończył Karierę” Łukasz Bobruk i „Koronawirus miesza w reprezentacji” Barbara Michałowska 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe